Czym wyczyścić felgi aluminiowe? To pytanie, na które sporo osób szuka odpowiedzi. Zabrudzenia pojawiające się na ich powierzchni potrafią odebrać atrakcyjny wygląd nie tylko kołom, ale też samemu pojazdowi. Wielu kierowców nie pozostaje obojętnych na taki stan rzeczy i stara się je usunąć, by przywrócić obręczom dawny blask. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie porady dotyczące tego, jak poprawnie wykonać czyszczenie felg aluminiowych.

czyszczenie felgi aluminiowejCzyszczenie felg aluminiowych warto wykonywać regularnie.

Obręcze są nieustannie narażone na działanie czynników, które negatywnie wpływają na ich powłokę lakierniczą. Najczęściej są one zabrudzone pyłem hamulcowym, potrafiącym z czasem nawarstwić się, w efekcie czego powstaje trudna do usunięcia masa. Źle na ich stan działa także sól drogowa, błoto, a nawet smoła. Na obręczach osadza się nie tylko brud pochodzący z otoczenia, ale i opiłki z warstwy ściernej klocków hamulcowych, które wręcz zapiekają się na kołach pod wpływem wysokiej temperatury. Czym wyczyścić alufelgi, aby przywrócić im dawny blask?

Dowiedz się, które modele znalazły się w rankingu felg aluminiowych.

Czyszczenie alufelg – to trzeba wiedzieć

Tylko regularne mycie felg stalowych oraz alufelg pozwala na pozbycie się wcześniej wspomnianych zabrudzeń. W skrajnych przypadkach konieczne jest ponowne lakierowanie lub malowanie felg. Wszystko to sprowadza się do jednego – obręcze wymagają czyszczenia. Felgi niewłaściwie potraktowane podczas tej czynności, a nawet zlekceważone zabrudzenia, mogą doprowadzić do ich zniszczenia. Ucierpi na tym nie tylko wygląd alufelg, ale też komfort jazdy. 

Czym wyczyścić felgi aluminiowe?

Czyste felgi nie tylko wyglądają lepiej, ale i łatwiej utrzymać je w doskonałej formie. Czarne „alusy”, tak samo jak czarne felgi stalowe wyglądają efektownie, ale tylko wtedy, gdy ten kolor nie jest wynikiem zaniedbań.

Na gruntowne czyszczenie alufelg należy poświęcić nieco czasu. Wcześniej przygotuj ścierki, gąbki czy pędzelki, które mogą ci się przydać, tak aby móc z nich skorzystać w każdej chwili. Ważne jest także dokładne wypłukanie zastosowanego preparatu z obręczy po zakończonym czyszczeniu. Całą procedurę powinno powtarzać się raz w miesiącu, co zapewni ciągłą ochronę.

Najlepsze efekty przynosi regularne, ręczne mycie felg aluminiowych. Możesz wspomóc się myjką ciśnieniową, ale pamiętaj, aby zachować bezpieczną odległość dyszy od obręczy. Zazwyczaj jest to około 10-15 centymetrów, a dokładne wytyczne znajdziesz w instrukcji obsługi myjki. Niezastosowanie się do tych zaleceń może przyczynić się przykładowo do uszkodzenia delikatnych przewodów hamulcowych.

Zwróć uwagę, że mycie alufelg od razu po długiej jeździe nie przyniesie oczekiwanych efektów. Czyszczenie felg, które są nagrzane, może naruszyć ich lakier, a szybsze wysychanie wody z detergentem doprowadzi do powstania zacieków. Dlatego zanim zabierzesz się do pracy odczekaj kilkanaście minut.

Jak wyczyścić felgi aluminiowe?

Od czego rozpocząć czyszczenie felg? Jakie kroki należy wykonywać? Oto najważniejsze punkty:

  1. Upewnij się, że felgi są zimne.
  2. Spłucz część zabrudzeń wodą.
  3. Nanieś na obręcz specjalistyczny środek myjący.
  4. Usuń zanieczyszczenia z zakamarków, uważając jednocześnie, aby preparat nie wysechł.
  5. Spłucz całość dużą ilością wody.
  6. Czynności powtarzaj do momentu uzyskania oczekiwanego efektu – delikatnie obracając koło dojrzysz wszystkie mankamenty.
  7. Zabezpiecz felgę woskiem.

Stosując się do powyższych zasad samo mycie felg aluminiowych, ale też ich gruntowne oczyszczenie i konserwacja, powinny przebiec pomyślnie. 

Płyn do czyszczenia felg – który wybrać?

Na rynku dostępne są bezpieczne środki przeznaczone do mycia i konserwacji obręczy. Mają one różne formy, np. sprayów i żelów, a ich ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych.

Niektóre preparaty czyszczące dają efekt znany jako krwawa felga. Określenie to bierze się z faktu, że środek wchodząc w reakcję z zabrudzeniami zmienia swój kolor na ciemnoczerwony. Krwawiąca felga wygląda spektakularnie, ale co najważniejsze jest to oznaka skutecznego działania specyfiku.

Kwas do czyszczenia felg? Tego lepiej unikaj

Doczyszczanie felg aluminiowych przy pomocy nieprzeznaczonych do tego substancji chemicznych jest złym pomysłem. Mogą być one produkowane na bazie kwasów, mających negatywny wpływ na powłokę lakierniczą. Co więcej, pod żadnym pozorem nie czyść obręczy za pomocą drapiących środków czyszczących, polerujących albo wełny stalowej.
 
Uważaj również na myjnie automatyczne. W niektórych z nich stosuje się specyfiki na bazie kwasów, które mają usuwać zaschnięty brud z powierzchni samochodu. Wiele zależy również od szczotek – mogą one (choć nie powinny) uszkodzić cenne wykończenie felg, jakim wyróżniają się alufelgi chromowane i polerowane. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed skorzystaniem z myjni automatycznej zapytaj obsługę o stosowany sprzęt i środki.

O uszkodzeniach felg i tego, czy warto je naprawiać, przeczytasz na naszym blogu.

Jak wyczyścić felgi aluminiowe domowym sposobem?

W Internecie można znaleźć wiele oryginalnych porad dotyczących tego, czym czyścić alufelgi. Wśród nich pojawiają się pomysły na zastosowanie sody oczyszczonej, szamponu, pasty do zębów czy chemii gospodarczej. 

Czyszczenie felg aluminiowych sodą oczyszczoną

Jednym z domowych sposobów na czyszczenie felg aluminiowych, które odnajdziemy w Internecie będzie zrobienie samodzielnego specyfiku na bazie sody oczyszczonej. 

Do mieszanki można rzekomo dorzucić środek do czyszczenia toalet, rozrobić w wodzie, a całość przelać do butelki z dozownikiem. Trzeba pamiętać, że powstały specyfik nie ma nic wspólnego z profesjonalnym środkiem do felg aluminiowych, a jego opary nie są niczym zdrowym. Regeneracja obręczy przy jego użyciu prawdopodobnie będzie jednorazowa, tzn. uszkodzi ich strukturę, powodując matowienie i ogólne pogorszenie wyglądu. Podobna sytuacja może wydarzyć się, w momencie gdy zdecydujemy się na czyszczenie felg sodą oczyszczoną rozrobioną tylko w wodzie. Mieszanka ma radzić sobie z trudnymi zabrudzeniami, w szczególności z tłuszczem i uciążliwymi osadami, ale mało kto potwierdza jej skuteczność.

Wspomniane szampon lub pasta do zębów też nie są najlepszym wyborem. Zamiast przeszukiwać domowe szafki i zastanawiać się, czym wyczyścić alufelgi, lepiej wyposażyć się w dedykowane do tego środki lub zwrócić się po pomoc do fachowca zajmującego się auto detailingiem.

Czyszczenie felg chromowanych

Tego typu obręcze należy szczególnie pielęgnować, bo jeżeli je zaniedbamy, stracą na urodzie i efektowności. Najwięcej uwagi wymagają jednak alufelgi chromowane szprychowe, w których warto zatroszczyć się o każdy, nawet najmniejszy zakamarek – a tych w nich nie brakuje.

W tym przypadku skorzystaj ze specjalnych preparatów przeznaczonych do chromu, które nie tylko pomogą usunąć zabrudzenia, ale i przywrócą obręczom blask. Wyjątkowo możesz użyć też delikatnego mydła lub płynu do mycia naczyń. Po wyczyszczeniu konstrukcję koniecznie wytrzyj do sucha, aby na elementach chromowanych nie pojawiły się szpecące zacieki.

Interesuje Cię customizacja i renowacja felg aluminiowych? Więcej na ten temat na naszym blogu.

Jak wyczyścić felgi stalowe?

Nie tylko aluminiowe obręcze, ale też te stalowe mają prawo się zabrudzić. Dopiero po zdemontowaniu kołpaków, widać ich rzeczywisty stan. Wygodniej wykonywać przy nich wszelkie prace, kiedy koła są ściągnięte. Nie dość, że lepiej ocenimy obręcze z dwóch stron, to przy czyszczeniu dotrzemy do ich każdego zakamarka. Jeżeli na powierzchni felg nie znajdują się ubytki, można śmiało przystąpić do umycia za pomocą, np. myjki ciśnieniowej. Warto wspomóc się dedykowanymi środkami, by pozbyć się metalicznych zanieczyszczeń, a pozostały brud usunąć za pomocą miękkiej szmatki. Przy czyszczeniu felg stalowych nie zapominamy o dokładnym spłukaniu specyfiku. 

Czyszczenie felg WD-40 – czy to dobry pomysł?

Jak wyczyścić felgi stalowe z rdzy? Kiedy na ich powierzchni widzimy charakterystyczny, rdzawy nalot, zaczynamy się zastanawiać, co możemy z tym zrobić. Czy sięgnięcie po popularny środek WD-40 będzie dobrym rozwiązaniem? W Internecie można sporo przeczytać o jego skuteczności w walce z rdzą, by ta szybko się rozpuściła, co przyczyni się do jej szybszego zniwelowania. Do tego celu wystarczy polać interesujący nas obszar WD-40, a następnie odczekać kilka minut, aby czyszczenie felg z rdzy przyniosło oczekiwany rezultat.