Menu

Czy znalazłeś informacje, których szukałeś?

Co zrobić ze starymi oponami – recykling i drugie życie opon

aktualizacja: 28 sierpnia 2018
OPONEO.PL

Nadszedł czas, żeby pożegnać się ze starymi, wysłużonymi oponami i zastąpić je gumami pachnącymi nowością. Wymiana ta daje Ci gwarancję bezpieczeństwa na drodze, ale jednocześnie zostajesz z pewnym problemem – dodatkowym kompletem ogumienia, które do niczego się nie nadaje. Co robić? Zaradni oddadzą zużyte opony do utylizacji, wygodni podrzucą je wulkanizatorowi albo po prostu zostawią w serwisie podczas wymiany na nowe, kreatywni natomiast zainspirują się dalszą częścią artykułu i dadzą wysłużonym oponom drugie życie. Ciekawych i użytecznych sposobów na wykorzystanie starych opon jest wiele, zachęcamy do czytania!

Materiały uzyskane z recyklingu opon można wykorzystać na wiele użytecznych sposobów.

Materiały uzyskane z recyklingu opon można wykorzystać na wiele użytecznych sposobów.

 

Co zrobić ze zużytymi oponami? 

1. Oddać do recyklingu lub utylizacji  –  zużyte opony najłatwiej po prostu zostawić w serwisie lub wulkanizacji, gdyż te zbiorowo oddają gumy firmom zajmującym się recyklingiem. Samodzielne oddanie opon w takie miejsce może być niemożliwe, lub wiązać się z dodatkowymi kosztami dla oddającego. Jeśli jednak zgłosimy chęć pozbycia się ogumienia do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów, to odbiór zużytych opon powinien być zorganizowany bez dodatkowych opłat.

2. Zregenerować je – zużyte opony można poddać bieżnikowaniu, a więc procesowi naklejania nowego bieżnika.

3. Nadać im drugie życie w innym wcieleniu – tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Opony możemy wykorzystać na wiele ciekawych sposobów w domu i ogrodzie.

Recykling opon 

Pozbyliśmy się kłopotu i oddaliśmy zużyte opony do specjalistów. Co się z nimi dalej dzieje? Możliwości jest naprawdę sporo, a przetwórstwo opon to całkiem opłacalny biznes

Stare opony można wykorzystać jako element wchodzący w skład asfaltu przeznaczonego do budowy bezpieczniejszych dróg. Można dzięki nim usprawniać też filtry wody – zdaniem amerykańskiego naukowca Yuefeng Xie – filtry wykonane z okruchów gumy mogą być nawet cztery razy skuteczniejsze niż wersje standardowe. Można również dzięki nim stworzyć energię cieplną – utylizacja zużytych opon w elektrociepłowniach wiąże się z brakiem popiołów oraz zmniejszoną emisją CO2 i SO2.

Zużyte opony mają zastosowanie również w wielu innych dziedzinach, np. inżynierii lądowej. Wykorzystuje się je chociażby przy:

 • umocnieniach nabrzeży morskich,

 • falochronach,

 • sztucznych rafach,

 • umocnieniach brzegów rzek,

 • nasypach,

 • drogach o dużym obciążeniu,

 • umocnieniach zboczy,

 • ścianach wygłuszających,

 • wypełnieniach przyczółków mostowych,

 • podkładach pod tory tramwajowe,

 • placach zabaw, boiskach itp.

 

 
nasypac

Gdyby nie zająć się na poważnie problemem recyklingu, nasza planeta byłaby jednym wielkim wysypiskiem

Gdyby nie zająć się na poważnie problemem recyklingu, nasza planeta byłaby jednym wielkim wysypiskiem.

 

Recykling materiałowy 

Recykling materiałowy to, w prostym przełożeniu, przetworzenie zużytych opon na poszczególne surowce, które można ponownie wykorzystać. Odzyskując składniki służące do produkcji ogumienia trzeba je najpierw rozdrobnić lub pociąć. Przetwórstwo opon to złożone zadanie, gdyż konstrukcja zawiera stalowy szkielet, który również można ponownie wykorzystać, warto go zatem także odseparować.

Za pomocą tej metody można przede wszystkim uzyskać:

 • pył gumowy,

 • miał gumowy,

 • granulat,

 • grys,

Ponadto odzyskuje się, wspomniane wcześniej, stalowe oraz tekstylne elementy.

Sam proces rozłożenia zużytej opony na czynniki pierwsze jest niestety bardzo energochłonny oraz generuje duży hałas. Jest to jednak coraz popularniejsza i bardziej opłacalna forma zagospodarowania gumowego odpadu. Dotacje na recykling opon pomagają dodatkowo zoptymalizować koszty na początku działalności, gdyż specjalistyczne maszyny do recyklingu opon są dość drogie.

Jak można wykorzystać poszczególne materiały? Produkcja granulatu z opon jest najbardziej popularną formą recyklingu. Wykonuje się z niego gumowe wyposażenie samochodów, podeszwy, wykładziny, uszczelnienia, nawierzchnie boisk sportowych. Miał gumowy wykorzystywany jest także do modyfikacji nawierzchni asfaltowych (asfalt z dodatkiem tego składnika jest bardziej giętki, przez co odporny na odkształcenia, a hałas na drodze wytłumiony).

 

Najwygodniej zużyte opony zostawić w serwisie lub u wulkanizatora.

Zużyte opony najwygodniej zostawić w serwisie lub u wulkanizatora.

 

Piroliza opon 

Piroliza gumy to proces polegający na roztopieniu całych lub rozdrobnionych opon bez dostępu tlenu w temperaturze 400-700⁰C. W efekcie powstają produkty gazowe, ciekłe i stałe nadające się do dalszej obróbki. Gazy to przede wszystkim węglowodory alifatyczne, wodór i siarkowodór. Płyny to węglowodory aromatyczne, produkty stałe to natomiast zwęglone pozostałości, tlenek i siarczek cynku oraz stal. Płynna i gazowa forma może  być wykorzystywana jako opał, a produkty stałe po uszlachetnieniu dają doskonały pigment, który znajduje zastosowanie w farbie drukarskiej, lakierach, powłokach malarskich itp. Piroliza opon w Polsce nie jest bardzo powszechna, ale jest kilka firm, które się tym zajmują, z powodzeniem wykorzystując tkwiący w tej metodzie potencjał.

 

Spalanie opon 

Oczywiście spalanie opon w warunkach domowych jest nielegalne i bardzo szkodliwe dla środowiska. W tym punkcie mamy na myśli tylko i wyłącznie recykling energetyczny opon. Energię ze starego ogumienia odzyskiwać można jedynie w cementowniach i innych dużych instalacjach. Ilość energii, jaką można wyprodukować z gumy jest porównywalna do tej pozyskiwanej za pomocą spalania węgla. Opony w cementowniach spalane są w całości.

 

Bieżnikowanie opon 

Jest to również pewna forma recyklingu, która polega na nałożeniu nowego bieżnika na zużytą oponę i stworzeniu w ten sposób prawie nowego produktu. Opony regenerowane mają krótszą żywotność niż produkty fabrycznie nowe, ale za to cena jest znacznie niższa. Coś za coś.

 

Drugie życie opon – co można zrobić z opony samochodowej?

Stare opony możesz wykorzystać także w kreatywny sposób w domu i ogrodzie.  Poniżej prezentujemy kilka sposobów na całkiem nowe zastosowanie ogumienia.

huśtawka z opony

Opony mogą mieć wiele zastosowań.

Z korzyścią dla pupila

Nie trzeba mieć umiejętności detektywistycznych, żeby rozpoznać mieszkanie, w którym mieszka szczeniak lub kot z pazurem. Pogryzione buty, podrapane drzwi i dziwny nieład w salonie. No tak… do Twojej rodziny całkiem niedawno dołączył pupil, który potrzebuje czasu, żeby nauczyć się, że ulubione szpilki swojej Pani nie nadają się do zabawy. Wymiana zużytych opon na nowe jest doskonałą okazją do stworzenia placu zabaw dla Twojego zwierzaka. Wyczaruj królewskie legowisko, które Azorek będzie mógł gryźć do woli. Nie dość, że ten pomysł nada bardzo ciepłego charakteru pomieszczeniu, w którym je postawisz, to jeszcze będzie naprawdę wygodnym miejscem dla Twojego psa. Wystarczy odrobina farby, miękka poducha w środek i gotowe!

Można w nim schować kość, wyspać się jak król i poleniuchować – legowisko dla psa wykonane ze zużytej opony (fot. kobietamag.pl)

Można w nim schować kość, wyspać się jak król i poleniuchować – legowisko dla psa wykonane ze zużytej opony. (fot. kobietamag.pl)

Jeżeli masz chwilę i lubisz kreatywne wyzwania, to z pewnością podejmiesz się wykonania drapaka dla swojego kota. Swoją wersję takiej zabawki możesz dowolnie urozmaicić, by jak najbardziej odpowiadała pazurkom kocura. Do wykonania takiego cuda potrzebujesz oponę, dwie deski o średnicy nieco większej niż otwór w oponie, klej na ciepło i sznurek.

 

Designerskie dodatki do domu 

Świnka-skarbonka kwiczy z głodu, w planach kosztowne wakacje, a przydałoby się jeszcze trochę zmienić wystrój mieszkania. Nie musisz odkładać tych planów do 2050 roku! Dobra wiadomość jest taka, że możesz zmienić chłodny charakter salonu, czy odczarować nudny przedpokój zupełnie sam. A co najważniejsze, zrobisz to za grosze. Wyjmij z piwnicy swoje wysłużone oponki i nie przejmuj się ich stanem, bo w tej sytuacji jakość bieżnika zupełnie nie będzie miała znaczenia.

Dzięki zużytym oponom możesz stworzyć zupełnie nową strefę relaksu w swoim mieszkaniu. Aby tego dokonać należy zrealizować swoje najgłębiej skryte projekty. Poniżej przedstawiamy propozycję inspiracji, która być może pobudzi Was do działania. 

 

doniczka z użtej opony

Piękne donice? Powstały z kreatywnie zmodyfikowanych opon.

 

Porcja inspiracji za nami! Nadszedł czas na konkrety. Jak samodzielnie wykonać meble z opon, które sprawdzą się w np. na podwórku? Zobacz film i postępuj zgodnie instrukcjami, a Twój ogród nabierze zupełnie nowego, odświeżonego wyglądu.

 

 

Doniczki, wyszukane kwietniki i rzeźby ogrodowe – wszystko z opon 

Zużyte opony pomogą też nadać charakter Twojemu ogrodowi. Są znakomitą alternatywą dla drogich, ceramicznych doniczek, które niejednokrotnie pękają pod wpływem niskich temperatur. Oponę możesz trzymać na zewnątrz cały rok bez obaw, że stracisz pieniądze i czas na ponowne projektowanie przestrzeni w Twoim ogrodzie.

rzeźba ogrodowa z opon

Kolorowo, pięknie i unikatowo – zużyte opony potrafią nadać ogrodowi niesamowitego charakteru.

Ze zużytych gum możesz wyczarować kolorowe rabatki, które nieco osłonią Cię od spojrzeń wścibskiego sąsiada. Koła powieszone na łańcuchach lub zdobiące pustą ścianę szopy to fantastyczny pomysł na urozmaicenie przestrzeni. Teraz tylko pomyśl, jakie kwiaty możesz w nich zasadzić. 

Aby wykonać takie ozdoby samodzielnie, postępuj zgodnie ze wskazówkami naszych konstruktorów.

 

 

Okazuje się, że bogata wyobraźnia i zmysł artystyczny wystarczą, żeby pozornie niepotrzebną oponę po przejeżdżonym sezonie przekształcić w prawdziwe dzieło sztuki. Do pracy! Może i Tobie uda się stworzyć coś równie nowatorskiego w swoim ogrodzie!

 

W

„Drugie życie” opony to pełnienie funkcji estetycznych.

 

Opona symbolem dzieciństwa 

Jeżeli dysponujesz przestrzenią w swoim pięknym ogrodzie, a Twoim dzieciom znudziły się już ogólnodostępne zabawki, możesz im wyczarować plac zabaw z opon. Guma to tworzywo amortyzujące wstrząsy i nie tak niebezpieczne, jak chociażby stalowe huśtawki. Połączenie tych właściwości, a także fantazji może sprawić, że maluchy zaczną kojarzyć oponę ze świetna zabawą.

Niektóre konstrukcje są tak zachęcające, że z dużą przyjemnością korzystają z nich nie tylko najmłodsi. Zachęć swoją rodzinę do wspólnego budowania placu zabaw, dzieci z pewnością będą dumne z faktu, że wspólnymi siłami, przy pomocy rodziców, zbudowały własne miejsce do zabawy. 

 

 

Wyładuj złość… na oponie! 

Stare „używki” z minionego sezonu mają ukryte właściwości uspokajające. Dodatkowo wpływają na poprawę kondycji i tężyznę fizyczną. Mają w sobie sportowego ducha, który wcale nie musi się wiązać z torem wyścigowym. Jeżeli chcesz się o tym przekonać ułóż wieżę ze starych opon i używaj do woli!

zużye opony maja swoje zastosowanie podczas cwiczeń wojskowych

Opony znajdują zastosowanie podczas ćwiczeń wojskowych.

Tworzywo, z którego jest wykonana opona rewelacyjnie nadaje się do ćwiczenia wykopów, sierpowych, a także sprawdzenia własnej wytrzymałości. Masz gorszy dzień? Chcesz wyładować nadmiar energii, która drzemie w Tobie od rana? Poniżej filmik demonstracyjny, w jaki sposób możesz ćwiczyć z oponą:

 

 

Okazuje się, że człowiek potrafił wydobyć nowe właściwości niektórych rzeczy. Po przeczytaniu tego artykułu opony przestaną Ci się kojarzyć wyłącznie z wymianą dziurawych egzemplarzy. Do dzieła! Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Kopiowanie treści surowo wzbronione. Zobacz konsekwencje prawne
Napisz komentarz
Dodaj komentarz
Komentarze (9)
sasiad 2011-11-03
Witam, od pru lt mam problem z sasiadem, czepia sie mnie wszystkiego i z kazdym drobiazgiem dzwoni na policje, rok temu za glosno sluchalem muzyki na ogrodku. od dwoch lat naprawiam skutery, firma legln, pare dni temu dostalem pismo od eko ludkow. chcialbym sie dowiedziec czy sasiad moze skladowac duze ilosci opon, dostal je od znjomego wulkanizatora, czesc spalil w piecu a czesc ma zakopana w ogrodku"ogrodzenie". czy takie skladowanie jest legalne? Odpowiedz
gosciu 2011-11-03
sasiad 2011-11-03
Witam, od pru lt mam problem z sasiadem, czepia sie mnie wszystkiego i z kazdym drobiazgiem dzwoni na policje, rok temu za glosno sluchalem muzyki na ogrodku. od dwoch lat naprawiam skutery, firma legln, pare dni temu dostalem pismo od eko ludkow. chcialbym sie dowiedziec czy sasiad moze skladowac duze ilosci opon, dostal je od znjomego wulkanizatora, czesc spalil w piecu a czesc ma zakopana w ogrodku"ogrodzenie". czy takie skladowanie jest legalne?
Przejdź do komentarza
@sasiad Nie wiem jak ze skladowaniem, alle jesli bedzie znow palil to wzywaj straz i policje. Palenie odpadow w piecach czy w ogniskach jest niedozwolone. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach – Dz. U. z 2007 r. Nr 39 poz. 251 (tekst jednolity z póź. zm.): Art.71. Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub wspólspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub karze grzywny. Skladowanie moze podpasc pod paragraf o utrzymaniu czystosci na posesji. Tu masz link do opisu ustawy, moze sie przyda http://zb.eco.pl/inne/odpady/obrem.htm Odpowiedz
arecki z piły 2011-04-11
szukam osób którzy zapłacą mi za zużyte opony np za zużyte 1000szt na oferty czekam arek24pila@wp.pl Odpowiedz
mała 2011-04-01
koledzy i kolerzanki mają racje, wszystko wszędzie ale nie tam gdzie to powinno byc, a wystarczy żeby tam na górze pomyśleli troche i uruchomili wyobraźnię, przecież można z tym całym syfem zrobić pożądek, zamiast płacić prywatnym firmom za recycling śmieci i odpadow państwo mogło by je zabierać spod naszych domów w osobnych wyrkach do spalarni, które by były ekologiczne i zasilały w prąd, ciepło... ale mażenia ściętej głowy.... moje dzieci będą się pluskać w morzu ŚMIECI, bo nie stety nikt nie myśli o naszej przyszłyści, od czterech lat trzymam w szopie szkło po sprzątaniu ogrodu i co sie okazuje? że nie ma w okolicy nawet skupu kolorowego szkla... a tak sie łudzilam ze będę miała na waciki..ludzi to na pewno męczy i juz maja dosyc urzerania sie tak jak ja, na szczescie jest jeszcze maly, komunalny kontener na smieci wyworzony dwa razy w miesiacu w ktorym miesci sie jeden parciany worek śmieci, bo niestety nie mam innego wyboru a przeciez nie mozna cały czas zyc na śmieciach ... powodzenia polsko Odpowiedz
polaczek 2011-02-05
Kupując opony muszę zapłacić tzw.opłatę recyklingową. Do kogo ona trafia ? Wymieniając opony na nowe muszę zapłacić aby oddać stare na śmietnisko. Firma, która chce robić recykling opon musi płacić za kupowanie opon wyzłomowanych i próbować robić biznes na sprzedawaniu granulatów gumy. Jako szary człowiek wywożę co roku około 10 opon do lasu. To samo robię ze starym sprzętem komputerowym i artykułami AGD. Pozwólcie mi to zostawiać koło domowego śmietnika.Zajmą się tym zbieracze i lasy będą czystsze.Niech nasz rząd spowoduje,że pieniądze z tzw.opłat recyklingowych będą trafiać do tzw. recyklerów, a nie do kieszeni "towarzystw odzysku" czy jak ich tam zwać. Odpowiedz
totem 2009-09-24
Wystarczy przejechać się do pierwszego lepszego lasu z okolic dużego miasta, żeby zobaczyć sterty śmieci. Może niekoniecznie opon, ale plastików i innych. Niestety, niektórych wywożenie śmieci lub zlecenie utylizacji strasznie męczy i wygodniej im jest wyrzucić albo utopić. Mentalność prlowska doskwiera Odpowiedz
Tomekc 2009-09-29
totem 2009-09-24
Wystarczy przejechać się do pierwszego lepszego lasu z okolic dużego miasta, żeby zobaczyć sterty śmieci. Może niekoniecznie opon, ale plastików i innych. Niestety, niektórych wywożenie śmieci lub zlecenie utylizacji strasznie męczy i wygodniej im jest wyrzucić albo utopić. Mentalność prlowska doskwiera
Przejdź do komentarza
No niestety w dzisiejszych czasach nadal spotyka się masę śmieci w lasach, a ludzie nie dbają o ekologię tak jak powinni. Nie wiem jak inni, ale ja pod wpływem reklam proekologicznych zmieniłem swoje podejście do tematu. Nie chcę, żeby moje prawnuki znalazły w lesie śmieci wyrzucone przeze mnie (nigdy tego nie robiłem - żeby nie było). Dajmy na to zwykła torebka foliowa. Leżąc w lesie rozłoży się za ponad 500 lat!! Gdy sobie uświadomiłem jak długi to okres postanowiłem stać się bardziej "zielony". Odpowiedz
0robson0 2009-09-22
Ale wypasione fotki ktoś znalazł do tego artykułu. Ten widok zapiera dech w piersiach. Jeśli to real-foto a nie praca jakiegoś bardzo dobrego grafika to jestem pod ogromnym wrażeniem tych stert opon. Nie przypuszczałem, że w jednym miejscu może być tyle opon jednocześnie. Odpowiedz
boo2 2010-07-02
Moim zdaniem to, że mamy śmieci w lesie to wina bzdurnego systemu zbierania odpadów. Może niegdysiejszy PRL-owski był lepszy? Wtedy niosąc szkło, papier czy złom dostawało się kasę, a teraz za odbiór śmieci trzeba jeszcze zapłacić. Nic więc dziwnego - jeśli człowiek ma za to zapłacić to woli wywieźć śmieci po kryjomu do lasu. Bądźmy szczerzy - nie każdy kieruje się świadomością ekologiczną - takich ludzi jest może 10%. Większość kieruje się prawem "kieszeni". Za to firmy żyjące ze śmieci? każą sobie słono płacić 1) za odbiór "śmiecia" od ludności 2) jeszcze bardziej słono za posegregowany materiał wtórny odbiorcom. Ci dlatego twierdzą, że taniej jest im wyprodukować coś od nowa niż z surowców z odzysku... i koło się zamyka... Odpowiedz
Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA