Jeżeli nie czujesz się specjalistą w sprawach motoryzacji, a przed Tobą sezonowa wymiana opon, przygotowaliśmy dla Ciebie porcję informacji na temat indeksu prędkości opony – czym jest i dlaczego należy zwrócić na niego szczególną uwagę? Zapoznaj się z naszym tekstem i dowiedz się czym grozi używanie źle dopasowanych opon.

Indeks prędkości opony. Indeks prędkości opony. 

Czym jest indeks prędkości opony?

Indeks prędkości opony (ang. speed index) to maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, w którym zamontowana jest dana opona, pod maksymalnym obciążeniem określonym za pomocą indeksu nośności.

Te dwa parametry są od siebie zależne i trzeba je zawsze brać pod uwagę montując opony w posiadanym aucie.

Oznaczenia prędkości opon, znajdują się na jej boku i zapisane są za pomocą liter oraz cyfr. Co oznacza V na boku opony? Samochód z oponami o takim indeksie może maksymalnie jechać z prędkością 240 km/h.

Każda planowana zmiana opon powinna być zgodna z indeksem prędkości, który przewidział producent samochodu w jego homologacji. Producent określając parametry bierze pod uwagę moc samochodu, masę pojazdu oraz inne parametry mające wpływ na bezpieczeństwo jazdy. 

Opony sezonowe a indeks prędkości. 

W przypadku opon letnich nie wolno stosować opon z niższym indeksem prędkości niż wyznaczone przez producenta.

Inaczej jest w przypadku opon zimowych. Indeks prędkości dla opon zimowych, a właściwie zasady jego stosowania zostały uregulowane przez przepisy UE oraz Polski Kodeks Drogowy.

Według tych przepisów w oponach zimowych można stosować niższy indeks prędkości niż zalecany przez producenta, ale nie niższy niż indeks Q (Q = 160 km/h). Jeśli w samochodzie zostały zamontowane opony z niższym indeksem prędkości należy umieścić stosowne oznaczenie tak, aby było widoczne dla kierowcy.

Ostatecznie, mimo że jest to dozwolone, należy się zastanowić przed wybraniem opon o niższym indeksie prędkości, takie opony mogą zużywać się szybciej a samochód może reagować inaczej niż dotychczas.

Aby jeździć bezpiecznie i komfortowo indeks prędkości użytkowanych opon nie powinien być mniejszy od homologowanego o więcej niż jeden stopień.

Informacja o zmianie indeksu prędkości opony.Informacja o zmianie indeksu prędkości opony.

Każde z oznaczeń umieszczone na boku opony to cenne wskazówki, których należy przestrzegać, jeśli wybierasz opony do swojego auta. Dobór odpowiednich opon gwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę. 

Najważniejszymi wartościami, które należy brać pod uwagę przy wyborze opony są: rozmiar, indeks nośności, indeks prędkości oraz data i miejsce produkcji.

Jakie mogą być skutki montażu opon z niewłaściwym indeksem prędkości?

  • Niebezpieczeństwo w trakcie prowadzenia. Źle dobrane opony mogą spowodować, że samochód inaczej się prowadzi i reaguje na ruchy kierownicą.

  • Opona może wystrzelić powodując groźny wypadek.

  • W przypadku zdarzenia drogowego lub wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na źle dobrane opony.

  • Utrata gwarancji na zakupiony produkt. Opony niedopasowane do samochodu tracą gwarancję producenta.

  • W przypadku rutynowej kontroli policjant może ukarać kierowcę mandatem za nieodpowiednie opony w samochodzie.

Wyższe indeksy niż homologowane? 

Indeks prędkości H czy V – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez kierowców. Czy wybierając oponę z niższym lub wyższym indeksem prędkości coś tracimy?

Istnieje możliwość montowania opon o wyższych indeksach nośności i prędkości niż te, przewidziane przez producenta. Czy warto jednak zmieniać opony na takie, które mają inne parametry?

Dlaczego warto używać opon o zawyżonym indeksie:Dlaczego nie warto używać opon o zawyżonym indeksie:
Zapewniają zwiększony poziom stabilności auta w czasie jazdy pod wiatrWyższa cena opon
Jazda jest bardziej precyzyjna, a auto lepiej reaguje na ruchy kierownicą„Usztywnienie pojazdu” – powoduje zmniejszenie komfortu podróżowania
Pewniejsze prowadzenie podczas sportowego charakteru jazdyWiększe opory toczenia, które powodują zwiększone zużycie paliwa
Dzięki nim auto lepiej wchodzi w zakrętyOpony ze zmienionym indeksem zmieniają właściwości jedne pojazdu

Tabele objaśniające symbole na oponach. 

Oznaczenie na oponiePrędkość
A15 km/h
A210 km/h
A315 km/h
A420 km/h
A525 km/h
A630 km/h
A735 km/h
A840 km/h
Oznaczenie na oponiePrędkość
B50 km/h
C60 km/h
D65 km/h
E70 km/h
F80 km/h
G90 km/h
J100 km/h
K110 km/h
L120 km/h
M130 km/h
N140 km/h
Oznaczenie na oponiePrędkość
P150 km/h
Q160 km/h
R170 km/h
S180 km/h
T190 km/h
U200 km/h
H210 km/h
V240 km/h
W270 km/h
Y300 km/h

Zobacz również:

Opony całoroczne