Polska należy do grona państw w Europie, w których prawny obowiązek jazdy na oponach zimowych nie istnieje. Oznacza to, że kierowcy sami decydują, jakiego rodzaju ogumienie montują w swoich samochodach. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że nie muszą podporządkować się do żadnym przepisom.   


zestaw opon zimowych i znak ostrzegawczyW Polsce wymiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa.


Czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Zaczynamy od dobrej wiadomości – ponad 83% Polaków deklaruje, że sezonowo zmienia opony*. Z  tego wynika, że większość polskich kierowców ma świadomość, jak ważne jest użytkowanie ogumienia dostosowanego do aktualnych warunków atmosferycznych.

Idąc dalej, można by wywnioskować, że w zasadzie wszyscy uczestnicy ruchu mogliby czuć się bezpieczniej, gdyby nie to, że wciąż pozostaje grupa osób, która przez cały rok jeździ na tych samych oponach. I nie są to bynajmniej modele całoroczne. Jak się okazuje, mają oni do tego pełne prawo, ponieważ na chwilę obecną obowiązek wymiany opon na zimowe nie jest wpisany w żaden kodeks. Temat powraca co jakiś czas, jednak dyskusje nie niosą za sobą konkretnych działań. Rok 2023 również nie przyniósł zmian w tej kwestii.

Obowiązek opon zimowych w Polsce powinien być wprowadzony?

Zwolennicy uważają, że zobowiązanie kierowców do zmiany opon w okresie jesienno-zimowym znacznie poprawi poziom bezpieczeństwa na drogach. Trudno się z tym nie zgodzić. Biorąc pod uwagę fakt, że kiedy temperatura spada, a jezdnia pokryta jest śniegiem lub lodem, opony letnie mają wydłużoną drogę hamowania i dużo gorszą przyczepność.

Nowy przepis, wprowadzający obowiązek opon zimowych, miałby także rozwiązać wiele problemów, związanych z uzyskiwaniem odszkodowań za wypadki zimą. Obecnie nie ma przymusu stosowania opon sezonowych, jednak ubezpieczyciel może powołać się na inne zapisy, jak np. zaniedbanie ubezpieczonego, które doprowadziło do kolizji. Ze statystyk policyjnych wynika, że aż 16,2% pojazdów biorących udział w wypadkach w 2022 roku miało niedostosowane ogumienie.

Przeciwnicy wprowadzenia nowych przepisów zwracają natomiast uwagę na zmieniające się warunki klimatyczne. Argument, że zimy nie są tak srogie jak kiedyś, trafia szczególnie do osób jeżdżących mało, głównie po regularnie odśnieżanych, miejskich drogach.

Zimowe opony a polskie przepisy. Uwaga na mandat!

Wszyscy kierowcy, w tym także ci, którzy sprzeciwiają się obowiązkowym oponom zimowym w Polsce, muszą podporządkować się przepisom ruchu drogowego – również dotyczącym ogumienia. Tyczy się to przede wszystkim zapisu mówiącego o tym, że minimalna wysokość bieżnika w samochodzie osobowym wynosi 1,6 milimetra. Niedostosowanie się do tego wymogu podlega karze w związku z niewłaściwym stanem technicznym pojazdu. Zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów portfel kierowcy uszczupli się nawet o 3000 zł. W tej sytuacji policja ma również prawo zatrzymać dowód rejestracyjny auta. 

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze zwrócą uwagę także na to, czy na jednej osi zamontowane są takie same opony oraz czy ich rozmiar jest prawidłowy. Jeśli koła wystają za obrys nadwozia, prawdopodobnie pożegnamy się z dowodem rejestracyjnym i zapłacimy mandat. Sytuacja może mieć podobne zakończenie, jeżeli policjanci zwrócą uwagę na zły stan techniczny ogumienia. Zużyta oponaz pęknięciamiguzami i innymi uszkodzeniami widocznymi gołym okiem, nie przejdzie kontroli drogowej.

Opony zimowe – od kiedy?

Bez względu na to, czy w Polsce są obowiązkowe opony zimowe, warto pamiętać o ich wymianie. Wielu kierowców zawsze zastanawia się, kiedy jest na to najlepszy czas. Umownym terminem na rozpoczęcie sezonu na jazdę na zimowym ogumieniu jest 1 listopada. Jeśli jednak temperatura zacznie spadać poniżej 7oC już wcześniej, nie warto zwlekać z wizytą u wulkanizatora. Dzięki zimowym oponom podróżowanie w chłodniejszych miesiącach będzie nie tylko bardziej komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczniejsze.