Ogumienie to jeden z najważniejszych elementów pojazdu, zwłaszcza w przypadku standardowych, dwukołowych motocykli, w których tylko dwa punkty stykają się z nawierzchnią. Jakie opony motocyklowe wybrać, aby cieszyć się swobodną, bezpieczną jazdą i na co zwrócić uwagę, aby zyskać pewność, że będą pasowały do naszego motocykla? O tym w dalszej części artykułu.

motocykl off road
Dobór odpowiednich opon zależy m. in. od typu motocykla. 

Wiele osób dobór opony do motocykla uzależnia przede wszystkim od jej ceny. To niewątpliwie istotny aspekt, jednak w żadnym razie nie powinien stanowić kluczowego czynnika wpływającego na naszą decyzję. Znacznie ważniejszy jest choćby rozmiar opony motocyklowej, który musi być dopasowany do założonych felg.

W doborze opon bardzo pomocne mogą okazać się opinie innych motocyklistów. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić zestawienie:

Opony motocyklowe – ranking najlepiej ocenianych modeli 2022

Wymiary opon motocyklowych – na co zwrócić uwagę?

O ile nie poruszamy się customowym, przerobionym motocyklem, opony muszą spełniać normy określone przez producenta pojazdu. Zbyt szerokie mogą np. haczyć o łańcuch, a niewłaściwy profil wpływa na działanie układu hamulcowego. Dlatego najlepszym wyborem jest korzystanie z felg i ogumienia o rozmiarze odpowiadającym modelom założonym fabrycznie. Na wymiary opon motocyklowych, np. 120/70 R17, podobnie jak w przypadku wersji samochodowych składają się:

  • szerokość - to pierwsza z podanych liczb
  • średnica – ostatni człon kodu
  • profil – środkowa wartość
  • oznaczenie konstrukcji opony - („R”-radialna, „–„-diagonalna)

Oprócz samego rozmiaru, ważne są również znajdujące się tuż za nim indeks nośności (wyrażony przy pomocy liczby) oraz indeks prędkości (określony odpowiednią literą).

Z określeniem „dętkowości” opony nikt nie powinien mieć problemu. Tutaj trzymamy się następujących oznaczeń, które widnieją na ścianie bocznej:

  • TL – ang. tubeless, opona bezdętkowa,
  • TT – ang. tubetype, opona dętkowa.

Istnieje również szereg innych determinant, którym należy poświęcić więcej uwagi, aby zyskać pewność, że zakupiony przez nas komplet zapewni bezpieczeństwo oraz odpowiedni poziom komfortu. Uwzględnienie ich przy podejmowaniu decyzji pozwoli nabyć produkt, który zapewni satysfakcjonujące osiągi.

Dobierz opony do motocykla

Oprócz wyboru właściwego dla danego modelu motocykla rozmiaru, niezwykle ważne jest również dopasowanie ogumienia do zastosowań właściwych dla konkretnych pojazdów. To bardzo istotne, ponieważ zupełnie inne rozwiązania stosowane są do jazdy po asfaltowych drogach niż do poruszania się w warunkach terenowych.

Szukając opon do motocykla wyścigowego lub szosowo-sportowego, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, czy będzie on używany jedynie na torze, czy również na drogach publicznych. Typowo wyścigowe gumy zapewnią doskonałe parametry podczas zawodów, jednak nie mają homologacji drogowej. To oznacza, że stosowanie ich poza torem nie jest dozwolone. Dlatego, jeśli sportowy motocykl ma nam służyć również na co dzień, najlepiej będzie wybrać ogumienie szosowo-sportowe. Dla osób szukających sportowego ogumienia z homologacją drogową odpowiedni może być np. model Pirelli Diablo Rosso Corsa II.

Do motocykli terenowych należy wybierać opony enduro z agresywną rzeźbą bieżnika, obfitującą w duże klocki, jak np. w modelu Michelin Tracker. Taka konstrukcja gwarantuje świetną przyczepność na luźnym podłożu, sprawdzi się więc w terenie, np. na piaszczystych lub zabłoconych ścieżkach. Jest również bardziej odporna na zniszczenia, ale generuje większe opory toczenia, niż gładkie wersje szosowe.

Ciekawy przypadek stanowią opony do choppera. Jako że motocykl tego typu przeznaczony jest do poruszania się zarówno po asfaltowych drogach, jak i w niewymagającym terenie, czyli na ubitych drogach gruntowych, bieżnik musi łączyć w sobie cechy ogumienia szosowego i offroadowego. Dlatego najlepszym wyborem są modele, takie jak np. Metzeler ME 888 Marathon Ultra, w których producenci zastosowali specjalne, poprawiające przyczepność rowki w obszarze bieżnika. Podobna zasada dotyczy opon do motocykli klasycznych. W ich przypadku w dużej mierze liczy się jednak także design.

Więcej na temat poszczególnych wersji ogumienia dowiesz się z artykułu:

Rodzaje opon motocyklowych

opona motocyklowa - bieżnik
Bieżniki opon motocyklowych różnią się w zależności od ich przeznaczenia. 

Zwróć uwagę na datę produkcji

Ważną kwestią podczas zakupu ogumienia motocyklowego jest data produkcji. Nie od dzisiaj wiadomo, że guma, nawet nieużywana, z czasem traci swoje właściwości. Oczywiście termin ich przydatności do użycia jest liczony w latach, warto jednak podczas zakupu zwrócić uwagę na oznaczenie „DOT”. Te trzy litery to skrót od Department of Transportation, a zaraz po nich widnieje czterocyfrowy kod. Pierwsze dwie liczby określają tydzień, a ostatnie dwie dotyczą roku produkcji. Warto decydować się na produkty z jak najnowszym DOT, choć zakup 1–2-letnich jest nadal całkowicie bezpiecznym, nieustępującym osiągami rozwiązaniem, a często wiąże się z niższą ceną. Nie będzie jednak dobrym pomysłem decydować się na ogumienie mające więcej niż 3 lata.

Przyjęło się, że bezwzględnie należy wymienić opony, które osiągnęły już wiek 10 lat od daty produkcji. Po tym czasie mogą pojawiać się różnego rodzaju defekty jak marszczenie czy pęknięcia. Zwiększają one ryzyko wystrzału opony, co może być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza podczas jazdy na motocyklu, który w przeciwieństwie do aut ma tylko dwa punkty styku z nawierzchnią. 

Wszystko na temat DOT, znajdziesz w artykule:

Opony motocyklowe a ich data produkcji

Jakie wybrać opony do motocykla – nowe czy używane?

Wymiana ogumienia to wydatek, który niestety trzeba ponieść, jeżeli obecny komplet się zestarzał, uległ zużyciu bądź uszkodzeniu. Motocykliści czasem zastanawiają się, czy nie warto zdecydować się na zakup opon używanych. Ich ceny są zawsze niższe, a czasem istnieje możliwość, żeby obejrzeć je przed zakupem. Jednak czy to daje gwarancję, że zakupiony model będzie wolny od defektów? Niestety nie. Niektóre zniszczenia, jak np. ząbkowanie opon motocyklowych, da się zauważyć gołym okiem, ale jeżeli wady występują w wewnętrznej strukturze opony, to przez długi czas pozostają niezauważalne. Często może o nich nie wiedzieć nawet sam sprzedający. Dlatego dobór opon motocyklowych zawsze powinien opierać się na modelach nieużywanych, kupionych z pewnych źródeł, co do których nie ma wątpliwości, że zadbano o ich właściwe magazynowanie.

Jeżeli zastanawiasz się, czy to już czas, aby kupić nowe ogumienie, to wszystkiego dowiesz się z tekstu:

Kiedy wymienić opony w motocyklu?

Jakie opony do motocykla? Wybierz produkty od znanych marek

Najlepiej wybierać spośród opon od znanych marek. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zostały wykonane z należytą starannością, a zastosowane do ich produkcji mieszanki gumowe mają wysokiej jakości skład i zapewnią odpowiednie osiągi. Firmy takie jak Continental, Bridgestone, Michelin czy Pirelli tworzą ogumienie, które zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Wykorzystywane w nich technologie znacznie poprawiają wrażenia podczas jazdy, a przede wszystkim znacząco wpływają na bezpieczeństwo.

Jeżeli chcesz wiedzieć, którzy producenci cieszą się dobrymi opiniami, sprawdź:

Ranking producentów opon motocyklowych