Kupując nowe ogumienie, rzadko kto dobiera również preparat do opon. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ oczy cieszy widok intensywnej czerni, a także każdego detalu widocznego na nieużywanym produkcie. Efekt ten nie będzie jednak długotrwały. Niestety z biegiem czasu ogumienie traci swój pierwotny blask, ale można temu zaradzić. Istnieje kilka prostych sposobów na przywrócenie jego atrakcyjnego wyglądu i to bez konieczności odwiedzania specjalistów. Jak odświeżyć opony? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Jak odświeżyć opony, by efekt nas satysfakcjonował?

Nawet najlepsze ogumienie ulega procesom starzenia i z czasem blednie. Zależnie od zastosowanej mieszanki, jej komponentów oraz proporcji, zmiany zachodzą z różną intensywnością. Wpływ na przyspieszoną utratę walorów mogą mieć również warunki atmosferyczne, szczególnie te skrajne. Na zredukowanie negatywnych skutków i przywrócenie gumie jej pierwotnego blasku oraz intensywnej czerni, są na szczęście sposoby. Należy w tym celu zainwestować w dobrej jakości kosmetyki samochodowe. Już pojedynczy i dobrze dobrany środek do opon niekiedy potrafi zdziałać cuda!

Na początek czyszczenie opon samochodowych

Nie będzie raczej wielkim zaskoczeniem stwierdzenie, że czyste ogumienie prezentuje się lepiej od brudnego. Jeśli chcemy stosować środki do odświeżania jego wyglądu, dbanie o schludność ma dodatkowe znacznie. Nałożenie na nieoczyszczoną powierzchnię gumy preparatu do opon samochodowych będzie zwyczajnie nieskuteczne, dlatego należy pozbyć się zawczasu zalegającej warstwy błota czy kurzu. Dopiero po wykonaniu tej czynności, można przejść do kolejnych kroków. Na szczęście czyszczenie opon nie jest wyjątkowo uciążliwe. 

Wybierzmy się na myjnię

Opony możemy umyć razem z samochodem, np. podczas wizyty na myjni. Zarówno na tej automatycznej, jak i ręcznej, padający pod odpowiednim ciśnieniem strumień wody poradzi sobie z większymi zabrudzeniami. Wówczas z powierzchni ogumienia znikną osady, błoto, a przy okazji zaliczymy mycie felg. Jest jednak jedno „ale”. Wybierając się na myjnię niekoniecznie pozbędziemy się mniejszych elementów skrywających się w zakamarkach bieżnika, jak np. kamyczków. Z tego powodu przed samym myciem i sięgnięciem po środek do pielęgnacji opon samochodowych, wymagane jest dokładne oczyszczenie ogumienia z piachu, kurzu i przede wszystkim kamieni. Atrakcyjne koła to jednak nie tylko kwestia ogumienia. Warto pamiętać również o regularnym czyszczeniu felg oraz kołpaków.

Jak wyczyścić opony domowym sposobem?

Czyszczenie opon domowym sposobem nie jest niczym skomplikowanym, ale to czynność nieco czasochłonna. Niemniej jednak nie należy się zrażać, ani robić tego byle jak. Trudy naszej pracy zostaną wynagrodzone w postaci dokładnie oczyszczonego i umytego ogumienia, który będzie wyglądać estetycznie. Wystarczy stosować się do poniższych zasad, wykonując je krok po kroku:

  1. W pierwszej kolejności z powierzchni opony powinniśmy usunąć wszelkie zalegające ciała obce (kamyki, gałązki itp.). Warto jednak zachować przy tym ostrożność i nie korzystać z ostrych przedmiotów jak scyzoryk czy kombinerki.
  2. Następnie należy bardzo dokładnie umyć zewnętrzną warstwę opony. Najlepsze efekty uzyskamy, wykorzystując myjkę ciśnieniową. Warto jednak zachować odstęp dyszy od gumy (co najmniej 30 cm).
  3. Kiedy zakończymy dwa pierwsze kroki, możemy przejść do faktycznego czyszczenia ogumienia. Przyda się nam do tego ciepła woda, gąbka, szczotka i środki do czyszczenia opon, np. szampon. 
  4. Ostatni krok, czyli dokładne spłukanie opony. Po wszystkim należy zostawić ją do wyschnięcia. Nie zalecamy przyspieszania tego procesu przy użyciu ciepłego powietrza.

Jak odświeżyć opony przy użyciu dedykowanych środków?

Preparatów do pielęgnacji opon z działu „chemia do samochodów” na rynku jest cała masa. Wchodząc do sklepu stacjonarnego lub internetowego oferującego autokosmetyki, możemy się naprawdę zdziwić, ile różnorodnych produktów dedykowanych do tzw. detalingu ogumienia jest do wyboru. Do dyspozycji kierowców są oprócz środków do mycia, również te do konserwacji opon samochodowych.

Nabłyszczacz do opon – dlaczego warto po niego sięgnąć?

Nabłyszczanie opon nie tylko nadaje im nowego wyglądu. Jeżeli myślimy o fabrycznym błysku i ochronie gumy przed warunkami atmosferycznymi, warto zainteresować się tematem. Po zastosowaniu odpowiedniego produktu wizualnie nasze cztery kółka zyskają drugie życie, a dodatkowo będą chronione przed wysychaniem i pękaniem, a to wszystko za niewielkie pieniądze. Szczególnie warto po niego sięgnąć przed sprzedażą auta, by zyskać efekt mokrej opony, co zapewni lepsze wrażenia wizualne u potencjalnych nowych nabywców pojazdu. 

Środki tego typu zwykle występują w postaci sprayu, pianki lub żelu do opon, nakładanego prosto z opakowania na gumę. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni ogumienia, wystarczy zaaplikować go ściankę i zostawić do wyschnięcia. Producenci preparatów do nabłyszczania opon zalecają używanie swoich wyrobów w dobrze wentylowanym miejscu. 

Oprócz zalet, niestety takie środki mają jedną poważną wadę – są krótkotrwałe. Należy je regularnie nakładać w celu utrzymania efektu – średnio raz na kilka dni lub tygodni. Przy konieczności każdorazowego czyszczenia opon, może okazać się to uciążliwe.

Jaki efekt uzyskamy stosując czernidło do opon?

Pastowanie opon za pomocą czernidła pozwala nadać im błyszczącego, czarnego wyglądu. Często wykorzystywane jest w celach estetycznych. Środki do tego przeznaczone wykonywane są na bazie silikonu, która nadaje ładnego wykończenia, jednocześnie chroniąc ogumienie przed czynnikami atmosferycznymi. Należy zauważyć, że warto wybierać dobre czernidło do opon. Zdecydowanie zalecamy unikać preparatów zawierających substancje żrące, ropopochodne, rozpuszczalniki oraz acetony. Mogą one wejść w reakcję ze składem gumy i doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

Precyzja nakładania – to właśnie ona liczy się przy użyciu czernidła do opon. Jak stosować taki produkt? Ważne jest dokładne przestrzeganie instrukcji producenta. Z niej możemy dowiedzieć się, że do nakładania najlepsze będą gąbka lub pędzel. Należy jednak być ostrożnym i uważać, by nie nałożyć specyfiku na felgę. Problem może się przejawiać głównie w kwestiach estetycznych. Zastosowanie produktu skutkować będzie zwiększonym przyleganiem brudu, który trudno usunąć z powierzchni obręczy. Warto więc zachować co najmniej centymetrowy odstęp od krawędzi. Co ważne, przed jazdą trzeba pozostawić specyfik do całkowitego wyschnięcia. Jeśli celujemy w długoterminową zmianę, warto zainwestować w wysokiej jakości dressing lub czernidło do opon. 

Jak odświeżyć opony domowymi sposobami?

Nie ulega wątpliwości, że żaden domowy sposób nie zastąpi profesjonalnych środków do pielęgnacji i konserwacji opon. Jeśli chcemy wykonać odświeżanie samodzielnie, warto zainwestować w produkty od sprawdzonych marek, których składu możemy być pewni. 

Jak nabłyszczać opony domowym sposobem?

Uzyskanie efektu mokrej opony domowym sposobem stanowi pole do eksperymentów. Na forach internetowych nie brakuje pomysłów, z których większość, jak pastowanie gum pastą do butów czy olejem kuchennym, jest zwyczajnie nieskuteczna.

Do najciekawszych pomysłów należy lakier do włosów, artykuł dostępny na praktycznie każdej domowej toaletce. W składzie zawiera silikony wykorzystywane także do produktów dedykowanych do ogumienia. Miłośników sensacji musimy jednak zawieść, lakier do włosów nie zastąpi produktu profesjonalnego. O ile zapewni nam efekt mokrej opony w przydomowym garażu, to nie przetrwa zbyt długo na drodze.

Jednym z najczęściej pojawiających się pomysłów jest smarowanie opon paliwem oraz ropą. To jednak stanowczo odradzamy. Potraktowanie w ten sposób ogumienia nie tylko może obniżyć jego skuteczność, ale również być zagrożeniem dla auta i pasażerów. 

Równie kontrowersyjne jest domowe czernidło do opon, które może powstać nawet z coca-coli. Zastosowanie popularnego napoju na ogumienie co prawda da chwilowy efekt, ale nie będzie on spektakularny. Dużo lepiej używać go jednak zgodnie z przeznaczeniem, a gumę potraktować profesjonalnym środkiem.