Historia koła, które ułatwiało transport i przewóz jest dłuższa niż historia samego samochodu. Niestety tego, kto wynalazł koło nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jednak nazwiska wielu zasłużonych dla rynku oponiarskiego, nadal są obecne w nazwach popularnych marek. 

Skupmy się zatem na kołach, które są nieodzownym elementem każdego samochodu a mianowicie na kompletnym zestawie opona i felga.

Opona i felga - kompletny zestaw do samochodu.

Czy warto zainwestować w komplet kół?

Dlaczego warto mieć gotowy komplet kół?

Sezonowa zmiana ogumienia bardzo często kojarzy się kierowcom z przykrym obowiązkiem, dodatkowymi wydatkami pieniędzy oraz godzinami spędzonymi na szukaniu warsztatu, a później na czekaniu w kolejce na wymianę opon.

Możesz spróbować ograniczyć te niedogodności poprzez zaopatreznie się w gotowy komplet kół.

Gotowe komplety, opona felga – korzyści dla kierowcy

Cena

Cena wymiany kompletnych kół jest niższa od ceny wymiany samych opon.
Nawet jeśli oszczędność wyniesie tylko kilka złotych, to okazja do zmniejszenia wydatków nadarza się aż dwa razy do roku.

Czas

Zmiana samych opon zajmuje więcej czasu niż kompletnego zestawu.
Łatwiej więc będzie umówić się na wizytę w warsztacie, szczególnie w najbardziej gorącym okresie. Założenie opon trwa od 30 do 60 minut, w zależności od stopnia skomplikowania przełożenia, natomiast wymiana kół (opony już założonej na felgę) i ich wyważenie to około 15 minut.

Uszkodzenia

Wymiana samych opon wiąże się z większym ryzykiem uszkodzeń mechanicznych obręczy. Można je zminimalizować poprzez wymianę całego kompletu, niezależnie czy są to felgi stalowe czy alufelgi z oponami.

Sezonowa zmiana ogumienia przy autach, które posiadają czujniki ciśnienia TPMS wiąże się z ryzykiem uszkodzenia samego czujnika, którego koszt to minimum 150 zł za sztukę.

Nie wszystkie felgi posiadają specjalną powłokę zimową, która zabezpiecza model przed skutkami użytkowania w zimie np. korozją.

Częste przekładanie opony u wulkanizatora może negatywnie wpłynąć na stopkę, co skróci żywotność modelu.

Przechowywanie

Przechowywanie samych opon niesie za sobą ryzyko, że przy długotrwałym składowaniu, np. w punktach depozytowych różnych firm, ulegną one odkształceniu. Aby temu zapobiec zaleca się przekładanie ogumienia co jakiś czas z jednej strony na drugą. Oddając swoje zimówki do depozytu nie mamy jednak kontroli czy są one magazynowane zgodnie z zaleceniami.

Wygląd

Jeżeli kierowcy zdecydują się na posiadanie dwóch kompletów, to wraz z sezonową zmianą opony mogą również modyfikować wygląd felgi. Ta sytuacja dotyczy w szczególności felg aluminiowych.

Kierowca może wybrać na sezon zimowy felgi o mniejszej średnicy, co według niektórych pozytywnie wpływa na właściwości jezdne auta zimą.

Latem kierowcy mogą wybrać felgę o większej średnicy, co zmniejszy profil opony, a samochód będzie wyglądał bardziej sportowo.

Koło samochodowe

Gotowy komplet opona z felgą to oszczędność czasu i pieniędzy.

Dobór felgi do opony i opony do felgi

Odpowiedni dobór koła do samochodu nie jest łatwy, zwłaszcza dla osób, które nie interesują się motoryzacją. Na szczęście istnieje wiele narzędzi, które szybko przeprowadzą Cię przez ten proces.

Zanim przejdziemy do zagadnień technicznych warto zastanowić się jakich właściwie opon oraz felg potrzebujesz.

Aby dokonać właściwego wyboru warto wziąć pod uwagę:

  • ilość kilometrów pokonywanych w ciągu sezonu

  • typ nawierzchni oraz warunki drogowe w regionie

  • klasę samochodu oraz jego wymagania techniczne (np. indeks prędkości oraz nośności)

  • opinie użytkowników, którzy posiadają podobne lub nawet takie samo auto jak Twoje

  • wyniki testów opon, które co roku przeprowadzają niezależne magazyny motoryzacyjne

Dla przeciętnego użytkownika samochodu informacja o rozmiarze opon posiadanego auta może nie być czymś oczywistym. Na szczęście każde auto ma takie informacje zapisane w łatwo dostępnych miejscach. Zapis rozmiaru opon do auta znajduje się na wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa, lub na słupku za fotelem kierowcy.

Na rozmiar opony składają się 3 wielkości: szerokość, wysokość profilu oraz wielkość felgi, która jest wyrażona w calach. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie w temacie motoryzacji koniecznie sprawdź nasz kalkulator doboru opon, który dopasuje odpowiednie ogumienie do każdego auta.

Jeśli już wiesz, jaki rozmiar opony potrzebujesz czas wybrać odpowiednią felgę.

W tym przypadku nadal warto kierować się zaleceniami producenta, jednak dopuszczalne są pewne różnice w rozmiarach montowanych produktów.

Dla opony o rozmiarze 205/55 R16 zalecane jest montowanie felgi o szerokości 6.5 cala, jednak dopuszczalne są rozmiary od 5.5 do 7.5 cala szerokości.

Średnica felg i opon musi oczywiście być taka sama, ponieważ po zmianie parametrów ten sam model będzie inaczej pracować. Powierzchnia styku opony z drogą będzie inna, a bark będzie inaczej się układać względem nawierzchni.

Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować się ze specjalistami, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości. Poniżej prezentujemy gotowe zestawy przygotowane przez naszych konsultantów.
 

Opony zimowe z felgami – gotowe zestawy

OPONA

 

FELGA

Hankook Winter i*cept RS2 W452 205/55R16

 

DEZENT RE dark 6,50x16 5x112 ET50,00

Opona zimowa Hankook Winter i*cept RS2 W452 205/55R16

+

Felga Dezent RE Dark

Imperial Snowdragon HP 195/65R15

 

ENZO W 6,00x15 5x100,00 ET38,00

Opona zimowa Imperial Snowdragon HP

+

Felga ENZO W 6,00x15 5x100,00 ET38,00

Nokian WR D4 185/65R15

 

ANZIO Wave Polar 6,00x15 4x108,00 ET25,00

Opona zimowa Nokian WR D4

+

Felga ANZIO Wave Polar

Poza wyżej wspomnianymi zaletami posiadania dwóch kompletnych zestawów (opona felga), ważny jest również czas, miejsce i sposób wymiany. Są kierowcy, którzy robią to samodzielnie i jest to zdecydowanie łatwiejsze w sytuacji zmiany kompletu niż w przypadku wymiany samych opon.

Jeśli nie czujesz się jednak na siłach a terminy „wyważenie kół” czy „zbieżność kół” niewiele Ci mówią możesz skorzystać z usługi kupna oraz montażu. Na stronie oponeo.pl masz możliwość zamówić produkty, które zostaną dostarczone wprost do wybranego przez Ciebie warsztatu. Podczas składania zamówienia wybierasz dogodną datę i godzinę, przesyłka jest darmowa. Ty płacisz jedynie za opony i montaż.

Wymiana koła w samochodzie – kiedy czas na nowe opony?

Zakup nowego kompletu ogumienia wiąże się z większym wydatkiem, lecz nie warto odkładać tego na później, opony stanowią jedyny element łączący samochód z nawierzchnią i mają bardzo duży wpływ na bezpieczną i komfortową jazdę.

Mimo że za ogumienie niezdatne do dalszej eksploatacji uznaje się takie, których bieżnik nie przekracza 1,6 mm, to czołowi producenci opon wskazują na bezpieczną granicę 3 mm dla opon letnich oraz 4 mm dla opon zimowych.

Głębokość bieżnika jest kwestią dominującą, lecz nie jedyną, jeśli chodzi zużycie opon. Długotrwała eksploatacja oraz używanie niezgodnie z przeznaczeniem (jazda na zimówkach latem lub nieprawidłowe przechowywanie) mogą znacznie wpłynąć na ogólną kondycję ogumienia. Dobrym momentem na sprawdzenie stanu opon jest również coroczny przegląd auta.

Opona w warsztacie samochodowym

Przed sezonową zmianą opon warto zadbać o kondycję posiadanych modeli.

Jeżeli jednak, mimo naszych kontroli i całkowicie sprawnego auta, dojdzie do nieprzewidzianych sytuacji na drodze, warto być przygotowanym na najczarniejsze scenariusze.

Koło zapasowe, koło dojazdowe czy zestaw naprawczy koła – niezależnie od tego, co preferujesz lub jakie są zalecenia producenta Twojego auta, przygotuj się na każdą ewentualność.

Przed wyruszeniem w trasę przypomnij sobie jak przebiega wymiana koła w samochodzie, czym jest dojazdówka, z jaką prędkością możesz się na niej poruszać, lub dowiedz się czy warto w Twoim przypadku zainwestować w koło zapasowe w sprayu.

Najwięcej problemów sprawia kierowcom moment dokręcania kół, a konkretnie śruby do kół oraz to z jaką siłą dokręcić koła. W takiej sytuacji możesz zaopatrzyć się w klucz dynamometryczny do kół. To małe urządzenie pomoże Ci skutecznie i bezpiecznie dokręcić koła.