Opony wg sezonu

Opony zimowe

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Zmień opony na zimowe.
Bezpieczeństwo

Krótsza droga hamowania na ośnieżonej nawierzchni

Oszczędność

Mniejsze zużycie paliwa w warunkach zimowych

Wymogi UE

W tylu państwach UE opony zimowe są obowiązkowe

Jakie opony zimowe wybrać?
Sprawdź modele polecane przez naszych ekspertów.

Kormoran Snow
5,3

1754 opinie

Od 209 szt.
Kleber Krisalp HP3
5,4

1138 opinii

Od 229 szt.
Yokohama BluEarth-Winter V906
5,4

305 opinii

Od 252 szt.
Nr 1 w Polsce
  • Transport gratis
  • Dostawa w 24h
  • 14 dni na zwrot
  • Montaż opon i felg

Kup opony w najlepszym sklepie internetowym

Jest wiele powodów, dla których warto nam zaufać. Poznaj wszystkie

Jakie opony zimowe wybrać

Interesują Cię dobre opony zimowe? Nie wiesz, które będą dla Ciebie odpowiednie? Pomożemy Ci w wyborze. Zapoznaj się z wynikami testów przeprowadzonych przez organizację ADAC oraz największe czasopisma i portale motoryzacyjne. Prezentujemy także porównanie cen opon zimowych oraz ranking stworzony na podstawie opinii naszych klientów.

Testy opon zimowych

Prasowe testy opon zimowych Prasowe testy opon zimowych Zobacz >
Testy opon zimowych ADAC Testy opon zimowych ADAC Zobacz >

W czasie wyboru opon zimowych warto posiłkować się wynikami sezonowych testów przeprowadzanych przez organizacje i czasopisma motoryzacyjne. Jedna z najsłynniejszych organizacji – niemiecki automobilklub ADAC w swoich testach opon zimowych sprawdza m. in. zachowanie na suchej i mokrej nawierzchni, jazdę po śniegu i lodzie, hałas, oszczędność paliwa i odporność na zużycie poszczególnych modeli.


W tym sezonie organizacja ADAC przeprowadziła testy opon zimowych do samochodów osobowych w dwóch rozmiarach – 205/55/ r16 oraz 235/55 R17. W pierwszym z nich najlepiej wypadł model Bridgestone Blizzak LM005, a tuż za nim uplasował się Michelin Alpin 6. W większym rozmiarze bezkonkurencyjne okazało się ogumienie Michelin Pilot Alpin 5.

Ranking opon zimowych

Od blisko 20 lat prowadzimy sprzedaż opon zimowych online. Regularnie zbieramy na ich temat opinie, by dobrze zrozumieć potrzeby naszych klientów. Ranking przedstawia najlepiej oceniane opony, które bardzo często są połączeniem dobrej jakości oraz atrakcyjnej ceny.

Tanie opony zimowe

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie – jakie tanie opony zimowe dobrze poradzą sobie z ośnieżonymi drogami? Zimą ogumienie musi mierzyć się z najbardziej wymagającymi warunkami. Dlatego nawet dysponując ograniczonym budżetem, warto poszukać dobrych, tanich opon.

W tym sezonie nie warto decydować się na nieznanego pochodzenia komplety ogumienia używanego lub bieżnikowanego. W naszym sklepie czeka na kierowców szeroki wybór tanich opon zimowych od sprawdzonych producentów.

"Opony zimowe od podstaw projektowane są z myślą o stosowaniu ich w konkretnych warunkach atmosferycznych. Jednym z najistotniejszych czynników, branych pod uwagę z technologicznego punktu widzenia, jest temperatura. To ona ma znaczący wpływ na elastyczność bieżnika opony, a w prostych słowach oznacza to zdolność opony do trzymania się drogi. Oprócz świetnej mieszanki gumowej konieczna jest też odpowiednia rzeźba bieżnika, którego zadaniem jest "wgryzanie się" w śnieg i zwiększanie przyczepności także na lodzie."

Michał Kaczmarek, Product Manager Bridgestone
Logotyp Bridgestone

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Opony zimowe powinniśmy zakładać gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni

Opony zimowe są używane przez blisko 90% kierowców

Kiedy kupować opony zimowe? Weź pod uwagę przede wszystkim panujące warunki atmosferyczne. Gdy temperatura spada poniżej 7°C, zastosowana w oponach letnich mieszanka gumowa traci swoje właściwości. By zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy, do warsztatu wybierz się przed nadejściem mrozu i śniegu. Nowy komplet sprosta oblodzonej i zaśnieżonej powierzchni. Im szybciej zdecydujesz się na wymianę, tym łatwiej umówisz się na montaż u zaufanego fachowca. Tym razem nie daj się zaskoczyć zimie.

Opony zimowe od A do Z

Jazda na letnich oponach w zimie

Użytkowanie opon letnich zimą wiąże się m. in. z ich twardnieniem. Tracą przez to przyczepność, co wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa jazdy i wydłużenie drogi hamowania. Badania pokazują, że stosowanie opon zimowych może skrócić drogę hamowania nawet o 57%. Samochód w nie wyposażony jadący po śniegu z prędkością 80 km/h zatrzyma się po 70 metrach, natomiast auto z oponami letnimi aż po 110 m. Nawet jadąc o 20 km/h wolniej różnice są znaczne – samochód jadący na oponach letnich zatrzyma się po 98 metrach, auto wyposażone w zimówki – po 55 m.

Droga hamowania z założonymi oponami zimowymi lub letnimi

Oznaczenia opon zimowych

Taką oponę poznamy po symbolu 3PMSF przedstawiającym płatek śniegu na tle trzech górskich szczytów (Three Peak Mountain Snow Flake). Symbol ten jest przyznawany oponom po ich dokładnym przetestowaniu (zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w Poprawce do Rozporządzenia 117 EKG ONZ). Często obok 3PMSF widoczny jest napis M+S będący jedynie deklaracją producenta, że zastosowane materiały oraz bieżnik zostały zaprojektowane w taki sposób, aby osiągać lepsze paramenty na śniegu i błocie niż standardowe opony. Oznaczenie opon M+S , mimo że występuje na wszystkich oponach tego rodzaju, nie zawsze określa oponę zimową.

Głębokość bieżnika opony zimowej

Wysokość bieżnika nowej opony zimowej wynosi około 8-10 mm. Wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami wartość ta maleje, wpływając na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Według polskich przepisów opony można użytkować dopóki minimalna głębokość bieżnika nie będzie mniejsza niż 1,6mm. W warunkach zimowych głębokość ta jest jednak stanowczo za mała – już opony z bieżnikiem płytszym niż 4 mm należy wymienić, ponieważ nie zapewniają odpowiedniej przyczepności.

Jaka powinna być głębokość bieżnika w oponie zimowej?

Czy opony zimowe są obowiązkowe?

W Europie większość państw posiada przepisy, które określają okoliczności stosowania tego rodzaju opon. Oprócz Polski, wśród krajów w których zmiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, znajdują się: Belgia, Dania, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania, Bułgaria, Portugalia, Węgry, Macedonia, Grecja i Albania. Obowiązek wymiany opon na zimowe istnieje natomiast w: Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Słowacji, Czechach, Finlandii, Litwie, Słowenii, Łotwie, Chorwacji, Estonii, Rumunii i Turcji (wyłączając 27 prowincji).


Przepisy w wyżej wymienionych krajach określają zwykle, że jazda na nich jest obowiązkowa w okresie od 1 listopada do 31 marca. Odrębne przepisy stosowane są w takich państwach, jak: Włochy, Czarnogóra, Szwajcaria, Hiszpania i Francja. W tych krajach istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe wówczas, gdy zaistnieją konkretne warunki np. określone znakami drogowymi.

Prawidłowe ciśnienie w oponach zimowych

Podczas zimowych miesięcy kwestią bezpieczeństwa jest częstsze kontrolowanie ciśnienia w oponach. Wraz z nadejściem zimowych temperatur utrzymujących się przez kilka dni zaleca się zwiększenie ciśnienia o 0,2 bara. Zbyt niskie ciśnienie może doprowadzić m. in. do pogorszenia sterowalności samochodu, wydłużenia drogi hamowania i pogorszenia przyczepności.

Ceny opon zimowych

W naszym sklepie znajdziesz nowe opony w różnych segmentach cenowych: od najtańszych modeli klasy ekonomicznej (optymalne osiągi, bardzo atrakcyjna cena), przez opony klasy średniej (dobry stosunek ceny do jakości), aż po modele premium (najwyższe osiągi, ale i wyższa cena). Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą i wybierz opony, które spełnią Twoje wymagania.

Klasa premium Opony o najwyższych osiągach, które zostały wyprodukowane w oparciu o najbardziej nowoczesne technologie. Przeznaczone dla wymagających kierowców.
Klasa średnia Opony o dobrym stosunku ceny jakości. Charakteryzują się optymalnymi osiągami, a przeznaczone są dla kierowców o umiarkowanym stylu jazdy.
Klasa ekonomiczna Opony dostępne w najbardziej atrakcyjnych cenach. Przeznaczone są dla kierowców o spokojnym stylu jazdy, poruszających się głównie w mieście.

Szybka wymiana opon? Z nami to proste

Zamów opony przez telefon lub Internet. Zrób to samodzielnie lub z pomocą naszego eksperta.

Wybierz adres dostawy lub najbliższy serwis montażu. Do wyboru masz 1178 warsztatów w całym kraju.

Odbierz opony od kuriera lub zamontuj w wybranym serwisie w dogodnym dla Ciebie terminie.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Kiedy zmienic opony na zimowe?

Terminu zmiany opon na zimowe nie należy uzależniać od konkretnej daty w kalendarzu, lecz panującej w danym roku pogody. Gdy średnia dobowa temperatura w naszej okolicy spadnie poniżej 7°C, wówczas czas zmienić ogumienie na zimowe. Dzięki temu zapewnimy sobie, swoim najbliższym, a także innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo na drodze podczas jazdy po ośnieżonej nawierzchni.

Ile lat można jeździć na oponach zimowych?

Opony zimowe zachowują optymalne właściwości jezdne przez około 10 lat od daty produkcji. Jednak minimalna głębokość bieżnika dopuszczalna przez polskie prawo wynosi 1,6 mm. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zwiększyć tę wartość do 3 mm, ponieważ taka wartość zapewnia optymalne właściwości jezdne. Przy nawet niewielkich rocznych przebiegach, ogumienie osiągnie minimalną wartość przed upływem okresu 10 lat i tym samym przestanie nadawać się do eksploatacji. Zazwyczaj na oponach zimowych można jeździć przez około 4-5 sezonów.

Ile wynosi minimalna wysokość bieżnika opony zimowej?

Ustawowe regulacje określają wyłącznie minimalną głębokość bieżnika, bez rozróżnienia na opony letnie, całoroczne czy zimowe. Przepisowa wartość to 1,6 mm, jednak zwłaszcza w przypadku ogumienia zimowego nie jest ona wystarczająca do zachowania właściwych parametrów jazdy. Eksperci zalecają wymianę egzemplarzy, których bieżnik osiągnie wartość około 3-4 mm głębokości.