Menu

Czy znalazłeś informacje, których szukałeś?

Jakie opony letnie wybrać? Poradnik doboru

aktualizacja: 22 maja 2019
OPONEO.PL

Wybór nowego ogumienia to decyzja wymagająca zastanowienia. Najpierw należy ustalić, jaki rozmiar opony będzie właściwy do naszego auta. Następnie warto przemyśleć, jakiej klasy model najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Ostatnim etapem jest wybór konkretnej opony spośród przytłaczającej liczby dostępnych wariantów. Kupno ogumienia nie jest proste, dlatego niezdecydowanym służymy radą – oto kilka wskazówek na temat tego, jak wybrać najlepsze opony letnie do swojego auta.

klasy opon

Najważniejsze, aby opony na lato były dostosowane do indywidualnych potrzeb kierowcy.

Ile opon wymieniać – dwie czy cztery?

Co zrobić w sytuacji, gdy chcemy wymienić tylko dwie opony zamiast czterech? Najlepszym wariantem są oczywiście cztery takie same egzemplarze. Choć przepisy nie zabraniają użytkowania różnych opon (na jednej osi muszą jednak bezwzględnie pozostać jednakowe), to takie rozwiązanie nie tylko obniża osiągi naszego auta, ale także bezpieczeństwo jazdy.

Dwa różne modele oznaczają istotne rozbieżności w parametrach ogumienia – drodze hamowania, pokonywaniu aquaplaningu czy sposobie przenoszenia mocy pojazdu na jezdnię. Zachowanie auta będzie wypadkową osiągów dwóch rodzajów ogumienia, przy czym przyczepność tylnej osi jest w czasie jazdy znacznie bardziej nieprzewidywalna. Dlatego, jeśli sytuacja zmusiła nas do wymiany wyłącznie dwóch sztuk, to pamiętajmy, że nowe opony zawsze montuje się na tyle pojazdu. Minimalizuje to ryzyko poślizgu auta na mokrej drodze oraz ułatwia kontrolę w trudnych sytuacjach, takich jak awaryjne hamowanie czy ciasny zakręt.

Jakiej klasy opony wybrać?

Wszystkie duże koncerny, takie jak Michelin, Goodyear, Continental czy Bridgestone, mają w swojej ofercie marki „zależne”, plasujące się w różnych segmentach cenowych – ekonomicznym, średnim oraz premium. Czym różnią się poszczególne klasy opon letnich?

Najważniejszą relacją w poszczególnych segmentach jest stosunek ceny do jakości. Co do zasady, droższe opony oferują lepsze parametry na drodze.

Modele „budżetowe” nigdy nie zapewnią takich osiągów jak ogumienie premium. Opony zaliczane do najwyższej klasy reprezentują najlepszy poziom technologiczny, jednak przy niewielkich przebiegach i spokojnym stylu jazdy trudno będzie odkryć pełnię ich możliwości.

 

Opony klasy ekonomicznej

Produkty najtańszych marek, takich jak Barum, Dębica, Sava, czy Dayton tworzone są według starszych, sprawdzonych już technologii, które wcześniej wykorzystywano we flagowych modelach. W klasie ekonomicznej do głosu dochodzą również młode, najczęściej azjatyckie marki, czego przykładem może być emiracki Zeetex.

W segmencie budżetowym producenci stawiają na maksymalną funkcjonalność oraz sprawdzone rozwiązania. Choć trudno w przypadku takich modeli mówić o innowacyjnych technologiach, to ekonomiczne opony gwarantują stabilne parametry. Takie ogumienie najlepiej sprawdza się w umiarkowanych warunkach miejskich, w autach średniej i niższej klasy. Modele tego typu przeznaczone są dla osób szukających tańszych rozwiązań. Spełnią oczekiwania kierowców pokonujących rocznie niewielkie przebiegi.

 

Naszym zdaniem:

Jeżeli nie pokonujesz każdego miesiąca wielu tysięcy kilometrów, poruszasz się głównie po mieście i cenisz sobie spokojną jazdę, to opony klasy ekonomicznej są dla Ciebie dobrym wyborem. 

 

Popularne modele ekonomiczne to:

 

Letnia opona klasy ekonomicznej – Zeetex HP2000VFM.

 

Opony klasy średniej

Opony klasy średniej to produkty, które okazują się korzystnym kompromisem pomiędzy jakością a ceną. Stanowią doskonały wybór dla osób, które oczekują czegoś więcej niż zwykły użytkownik, lecz nie potrzebują maksymalnych osiągów.

Do najbardziej znanych marek opon klasy średniej należą Fulda, BFGoodrich, Kleber, Firestone, Hankook oraz Uniroyal. Można je stosować w różnego rodzaju samochodach – od aut małolitrażowych, po mocne i ciężkie SUV-y. Nadają się one zarówno do jazdy miejskiej, jak i do pokonywania dalszych tras. Ich właściwości spełnią wymagania kierowców preferujących spokojny lub umiarkowany styl jazdy.

 

Naszym zdaniem:

Ogumienie zaliczane do średniego segmentu cenowego cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na dobre osiągi na suchej i mokrej nawierzchni. Dla wielu kierowców oznaczają one wysoki poziom bezpieczeństwa, komfort oraz niezawodność w bardzo przystępnej cenie.

 

Popularne modele opon klasy średniej to:

 

Opona letnia klasy średniej – Uniroyal RainExpert 3.

 

Opony klasy premium

Najwyższa kategoria cenowa to prawdziwa arystokracja wśród opon. Modele tego typu powstają z myślą o wymagających kierowcach. Doskonale radzą sobie na każdej nawierzchni, są niezawodne w ekstremalnych warunkach pogodowych. Dzięki najwyższej jakości wykonania oraz bardzo dobrym parametrom gwarantują bezpieczeństwo i sprawdzają się zarówno podczas codziennej, miejskiej jazdy, jak i na dłuższych trasach.

Ogumienie premium to także segment najważniejszy dla producentów. Oponiarskie koncerny poświęcają ogromne nakłady finansowe na badania, rozwój i innowacje wykorzystywane we flagowych modelach. Stosuje się do ich produkcji najnowocześniejsze mieszanki ogumienia oraz pionierskie kształty bieżników. Modele premium są wizytówką każdego producenta, dlatego decydując się na opony tej klasy, otrzymujemy najwyższą jakość, jaką może zaoferować dana firma.

Opony tego typu przeznaczone są zarówno do aut segmentu średniego, jak i do limuzyn, pojazdów sportowych oraz samochodów o dużych mocach silnika. Największe oponiarskie marki premium to Bridgestone, Pirelli, Continental, Dunlop, Goodyear oraz Michelin.

 

Naszym zdaniem:

Jeśli dużo podróżujesz, lubisz agresywną jazdę, a od opon oczekujesz, by gwarantowały bezpieczeństwo w każdych warunkach, to ogumienie premium jest stworzone dla Ciebie.

 

Popularne modele opon klasy premium to:

 

Opona letnia klasy premium – Continental PremiumContact 6.

Jaki typ bieżnika wybrać?

Na rynku ogumienia w Polsce dostępne jest całe zatrzęsienie modeli letnich. W ofercie OPONEO.PL znajduje się ich kilkaset. Spróbujmy je uporządkować. W oponach występują trzy rodzaje bieżników: symetryczne, asymetryczne oraz kierunkowe. Każdy z nich prezentuje różny poziom zaawansowania technologicznego, poszczególne typy mają określone wady i zalety.

 

Opony symetryczne

 

Symetryczny bieżnik na przykładzie modelu Firestone TZ300.

Dobre opony letnie bardzo często są wyposażone w symetryczny wzór bieżnika. Wynika to z faktu, iż taka konstrukcja ogumienia trochę słabiej radzi sobie w warunkach zimowych.

Bieżnik symetryczny to taki, w którym obie połowy są zaprojektowane identycznie, dlatego opony można montować w dowolnym kierunku. Podstawową zaletą takiego ogumienia jest wysoki komfort akustyczny. Symetryczny wzór bieżnika, w połącznie z odpowiednią mieszaną gumową, przekłada się również na niższe opory toczenia, a co za tym idzie – obniża spalanie oraz pozytywnie wpływa na żywotność modelu.

Symetryczne kształty bieżnika występują w budżetowej i średniej klasie opon – poleca się je do aut mało lub średniolitrażowych, o stosunkowo niewielkich mocach. Mniej sprawdzają się w wyposażonych w mocne silniki autach sportowych.

 

Dla kogo?

Jeżeli posiadasz auto mało lub średniolitrażowe i interesują Cię ciche opony letnie do spokojnej jazdy w każdych warunkach, to modele symetryczne są dla Ciebie.

 

Przykładowe opony symetryczne:

 

Opony asymetryczne

 

Asymetryczny bieżnik na przykładzie modelu Dunlop SP Sport Bluresponse

O bieżnikach asymetrycznych możemy mówić w kontekście najnowszej historii oponiarstwa. Pierwsze modele tego typu pojawiły się na rynku około 15 lat temu, a rozpowszechniły się około 10 lat temu. Opony asymetryczne to obecnie najsilniej rozwijający się segment rynku. Są coraz częściej montowane jako wyposażenie oryginalne w większości aut klasy średniej i wyższej.

Rzeźba opon asymetrycznych jest różna po obu stronach bieżnika. Wewnętrzna część, najczęściej mocniej ponacinana, odpowiada za odprowadzanie wody, zaś zewnętrzna za przyczepność podczas dynamicznej jazdy i w zakrętach. Takie rozwiązanie przyczynia się do lepszej stabilności auta na wirażach (dzięki lepszemu rozłożeniu nacisku masy) oraz zwiększenia żywotności bieżnika. Opony z asymetrycznym wzorem są ciche i ekonomiczne.

Posiadacze modeli asymetrycznych muszą zwrócić uwagę na ich prawidłowy montaż (oznaczenie inside – oponę montować w kierunku: do auta, w stronę piasty z felgą, outside – na zewnątrz pojazdu).

Bieżniki asymetryczne najczęściej występują w oponach klasy średniej i wysokiej – zaleca się je do aut kompaktowych, miejskich, a także do aut sportowych, limuzyn dysponujących dużą mocą silnika.

 

Dla kogo?

Jeśli szukasz komfortowych, wszechstronnych i oszczędnych opon, które zachowują dużą przyczepność w zakrętach i przy jeździe na wprost, modele asymetryczne są dla Ciebie.

 

Przykładowe opony asymetryczne:

 

Opony kierunkowe

 

Uniroyal RainExpert

Kierunkowy bieżnik na przykładzie modelu BFGoodrich G-Grip.

To bardzo popularny typ bieżnika, którego cechą charakterystyczną jest określony przez producenta kierunek toczenia opony.  Modele tego typu mają bieżnik w kształcie litery „V”, potocznie nazywany „jodełką”. Ich największą zaletą jest sprawne odprowadzanie wody, a także dobra reakcja na przyspieszanie i hamowanie pojazdu. Dobre parametry sprawiają, że są one chętnie montowane w pojazdach przeznaczonych do dynamicznej jazdy.

Bieżniki kierunkowe występują we wszystkich klasach opon: budżetowej, średniej oraz wysokiej. Zalecane są do aut klasy średniej oraz wysokiej, a także do wspomnianych już samochodów o charakterze sportowym.

 

Dla kogo?

Jeśli szukasz opon, które dobrze odprowadzają wodę spod kół, posiadasz auto o dużej mocy i szukasz gwarancji dobrej przyczepności przy przyspieszaniu oraz hamowaniu, modele kierunkowe są dla Ciebie.

 

Przykładowe opony kierunkowe to:

 

Dlaczego warto przestrzegać rozmiarów i indeksów zalecanych przez producenta?

Producenci samochodów przewidują kilka opcjonalnych rozmiarów opon, które można zamontować w danym modelu. Wraz z zalecaną wielkością podane są również wymagane indeksy prędkości oraz nośności. Są to wartości homologowane przez producenta. Stosowanie się do tych zaleceń jest bardzo ważne, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo oraz wykorzystanie pełni możliwości auta.

Montowanie innych rozmiarów, wiąże się z ryzykiem niewłaściwego działania systemów wspomagania kierowcy, jak ABS, ESP czy ASR, a także z mniejszym wykorzystaniem potencjału samochodu w zakresie przyspieszania i przyczepności.

Rozmiar homologowany a zamienniki opon

Dopuszcza się niewielkie odstępstwo od rozmiaru homologowanego przez producenta poprzez stosowanie tzw. zamienników. Są to alternatywne rozmiary opon, których całkowita wysokość nie przekracza 2 procent różnicy w porównaniu do wysokości modeli zalecanych.

 

Przykład:

Jeżeli homologowanym rozmiarem jest 185/65R15, to stosując oponę szerszą – 195/60 R15, otrzymujemy zamiennik, którego różnica w wysokości koła wynosi 1,07%, co mieści się w granicach normy.

 

Zamiennikiem homologowanego rozmiaru 205/55 R16 może być np. 195/65 R15, którego całkowita różnica w wysokości wynosi 0,58%. Takie odchylenia mieszczą się w granicach normy i nie powodują negatywnych konsekwencji dla trakcji pojazdu.

Pamiętajmy, że stosowanie alternatywnych rozmiarów opon może powodować przekłamania w pracy licznika prędkości oraz zwiększone zużycie paliwa (zwłaszcza w przypadku opon szerszych od zalecanych).

Jakie opony na lato? Trudno o jednoznaczną odpowiedź.

Czy można stosować inny indeks nośności i prędkości niż zalecany?

W przypadku opon letnich nie wolno stosować niższych indeksów nośności i prędkości niż homologowane. Używanie ogumienia ze współczynnikami mniejszymi niż zalecane przez producenta jest karalne w Polsce. Opony, które posiadają niższe indeksy, sprawiają że bezpieczeństwo jazdy spada, rośnie natomiast ryzyko szybkiego zużycia bieżnika. W przypadku kolizji firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli ogumienie zamontowane w aucie nie spełnia wymogów producenta.

Dozwolone jest natomiast stosowanie modeli o wyższym indeksie prędkości. Rozwiązanie to skutkuje większą stabilnością pojazdu w czasie jazdy na wprost.

Warto pamiętać, że zwiększenie indeksu prędkości o kilka stopni (np. z T na W) skutkuje wyższymi oporami toczenia, pogorszeniem komfortu jazdy i większym zużyciem paliwa. Dzieje się tak dlatego, że model o wyższej szybkości maksymalnej jest cięższy, twardszy i głośniejszy. Mniejsza zmiana (np.  z T na H) nie spowoduje odczuwalnych skutków negatywnych.

Modele opon o bardzo wysokim indeksie prędkości (od V do Y) zalecane są do samochodów wyposażonych w silniki o dużej mocy.

Kopiowanie treści surowo wzbronione. Zobacz konsekwencje prawne
Napisz komentarz
Dodaj komentarz
Komentarze (62)
stasio 2014-06-27
moja opona to 225/50 R17 dla Mercedes C 180 Kompressor ,rok 2003 czy lepiej na felgach stalowych czy aluminiowych ,czy mozna też jezdzic na R16 ? Odpowiedz
kiciarz 2014-03-10
jaką wybrać oponę continental summerStar2 czy z tej samej grupy Vikinga do Golfa 4x4 Odpowiedz
Maciek 2014-03-04
Mam pytanie. Aktualnie mam zimówki 185/65/15. A letnie opony są do wymiany. Mam je na alusach i mają rozmiar 205/60/15. Zmieniać na takie same? Bo z artykułu wynika chyba, że to duża rozbieżność. Wychodzę z założenia, że ktoś kto wcześniej je zakładał na felgi wiedział co robi bo ja jestem w temacie zielony... Mam audi A4 B5 (1995r 1.6). Z góry dzięki za odpowiedź Odpowiedz
OPONEO.PL 2014-03-07
Maciek 2014-03-04
Mam pytanie. Aktualnie mam zimówki 185/65/15. A letnie opony są do wymiany. Mam je na alusach i mają rozmiar 205/60/15. Zmieniać na takie same? Bo z artykułu wynika chyba, że to duża rozbieżność. Wychodzę z założenia, że ktoś kto wcześniej je zakładał na felgi wiedział co robi bo ja jestem w temacie zielony... Mam audi A4 B5 (1995r 1.6). Z góry dzięki za odpowiedź
Przejdź do komentarza
@Maciek biorąc pod uwagę, że posiada Pan felgi aluminiowe i wcześniej miał założone opony 205/60 R15, lepiej pozostać przy tym rozmiarze. Jest to rozmiar zalecany do tego modelu auta (w przypadku felg aluminiowych). Zakładamy przy tym, że szerokość felgi jest idealnie dopasowana do szerokości opony. Odpowiedz
KRYSZTOF 2013-04-23
Jak sprawować się będą opony firmy Kleber w BMW z silnikiem 163KM? Odpowiedz
Michał 2013-03-31
Witam. Obecnie na felgach mam opony zimowe 195/55R15 a letnie mam na drugich felgach 205/45R16 a chciałbym zmienić na 205/50R16 czy zmieszczą mi sie one pod nadkole?? Odpowiedz
seastin 2012-08-05
a takie opony Fulda Carat Progresso?? czy ktos mial do czynienia? bo szukam do passata 2002 kombi, pozdrawiam Odpowiedz
Pinki 2012-04-01
Cześć Ja do swojego M6 zakładałem Falkeny 912 i dla mnie mega oponka. Teraz gość w serwisie namówił mnie na 914... szmigam na nich miecha i są super ciche i na wodze robią robotę. Odpowiedz
alicja 2012-02-07
Mam forda mondeo 2.0, koła 205/55/16. Zastanawiam się nad kupnem opon letnich :asymetr. michelin primacy hp, goodyear excellence czy deszcz. uniroyal rainsport 2 ,czy może ktoś poleci mi może inne Dodam że lubię szybką i dynamiczną jazdę . Odpowiedz
Wulkanizacja i Mechanika Pojazdowa 2012-03-09
Bardzo istotne jest jaką/ie wybierzemy oponę/y do naszego samochodu, dlatego że wpływa to na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy a także na wygodę prowadzenia i zużycie paliwa co jest istotne :) Odpowiedz
jozek40 2012-01-11
Mam zamiar zmienić opony w moim C5V6 3.0.Dotychczas eksploatuję opony MICHELIN PRIMACY 215/55/R16 97 W ,rozważam dwa warianty :NOKIAN ZG2 215/55/R16 97 W XL oraz BRIDGESTONE ER300 Ecopia 215/55/R16 97 W XL.Proszę o opinię n/temat takiego wyboru lub inne propozycje. Odpowiedz
Mieczyslaw 2011-12-04
Witam mam Pegueota 206 1.6 110 km jezdze na oponach Toyo Proxes Tr1 195 50 15 a w samochodzie na slupku pisze ze do tego modelu ida opony 185 65 14 86H.Prosze o info.Pozdrawiam Odpowiedz
ppp 2011-08-23
najlepsze to goodyear f1 dunlop sport maxx m5 fulda exelero polecam Odpowiedz
rysiek 2011-05-15
JAK DŁUGO NALEŻNY EKSPLOATOWAĆ OPONY W POJEŹDZIE OD NOWOŚCI . CZY ISTNIEJE JAKIŚ OKRES , TERMIN , POSIADAM POJAZD JUŻ 10 LAT - O WYM .195/60/15 V88 DUNLOPY .STARAM SIĘ NIE SZALEĆ PODCZAS JAZDY- WYDAJE SIĘ MI ,ŻE OPONY SA DO WYMIANY .CZY MOŻNA NALEŻY WYMIENIĆ. A JAK JUŻ NA TAKIE SAME LUB ZAMIENNIKI. PROSZĘ O POMOC DZIĘKI . Odpowiedz
bukowina_t 2011-05-18
rysiek 2011-05-15
JAK DŁUGO NALEŻNY EKSPLOATOWAĆ OPONY W POJEŹDZIE OD NOWOŚCI . CZY ISTNIEJE JAKIŚ OKRES , TERMIN , POSIADAM POJAZD JUŻ 10 LAT - O WYM .195/60/15 V88 DUNLOPY .STARAM SIĘ NIE SZALEĆ PODCZAS JAZDY- WYDAJE SIĘ MI ,ŻE OPONY SA DO WYMIANY .CZY MOŻNA NALEŻY WYMIENIĆ. A JAK JUŻ NA TAKIE SAME LUB ZAMIENNIKI. PROSZĘ O POMOC DZIĘKI .
Przejdź do komentarza
@rysiek http://www.oponeo.pl/artykul/wymiana-opon-na-nowe http://www.oponeo.pl/artykul/okres-eksploatacji-opon http://www.oponeo.pl/artykul/zuzycie-opon-po-czym-je-poznac http://www.oponeo.pl/artykul/trwalosc-opon Odpowiedz
Maniek 2011-03-23
Witam potrzebuje letnie opony do citroena C5 (195/65/15) wybieram sie z rodzinką w długą drogę i potrzebuje naprawdę porządne opony!!! a drugie pytanko to jaką oponę na zapas tą co mam już się nie nadaje bo sterczą z niej druty a dobrze by było żeby ten zapas na zimę też się nadał POZDRAWIAM Odpowiedz
Wojtek 2011-04-04
Maniek 2011-03-23
Witam potrzebuje letnie opony do citroena C5 (195/65/15) wybieram sie z rodzinką w długą drogę i potrzebuje naprawdę porządne opony!!! a drugie pytanko to jaką oponę na zapas tą co mam już się nie nadaje bo sterczą z niej druty a dobrze by było żeby ten zapas na zimę też się nadał POZDRAWIAM
Przejdź do komentarza
@Maniek Także posiadam Citroena C5 , a jeżdzę na oponach Michelin Energy E3A asymetryczne.Opona zapasowa powinna być tego samego typu co pozostałe cztery zamontowane na samochodzie Odpowiedz
ronin 2011-03-12
Witam Które oponki byście polecili w rozmiarze 205/55/16 do paska B5 1.8T: Kleber Dynaxer HP3, BFGoodrich g-grip, Hankook Ventus Prime 2 K115? Odpowiedz
wojtas 2011-04-19
ronin 2011-03-12
Witam Które oponki byście polecili w rozmiarze 205/55/16 do paska B5 1.8T: Kleber Dynaxer HP3, BFGoodrich g-grip, Hankook Ventus Prime 2 K115?
Przejdź do komentarza
@ronin Z tych trzech które podałeś zdecydowanie Hankook Odpowiedz
wojtek 2011-03-09
po przeczytaniu tego wszystkiego jestem strasznie skołowany i nie wiem co myśleć, a potrzebuje opon 196/60/R15 do astry g, czy ktoś się orientuje czy nokian H, jest ślizga przy hamowaniu, interesują mnie opony o małych oporach toczenia, micheliny są strasznie drogie dla mnie, ponad 310zł, Odpowiedz
oponkwadratura.blogspot.com 2011-03-09
wojtek 2011-03-09
po przeczytaniu tego wszystkiego jestem strasznie skołowany i nie wiem co myśleć, a potrzebuje opon 196/60/R15 do astry g, czy ktoś się orientuje czy nokian H, jest ślizga przy hamowaniu, interesują mnie opony o małych oporach toczenia, micheliny są strasznie drogie dla mnie, ponad 310zł,
Przejdź do komentarza
@wojtek Do asterki możesz załozyć 185/65 R15. Wyjdzie taniej i w kwestii oporów toczenia też jest raczej ruch in plus. Nokian H http://www.oponeo.pl/dane-opony/nokian-h-185-65-r15-88-h 252 zł Energy Saver http://www.oponeo.pl/dane-opony/michelin-energy-saver-185-65-r15-88-t 258 zł (INDEKS T- dla wersji powyżej 1,4i 16V powinien być indeks H). pozdrawiam Odpowiedz
Adi 2011-03-09
wojtek 2011-03-09
po przeczytaniu tego wszystkiego jestem strasznie skołowany i nie wiem co myśleć, a potrzebuje opon 196/60/R15 do astry g, czy ktoś się orientuje czy nokian H, jest ślizga przy hamowaniu, interesują mnie opony o małych oporach toczenia, micheliny są strasznie drogie dla mnie, ponad 310zł,
Przejdź do komentarza
@wojtek weź uniroyala rainexpert, nie będziesz żałował - po 245 albo dunlop sp 01 jakoś podobna cena. Daj se spokój z enerżi sejverami :) Odpowiedz
Kris4 2011-03-07
Witam, potrzebuję kupić opony letnie w rozmiarze 225/45/r17 4 szt. chciałbym kupić coś dobrego. Będą jeździły w golfie IV, coś koło 1500zł komplet. A w drugim aucie mam Continentala SportContact 3 i są zaje.... ale to już koło 450zł za szt. wychodzi Odpowiedz
user_309 2011-03-07
Kris4 2011-03-07
Witam, potrzebuję kupić opony letnie w rozmiarze 225/45/r17 4 szt. chciałbym kupić coś dobrego. Będą jeździły w golfie IV, coś koło 1500zł komplet. A w drugim aucie mam Continentala SportContact 3 i są zaje.... ale to już koło 450zł za szt. wychodzi
Przejdź do komentarza
@Kris4 a może coś z tego http://www.oponeo.pl/artykul/test-opon-letnich-autozeitung-2011-w-rozmiarze-225-45-r17 ? Odpowiedz
kierowca pionier 2011-02-05
eee co tam opona ja swoim jezdze już tyyyyle lat że już bierznika niewidac! i trzyma się drogi idealnie oczywiście na suchej nawierzchni na mokrej tez niejest zle, jak sie pojawią pierwsze druty to wymienie no chyba ze policja mnie zmusi wczesniej;) szkoda kasy na opony ! lepiej sie napić% Odpowiedz
Kaszubek 2013-04-17
kierowca pionier 2011-02-05
eee co tam opona ja swoim jezdze już tyyyyle lat że już bierznika niewidac! i trzyma się drogi idealnie oczywiście na suchej nawierzchni na mokrej tez niejest zle, jak sie pojawią pierwsze druty to wymienie no chyba ze policja mnie zmusi wczesniej;) szkoda kasy na opony ! lepiej sie napić%
Przejdź do komentarza
Człeku drogi...nim wpadniesz na pomysł wypowiadania się na jakimkolwiek forum,powinieneś sprawdzić pisownię w słowniku. Przecież kaleczysz nasz język pisząc "BIERZNIK"...uffff! Odpowiedz
Romek 2011-04-04
kierowca pionier 2011-02-05
eee co tam opona ja swoim jezdze już tyyyyle lat że już bierznika niewidac! i trzyma się drogi idealnie oczywiście na suchej nawierzchni na mokrej tez niejest zle, jak sie pojawią pierwsze druty to wymienie no chyba ze policja mnie zmusi wczesniej;) szkoda kasy na opony ! lepiej sie napić%
Przejdź do komentarza
@kierowca pionier Jak Ci szkoda kasy na opony to płać mandaty i koszty przeglądu . Dwie takie wpadki i miałbyś komplecik nowych opon.Po drugie narażasz swoje życie , a także innych użytkowników dróg.Nie wiem czy posiadasz prawko, wygląda że nie. Odpowiedz
Piotr 2010-11-27
Jeśli chodzi o opony kierunkowe to prawda co do wody, hamowania itp, natomiast wadą jest to że są bardzo głośne. Różnica jest diametralna !!! Odpowiedz
amator 2010-03-27
Mam do was pytanie. Nie wiem jakie kupić opony letnie które będą lepsze Barum Bravuris 2 195/60R15 czy VIKING PROTECH II 195/60/R15 obie są w podobnej cenie jednak nie wiem która będzie lepsza.Proszę o pomoc w wyborze. Odpowiedz
Stiz 2010-03-15
W przypadku opon wysokich osiągów to prawie 100% asymetryczne. Odpowiedz
StereoidsXXL 2010-03-03
Jezdzi ktos na oponie PIrelli P7 i moze powiedziec cos na jej temat czytajac opinie stwierdziłem ze to chyba dla mnie najlepsza opona na lato. Odpowiedz
MK 2010-03-23
StereoidsXXL 2010-03-03
Jezdzi ktos na oponie PIrelli P7 i moze powiedziec cos na jej temat czytajac opinie stwierdziłem ze to chyba dla mnie najlepsza opona na lato.
Przejdź do komentarza
Mialem P7 w rozmiarze 205/15/60 91V byly zalozone na tyle.Glosne opony,przyzwoita trakcja.Nie mialem z nimi zadnych przygod,wytrzymale,zrobilem na nich 15 tys km w wiekszosci po autostradach. Lepsze od nich byly Kleber Dynaxer Hp2. Rozmiar jak powyzej,swietne opony,idealne w deszczu.Podczas ulewy na mokrej drodze stanalem w miejscu,auto za mna zaparkowalo mi na zderzaku.Zrobilem na nich moze z 2000km sprzedalem razem z autem. Byly zalozone w A6 2.6 V6 i dawaly oba komplety rade. Odpowiedz
Sean 2010-03-15
StereoidsXXL 2010-03-03
Jezdzi ktos na oponie PIrelli P7 i moze powiedziec cos na jej temat czytajac opinie stwierdziłem ze to chyba dla mnie najlepsza opona na lato.
Przejdź do komentarza
Ale mówisz o P7, czy Cinturato P7? ja bym teraz kupował Cinturato jako, że jest to nowość. Odpowiedz
Sireoido Max XXL 2010-02-10
Dochodzimy do wiosku ze wybieramy opony kierunkowe ? Takie odniosłem wrazenie po przeczytanie tego tekstu. Skoro symetrycznych nie robi sie w premium musi cos ozbnaczaj Zostaja nam wiec kierunki i asymetryki. Mysle ze zelazne pytania. Auto, styl jazdy, trasa/miasto, kwota jaka chcemy przeznaczyc. Odpowiedz
Tomek 2019-06-15
Golf 7 , miałem opony 205 / 55 R16 91 V i zmieniłem na 225 / 45 R17 91 Y. Nie zauważyłem aby było większe spalanie lub większy hałas.Auto prowadzi się pewniej. Odpowiedz
Torent 2013-05-05
Posiadam Opla Corsę D 2008 1.2, kupiłem do niego felgi aluminiowe (nowe) 17 cali + używane opony (głębokość rowków ok. 7mm). Efekt wizualny piękny, komfort podróżowania mocno na minus (choć tego się spodziewałem). Największym dla mnie problemem jest duży hałas opon (bardzo buczą przy wybranych prędkościach np. 81 czy 95km/h). Z przodu mam Goodyear F1 215/45, z tyłu jakieś tajwańskie gówno o tym samym rozmiarze (opony z przodu i z tyłu kierunkowe). Oprócz buczenia auto prowadzi się bardzo niepewnie na mokrej nawierzchni, o koleinach już nie wspomnę. Wg jednego mojego znajomego winę z to ponoszą tajwańskie opony tył i chyba faktycznie tylko one tak głośnio buczą. Nie chcę już więcej opon używanych, a z drugiej strony nie chcę wydać więcej jak 400zł na oponę. Proszę o pomoc co zrobić! 1. Wymienić tylko tył czy koniecznie muszę 4 opony? 2. Jakiej firmy opony wybrać żeby były ciche i trzymały się na mokrej nawierzchni? 3. Czy mogę/powinienem zrezygnować z kierunkowych? (może zostać tylko przód kierunkowe?) 4. Czy zmniejszać rozmiar opon dla lepszego komfortu z 215 na 205? (choć słyszałem że 205 są jeszcze gorsze w koleinach) mam wrażenie że 215 sa trochę za szerokie jak na to auto. Potrzebuję opny na 2-3sezony letnie. Z góry dziękuję za pomoc!!! Odpowiedz
Pawel 2013-04-02
a to dlatego, ze nie da sie ich zalozyc tak, by bruzdy byly skierowane prawidlowo po obu stronach pojazdu. Wychodzi z tego, ze opony z jednej strony powinna lepiej odprowadzac wode niz z drugiej. Jesli wszelkie elementy opony maja tak duze znaczenie dla ich zachowania na drodze to czemu ignoruje sie tak duza roznice ? Odpowiedz
tomeksx 2010-03-06
tak naprawde dopoki nie zalozysz i nie pojeździsz nigdy nie bedzie pewnosci czy dobrze wybrales, jeden moze narzekac a drugiemu moze to pasowac, poza tym zalezy duzo od auta-od zawieszenia, mocy itd. i od stylu jazdy Odpowiedz
MIkrusek SS 2010-03-10
tomeksx 2010-03-06
tak naprawde dopoki nie zalozysz i nie pojeździsz nigdy nie bedzie pewnosci czy dobrze wybrales, jeden moze narzekac a drugiemu moze to pasowac, poza tym zalezy duzo od auta-od zawieszenia, mocy itd. i od stylu jazdy
Przejdź do komentarza
Rozmawiam w innym temacie z G o Er300 opona najwyzszej klasy zobacz ja twierdze ze jest dosc głosna a on ze to produkt który uzytkuje juz od dłuzszego czasu i innej nie chce. Co za tym idzie co osoba to zdanie. Zalezy od auta i kierowcy, rozmiaru i zawieszenia. Odpowiedz
Rafał Mosacki 2011-03-08
MIkrusek SS 2010-03-10
Rozmawiam w innym temacie z G o Er300 opona najwyzszej klasy zobacz ja twierdze ze jest dosc głosna a on ze to produkt który uzytkuje juz od dłuzszego czasu i innej nie chce. Co za tym idzie co osoba to zdanie. Zalezy od auta i kierowcy, rozmiaru i zawieszenia.
Przejdź do komentarza
@MIkrusek SS Szczególnie mnie bawią ludzie, którzy kupią opony i mówią ze one są głośniejsze od jego poprzednich :) Przecież to normalne, ludzie, NORMALNE!! Nowe opony mają duży bieżnik, stąd hałas :) Odpowiedz
Sean 2010-03-10
MIkrusek SS 2010-03-10
Rozmawiam w innym temacie z G o Er300 opona najwyzszej klasy zobacz ja twierdze ze jest dosc głosna a on ze to produkt który uzytkuje juz od dłuzszego czasu i innej nie chce. Co za tym idzie co osoba to zdanie. Zalezy od auta i kierowcy, rozmiaru i zawieszenia.
Przejdź do komentarza
Wiele osób przykłada dużą uwagę do hałasu. A to jest tak jak piszesz zależy od auta, percepcji kierowcy i tez od tego jak trafisz na konkretny egzemplarz opony. Odpowiedz
MikrusekSS 2010-03-12
Sean 2010-03-10
Wiele osób przykłada dużą uwagę do hałasu. A to jest tak jak piszesz zależy od auta, percepcji kierowcy i tez od tego jak trafisz na konkretny egzemplarz opony.
Przejdź do komentarza
Wiekszosc nowych aut nawet sredniej klasy wygłuszenie jest tak dobre ze głosnosc opon nie powinna byc czyms wielce waznym. Chyba ze w oponach najnizszej klasy ktos kreci nosem ... Słyszałem tez ze EAGLE F1 jest głosna. Odpowiedz
Sean 2010-03-12
MikrusekSS 2010-03-12
Wiekszosc nowych aut nawet sredniej klasy wygłuszenie jest tak dobre ze głosnosc opon nie powinna byc czyms wielce waznym. Chyba ze w oponach najnizszej klasy ktos kreci nosem ... Słyszałem tez ze EAGLE F1 jest głosna.
Przejdź do komentarza
Niektóre opony przy dużych prędkościach potrafią tak huczeć, że żadne wygłuszenie nie pomoże;-) Odpowiedz
Kedek 2010-02-16
Na wiosne zmieniam opony na jakies uliczne lepsze. Teraz pytanie: 1) czy jest jakas opona o wyjątkowo twardej ściance, przy ktorej 205/55/15 nie będzie pływala w zakrętach? 2) jeśli nie ma :D to pewnie wezme 205/45/16 i tu pojawia się pytanie: - Pirelli P Zero Nero są w tym rozmiarze teraz w dobrej cenie, ktos mial do czynienia?. W internecie jak zwykle opinie podzielone. Fakt opona chyba z 2002 roku wypuszczona. - T1R zapewne wielu jezdzilo tylko teraz jakos dziwnie podrozala - Uniroyal Rainsport 2 - dobra cena, podobno calkiem spoko opona Cos jeszcze do auta w okolice 200hp, gdzie cena nie przekroczy 400zł/szt ? Odpowiedz
Sean 2010-02-17
Kedek 2010-02-16
Na wiosne zmieniam opony na jakies uliczne lepsze. Teraz pytanie: 1) czy jest jakas opona o wyjątkowo twardej ściance, przy ktorej 205/55/15 nie będzie pływala w zakrętach? 2) jeśli nie ma :D to pewnie wezme 205/45/16 i tu pojawia się pytanie: - Pirelli P Zero Nero są w tym rozmiarze teraz w dobrej cenie, ktos mial do czynienia?. W internecie jak zwykle opinie podzielone. Fakt opona chyba z 2002 roku wypuszczona. - T1R zapewne wielu jezdzilo tylko teraz jakos dziwnie podrozala - Uniroyal Rainsport 2 - dobra cena, podobno calkiem spoko opona Cos jeszcze do auta w okolice 200hp, gdzie cena nie przekroczy 400zł/szt ?
Przejdź do komentarza
Do jakiego auta szukasz tych opon? Bo jak chcesz przejść z 205/55 R16 na 205/45 R16 to coś jest nie halo. Na 225/45 R16 to ewentualnie tak, ale 205/55 R16 ma indeks nośności 91 a 205/45 R16 83. To ogromna różnica podobnie jak na średnicy opony.pozdr Odpowiedz
KadekV6 2010-02-23
Sean 2010-02-17
Do jakiego auta szukasz tych opon? Bo jak chcesz przejść z 205/55 R16 na 205/45 R16 to coś jest nie halo. Na 225/45 R16 to ewentualnie tak, ale 205/55 R16 ma indeks nośności 91 a 205/45 R16 83. To ogromna różnica podobnie jak na średnicy opony.pozdr
Przejdź do komentarza
Zle napisałem, rozmawiamy o doborze opon do mazdy mx3 ale silnik juz nie jest fabryczny. Zle tez napisałem rozmyslam nad dwa rozmiary 205/50/15 i 205/55/16. Odpowiedz
End 2010-03-02
Rózne marki, rozni producenci. Pelno ciekawych opini o wszelakich markach. Ciezko sie w tym połapac. ALe najwazniejsze jest zeby kupowac opony NOWE!! nigdy nie kupowalem uzywek i nigdy nie kupie. Lepiej kupic wg, opini opony słabsze ale nowe niz uzywane ale z tej półki wyzszej. Czemu? bo te nowe tansze zawsze są nowe i spełnią oczekiwania przez 2-3 lata a uzywki to loteria!! niby bieznik ok a co w nich siedzi tak na prawde? pekną, rozpadą sie przy szybciej jezdzie i tragedia gotow!! TYLKO NOWE!! Odpowiedz
autorek 2010-03-02
Jakie opony???? takie które spelnia nasze wymagania. Ciche komfortowe- asymetryczne. Dobre w deszczu- kierunkowe z duża ilościa rowków odprowadzających wodę...i wiele innych właściwości i potrzeb dzieki ktorym można dobrac oponę do wlasnych potrzeb. Najwazniejsze zeby były nowe nie zadne nalewki czy innego rodzaju wynalazki Odpowiedz
Stix 2010-03-16
autorek 2010-03-02
Jakie opony???? takie które spelnia nasze wymagania. Ciche komfortowe- asymetryczne. Dobre w deszczu- kierunkowe z duża ilościa rowków odprowadzających wodę...i wiele innych właściwości i potrzeb dzieki ktorym można dobrac oponę do wlasnych potrzeb. Najwazniejsze zeby były nowe nie zadne nalewki czy innego rodzaju wynalazki
Przejdź do komentarza
Dokładnie szkoda kasy na nalewki i inne używki. Odpowiedz
marasRR 2010-03-02
autorek 2010-03-02
Jakie opony???? takie które spelnia nasze wymagania. Ciche komfortowe- asymetryczne. Dobre w deszczu- kierunkowe z duża ilościa rowków odprowadzających wodę...i wiele innych właściwości i potrzeb dzieki ktorym można dobrac oponę do wlasnych potrzeb. Najwazniejsze zeby były nowe nie zadne nalewki czy innego rodzaju wynalazki
Przejdź do komentarza
Oczywiscie ze tak opony sa jak garnitur musza byc dopasowane do uzytkownika nie ma dobrych na wszystko. Odpowiedz
klijacz 2010-03-04
Ja jezdze Clio i mialem okazje kupic fastresponsa dunlopa to sobie kupiłem. Jestem mega zadowolony bo opony są bardzo ciche. Pozdro! Odpowiedz
karmel 2010-03-04
rozbraja mnie to jak niektorzy dobierają opony, pływa mi na profilu 55 to sobie zmienie na 45, wali na dziurach to sobie z 50 zrobie 60. LUDZIE, OPANUJCIE SIĘ ! wszyscy eksperci, wielkie wymagania a 2/3 jeździ na złym ciśnieniu i opon dobrać nie potrafi, śmieszne Odpowiedz
Stiz 2010-03-16
karmel 2010-03-04
rozbraja mnie to jak niektorzy dobierają opony, pływa mi na profilu 55 to sobie zmienie na 45, wali na dziurach to sobie z 50 zrobie 60. LUDZIE, OPANUJCIE SIĘ ! wszyscy eksperci, wielkie wymagania a 2/3 jeździ na złym ciśnieniu i opon dobrać nie potrafi, śmieszne
Przejdź do komentarza
Znam śmieszniejsze rzeczy, to o czym piszesz jest raczej smutne i przykre. Odpowiedz
IbizaS 2010-03-04
karmel 2010-03-04
rozbraja mnie to jak niektorzy dobierają opony, pływa mi na profilu 55 to sobie zmienie na 45, wali na dziurach to sobie z 50 zrobie 60. LUDZIE, OPANUJCIE SIĘ ! wszyscy eksperci, wielkie wymagania a 2/3 jeździ na złym ciśnieniu i opon dobrać nie potrafi, śmieszne
Przejdź do komentarza
Kolego Karel sie nie podniecaj, każdy sobie zmienia jak mu pasuje :), jezeli lubie jezdzic twardo to jezdze, byle nie przeginac i wazne zeby było z zaleceniami producenta do danego autka. Odpowiedz
Kis 2010-03-05
karmel 2010-03-04
rozbraja mnie to jak niektorzy dobierają opony, pływa mi na profilu 55 to sobie zmienie na 45, wali na dziurach to sobie z 50 zrobie 60. LUDZIE, OPANUJCIE SIĘ ! wszyscy eksperci, wielkie wymagania a 2/3 jeździ na złym ciśnieniu i opon dobrać nie potrafi, śmieszne
Przejdź do komentarza
Tak jak Karmel napisał, polowa ludzi to jezdzi na zlych rozmiarach a o cisnieniu nie wspomne. Mam warsztac i widze na czym ludzie przyjezdzaja. Rozne opony na osi, spurchala guma, zle zalozone (kierunki) masakra.. no ale specjalistow jest duzo na forum! Odpowiedz
ekonimista 2010-03-05
Z oponami jest jak z kobietami: jeden potrzebuje blondynki a inny brunetki a jak zawsze ideału nie ma:) Odpowiedz
Mlask 2010-03-17
Dokładnie. Fastresponse, Efficiengrip, Excellence - czego nie weźmiecie, będziecie zadowoleni. Ja przyznam, że nie przekonało mnie tegoroczne ADAC do Pirelli. Zimowe Sottozero2, letnie P Zero Rosso, Zero Nero owszem, ale nie P6. A no i brawa dla Brillantisa2. Jak dla mnie pełne zeskoczenie na duuuży + Odpowiedz
Sean 2010-03-18
Mlask 2010-03-17
Dokładnie. Fastresponse, Efficiengrip, Excellence - czego nie weźmiecie, będziecie zadowoleni. Ja przyznam, że nie przekonało mnie tegoroczne ADAC do Pirelli. Zimowe Sottozero2, letnie P Zero Rosso, Zero Nero owszem, ale nie P6. A no i brawa dla Brillantisa2. Jak dla mnie pełne zeskoczenie na duuuży +
Przejdź do komentarza
Ja też jakoś średnio jestem srednio przekonany do Pirelli. Natomiast faktycznie Barum wypadł całkiem całkiem. Myslę że przy opracowywaniu tej opony w dużej mierze bazowali na Conti PremiumContact 2 Odpowiedz
fafick 2010-03-19
mój wujek kupił nowe pirelli p7 225/60 R16 no i cóż zrobił na nich 25 tys km i zostało mniejsze pół bieżnika, ja mam michelin energy 195/60 R15 i zrobiłem na nich już 40tys km i na 15 - 20 tys jeszcze spokojnie starczą. Odpowiedz
Bartek 2010-04-16
mam BMW E36 , model 328i , jakie do tego samochodu założyć opony ?, myślałem o oponach Kleber Dynaxer Hp2 , ale czytałem , że do aut o mocy jaką posiadam w moim , nie są za dobre . Doradźcie mi , z góry dziękuję . Odpowiedz
Reggy 2010-04-19
Bartek 2010-04-16
mam BMW E36 , model 328i , jakie do tego samochodu założyć opony ?, myślałem o oponach Kleber Dynaxer Hp2 , ale czytałem , że do aut o mocy jaką posiadam w moim , nie są za dobre . Doradźcie mi , z góry dziękuję .
Przejdź do komentarza
A jaki rozmiar potrzebujesz, albo chociaż jakie masz felgi? Moim zdaniem Dunlop SP Sport Fastresponse to takie minimum do takiego auta. Raczej powinnieneś celować produkty klasy premium. pozdr Odpowiedz
Sean 2010-04-19
Bartek 2010-04-16
mam BMW E36 , model 328i , jakie do tego samochodu założyć opony ?, myślałem o oponach Kleber Dynaxer Hp2 , ale czytałem , że do aut o mocy jaką posiadam w moim , nie są za dobre . Doradźcie mi , z góry dziękuję .
Przejdź do komentarza
Faktycznie jest to dobra oponka, ale raczej do auta rodzinnego klasy kompakt, a nie do 200 konnego tylnonapędowca. Odpowiedz
Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA