Jeżeli nie czujesz się specjalistą w sprawach motoryzacji, a przed Tobą sezonowa wymiana opon, przygotowaliśmy dla Ciebie porcję informacji na temat indeksu prędkości opony – czym jest i dlaczego należy zwrócić na niego szczególną uwagę? Zapoznaj się z naszym tekstem i dowiedz się czym grozi używanie źle dopasowanych opon.

Indeks prędkości opony.

Indeks prędkości opony. 

Czym jest indeks prędkości opony?

Indeks prędkości opony (ang. speed index) to maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, w którym zamontowana jest dana opona, pod maksymalnym obciążeniem określonym za pomocą indeksu nośności.

Te dwa parametry są od siebie zależne i trzeba je zawsze brać pod uwagę montując opony w posiadanym aucie.

Oznaczenia prędkości opon, znajdują się na jej boku i zapisane są za pomocą liter oraz cyfr. Co oznacza V na boku opony? Samochód z oponami o takim indeksie może maksymalnie jechać z prędkoscią 240 km/h.

Każda planowana zmiana opon powinna być zgodna z indeksem prędkości, który przewidział producent samochodu w jego homologacji. Producent określając parametry bierze pod uwagę moc samochodu, masę pojazdu oraz inne parametry mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy. 

Opony sezonowe a indeks prędkości. 

W przypadku opon letnich nie wolno stosować opon z niższym indeksem prędkości niż wyznaczone przez producenta.

Inaczej jest w przypadku opon zimowych. Indeks prędkości dla opon zimowych, a właściwie zasady jego stosowania zostały uregulowane przez przepisy UE oraz Polski Kodeks Drogowy.

Według tych przepisów w oponach zimowych można stosować niższy indeks prędkości niż zalecany przez producenta, ale nie niższy niż indeks Q (Q = 160 km/h). Jeśli w samochodzie zostały zamontowane opony z niższym indeksem prędkości należy umieścić stosowne oznaczenie tak, aby było widoczne dla kierowcy.

Ostatecznie, mimo że jest to dozwolone, należy się zastanowić przed wybraniem opon o niższym indeksie prędkości, takie opony mogą zużywać się szybciej a samochód może reagować inaczej niż dotychczas.

Aby jeździć bezpiecznie i komfortowo indeks prędkości użytkowanych opon nie powinien być mniejszy od homologowanego o więcej niż jeden stopień.

Informacja o zmianie indeksu prędkości opony.

Informacja o zmianie indeksu prędkości opony.

Każde z oznaczeń umieszczone na boku opony to cenne wskazówki, których należy przestrzegać, jeśli wybierasz opony do swojego auta. Dobór odpowiednich opon gwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę. 

Najważniejszymi wartościami, które należy brać pod uwagę przy wyborze opony są: rozmiar, indeks nośności, indeks prędkości oraz data i miejsce produkcji.

Jakie mogą być skutki montażu opon z niewłaściwym indeksem prędkości?

  • Niebezpieczeństwo w trakcie prowadzenia. Źle dobrane opony mogą spowodować, że samochód inaczej się prowadzi i reaguje na ruchy kierownicą.

  • Opona może wystrzelić powodując groźny wypadek.

  • W przypadku zdarzenia drogowego lub wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na źle dobrane opony.

  • Utrata gwarancji na zakupiony produkt. Opony niedopasowane do samochodu tracą gwarancję producenta.

  • W przypadku rutynowej kontroli policjant może ukarać kierowcę mandatem za nieodpowiednie opony w samochodzie.

Wyższe indeksy niż homologowane? 

Indeks prędkości H czy V – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez kierowców. Czy wybierając oponę z niższym lub wyższym indeksem prędkości coś tracimy?

Istnieje możliwość montowania opon o wyższych indeksach nośności i prędkości niż te, przewidziane przez producenta. Czy warto jednak zmieniać opony na takie, które mają inne parametry?

Dlaczego warto używać opon o zawyżonym indeksie: Dlaczego nie warto używać opon o zawyżonym indeksie:
Zapewniają zwiększony poziom stabilności auta w czasie jazdy pod wiatr Wyższa cena opon
Jazda jest bardziej precyzyjna, a auto lepiej reaguje na ruchy kierownicą „Usztywnienie pojazdu” – powoduje zmniejszenie komfortu podróżowania
Pewniejsze prowadzenie podczas sportowego charakteru jazdy Większe opory toczenia, które powodują zwiększone zużycie paliwa
Dzięki nim auto lepiej wchodzi w zakręty Opony ze zmienionym indeksem zmieniają właściwości jedne pojazdu

Tabele objaśniające symbole na oponach.

Oznaczenie na oponie Prędkość
A1 5 km/h
A2 10 km/h
A3 15 km/h
A4 20 km/h
A5 25 km/h
A6 30 km/h
A7 35 km/h
A8 40 km/h
Oznaczenie na oponie Prędkość
B 50 km/h
C 60 km/h
D 65 km/h
E 70 km/h
F 80 km/h
G 90 km/h
J 100 km/h
K 110 km/h
L 120 km/h
M 130 km/h
N 140 km/h
Oznaczenie na oponie Prędkość
P 150 km/h
Q 160 km/h
R 170 km/h
S 180 km/h
T 190 km/h
U 200 km/h
H 210 km/h
V 240 km/h
W 270 km/h
Y 300 km/h