Jakie opony na lato kupić do swojego auta? Takie pytanie pada zwykle w okresie sezonowej wymiany ogumienia. Podjęcie słusznej decyzji wymaga zastanowienia, a pojawiające się wątpliwości wcale tego nie ułatwiają. Wszystkim niezdecydowanym służymy radą – oto kilka wskazówek na temat tego, na co należy zwracać uwagę.

opony letnie na asfalcieJakie opony letnie sprawdzą się nam najlepiej?

Kupujemy opony letnie. Jakie wybrać i czym się kierować?

Poszukiwanie dobrych opon na lato nie jest prostą sprawą. Każdy, kto mierzył się z tym zadaniem, wie, że postawienie na pierwsze lepsze modele może okazać się niewłaściwe. Nie bez przyczyny wiele mówi się więc o dopasowaniu ogumienia do posiadanego auta, stylu jazdy czy oczekiwań przyszłego użytkownika. To kluczowe kwestie, które warto mieć z tyłu głowy. Pomagają one w upewnieniu się, czego dokładnie potrzebujemy i wyselekcjonowaniu pasujących opon letnich spośród szerokiego wachlarza możliwości.

Jak dobrać opony letnie do auta? Poznaj ich rozmiar

Punktem wyjściowym, od którego należy zacząć, będzie ustalenie rozmiaru ogumienia, adekwatnego do posiadanego auta. Można się tego dowiedzieć z naklejki umieszczonej na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa, jak również z książki serwisowej pojazdu. 

Nie wiesz, jak dobrać opony do pojazdu? Skorzystaj z dedykowanego narzędzia Oponeo

Poruszanie się na niedostosowanym rozmiarowo ogumieniu nie jest zalecane, chyba że będą to zamienniki, które dopuszcza producent pojazdu. Są to alternatywne rozmiary opon, których całkowita wysokość nie przekracza 2 procent różnicy w porównaniu do wysokości modeli zalecanych. Montowanie innych wariantów, wiąże się z ryzykiem niewłaściwego działania systemów wspomagania kierowcy, jak ABS, ESP czy ASR, a także z mniejszym wykorzystaniem potencjału samochodu w zakresie przyspieszania i przyczepności.

Pamiętajmy, że stosowanie alternatywnych rozmiarów opon może powodować przekłamania w pracy licznika prędkości oraz zwiększone zużycie paliwa (zwłaszcza w przypadku opon szerszych od zalecanych).

Indeks nośności i prędkości opon letnich

W przypadku opon letnich nie wolno stosować niższych indeksów nośności i prędkości niż homologowane. Używanie ogumienia ze współczynnikami mniejszymi niż zalecane przez producenta jest w Polsce karalne, a ponadto wpływa niekorzystnie na bezpieczeństwo jazdy. Wzrasta również ryzyko szybkiego zużycia bieżnika. Być może mało kto zdaje sobie sprawę, ale przypadku kolizji firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli ogumienie zamontowane w aucie nie spełnia wymogów producenta.

Jakie opony letnie wybrać? Te o wyższym indeksie prędkości są jak najbardziej dozwolone. Rozwiązanie to skutkuje większą stabilnością pojazdu w czasie jazdy na wprost. Warto pamiętać, że radykalne zwiększenie indeksu prędkości o kilka stopni (np. z T na W) powoduje wyższe opory toczenia, pogorszenie komfortu jazdy i większe zużyciem paliwa. Dzieje się tak dlatego, że model o wyższej szybkości maksymalnej jest cięższy, twardszy i głośniejszy. Mniejsza zmiana (np.  z T na H) nie spowoduje odczuwalnych, negatywnych skutków.

Poznaj najnowsze wyniki testu opon letnich ADAC

Wybieramy opony letnie – jaka firma najlepsza?

Wszystkie duże koncerny, takie jak Michelin, Goodyear, Continental czy Bridgestone, mają w swojej ofercie marki „zależne”, plasujące się w różnych segmentach cenowych – ekonomicznym, średnim oraz premium. Jakie opony letnie wybrać spośród licznych ofert producentów? 

Klasy opon letnich – podział


Klasa ekonomicznaKlasa średniaKlasa premium
Dla kogo?
 • jazda głównie w warunkach miejskich;
 • auta miejskie;
 • niewielkie roczne przebiegi;
 • spokojny styl jazdy.
 • jazda miejska oraz dalekie trasy;
 • auta klasy średniej, kompaktowe, typu SUV;
 • dla osób, które oczekują czegoś więcej niż zwykły użytkownik, lecz nie potrzebują maksymalnych osiągów;
 • umiarkowany styl jazdy.
 • częsta jazda w trasie;
 • auta o dużej mocy silnika, klasy średniej i wyższej, limuzyny, sportowe;
 • wymagających kierowców pokonujących rocznie dużą liczbę kilometrów;
 • dynamiczny i agresywny styl jazdy.
Rekomendowane

Miejsce użytkowania a opony letnie – jakie wybrać?

Jazda miejska


Poszukując skutecznego ogumienia do jazdy w warunkach miejskich, warto postawić na takie, które zagwarantuje pewne prowadzenie, a także skuteczne hamowanie. Pod uwagę należy wziąć przyczepność na nawierzchni suchej, ale przede wszystkim na mokrej, eliminując tym samym ryzyko wystąpienia aquaplaningu.


Jazda turystyczna


Auto używane w sposób mieszany (jazda po mieście i poza nim) powinno zostać wyposażone w ogumienie gwarantujące wysokie osiągi i konstrukcyjnie przystosowane do wyższych prędkości (często autostradowych). Do tego celu odpowiednie będą opony letnie z segmentu HP/UHP.


Jazda mieszana

Intensywnie eksploatowane auto (głównie poza miastem), które jednocześnie w trakcie sezonu letniego zalicza długie przebiegi, potrzebuje niezawodnego ogumienia, często przystosowanego do dynamicznej jazdy. Znakomitą wytrzymałość, długotrwałą eksploatację i bezpieczne poruszanie się po nawierzchni suchej i mokrej zagwarantuje produkt klasy premium.


Parametry

Niskie opory toczenia

Kierowcy ceniący sobie pewność prowadzenia, komfort, a także niskie opory toczenia, pozwalające oszczędzać paliwo, docenią oponę letnią premium powstałą w oparciu o najnowocześniejsze technologie i konstrukcje. 


Skuteczne odprowadzanie wody
W okresie letnim doświadczamy nie tylko słonecznych dni. Bywają też deszczowe, a wtedy szczególnie należy uważać na drodze. Doskonałą przyczepność i pewność prowadzenia po mokrej nawierzchni zagwarantuje konstrukcyjnie do tego przygotowana opona letnia. 


Poziom generowanego hałasu
Hałas wydobywający się spod kół, docierający do wnętrza auta nie jest niczym przyjemnym i zdecydowanie negatywnie wpływa na komfort jazdy. Cicha, dobra opona na lato będzie doskonale tłumić wszelkie dźwięki pochodzące od ogumienia.

 

Jakie opony wybrać na lato – z bieżnikiem symetrycznym, asymetrycznym czy kierunkowym?

W oponach letnich występują trzy rodzaje bieżników: symetryczne, asymetryczne oraz kierunkowe. Każdy z nich prezentuje różny poziom zaawansowania technologicznego. 

Jakie opony letnie są dobre? Sprawdź najnowszy ranking!

Opony letnie z bieżnikiem symetrycznym

Dobre opony na lato bardzo często są wyposażone w asymetryczny wzór bieżnika. Wynika to z faktu, iż taka konstrukcja ogumienia sprawdza się warunkach letnich. Bieżnik symetryczny to taki, w którym obie połowy są zaprojektowane identycznie, dlatego ogumienie letnie można montować w dowolnym kierunku. Jego podstawową zaletą jest wysoki komfort akustyczny. W połączeniu z odpowiednią mieszaną gumową przekłada się to na niższe opory toczenia, a co za tym idzie – obniżone spalanie oraz dłuższą eksploatację opon letnich. Symetryczne kształty bieżnika występują w budżetowej i średniej klasie opon.

Dla kogo?
Jeżeli posiadasz auto mało- lub średniolitrażowe i interesują Cię ciche opony letnie do spokojnej jazdy w każdych warunkach, to modele symetryczne są dla Ciebie.

Model rekomendowany

Dębica Passio 2
Zobacz ofertę


Opony letnie z bieżnikiem asymetrycznym

O bieżnikach asymetrycznych możemy mówić w kontekście najnowszej historii oponiarstwa. Pierwsze modele tego typu pojawiły się na rynku kilkanaście lat temu i szybko znalazły swoich zwolenników. Opony asymetryczne to obecnie najsilniej rozwijający się segment rynku. Są coraz częściej montowane jako wyposażenie oryginalne w większości aut klasy średniej i wyższej. Zaleca się je do pojazdów kompaktowych, miejskich, a także do sportowych i limuzyn dysponujących dużą mocą silnika.

Rzeźba opon asymetrycznych jest różna po obu stronach bieżnika. Wewnętrzna część, najczęściej mocniej ponacinana, odpowiada za odprowadzanie wody, zaś zewnętrzna za przyczepność podczas dynamicznej jazdy także w zakrętach. Takie rozwiązanie przyczynia się do większej stabilności auta na wirażach (dzięki lepszemu rozłożeniu nacisku masy) oraz zwiększenia żywotności bieżnika. Opony z asymetrycznym wzorem są ciche i ekonomiczne.

Posiadacze modeli asymetrycznych muszą zwrócić uwagę na ich prawidłowy montaż (oznaczenie inside – oponę montować w kierunku: do auta, w stronę piasty z felgą, outside – na zewnątrz pojazdu).

Dla kogo?

Jeśli szukasz komfortowych, wszechstronnych i oszczędnych opon, które zachowują dużą przyczepność w zakrętach oraz przy jeździe na wprost, modele asymetryczne są dla Ciebie.

Model rekomendowany


Opony letnie z bieżnikiem kierunkowym

To bardzo popularny typ bieżnika, którego cechą charakterystyczną jest określony przez producenta kierunek toczenia opony. Modele tego typu mają bieżnik w kształcie litery „V”, potocznie nazywany „jodełką”. Jego największą zaletą jest sprawne odprowadzanie wody, a także dobra reakcja na przyspieszanie i hamowanie pojazdu. Dobre parametry sprawiają, że są one chętnie montowane w samochodach przeznaczonych do dynamicznej jazdy. Bieżniki kierunkowe występują we wszystkich klasach opon: budżetowej, średniej oraz wysokiej. Zalecane są do aut z segmentu średniego oraz wysokiego, a także do wspomnianych już samochodów o charakterze sportowym.

Dla kogo?

Jeśli szukasz opon, które dobrze odprowadzają wodę spod kół, posiadasz auto o dużej mocy i szukasz gwarancji dobrej przyczepności przy przyspieszaniu oraz hamowaniu, modele kierunkowe są dla Ciebie.

Model rekomendowany

Nankang NS 2
Zobacz ofertę