Felgi aluminiowe kupuje się między innymi w celu poprawy wyglądu samochodu. Ciekawy wzór obręczy może nadać pojazdowi zupełnie nowy charakter. Z drugiej strony koła często są najbardziej zabrudzoną częścią auta i prezentują się znacznie poniżej oczekiwań. Jak i czym myć aluminium, aby to zmienić?

dwa samochody z aluminiowymi felgamiZadbane felgi wyglądają bardzo efektownie.

Czyszczenie alufelg

Obręcze są nieustannie narażone na działanie czynników, które negatywnie wpływają na ich powłokę lakierniczą. Najczęściej są one zabrudzone pyłem hamulcowym, solą drogową, błotem, a nawet smołą. Niewłaściwa konserwacja alufelg lub jej brak mogą doprowadzić do ich zniszczeniaMoże wpłynąć to na komfort jazdy, jak również nie będzie to dobrze wyglądało – i to nie tylko w modelach customizowanych.

Jak dbać o felgi aluminiowe? Kurz i pył z czasem się nawarstwiają, w efekcie czego powstaje masa, którą bardzo trudno usunąć. Dlatego obręcze warto wypielęgnować jeszcze przed ich pierwszym montażem. Pokryj je specjalnym woskiem, który zabezpieczy przed osadzaniem się zabrudzeń i ułatwi późniejsze mycie. Przed ponownym nałożeniem wosku konieczne jest dokładne umycie felg aluminiowych i ich wysuszenie.

Na gruntowne czyszczenie należy poświęć nieco czasu. Wcześniej przygotuj ścierki, gąbki czy pędzelki, które mogą ci się przydać, tak aby móc z nich skorzystać w każdej chwili. Ważne jest także dokładne wypłukanie zastosowanego preparatu z obręczy po zakończonym czyszczeniu. Całą procedurę powinno powtarzać raz w miesiącu, co zapewni ciągłą ochronę.

Uwaga! Gąbka, szmatka czy szczotka do mycia felg aluminiowych nie mogą mieć innego zastosowania w Twoim aucie. Osadzone na nich drobiny piachu oraz resztki detergentu mogą niekorzystnie oddziaływać na karoserię lub inne elementy.Jak wyczyścić felgi aluminiowe?

  1. Upewnij się, że felgi są zimne.
  2. Spłucz część zabrudzeń wodą.
  3. Nanieś na obręcz specjalistyczny środek myjący.
  4. Usuń zanieczyszczenia z zakamarków, uważając jednocześnie, aby preparat nie wysechł.
  5. Spłucz całość dużą ilością wody.
  6. Czynności powtarzaj do momentu uzyskania oczekiwanego efektu – rotując koło dojrzysz wszystkie mankamenty.
  7. Zabezpiecz felgę woskiem.

Czym wyczyścić felgi aluminiowe?

Konserwacja felg aluminiowych powinna opierać się na ich regularnym myciu przy pomocy specjalistycznych preparatów. Czyste felgi nie tylko wyglądają lepiej, ale i łatwiej utrzymać je w doskonałej formie. Czarne alusy, tak samo jak czarne felgi stalowe wyglądają efektownie, ale tylko wtedy, gdy ten kolor nie jest efektem zaniedbań.

Najlepsze efekty przynosi regularne, ręczne mycie. Możesz wspomóc się myjką ciśnieniową, ale pamiętaj aby zachować bezpieczną odległość dyszy od obręczy. Zazwyczaj jest to około 10-15 centymetrów, a dokładne wytyczne znajdziesz w instrukcji obsługi myjki. Niezastosowanie się do tych zaleceń może przyczynić się przykładowo do uszkodzenia delikatnych przewodów hamulcowych.

Zwróć uwagę, że mycie alufelg od razu po długiej jeździe nie przyniesie oczekiwanych efektów. Czyszczenie felg aluminiowych, które są nagrzane, może naruszyć ich lakier, a szybsze wysychanie wody z detergentem doprowadzi do powstania zacieków. Dlatego zanim zabierzesz się do pracy odczekaj kilka minut.

czyszczenie felgi za pomocą pędzelkaAby koło prezentowało się dobrze, warto wyczyścić wszystkie zakamarki, np. za pomocą pędzelka.

Środek do czyszczenia felg – który wybrać?

Na obręczach osadza się nie tylko bród pochodzący z otoczenia, ale i opiłki z warstwy ściernej klocków hamulcowych, które wręcz zapiekają się na kołach pod wpływem wysokiej temperatury. Tylko regularne czyszczenie felg stalowych oraz alufelg pozwala na pozbycie się tego typu zabrudzeń. W skrajnych przypadkach konieczne jest ponowne lakierowanie lub malowanie felg.

Czym czyścic felgi aluminiowe? Na rynku dostępne są bezpieczne środki przeznaczone do konserwacji obręczy. Mają one różne formy, np. sprejów i żelów, a ich ceny zaczynają się już od 10 zł.

Wybierając płyn do mycia warto najpierw zapoznać się z etykietą oraz instrukcją użytkowania, żeby zweryfikować, czy dany detergent można bezpiecznie zastosować do naszego modelu. Każdy preparat do mycia felg aluminiowych powinien być używany zgodnie z zaleceniami producenta, w innym razie może niekorzystnie wpłynąć na obręcz, w tym ją odbarwić, na czym ucierpią zarówno kolorowe, srebrne, jak i czarne alufelgi. Szczególną uwagę zwróć też na pH – najmniej inwazyjne są neutralne produkty. 

Niektóre preparaty czyszczące dają efekt znany jako krwawa felga. Określenie to bierze się z faktu, że środek wchodząc w reakcję z zabrudzeniami zmienia swój kolor na ciemnoczerwony. Krwawiąca felga wygląda spektakularnie, ale co najważniejsze jest to oznaka skutecznego działania specyfiku.

Jeżeli nadal będziesz mieć dylemat dotyczący tego, czym wyczyścić aluminium, zapytaj o poradę sprzedawcę w sklepie motoryzacyjnym.

zaniedbana felga aluminiowaZaniedbane felgi są widoczne z daleka.

Czyszczenie aluminium kwasem? Tego lepiej unikaj

Doczyszczanie felg aluminiowych przy pomocy nieprzeznaczonych do tego substancji chemicznych jest złym pomysłem. Mogą być one produkowane na bazie kwasów, mających negatywny wpływ na powłokę lakierniczą. Co więcej, pod żadnym pozorem nie czyść obręczy za pomocą drapiących środków czyszczących, polerujących albo wełny stalowej.

Uważaj również na myjnie automatyczne. W niektórych z nich stosuje się specyfiki na bazie kwasów, które mają usuwać zaschnięty brud z powierzchni samochodu. Wiele zależy również od szczotek – mogą one (choć nie powinny) uszkodzić cenne wykończenie felg, jakim wyróżniają się alufelgi chromowane i polerowane. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed skorzystaniem z myjni automatycznej zapytaj obsługę o stosowany sprzęt i środki.

Czyszczenie felg aluminiowych domowym sposobem

W Internecie można znaleźć wiele oryginalnych porad dotyczących tego, czym czyścić alufelgi. Wśród nich pojawiają się pomysły na zastosowanie szamponu, pasty do zębów czy chemii gospodarczej. Czytając je trzeba pamiętać, że używanie środków mających niewiele wspólnego z felgami, może uszkodzić obręcze, powodując ich matowienie i ogólne pogorszenie wyglądu.

Zamiast przeszukiwać domowe szafki i zastanawiać się, czym wyczyścić alufelgi, lepiej wyposażyć się w dedykowane do tego środki lub zwrócić się po pomoc do fachowca zajmującego się auto detailingiem.

Czyszczenie felg chromowanych

Tego typu obręcze należy szczególnie pielęgnować, bo jeżeli je zaniedbamy, stracą na urodzie i efektowności. Najwięcej uwagi wymagają jednak alufelgi chromowane szprychowe, w których należy zatroszczyć się o każdy, nawet najmniejszy zakamarek – a tych w nich nie brakuje.

W tym przypadku skorzystaj ze specjalnych preparatów przeznaczonych do chromu, które nie tylko pomogą usunąć zabrudzenia, ale i przywrócą obręczom blask. Wyjątkowo możesz użyć też delikatnego mydła lub płynu do mycia naczyń. Po umyciu konstrukcję koniecznie wytrzyj do sucha, aby na elementach chromowanych nie pojawiły się szpecące zacieki.