Kręci nas recykling

Ogólnopolska kampania proekologiczna Oponeo

Za zebrane opony
posadziliśmy:

2872 drzewa

#KręciNasRecykling

Posprzątaliśmy
zużyte opony!

Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny 2022 r. rozpoczęliśmy ogólnopolską kampanię ekologiczną. Jej głównym celem jest edukacja Polaków w zakresie recyklingu zużytych opon oraz ich prawidłowej utylizacji. W ramach przedsięwzięcia zorganizowanych zostało 68 akcji sprzątania terenów zielonych w różnych lokalizacjach.

W myśl idei "Razem możemy więcej!" do akcji zaangażowaliśmy ponad 1000 osób z całej Polski - od lokalnych działaczy, entuzjastów ekologii, nauczycieli i uczniów szkół, po stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Efekty ich działań w formie fotorelacji umieściliśmy w galerii na dole strony.

W zamian za każde 4 zużyte opony oddane między 21 marca a 22 kwietnia do naszych warsztatów partnerskich lub zebrane podczas lokalnych akcji sprzątania, obiecaliśmy posadzić 1 drzewo. Naszym celem było 1500 sadzonek, jednak efekty kampanii przerosły nasze oczekiwania i szybko przekroczyliśmy tę liczbę. Postanowiliśmy więc zwiększyć pulę. Liczba zebranych opon pozwoliła nam na posadzenie aż 2872 drzew!

Efekty akcji
Dominik Dobrowolski Dominik Dobrowolski

Ekolog i podróżnik. Społecznik roku Tygodnika Newsweek Polska w 2022 r. Członek Rady Naukowej Hydropolis. Organizator wielu akcji ekologicznych: "Recykling Rejs", "Cycling Recycling", Recykling daje owoce". W ramach akcji "Eko Walentynki" zebrał miliony zużytych baterii, a pod hasłem #KręciNasRecykling zainicjował wspólnie z OPONEO największą w Polsce akcję sprzątania i zbiórki zużytych opon!

Dowiedz się więcej
Dołącz do akcji sprzątania w Twojej okolicy

Ponad 50 akcji sprzątania i 2872 zasadzone drzewa!

Wraz z lokalnymi sztabami zorganizowaliśmy 68 akcji sprzątania terenów w całej Polsce! Dzięki zebranym oponom zasadziliśmy 2872 drzewa w miejscach, które potrzebowały zalesienia. Zobacz, gdzie odbyły się nasze akcje i jakie były ich efekty, a także w jakich lokalizacjach posadzone zostały drzewa.

Mapa województw Kontury województw

zrelizowane akcje

Posadzone drzewaposadzone drzewa

Zrealizowane akcje sprzątania Posadzone drzewa

Nasze drzewa to nie tylko liczby

Powierzchnia lasu 3187,92m2 Powierzchnia
lasu
Pochłanianie CO2 17232kg Pochłanianie
CO2/rok
Liczba drzew 2872 Liczba drzew
Tlen dla osób rocznie 1924,24 Tlen dla osób
rocznie
Ilość zwróconego papieru 166576kg Ilość zwróconego
papieru

Co możemy uzyskać z zebranych 11487 zużytych opon?

gumowe maty do
użytku sportowego 344,61 ton
zmodyfikowany
asfalt 12,25 km (droga szer. 3 m)
wyłożenie pod
place zabaw 53 185 szt. (płyt o wymiarach
50 cm x 50 cm)
ekrany
akustyczne 192 szt. (ekran 5 x 3 m)
podeszwy
do butów 46 tys. par

Gdzie oddać zużyte opony?

Wyrzucanie i niewłaściwe składowanie zużytych opon jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także niezgodne z prawem. Jeżeli chcesz bezpłatnie zutylizować ogumienie, istnieje kilka możliwości.

 • Serwis
  partnerski
  0

  Serwis partnerski OPONEO Jeśli zamówisz opony na OPONEO.PL z opcją „dostawa z montażem” do serwisu partnerskiego oznaczonego zielonym logiem kampanii, możesz w tym samym serwisie bezpłatnie pozostawić zużyte ogumienie. Zutylizujemy je za pośrednictwem Centrum Utylizacji Opon.
  Lista serwisów partnerskich

 • PSZOK 0

  PSZOK lub MPSZOK w Twojej gminie W każdej gminie funkcjonują PSZOK-i lub MPSZOK-i. To miejsca, gdzie możesz oddać opony do pojazdów o całkowitej wadze do 3,5 ton. Każdy punkt indywidualnie ustala zasady, na jakich przyjmuje odpady. Dokumentem, który może być od Ciebie wymagany podczas wizyty, jest potwierdzenie uregulowania płatności za wywóz śmieci.

 • Śmieciarka 0

  Wywóz odpadów wielkogabarytowych Część gmin umożliwia mieszkańcom oddanie zużytych opon (do pojazdów o łącznej wadze do 3,5 tony) w ramach cyklicznego wywozu odpadów wielkogabarytowych. Jeżeli chcesz zutylizować ogumienie, sprawdź na stronie internetowej Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta, jakie zasady obowiązują w Twojej miejscowości.

Wyrzucanie opon jest szkodliwe dla środowiska Wraz z upływem czasu ogumienie pozostawione w środowisku ulega defragmentacji. Toksyczne mikroplastiki zatruwają glebę, a następnie przenikają do wody. Są zagrożeniem dla zdrowia i życia, nie tylko zwierząt, ale także ludzi.

Drzewo

Recykling opon

Co dzieje się z oponami, które oddajemy do punktu zbiórki? Najczęściej przetwarzane są one na dwa sposoby. Pierwszy z nich to odzysk energetyczny, co oznacza, że surowiec staje się alternatywnym źródłem energii. Drugi, bardziej pożądany, to recykling materiałowy. W wyniku, którego powstają nowe przedmioty użytkowe.

Jak działa recykling opon i gdzie możesz oddać zużyte opony?

Artykuły

W konsultacji z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim stworzyliśmy artykuły, w których znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące recyklingu opon. Jeżeli szukasz podpowiedzi, co zrobić ze starymi oponami czy chcesz dowiedzieć się, jak przebiega proces ich recyklingu, to miejsce dla Ciebie!

Stopka