Opony różnie sprawdzają się na drodze zależnie od swojego przeznaczenia, producenta, czy klasy. Niektóre modele charakteryzują się lepszym zachowaniem na mokrej nawierzchni, inne na suchej trasie. Czy jednak możliwe jest połączenie osiągów poprzez równoczesne użytkowanie takich opon? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy można bezpiecznie montować kilka rodzajów ogumienia w samochodzie.

Opony to nieodłączna część samochodu

Opony to nieodłączna część samochodu

Czy można założyć różne opony na przód i tył samochodu?

Cztery różne opony, po jednej na deszcz, mróz, śnieg i słońce. Połączony efekt w postaci niezawodnego ogumienie niezależnie od pory roku, czy warunków. Brzmi jak bajka. Niestety, rzeczywistość jak zwykle nieco rozczarowuje.

Polskie przepisy prawa nie zabraniają użytkowania różnych opon w samochodzie,
o ile na jednej osi ogumienie będzie identyczne, czyli posiadające zgodne elementy konstrukcji:

Czołowi producenci zalecają także, żeby montowane na jednej osi opony posiadały zbliżony stan zużycia. Różnica głębokości nie powinna być większa niż 2 mm. Przykład: jeśli chcemy zamontować nową oponę o głębokości 8 mm, drugi bieżnik na tej samej osi nie powinien mieć mniej niż 6 mm.

W praktyce oznacza to, że możemy zamontować jedną parę opon na przód, a inną na tył.

Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie najbezpieczniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest jazda na czterech identycznych oponach. Gwarantują podobne osiągi oraz zachowanie w różnych sytuacjach na drodze. Większość ekspertów stanowczo odradza mieszanie kół, skoro jednak jest ono dopuszczalne, warto mu się bliżej przyjrzeć.

Na jakiej osi zamontować lepsze opony?

Montowanie różnych opon w większości przypadków powinno być rozwiązaniem wyłącznie tymczasowym. Jeśli jednak postanowiliśmy się na nie zdecydować, warto zadbać, by lepsze ogumienie trafiło na tylną oś pojazdu.

Wielu kierowców może być zdziwionych tym rozwiązaniem, jednak przednią część układu zdecydowanie łatwiej kontrolować przy pomocy ruchów kierownicą. Otrzymujemy również więcej informacji zwrotnych, ostrzegających przed utratą przyczepności. W przypadku zablokowania tylnej osi w większym stopniu narażeni jesteśmy na utratę kontroli nad pojazdem, a w skrajnych przypadkach nawet dachowanie.

Dotyczy to zarówno samochodów z napędem na przednią, jak i tylną oś.

Okiem eksperta: Jeździsz samochodem 4x4? Nie mieszaj opon!

Różne opony 4x4 to rozwiązanie zdecydowanie niezalecane przez ekspertów motoryzacyjnych. Jeśli chcemy uniknąć kosztowych wizyt w warsztatach, warto zdecydować się na ogumienie jednolite. W przypadku samochodów ze stałym napędem na cztery koła, łączenie różnych modeli może skończyć się poważnymi uszkodzeniami. 

Wszystko wskutek nadmiernego obciążania elementów odpowiedzialnych za przenoszenie napędu. W przypadku samochodów typu SUV oraz aut terenowych należy korzystać z ogumienia definiowanego dla segmentu, o wyższych indeksach oraz odpowiednio dobranych bieżnikach.

Sezonowe szaleństwo. Opony letnie i zimowe równocześnie.

W pierwszym momencie mieszany montaż opon sezonowych wydaje się mieć sens. Możemy połączyć bezpieczeństwo w zimowych warunkach z letnimi osiągami na suchej trasie. Zwolennicy tego rozwiązania argumentują coraz łagodniejszym klimatem i oszczędnością czasu. Prawdą jest jednak, że jest to rozwiązanie wyjątkowo niebezpieczne.

Głównym problemem jest zachowanie ogumienia w sytuacjach awaryjnych, gdy musimy błyskawicznie zahamować lub wykonać nagły manewr. Opony na różne sezony, powstające na bazie innych mieszanek i technologii, zareagują w odmienny sposób. Połączony efekt może być nieprzewidywalny i gwałtowny.

Opony zimowe w Europie powinny posiadać symbol 3PMSF

Opony zimowe w Europie powinny posiadać symbol 3PMSF

Szerzej nie znaczy lepiej

Czy można założyć opony o różnej szerokości? Polskie przepisy prawa jednoznacznie nie zabraniają takiego montażu na dwóch osiach. Rozwiązanie jest czasem stosowane nawet na fabrycznym wyposażeniu, w przypadku aut o sportowej charakterystyce.

Ma to jednak sens głównie w przypadku jazdy wyczynowej. Jeśli preferujemy ściganie na torach, szersze opony na tylnej osi mogą okazać się przydatne. Decydując się na nie, musimy jednak pamiętać o zmianie w zachowaniu samochodu podczas manewrowania czy skręcania. Opony o różniej szerokości mogą się również nierównomiernie zużywać.

Zanim zamontujesz szersze ogumienie…

Pamiętaj, że według polskich przepisów ruchu drogowego opona nie może wystawać poza obrys samochodu. W przypadku montażu szerszego ogumienia konieczne mogą być modyfikacje w układzie błotników oraz nadkola.

Wymiana jednej opony. W jakich sytuacjach jest dopuszczalna?

Ustaliliśmy już, że montaż możliwy jest tylko, jeśli na jednej osi znajduje się identyczne ogumienie. Są jednak dwa przypadki, w których możemy wymienić pojedynczą oponę bez konsekwencji:

  • W sytuacji, gdy nasza opona uległa uszkodzeniu, a nowa nie odbiega modelem, parametrami, wzorem bieżnika ani stanem od drugiej opony na tej samej osi.

  • W przypadku przebicia lub uszkodzenia bazowej opony w trakcie jazdy możemy wymienić ją na fabryczny model zapasowy i kontynuować podróż. Rozwiązanie to należy postrzegać jednak jedynie jako tymczasowe.

W innych sytuacjach korzystanie z różnych opon na jednej osi jest zabronione.

Konsekwencje korzystania z różnych opon

Korzystanie z dwóch różnych par ogumienia może powodować problemy ze sterownością samochodu. Różnego rodzaju opony inaczej reagują na temperaturę, ścierają się w innym tempie oraz odmiennie radzą sobie z odprowadzaniem wody.

Zdecydowanie nie należy łączyć ze sobą:

  • Opon o różnym rozmiarze - wyjątkiem mogą być sytuację, gdy takie rozwiązanie jest zalecane przez producenta pojazdu, np. w przypadku aut sportowych

  • Opon na różne sezony - jest to dozwolone przez prawo, ale skutkuje nieprzewidywalnym zachowaniem samochodu, szczególnie w zimowych warunkach - jedna z osi znacznie szybciej traci przyczepność

  • Opon typu Run Flat ze standardowym ogumieniem

Najpewniejszym rozwiązaniem jest jazda na czterech identycznych oponach

Najpewniejszym rozwiązaniem jest jazda na czterech identycznych oponach

Różne opony na jednej osi - mandat

W przypadku stosowania mieszanego ogumienia na jednej osi, musimy liczyć się z konsekwencjami. Podczas kontroli policjanci mogą nie tylko wręczyć nam wysoki mandat, lecz również odebrać dowód rejestracyjny. Odzyskamy go dopiero po usunięciu problemu. W przypadku niezgodnych opon na jednej osi, nasze auto może również nie przejść okresowych badań technicznych.

Czy zatem warto korzystać z różnych opon? To już kwestia indywidualna. Eksperci odradzają to rozwiązanie i zalecają traktować je jedynie jako tymczasowe, jednak stosując się do uwag z artykułu, można uniknąć nieprzyjemności prawnych. Zachęcamy mimo wszystko do korzystania z 4 sztuk identycznych opon w samochodzie, w końcu bezpieczeństwo jazdy powinno zawsze być priorytetem.