Dobór opony
do felgi

Czy wiesz, że odpowiedni dobór opony do felgi ma duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo i właściwości jezdne samochodu?

Wybierz rozmiar felgi

Wiele osób nie wie jak dobrać szerokość felgi do opony, aby te do siebie idealnie pasowały, a jest to kwestia niezwykle ważna. Błędna decyzja może nas sporo kosztować, dlatego nie warto ryzykować. Jeśli źle skalkulujemy jakie opony do felg wybrać, bieżnik nie będzie mógł prawidłowo pełnić swojej funkcji, co negatywnie wpłynie na właściwości trakcyjne ogumienia. Powierzchnia styku z asfaltem będzie zbyt duża lub zbyt mała, co nigdy nie jest korzystne. W skrajnym przypadku istnieje nawet prawdopodobieństwo, że przez niewłaściwy dobór opon do felg ogumienie zsunie się z obręczy podczas jazdy, co jest sytuacją zagrażającą kierowcy i pasażerom. Może również nie zmieścić się na obręcz, bo szerokość opony do felgi będzie za mała. Należy pamiętać, że niewłaściwa średnica może także uniemożliwiać montaż.

Jak dobrać opony do felg?

Przede wszystkim rozmiary opon do felg powinny być dobrane zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Jeżeli chcesz uniknąć komplikacji – stosuj zawsze ogumienie w takim rozmiarze, jaki oryginalnie miało zamontowane auto. Warto jednak wiedzieć, że istnieją dopuszczalne rozbieżności w zakresie dopasowania opon do felg. Można użyć modeli różniących się nieco rozmiarami od tych montowanych fabrycznie. Na przykład, gdy używasz obręczy o szerokości 6 cali i średnicy 15 cali, zamiast opony w rozmiarze 185/60 R15 możesz zastosować 195/55 R15 lub 205/55 R15. W ten sposób da się zamontować zamienniki opon bez konieczności kupowania nowych felg. Pamiętaj, jednak, że taką zmianę powinny poprzedzić odpowiednie obliczenia, a najlepiej konsultacje ze specjalistą. Zastosowanie innego ogumienia w pewnym stopniu zmienia właściwości jezdne pojazdu.

Jeśli posiadasz już obręcze, o tym, jak dobrać oponę do felgi powie Ci narzędzie znajdujące się na naszej stronie. Pozwoli Ci ono uniknąć sytuacji, w której zakupione produkty nie będą do siebie pasowały.

W prosty sposób dobierz opony do felgi i ciesz się komfortem oraz bezpieczeństwem podróżowania!