Prawie wszystkie, nawet te najtańsze modele samochodów wyposażone są współcześnie w systemy wspomagające jazdę, jak chociażby w technologię ABS. Często widzimy ten skrót na desce rozdzielczej naszego auta, ale czy wiemy, co oznacza jego brak lub nagłe pojawienie się? W tym artykule odpowiemy na pytania budzące największe wątpliwości w związku z czujnikiem ABS. 

Każdemu kierowcy może przydarzyć się niefortunna sytuacja, wymuszająca nagłe, wręcz awaryjne hamowanie. Może być ona spowodowana wymuszeniem pierwszeństwa, pojawieniem się przeszkody, czy ryzykiem wpadnięcia w poślizg, co naturalnie warunkuje zmianę toru jazdy. Gwałtowne wciśnięcie pedału hamulca to intuicyjna reakcja, dzięki której auto nie uderza w poprzedzający pojazd czy innego uczestnika ruchu drogowego. Jak w takich wypadkach zachowuje się układ ABS, jeżeli znajduje się on na fabrycznym wyposażeniu auta? 

BMW na drodzeAwaryjne hamowanie zdarza się podczas szybkiej jazdy.

Co to jest ABS?

To pytanie wciąż zadaje sobie wielu mniej zorientowanych w branży motoryzacyjnej kierowców. Odpowiedź nie jest trudna, układ ABS (Anti-Lock Braking System) to system zapobiegający blokowaniu się kół w trakcie hamowania. Został opracowany czterdzieści lat temu w Niemczech, a współcześnie jest już obowiązkowym wyposażeniem nowych modeli samochodów na terenie Unii Europejskiej, produkowanych od 1 lipca 2004 roku. 

Najnowsze generacje ABS-ów są projektowane tak, aby przede wszystkim nie dopuścić do utraty stabilności pojazdu podczas hamowania. Ten elektroniczny system wspomagania jest w autach niezbędny – uszkodzenie czujnika ABS skutkuje nie tylko zmniejszeniem komfortu jazdy, to usterka realnie zagrażająca również bezpieczeństwu.

Skoro wiemy już do czego służy, przyjrzyjmy się teraz temu, w jaki sposób funkcjonuje.

To warto wiedzieć! Jak działa ABS w autach?

Zasada działania systemu ABS jest prosta. Funkcjonowanie mechanizmu opiera się na pulsacyjnym manipulowaniu siłami hamowania tak, aby utrzymać koło na granicy poślizgu. Jest to możliwe za sprawą modulatora ciśnienia, czujnika prędkości obrotowej i dedykowanego sterownika, czyli elementów składowych układu ABS. 

Wbrew powszechnie powtarzanej opinii, Anti-Lock Braking System nie został wymyślony do skracania drogi awaryjnego zatrzymywania auta. Niemniej jednak może on poprawiać efektywność hamowania. ABS potrafi wyraźnie skrócić odległość potrzebną do zatrzymania pojazdu, którego kierowca nieumiejętnie wykonuje manewr. Mechanizm prymarnie odpowiada za coś innego, jego zadaniem jest poprawa kierowalności i stabilności samochodu w trakcie zwalniania.

Hamowanie z ABS – co należy robić?

Niewątpliwą zaletą układu ABS jest prostota jego używania przez kierowcę. Podczas awaryjnego hamowania nie należy zbytnio komplikować sprawy i naciskać pedału hamulca do oporu, trzymając go aż do momentu całkowitego zatrzymania auta. System ABS odczyta silne oraz gwałtowne użycie hamulca jako sygnał do wykonania możliwie najszybszego, bezpiecznego zatrzymania pojazdu. Zadaniem kierowcy jest zablokowanie kół, natomiast technologia dba o to, żeby utrzymywać je na granicy poślizgu. W takich przypadkach prowadzący pojazd odczuje pulsacyjne drgania pedała hamulca. Pod żadnym pozorem nie należy wówczas wpadać w dezorientację i ściągać nogi! Im stabilniej będziemy trzymać ją na hamulcu, tym lepiej wykorzystamy potencjał systemu wspomagającego.

Jak sprawdzić czujnik ABS?

Prawidłowe działanie elektronicznego systemu wspomagania hamowania ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Jeżeli kontrolka ABS-u pojawia się na chwilę w fazie rozruchu, wszystko działa prawidłowo. Gdy świeci się nieustannie podczas jazdy, to pierwszy sygnał, że układ jest uszkodzony. Przyczyna może tkwić chociażby w niesprawności któregoś z elementów składowych. Innym objawem popsutego czujnika ABS może być blokada kół podczas nagłego zwalniania auta. Budowa systemu ABS jest skomplikowana – dlatego, jeśli przytrafiła się nam awaria lub mamy wrażenie, że sensory nie działają prawidłowo, to powinniśmy pilnie odwiedzić serwis.

kontrolka ABSKontrolka ABS paląca się na czerwono oznacza awarię.

Hamowanie z ABS zimą

Elektroniczny asystent może trochę inaczej funkcjonować zimą. Różnica w działaniu jest widoczna szczególnie w trakcie jazdy po oblodzonej drodze. Sterująca układem pompa ABS uaktywnia się wtedy przy bardzo małych prędkościach, nawet przy lekkim użyciu hamulca. Uruchomienie się systemu ABS na bardzo śliskiej może poskutkować wydłużeniem się drogi hamowania. Zagrożeniem jest wówczas również możliwość częściowej utraty kontroli nad autem.