Pracuj w Oponeo

Felgi do VW

Wybierz parametry swojego VW i dobierz odpowiednie felgi

VW

Volkswagen, czyli tzw. samochód ludu, jest niemiecką firmą z historią sięgającą początku lat 30. ubiegłego wieku. Pod dzisiaj znaną nazwą działa jednak dopiero od 1945 roku. Popularność przyniósł jej tzw. „garbus”. Obecnie to jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie.

Oryginalne felgi VW – rozstaw śrub, szerokość, średnica i inne kluczowe parametry

Chcąc kupić nowe felgi do VW, trzeba wziąć pod uwagę szereg parametrów. Z jednej strony mają one wpływ na możliwość bezpiecznego montażu, a z drugiej na osiągi auta. Niemniej ważna jest kwestia wizualna, a pod tym względem wybór jest ogromny. Na rynku dostępne są stalowe i aluminiowe felgi do VW w mnóstwie kolorów i z tarczami o różnych wzorach.

Do producentów obręczy na pierwsze wyposażenie aut tej marki zaliczyć można firmy GMP Italia, Borbet czy Cromodora.

Jaka jest średnica felg VW?

Biorąc pod uwagę, jak szeroka jest oferta samochodów VW, trudno się dziwić temu, w jak wielu rozmiarach montowane są w nich felgi. VW Golf, Jetta, Caddy czy Polo to przykłady modeli, w których spotkać się można z najmniejszymi, bo 13-calowymi obręczami. Z drugiej strony największa stosowana przez niemieckiego producenta średnica to 22 cale, charakterystyczna dla SUV-a z linii Touareg. To oczywiście skrajne wartości, zdecydowanie częściej ma się do czynienia z felgami VW 16", 17" czy 18".

Jaki jest rozstaw śrub w felgach VW?

W przypadku montowanych w VW felg, rozstaw śrub będzie odpowiadać jednemu z następujących wariantów: 4x100, 5x100, 5x112, 5x120, 5x130, 6x130 lub 6x205. Liczba na początku wskazuje na to, ilu śrub należy użyć do montażu obręczy do piasty. Następnie podana jest średnica okręgu, na którym rozstawione są otwory montażowe. Znajomość tych wartości jest podstawą, bez której montaż koła może okazać się niemożliwy.

Jaka jest szerokość felg do VW?

W przypadku m.in. VW Polo felgi są stosunkowo wąskie. Dla piątej generacji szerokość wynosi 4,5 cala i jest to najniższa wartość dla tego producenta. Jednak w większości modeli można spotkać zdecydowanie szersze obręcze. Choćby 11" jest charakterystyczne dla VW Touarega generacji II FL, produkowanego między 2014 a 2017 rokiem.

Jakie jest ET felg montowanych w VW?

Najmniejsze możliwe ET felgi do VW wynosi 15, natomiast największe 68 milimetrów, co przekłada się na schowanie obręczy w nadkolu. Dla wybranych wersji VAN-a VW Crafter LT, a także pickupa VW Taro stosuje się też ET zerowe, co oznacza, że płaszczyzna montażowa jest zrównana z osią symetrii felgi.