Nowe opony wyglądają świetnie. Bieżnik jest bardzo wyraźny, boki intensywnie czarne, a wszelkie szczegóły widoczne. Niestety, jak w przypadku każdego nowego zakupu, wraz z biegiem czasu tracą one swój pierwotny blask. Nie trzeba jednak się z tym godzić. Istnieje kilka prostych sposobów na przywrócenie atrakcyjnego wyglądu oponom. I niekoniecznie muszą one wiązać się z wizytą u specjalisty. Jak odświeżyć opony? Przekonaj się w naszym artykule.

Opony wymagają równie dużej troski co karoseria samochodu.Opony wymagają równie dużej troski co karoseria samochodu.

Kupując markowe opony, możemy być praktycznie pewni ich trwałości i parametrów przez wiele lat. Niestety, nawet najlepsze modele ulegają procesom starzenia i z czasem bledną. Zależnie od zastosowanej mieszanki, jej komponentów oraz proporcji, proces ten może przebiegać z różną intensywnością, jednak dotyczy wszystkich opon. Wpływ na przyspieszoną utratę walorów mogą mieć również warunki atmosferyczne, szczególnie te skrajne.

Możemy jednak zredukować negatywne skutki i przywrócić oponom ich pierwotny blask oraz intensywną czerń. Należy w tym celu zainwestować w dobrej jakości kosmetyki samochodowe. W dalszej części artykułu przedstawimy przydatne rady, jak dobrać i stosować poszczególne środki oraz jak dbać o estetykę opon.

Czym pastować opony i jak dbać o ich wygląd?

Nie będzie raczej wielkim zaskoczeniem stwierdzenie, że opony czyste prezentują się lepiej od brudnych. Dbanie o schludność naszego ogumienia ma jednak dodatkowe znacznie, jeśli chcemy stosować środki do odświeżania wyglądu. Przykrycie brudnej powierzchni detergentem będzie zwyczanie nieskuteczne.

Na szczęście czyszczenie opon nie jest wyjątkowo uciążliwe. Wystarczy stosować się do kilku prostych porad:
 

1. W pierwszej kolejności z powierzchni opony powinniśmy usunąć wszelkie zalegające ciała obce (kamyki, gałązki itp.). Warto jednak zachować przy tym ostrożność i nie korzystać z ostrych przedmiotów jak scyzoryk czy kombinerki.
 

2. Następnie należy bardzo dokładnie umyć zewnętrzną warstwę opony. Najlepsze efekty uzyskamy, wykorzystując myjkę ciśnieniową. Warto jednak zachować odstęp dyszy od gumy (co najmniej 30 cm).
 

3. Kiedy zakończymy dwa pierwsze kroki, możemy przejść do faktycznego czyszczenia naszych opon. Przyda się nam do tego ciepła woda, gąbka, szczotka i szampon.
 

4. Ostatni krok, czyli dokładne spłukanie opony. Po wszystkim należy zostawić ją do wyschnięcia. Nie zalecamy przyspieszania tego procesu przy użyciu ciepłego powietrza.

Warto pamiętać!

W trakcie mycia możemy wykonać również podstawową inspekcję opon. Warto przyjrzeć im się w poszukiwaniu pęknięć oraz przetarć. Możemy również zmierzyć wysokość bieżnika, by zweryfikować zużycie. Jeśli opony ścierają się nierównomiernie, może być to znak, że z naszym samochodem jest coś nie tak.

Pastowanie opon to proces nieskomplikowany, warto jednak pamiętać, by wykorzystywać środki do tego przeznaczone. Zdecydowanie zalecamy unikać preparatów zawierających substancje żrące, ropopochodne, rozpuszczalniki oraz acetony. Mogą one wejść w reakcję ze składem opony i doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

Opony możemy umyć razem z samochodem, warto jednak pamiętać, by zastosować łagodne preparaty.Opony możemy umyć razem z samochodem, warto jednak pamiętać, by zastosować łagodne preparaty.

Nabłyszczacz do opon

Środki nabłyszczające mają z pewnością swoje zalety. Przede wszystkim są najtańszymi dostępnymi specyfikami, ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a po zakupie zazwyczaj możemy ich użyć więcej niż raz. Zaletą jest również sposób nakładania. Po dokładnym wyczyszczeniu opon wystarczy spryskać ściankę boczną sprayem bądź pianką i zostawić do wyschnięcia. Dostępne są również środki czyszczące, które zawierają w składzie substancje nabłyszczające.

Niestety, mają one jedną poważną wadę – są krótkotrwałe. Nabłyszczanie opon trzeba powtarzać regularnie w celu utrzymania efektu. Średnio raz na kilka dni lub kilka tygodni. Przy konieczności każdorazowego czyszczenia opon, może okazać się to uciążliwe.

Uwaga kierowcy!

Nie wszystkie środki typu nabłyszczacze, dressingi oraz czernidła można stosować na całej oponie. Nieprzystosowane do tego specyfiki mogą pozostawić na powierzchni bieżnika osad, który podniesie poślizg pokrytego fragmentu. Negatywnie wpłynie to na przyczepność pojazdu. Jeśli nie ma wyraźnego wskazania od producenta, zalecamy stosować specyfiki wyłącznie na ściance bocznej.

Czernidła i dressingi do opon

Środek do nabłyszczania opon to jednak niejedyna opcja na przywrócenie atrakcyjnego wyglądu ogumienia. Szczególnie że wywołany przez nie efekt ma raczej charakter doraźny. Jeśli celujemy w długoterminową zmianę, warto zainwestować w wysokiej jakości dressing lub czernidło do opon. Będą one w większości przypadków droższe od nabłyszczaczy i wymagają nieco więcej precyzji podczas ich nakładania, ale służyć będą o wiele dłużej.

Czernienie opon nie jest skomplikowane, wystarczy środek rozprowadzić pędzlem po powierzchni lub wetrzeć przy użyciu gąbki. Należy jednak być ostrożnym i uważać, by nie nałożyć specyfiku na felgę. Problem może się przejawiać głównie w kwestiach estetycznych. Zastosowanie produktu skutkować będzie zwiększonym przyleganiem brudu, który trudno usunąć. Warto więc zachować co najmniej centymetrowy odstęp od krawędzi.

Zanim nałożymy czernidło czy dressing, opony należy dokładnie umyć i wysuszyć.Zanim nałożymy czernidło czy dressing, opony należy dokładnie umyć i wysuszyć.

Nabłyszczanie opon domowym sposobem

Najprostszym sposobem na odświeżenie wyglądu opon jest oddanie ich do profesjonalnego zakładu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami, na które nie wszyscy są przygotowani. Efekt „mokrej opony” uzyskać możemy także na własną rękę. Wystarczy inwestycja w niezbyt drogie środki pielęgnacyjne dostępne w praktycznie każdym większym markecie.

Dla niektórych nabłyszczanie i konserwacja opon samochodowych stanowią jednak pole do eksperymentów z domowymi metodami. Na forach internetowych nie brakuje pomysłów, z których znaczna większość, jak pastowanie opon pastą do butów czy olejem kuchennym, jest zwyczajnie nieskuteczna.

Lakier do włosów sprawdzi się w salonie fryzjerskim, na oponach już niekoniecznie.Lakier do włosów sprawdzi się w salonie fryzjerskim, na oponach już niekoniecznie.

Do najciekawszych pomysłów należy lakier do włosów, artykuł dostępny na praktycznie każdej domowej toaletce. W składzie zawiera silikony wykorzystywane także do produktów definiowanych do opon. Miłośników sensacji musimy jednak zawieść, lakier do włosów nie zastąpi produktu profesjonalnego. O ile zapewni nam efekt „mokrej opony” w przydomowym garażu, to nie przetrwa na zbyt długo na drodze.

Jednym z najczęściej pojawiających się pomysłów jest smarowanie opon paliwem oraz ropą. To jednak stanowczo odradzamy. Potraktowane w ten sposób opony nie tylko mogą obniżyć swoją skuteczność, ale również być ciągłym zagrożeniem dla samochodu i pasażerów.

Jak odświeżyć opony w domowym zaciszu?

Nie mamy wątpliwości, że żaden domowy sposób nie zastąpi profesjonalnych środków do pielęgnacji i konserwacji opon. Wybór dostępnych produktów jest naprawdę duży: szampony do opon, nabłyszczacze, czernidła, dresingi, płyny konserwujące. Nie obciążają one nadmiernie budżetu kierowcy i są dostępne w praktycznie każdym większym sklepie.

Jeśli chcemy wykonać odświeżanie samodzielnie, warto zainwestować w produkty od sprawdzonych marek, których składu możemy być pewni. Należy zdecydowanie unikać wszelkich preparatów opartych o rozpuszczalniki, substancje ropopochodne, żrące czy acetony.

Podnieść efektywność środków do pielęgnacji możemy również poprzez dobre przygotowanie ogumienia. Powinniśmy nakładać je wyłącznie na czyste oraz suche opony. Znacząco podniesie to skuteczność naszych działań oraz wydłuży ich efekt. Pięgnacje i zabiegi zaleca się wykonywać w suchym, ciepłym otoczeniu, a opony odpowiednio składować po sezonie.

Atrakcyjne koła to jednak nie tylko kwestia opon. Warto pamiętać również regularnym czyszczeniu felg oraz kołpaków.

Zastanawiasz się, czym konserwować opony i jak zabezpieczyć je po sezonie? Przeczytaj nasz artykuł o przechowywaniu opon i felg.