Ciśnienie opon

Rozpocznij wybierając markę

Ciśnienie w oponach

Niskie ciśnienie w oponach ma wiele negatywnych skutków. Należą do nich: znacznie dłuższa droga hamowania na mokrej drodze, mniejsza odporność na aquaplaning, niewłaściwe reakcje auta na manewry, występowanie zjawiska nadsterowności lub podsterowności, trudniejsze parkowanie samochodem bez wspomagania (trudniejsze ruchy kierownicą), ryzyko nagłego wystrzału opony podczas jazdy, szybsze zużycie części układu kierowniczego, nieregularne i przyspieszone zużycie opon. Jedynym plusem obniżonego ciśnienia jest poprawa komfortu jazdy (lepsze tłumienie wszelkich nierówności). Entuzjaści jazdy w terenie obniżają ciśnienie w celu poprawy właściwości trakcyjnych podczas poruszania się po luźnych nawierzchniach.

Z kolei zbyt wysokie ciśnienie w oponach powoduje gorszą przyczepność (mniejsza powierzchnia styku opony z nawierzchnią), spadek komfortu jazdy (gorsze tłumienie nierówności, większy hałas wewnątrz pojazdu), szybsze zużycie elementów zawieszenia (gorsze tłumienie wibracji), większe zużycie centralnej części bieżnika i wzrost ryzyka uszkodzenia opony w wyniku wpadnięcia w dziurę lub uderzenia w krawężnik. Do zalet zawyżonego ciśnienia w oponach można jedynie zaliczyć większą stabilność podczas pokonywania zakrętów i mniejsze spalanie paliwa (zredukowane opory toczenia).

Ciśnienie w oponach należy kontrolować raz na dwa tygodnie i przed każdą dłuższą trasą. Wartości ciśnień dla konkretnych aut znajdziesz w naszym narzędziu „tabela ciśnień”.

Jakie ciśnienie w oponach przyczepki 155/70 R13 lub auta z tym samym rozmiarem ogumienia?

Optymalne ciśnienie w oponach 13 cali, w popularnych modelach samochodów czy przyczepek, waha się w granicach od 2,1 do 2,5 bara dla przedniej osi. W przypadku tylnej, wartości te są nieco inne i wynoszą od 1,8 do 2,5 bara. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że podane dane mogą się różnić w zależności od marki i rocznika samochodu lub przyczepki. Jeżeli potrzebujemy znać dokładne ciśnienie, jakie jest rekomendowane do naszego pojazdu, skorzystaj z naszej tabeli ciśnień lub poszukaj informacji w jego instrukcji lub na klapce wlewu od paliwa.

Jakie ciśnienie w oponach 185/65 R15 będzie odpowiednie?

Kierowcy często mają wątpliwość, do ilu jednostek powietrza napompować koła. Rekomendowane, uśrednione ciśnienie w oponach 15 cali wynosi od 2,1 do 2,3 bara w przypadku przedniej osi oraz od 1,9 do 2,9 bara dla tylnej. Zalecane wartości jednak zawsze należy szukać w instrukcji pojazdu lub na klapie wlewu od paliwa, gdyż mogą być one różne w zależności od modelu czy rocznika auta.

Jakie ciśnienie w oponach 195/50 r15?

Uśrednione wartości wahają się w przedziale ok. 2,2-2,4 bara na przedniej osi i 2-2,7 bara na tylnej. Musimy jednak pamiętać, że ciśnienie w oponach 15 cali nie jest w pełni zależne od rozmiaru ogumienia. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rekomendacje producenta auta, który podaje optymalne wartości. Znajdziesz je na klapce wlewu paliwa, tabliczce ulokowanej w okolicy drzwi oraz w instrukcji pojazdu.

Jakie ciśnienie w oponach 205/55 R16

Odpowiednio napompowane koła, to podstawa dla bezpieczniej jazdy samochodem. Prawidłowe, uśrednione ciśnienie w oponach 16 cali wynosi od 2.2 do 2.5 Bara dla przedniej osi oraz 2.9 do 3.0 Bara z tyłu. Należy jednak pamiętać, że wskazania te są orientacyjne, a najlepszą metodą na sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia stanowi zapoznanie się ze wskazaniami producenta auta. Można je znaleźć w instrukcji, na klapce od wlewu paliwa lub przy przednich drzwiach.

Jakie ciśnienie w oponach 205/60 r16?

Zwykle producenci opon rekomendują utrzymywanie optymalnych wartości w zakresie 2,2-2,4 bara zarówno na przedniej, jak i tylnej osi samochodu. Należy mieć jednak na uwadze, że podane ciśnienie w oponach 16 cali nie jest ostatecznie wiążące. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa powinniśmy stosować się do zaleceń dotyczących naszego pojazdu, które znajdziemy m.in.: na klapie wlewu paliwa i w instrukcji.

Jakie ciśnienie w oponach 215/55 R16?

Zalecane ciśnienie na przedniej osi najczęściej mieści się w przedziale 2,3-3,2 bara. W przypadku tylnej osi przeważnie jest to 2,2-3,2 bara. Pamiętajmy jednak, że ciśnienie w oponach 16 cali nie ma uniwersalnych wartości – o tych odpowiednich dla naszego samochodu zawsze informuje nas jego producent. Dane na ten temat znajdziemy m.in. przy wlewie paliwa, na słupku przy drzwiach kierowcy oraz w instrukcji pojazdu.

Jakie ciśnienie w oponach 225/40 R18 jest optymalne?

Sugerowane ciśnienie w oponach 18 cali, których szerokość wynosi 225 mm, a profil 55%, najczęściej waha się między wartościami: 2,2 a 3,0 bara na przedniej osi oraz 2,2 a 3,1 bara na tylnej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dobierając ciśnienie należy sugerować się nie rozmiarem opon, ale wskazaniami producenta samochodu. Znajdziesz je m.in. na naklejce przy wlewie paliwa oraz w instrukcji pojazdu.

Jakie ciśnienie w oponach 225/45 R17?

Wiele osób zastanawia się, jakie ciśnienie w oponach 17 cali będzie odpowiednie. Najczęstsze wartości w popularnych modelach aut to 2.1-2.4 Bara z przodu oraz 2.0 – 2.9 Bara w tylnych kołach. Są to jednak wysokości uśrednione. Najpewniejszym sposobem na prawidłowe napompowanie ogumienia jest sprawdzenie etykietki, zlokalizowanej przy drzwiach, na klapce wlewu paliwa bądź w instrukcji pojazdu. Znajdują się tam pewne dane, określone przez samego producenta.