Nadszedł czas, żeby pożegnać się ze starymi, wysłużonymi oponami i zastąpić je gumami pachnącymi nowością. Wymiana ta daje Ci gwarancję bezpieczeństwa na drodze, ale jednocześnie zostajesz z pewnym problemem – dodatkowym kompletem ogumienia, które do niczego się nie nadaje. Co robić? Zaradni oddadzą zużyte opony do utylizacji, wygodni podrzucą je wulkanizatorowi albo po prostu zostawią w serwisie podczas wymiany na nowe, kreatywni natomiast zainspirują się dalszą częścią artykułu i dadzą wysłużonym oponom drugie życie. Ciekawych i użytecznych sposobów na wykorzystanie starych opon jest wiele, zachęcamy do czytania!

Materiały uzyskane z recyklingu opon można wykorzystać na wiele użytecznych sposobów.

Materiały uzyskane z recyklingu opon można wykorzystać na wiele użytecznych sposobów.

Co zrobić ze zużytymi oponami? 

1. Oddać do recyklingu lub utylizacji  –  zużyte opony najłatwiej po prostu zostawić w serwisie lub wulkanizacji, gdyż te zbiorowo oddają gumy firmom zajmującym się recyklingiem. Samodzielne oddanie opon w takie miejsce może być niemożliwe, lub wiązać się z dodatkowymi kosztami dla oddającego. Jeśli jednak zgłosimy chęć pozbycia się ogumienia do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów, to odbiór zużytych opon powinien być zorganizowany bez dodatkowych opłat.

2. Zregenerować je – zużyte opony można poddać bieżnikowaniu, a więc procesowi naklejania nowego bieżnika.

3. Nadać im drugie życie w innym wcieleniu – tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Opony możemy wykorzystać na wiele ciekawych sposobów w domu i ogrodzie.

Recykling opon 

Pozbyliśmy się kłopotu i oddaliśmy zużyte opony do specjalistów. Co się z nimi dalej dzieje? Możliwości jest naprawdę sporo, a przetwórstwo opon to całkiem opłacalny biznes

Stare opony można wykorzystać jako element wchodzący w skład asfaltu przeznaczonego do budowy bezpieczniejszych dróg. Można dzięki nim usprawniać też filtry wody – zdaniem amerykańskiego naukowca Yuefeng Xie – filtry wykonane z okruchów gumy mogą być nawet cztery razy skuteczniejsze niż wersje standardowe. Można również dzięki nim stworzyć energię cieplną – utylizacja zużytych opon w elektrociepłowniach wiąże się z brakiem popiołów oraz zmniejszoną emisją CO2 i SO2.

Zużyte opony mają zastosowanie również w wielu innych dziedzinach, np. inżynierii lądowej. Wykorzystuje się je chociażby przy:

 • umocnieniach nabrzeży morskich,

 • falochronach,

 • sztucznych rafach,

 • umocnieniach brzegów rzek,

 • nasypach,

 • drogach o dużym obciążeniu,

 • umocnieniach zboczy,

 • ścianach wygłuszających,

 • wypełnieniach przyczółków mostowych,

 • podkładach pod tory tramwajowe,

 • placach zabaw, boiskach itp.

 
nasypac

Gdyby nie zająć się na poważnie problemem recyklingu, nasza planeta byłaby jednym wielkim wysypiskiem

Gdyby nie zająć się na poważnie problemem recyklingu, nasza planeta byłaby jednym wielkim wysypiskiem.

Recykling materiałowy 

Recykling materiałowy to, w prostym przełożeniu, przetworzenie zużytych opon na poszczególne surowce, które można ponownie wykorzystać. Odzyskując składniki służące do produkcji ogumienia trzeba je najpierw rozdrobnić lub pociąć. Przetwórstwo opon to złożone zadanie, gdyż konstrukcja zawiera stalowy szkielet, który również można ponownie wykorzystać, warto go zatem także odseparować.

Za pomocą tej metody można przede wszystkim uzyskać:

 • pył gumowy,

 • miał gumowy,

 • granulat,

 • grys,

Ponadto odzyskuje się, wspomniane wcześniej, stalowe oraz tekstylne elementy.

Sam proces rozłożenia zużytej opony na czynniki pierwsze jest niestety bardzo energochłonny oraz generuje duży hałas. Jest to jednak coraz popularniejsza i bardziej opłacalna forma zagospodarowania gumowego odpadu. Dotacje na recykling opon pomagają dodatkowo zoptymalizować koszty na początku działalności, gdyż specjalistyczne maszyny do recyklingu opon są dość drogie.

Jak można wykorzystać poszczególne materiały? Produkcja granulatu z opon jest najbardziej popularną formą recyklingu. Wykonuje się z niego gumowe wyposażenie samochodów, podeszwy, wykładziny, uszczelnienia, nawierzchnie boisk sportowych. Miał gumowy wykorzystywany jest także do modyfikacji nawierzchni asfaltowych (asfalt z dodatkiem tego składnika jest bardziej giętki, przez co odporny na odkształcenia, a hałas na drodze wytłumiony).

Najwygodniej zużyte opony zostawić w serwisie lub u wulkanizatora.

Zużyte opony najwygodniej zostawić w serwisie lub u wulkanizatora.

Piroliza opon 

Piroliza gumy to proces polegający na roztopieniu całych lub rozdrobnionych opon bez dostępu tlenu w temperaturze 400-700⁰C. W efekcie powstają produkty gazowe, ciekłe i stałe nadające się do dalszej obróbki. Gazy to przede wszystkim węglowodory alifatyczne, wodór i siarkowodór. Płyny to węglowodory aromatyczne, produkty stałe to natomiast zwęglone pozostałości, tlenek i siarczek cynku oraz stal. Płynna i gazowa forma może  być wykorzystywana jako opał, a produkty stałe po uszlachetnieniu dają doskonały pigment, który znajduje zastosowanie w farbie drukarskiej, lakierach, powłokach malarskich itp. Piroliza opon w Polsce nie jest bardzo powszechna, ale jest kilka firm, które się tym zajmują, z powodzeniem wykorzystując tkwiący w tej metodzie potencjał.

Spalanie opon 

Oczywiście spalanie opon w warunkach domowych jest nielegalne i bardzo szkodliwe dla środowiska. W tym punkcie mamy na myśli tylko i wyłącznie recykling energetyczny opon. Energię ze starego ogumienia odzyskiwać można jedynie w cementowniach i innych dużych instalacjach. Ilość energii, jaką można wyprodukować z gumy jest porównywalna do tej pozyskiwanej za pomocą spalania węgla. Opony w cementowniach spalane są w całości.

Bieżnikowanie opon 

Jest to również pewna forma recyklingu, która polega na nałożeniu nowego bieżnika na zużytą oponę i stworzeniu w ten sposób prawie nowego produktu. Opony regenerowane mają krótszą żywotność niż produkty fabrycznie nowe, ale za to cena jest znacznie niższa. Coś za coś.

Drugie życie opon – co można zrobić z opony samochodowej?

Stare opony możesz wykorzystać także w kreatywny sposób w domu i ogrodzie.  Poniżej prezentujemy kilka sposobów na całkiem nowe zastosowanie ogumienia.

huśtawka z opony

Opony mogą mieć wiele zastosowań.

Z korzyścią dla pupila

Nie trzeba mieć umiejętności detektywistycznych, żeby rozpoznać mieszkanie, w którym mieszka szczeniak lub kot z pazurem. Pogryzione buty, podrapane drzwi i dziwny nieład w salonie. No tak… do Twojej rodziny całkiem niedawno dołączył pupil, który potrzebuje czasu, żeby nauczyć się, że ulubione szpilki swojej Pani nie nadają się do zabawy. Wymiana zużytych opon na nowe jest doskonałą okazją do stworzenia placu zabaw dla Twojego zwierzaka. Wyczaruj królewskie legowisko, które Azorek będzie mógł gryźć do woli. Nie dość, że ten pomysł nada bardzo ciepłego charakteru pomieszczeniu, w którym je postawisz, to jeszcze będzie naprawdę wygodnym miejscem dla Twojego psa. Wystarczy odrobina farby, miękka poducha w środek i gotowe!

Można w nim schować kość, wyspać się jak król i poleniuchować – legowisko dla psa wykonane ze zużytej opony (fot. kobietamag.pl)

Można w nim schować kość, wyspać się jak król i poleniuchować – legowisko dla psa wykonane ze zużytej opony. (fot. kobietamag.pl)

Jeżeli masz chwilę i lubisz kreatywne wyzwania, to z pewnością podejmiesz się wykonania drapaka dla swojego kota. Swoją wersję takiej zabawki możesz dowolnie urozmaicić, by jak najbardziej odpowiadała pazurkom kocura. Do wykonania takiego cuda potrzebujesz oponę, dwie deski o średnicy nieco większej niż otwór w oponie, klej na ciepło i sznurek.

Designerskie dodatki do domu 

Świnka-skarbonka kwiczy z głodu, w planach kosztowne wakacje, a przydałoby się jeszcze trochę zmienić wystrój mieszkania. Nie musisz odkładać tych planów do 2050 roku! Dobra wiadomość jest taka, że możesz zmienić chłodny charakter salonu, czy odczarować nudny przedpokój zupełnie sam. A co najważniejsze, zrobisz to za grosze. Wyjmij z piwnicy swoje wysłużone oponki i nie przejmuj się ich stanem, bo w tej sytuacji jakość bieżnika zupełnie nie będzie miała znaczenia.

Dzięki zużytym oponom możesz stworzyć zupełnie nową strefę relaksu w swoim mieszkaniu. Aby tego dokonać należy zrealizować swoje najgłębiej skryte projekty. Poniżej przedstawiamy propozycję inspiracji, która być może pobudzi Was do działania.

doniczka z użtej opony

Piękne donice? Powstały z kreatywnie zmodyfikowanych opon.

Porcja inspiracji za nami! Nadszedł czas na konkrety. Jak samodzielnie wykonać meble z opon, które sprawdzą się w np. na podwórku? Zobacz film i postępuj zgodnie instrukcjami, a Twój ogród nabierze zupełnie nowego, odświeżonego wyglądu.

Doniczki, wyszukane kwietniki i rzeźby ogrodowe – wszystko z opon 

Zużyte opony pomogą też nadać charakter Twojemu ogrodowi. Są znakomitą alternatywą dla drogich, ceramicznych doniczek, które niejednokrotnie pękają pod wpływem niskich temperatur. Oponę możesz trzymać na zewnątrz cały rok bez obaw, że stracisz pieniądze i czas na ponowne projektowanie przestrzeni w Twoim ogrodzie.

rzeźba ogrodowa z opon

Kolorowo, pięknie i unikatowo – zużyte opony potrafią nadać ogrodowi niesamowitego charakteru.

Ze zużytych gum możesz wyczarować kolorowe rabatki, które nieco osłonią Cię od spojrzeń wścibskiego sąsiada. Koła powieszone na łańcuchach lub zdobiące pustą ścianę szopy to fantastyczny pomysł na urozmaicenie przestrzeni. Teraz tylko pomyśl, jakie kwiaty możesz w nich zasadzić. 

Aby wykonać takie ozdoby samodzielnie, postępuj zgodnie ze wskazówkami naszych konstruktorów.

Okazuje się, że bogata wyobraźnia i zmysł artystyczny wystarczą, żeby pozornie niepotrzebną oponę po przejeżdżonym sezonie przekształcić w prawdziwe dzieło sztuki. Do pracy! Może i Tobie uda się stworzyć coś równie nowatorskiego w swoim ogrodzie!

W

„Drugie życie” opony to pełnienie funkcji estetycznych.

Opona symbolem dzieciństwa 

Jeżeli dysponujesz przestrzenią w swoim pięknym ogrodzie, a Twoim dzieciom znudziły się już ogólnodostępne zabawki, możesz im wyczarować plac zabaw z opon. Guma to tworzywo amortyzujące wstrząsy i nie tak niebezpieczne, jak chociażby stalowe huśtawki. Połączenie tych właściwości, a także fantazji może sprawić, że maluchy zaczną kojarzyć oponę ze świetna zabawą.

Niektóre konstrukcje są tak zachęcające, że z dużą przyjemnością korzystają z nich nie tylko najmłodsi. Zachęć swoją rodzinę do wspólnego budowania placu zabaw, dzieci z pewnością będą dumne z faktu, że wspólnymi siłami, przy pomocy rodziców, zbudowały własne miejsce do zabawy.

Wyładuj złość… na oponie! 

Stare „używki” z minionego sezonu mają ukryte właściwości uspokajające. Dodatkowo wpływają na poprawę kondycji i tężyznę fizyczną. Mają w sobie sportowego ducha, który wcale nie musi się wiązać z torem wyścigowym. Jeżeli chcesz się o tym przekonać ułóż wieżę ze starych opon i używaj do woli!

zużye opony maja swoje zastosowanie podczas cwiczeń wojskowych

Opony znajdują zastosowanie podczas ćwiczeń wojskowych.

Tworzywo, z którego jest wykonana opona rewelacyjnie nadaje się do ćwiczenia wykopów, sierpowych, a także sprawdzenia własnej wytrzymałości. Masz gorszy dzień? Chcesz wyładować nadmiar energii, która drzemie w Tobie od rana? Poniżej filmik demonstracyjny, w jaki sposób możesz ćwiczyć z oponą:

Okazuje się, że człowiek potrafił wydobyć nowe właściwości niektórych rzeczy. Po przeczytaniu tego artykułu opony przestaną Ci się kojarzyć wyłącznie z wymianą dziurawych egzemplarzy. Do dzieła! Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.