Opony wg sezonu

Opony letnie

Kup nowe opony letnie. Zadbaj o bezpieczną, oszczędną i komfortową jazdę.

Bezpieczeństwo

Skrócisz drogę hamowania i poprawisz manewrowanie.

Pirelli Powergy
4,7

499 opinii

Od 386 szt.

Oszczędność

Ograniczysz zużycie paliwa i podatność na uszkodzenia.

Kormoran Ultra High Performance
4,3

1118 opinii

Od 225 szt.

Komfort

Zwiększysz komfort akustyczny i obniżysz odczuwanie nierówności.

Nokian Tyres Wetproof 1
4,9

62 opinie

Od 275 szt.
Nr 1 w Polsce
  • Dostawa gratis
  • Dostawa w 24h
  • 14 dni na zwrot
  • Montaż opon i felg

Kup opony w najlepszym sklepie internetowym

Jest wiele powodów, dla których warto nam zaufać. Poznaj wszystkie

Jakie opony letnie wybrać

Zastanawiasz się, jakie opony letnie wybrać? Przed zakupem zapoznaj się z wynikami testów opon letnich przeprowadzonych przez organizację ADAC oraz największe czasopisma i portale motoryzacyjne. Prezentujemy również własny ranking tworzony na podstawie opinii naszych klientów, który pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji.

Testy opon letnich

Prasowe testy opon letnich Prasowe testy opon letnich Zobacz >
Testy opon letnich ADAC Testy opon letnich ADAC Zobacz >

Podczas podejmowania decyzji o tym, jaki komplet opon letnich zamówisz do swojego samochodu, dobrze jest wspomóc się corocznymi testami przeprowadzanymi przez organizacje i czasopisma motoryzacyjne. Szczególną uwagę warto zwrócić na uznawane za najbardziej prestiżowe i popularne testy opon organizowane przez niemiecki klub motoryzacyjny ADAC.


W tym sezonie specjaliści z ADAC wzięli pod lupę parametry opon letnich w rozmiarze 205/55 R16 (91 V). W teście zwyciężyły dwa modele, zdobywając taką samą ocenę ogólną ADAC. Pierwszym z nich jest Goodyear EfficientGrip Performance 2, a drugi to Continental PremiumContact 6.

Ranking opon letnich

Aby ułatwić wybór nowego kompletu ogumienia na najcieplejszą porę roku, przygotowaliśmy ranking opon letnich. Zawarliśmy w nim produkty, które uzyskały najlepsze oceny od naszych klientów. Zostały one sprawdzone w różnych warunkach, zarówno na suchych, jak i mokrych nawierzchniach.

Tanie opony letnie

Niska cena wcale nie musi oznaczać słabej jakości i niezadowalających osiągów. Jeżeli zastanawiasz się, jakie tanie opony letnie wybrać, to na Oponeo znajdziesz bogaty wybór modeli od producentów klasy ekonomicznej. Oferujemy solidne ogumienie w atrakcyjnych cenach. Pod względem parametrów może ono ustępować produktom z najwyższej półki, jednak z pewnością zadowoli osoby szukające dobrego stosunku ceny do jakości.

Najpopularniejsze średnice opon letnich

Kiedy wymienić opony letnie na nowe

Bieżnik poniżej 4 mm

Pierwszym z czynników decydujących o konieczności wymiany jest przekroczenie minimalnej głębokości bieżnika opony. Wynosi ona 1,6 mm i skutkuje tym, że ogumienie traci swoje właściwości. Nie zapewni więc odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że nawet głębokość poniżej 4 mm przyczynia się do obniżenia przyczepności oraz słabszego odprowadzania wody, dlatego osiągnięcie tej wartości powinno skłonić nas do zakupu nowych opon.

Opona nowa
Głębokość bieżnika a przyczepność – nowa opona
Opona częściowo zużyta
Głębokość bieżnika a przyczepność – opona częściowo zużyta
Opona poniżej normy
Głębokość bieżnika a przyczepność – opona poniżej normy

Bieżnik zużyty poniżej 4 mm to o 28% dłuższa droga hamowania na mokrej nawierzchni. Dane z badań Motor Industry Research Association

Uszkodzenia mechaniczne

Bardzo niebezpieczne są uszkodzenia opon, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u wulkanizatora. W niektórych przypadkach może on zalecić zmianę zniszczonego modelu, obu opon na danej osi lub nawet całego kompletu dla wszystkich czterech kół, co stanowi najrozsądniejszą decyzję, zapewniającą bezpieczeństwo jazdy.

W 2017 roku uszkodzenia ogumienia były przyczyną co 4 wypadku wywołanego niesprawnością techniczną pojazdu. Dane z rocznego raportu Komendy Głównej Policji

5 lat od daty produkcji

Wraz z upływem czasu opony tracą swoje właściwości nie zapewniając już takiego poziomu przyczepności czy efektywności hamowania. Nawet gdy głębokość bieżnika jest zgodna z prawem, a opona nie nosi widocznych oznak starzenia, zalecamy, aby okres użytkowania nie przekraczał 5 lat.

Kiedy zmieniać opony na letnie

Opony letnie powinniśmy zakładać gdy temperatura przekroczy 7 stopni

To, kiedy zmienić opony na letnie, wbrew pozorom wcale nie jest zależne od miesiąca. Przymrozki powodujące złe warunki na drogach mogą występować jeszcze w marcu, a nawet w kwietniu. Umownym czynnikiem wpływającym na czas wymiany ogumienia jest więc średnia dobowa temperatura. Jeżeli przekracza ona 7°C, to znak, że można już wybrać się do wulkanizatora z nowym kompletem.

Opony letnie od A do Z

Oznaczenia opon letnich

Przed zakupem nowego kompletu koniecznie zwróć uwagę na znajdujące się na jego boku oznaczenia opon samochodowych. Najważniejsze z nich to rozmiar ogumienia, pozwalający dopasować je do konkretnego samochodu. Nie mniej istotny jest symbol DOT, który wskazuje rok produkcji. W przeciwieństwie do zimówek, modele na lato nie posiadają oznaczeń określających typowo sezonowe właściwości.

Rodzaje bieżnika

Wybierając nowy komplet ogumienia letniego, koniecznie weź pod uwagę bieżnik opony. Budowa i rodzaje są różne w poszczególnych modelach. Jego rzeźba ma wpływ na najważniejsze czynniki, takie jak choćby odprowadzanie wody czy błota albo wgryzanie się w śnieg. Dobrze dobrana do warunków opona gwarantuje nie tylko przyczepność, ale również niskie opory toczenia, co przekłada się na mniejsze spalanie i oszczędności.

Prawidłowe ciśnienie w oponach letnich

Abyś mógł w pełni korzystać z osiągów opon letnich, zadbaj o odpowiedni poziom ciśnienia w oponach. Informację o prawidłowym poziomie ciśnienia znajdziesz na naklejce umieszczonej na słupku drzwi kierowcy lub na krawędzi drzwi kierowcy, na klapce wlewu paliwa albo w instrukcji obsługi pojazdu. Przestrzegaj podanej tam wartości ciśnienia, regularnie ją sprawdzaj (np. raz w miesiącu lub przed każdą dłuższą podróżą) i w razie potrzeby uzupełniaj. Dopiero wtedy w pełni wykorzystasz możliwości swoich opon letnich.

Wyważenie kół

Pamiętaj, że bardzo ważne jest również wyważanie kół na samochodzie. Niewłaściwie przeprowadzone może negatywnie wpłynąć na zawieszenie. Często prowadzi to do zjawiska „ściągania na boki” oraz nieregularnego zużycia bieżnika, co skutkuje koniecznością wcześniejszej wymiany ogumienia.

Ceny opon letnich

W naszym sklepie znajdziesz nowe opony w różnych segmentach cenowych: od najtańszych modeli klasy ekonomicznej (optymalne osiągi, bardzo atrakcyjna cena), przez opony klasy średniej (dobry stosunek ceny do jakości), aż po modele premium (najwyższe osiągi, ale i wyższa cena). Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą, by wybrać najlepsze opony wielosezonowe dla siebie. Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą i wybierz opony letnie, które spełnią Twoje wymagania.

Klasa premium Opony o najwyższych osiągach, które zostały wyprodukowane w oparciu o najbardziej nowoczesne technologie. Przeznaczone dla wymagających kierowców.
Klasa średnia Opony o dobrym stosunku ceny jakości. Charakteryzują się optymalnymi osiągami, a przeznaczone są dla kierowców o umiarkowanym stylu jazdy.
Klasa ekonomiczna Opony dostępne w najbardziej atrakcyjnych cenach. Przeznaczone są dla kierowców o spokojnym stylu jazdy, poruszających się głównie w mieście.

Szybka wymiana opon? Z nami to proste

Zamów opony przez telefon lub Internet. Zrób to samodzielnie lub z pomocą naszego eksperta.

Wybierz adres dostawy lub najbliższy serwis montażu. Do wyboru masz 1037 warsztatów w całym kraju.

Odbierz opony od kuriera lub zamontuj w wybranym serwisie w dogodnym dla Ciebie terminie.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Kiedy zmienić opony na letnie?

Nie ma ścisłej daty wyznaczającej, w jakim terminie trzeba zmienić opony z zimowych na letnie. Zrobić to powinno się, gdy średnia dobowa temperatura zacznie przekraczać 7°C. Wartość ta musi utrzymywać się od jednego do dwóch tygodni, czyli do momentu ustabilizowania się pogody, która na przełomie zimy i wiosny jest zmienna.

Jaki bieżnik posiada opona letnia?

Do opon letnich wykorzystuje się trzy rodzaje bieżników – symetryczne, asymetryczne i kierunkowe. Pierwszy typ najlepiej sprawdzi się w przypadku kierowców preferujących spokojną jazdę. Drugi będzie odpowiedni do bardziej dynamicznego stylu prowadzenia. Wyróżnia się niskimi oporami toczenia i wszechstronnymi osiągami. Ostatni wariant gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas deszczu. Bieżniki opon letnich wyróżniają się mniejszą liczbą nacięć w porównaniu do zimówek, mają zazwyczaj także masywniejsze klocki i szersze strefy barkowe.

Ile kilometrów wytrzymują opony letnie?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kilometrów wytrzymują opony letnie. Górna granica bezpiecznej eksploatacji to zazwyczaj od 5 lat do 10 lat od daty produkcji umieszczonej na końcu kodu DOT, choć zależy to od wielu czynników. W niektórych wypadkach konieczna jest wymiana przed tym okresem. Przyczyniają się do tego takie czynniki jak: bieżnik poniżej 1,6 mm lub jego nierówne zużycie, uszkodzenia wentyla lub struktury opony w wyniku kontaktu z przeszkodą na drodze.