Kręci nas recykling

Ogólnopolska kampania
proekologiczna Oponeo

#KręciNasRecykling 2024

Razem możemy więcej

Trzecia edycja proekologicznej kampanii Kręci Nas Recykling dobiegła końca. W jej ramach dzieliliśmy się wiedzą z zakresu recyklingu opon oraz zachęcaliśmy lokalne społeczności do organizacji akcji sprzątania terenów zielonych. Naszym celem było zwiększenie świadomości Polek i Polaków dotyczącej tego, jak istotna jest prawidłowa utylizacja zużytego ogumienia.

Niesamowite zaangażowanie lokalnych społeczności sprawiło, że między 21 marca a 22 kwietnia 2024 roku udało się przeprowadzić ponad 70 akcji sprzątania w całym kraju! Niemal 3 tysiące osób wzięło w nich udział i razem z nami zadbało o środowisko. Efekt jest imponujący – łącznie zebraliśmy 18956 opon oraz 69 ton odpadów. Dzięki temu wszyscy żyjemy w czystszym, zdrowszym otoczeniu.

Za każde zebrane 4 opony jesienią posadzimy 1 drzewo. W tym roku będzie to aż 4739 sadzonek, które przez lata będą produkować tlen i pochłaniać zanieczyszczenia. To wspólny sukces! Na ten wynik złożyły się opony znalezione przez wolontariuszy w lasach, parkach czy akwenach, a także te, które klienci Oponeo.pl zostawili w wybranych serwisach partnerskich w czasie trwania kampanii.

Zebrane opony zyskają nowe życie również dzięki recyklingowi. Część z nich zostanie przerobiona na granulat gumowy. Z niego wyprodukowane będą bezpieczne maty sportowe, które w przyszłości mogą być ponownie, w 100% przetworzone.

W trzeciej edycji Kręci Nas Recykling nie zabrakło elementu grywalizacji. Organizatorzy i uczestnicy lokalnych akcji, podczas których zebrano najwięcej odpadów, wskażą placówki, którym Oponeo.pl przekaże nowe opony do karetek lub pojazdów OSP. Wsparcie trafi do 10 gmin.

Efekty akcji Samochody
Dominik Dobrowolski Dominik Dobrowolski

Ekolog i edukator, społecznik roku wg Tygodnika Newsweek Polska. Członek Rady Naukowej Hydropolis. Organizator wielu akcji ekologicznych: Czysta Wisła i Czysta Odra, Recykling daje owoce, Śmieci skrzydeł nie mają. W ramach akcji EkoWalentynki zebrał 20 milionów zużytych baterii, a pod hasłem Kręci Nas Recykling zainicjował wspólnie z Oponeo.pl największą w Polsce edukacyjną akcję sprzątania i zbiórki zużytych opon.

Dowiedz się więcej

Ponad 70 akcji sprzątania
i 4739 drzew

Dzięki zaangażowaniu lokalnych sztabów przeprowadziliśmy ponad 70 akcji sprzątania terenów zielonych w całej Polsce! Sprawdź na mapie, w jakich miejscowościach zorganizowaliśmy akcje oraz jaki był ich rezultat. Na dole strony znajdziesz również galerię zdjęć.

Mapa województw

akcje nadchodzące

posadzone drzewa

Zrealizowane akcje sprzątania Posadzone drzewa

Drzewa to wspólne korzyści

 • Liczba drzew

  4739 szt. liczba drzew

 • Powierzchnia lasu

  5213 m2 powierzchnia
  lasu

 • Pochłanianie CO2

  28434 kg pochłanianie
  CO2 rocznie

 • Tlen dla osób

  3175 tlen dla osób
  rocznie

*wyliczenie szacunkowe, niepotwierdzone badaniami

Recykling opon

Co dzieje się z oponami, które oddajemy do punktu zbiórki? Najczęściej przetwarzane są one na dwa sposoby. Pierwszy z nich to odzysk energetyczny, co oznacza, że surowiec staje się alternatywnym źródłem energii. Drugi, bardziej pożądany, to recykling materiałowy. W wyniku, którego powstają nowe przedmioty użytkowe.

Maty sportowe

70 ton granulatu daje
6 tys. m2 mat sportowych
uzyskanego z 10 tys. opon

Jak działa recykling opon i gdzie możesz oddać zużyte opony?
Liść

Partnerzy akcji

Partner strategiczny III edycji

Partnerem strategicznym akcji jest Grupa Recykl S.A. Dzięki tej współpracy część zebranych opon zostanie przerobiona na najwyższej jakości granulat gumowy, a następnie przekazana - za symboliczną złotówkę - firmie REKOPLAST Kompozyt. W ten sposób materiał odzyskany ze zużytych opon zamieni się w gumowe maty izolacyjne, które w 100% nadają się do dalszego recyklingu.

Pozostali partnerzy, którzy aktywnie włączyli się do akcji

Bydgoska Fundacja Zielone Jutro Już po raz kolejny intensywnie działa w ramach kampanii Kręci Nas Recykling, organizując akcje sprzątania. Fundacja aktywnie realizuje cele, efektywnie zbierając i utylizując odpady, w tym także zużyte opony zalegające na terenach miasta Bydgoszczy i okolic.

Rekoplast Polski producent szerokiej gamy mat izolacyjnych z granulatu gumowego pochodzącego z recyklingu opon samochodowych. Celem firmy jest wytwarzanie produktów użytkowych z surowców wtórnych w oparciu o innowacyjne technologie. Działalność prowadzimy w zgodzie z obowiązującymi przepisami i wymogami, dotyczącymi bezpieczeństwa produktów oraz w pełnym poszanowaniu i wsparciu dla środowiska naturalnego.

Czysty Wałbrzych Grupa ludzi widzących potrzebę edukacji ekologicznej i pracy u podstaw, aby poprawić los środowiska, w którym żyjemy, jak i nas samych. Organizacja non profit z Wałbrzycha, która organizuje oraz uczestniczy w proekologicznych inicjatywach, zwłaszcza związanych ze sprzątaniem Ziemi i walką z jej zaśmiecaniem. Przewodnie hasło Stowarzyszenia to „DziałaMy lokalnie, myśliMy globalnie".

Artykuły

We współpracy z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim przygotowaliśmy serię artykułów, w których zawarliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące recyklingu opon. Dowiesz się z nich m.in. co zrobić ze starymi oponami oraz w jaki sposób mogą one zyskać drugie życie.