Zastanawiasz się nad zakupem nowych obręczy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik, a następnie krok po kroku dobierz felgi do swojego auta.

Felga może diametralnie zmienić wygląd samochodu

Felga może kompletnie zmienić wygląd samochodu.

Felgi aluminiowe czy stalowe?

Rynek motoryzacyjny rozwija się dynamicznie. Kiedyś felgi aluminiowe były droższe, a więc bardziej ekskluzywne. Z biegiem czasu uległo to zmianie – obecnie każdy może poprawić wygląd i osiągi swojego auta za pomocą efektownych obręczy. Na rynku jest wiele marek proponujących ekonomiczne rozwiązania i coraz łatwiej kupić tanie felgi aluminiowe.

Nowoczesne modele charakteryzują się niebanalnym wzornictwem i wysoką jakością. Rozpiętość cen i wzorów jest tak duża, że każdy może znaleźć ładne felgi aluminiowe, dostosowane do jego oczekiwań i możliwości finansowych.

Wedle powszechnej opinii, felgi stalowe są bardziej podatne na uszkodzenia od alufelg, ale za to łatwiej się je naprawia. W związku z tym niektórzy twierdzą, że użytkowanie „stalówki” jest wygodniejsze, co nie do końca znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Co z tego, że modele stalowe są prostsze do zreperowania (o czym piszemy w osobnym artykule), jeśli aluminiowe są wytrzymalsze? Katalog felg stalowych powoli odchodzi do lamusa.

Metody produkcji

W produkcji felg aluminiowych wykorzystuje się nowoczesne metody flow formingu i kucia. Umożliwia to uzyskanie większej trwałości przy mniejszej ilości materiału. Są to dość kosztowne technologie, dlatego w ten sposób wytwarzane są tylko obręcze najwyższej jakości. Są one bardzo odporne na uszkodzenia, a przy tym lekkie.

Dostępne na rynku tanie alufelgi produkowane są natomiast techniką niskociśnieniową. W ten sposób powstaje ponad 90% aluminiowych obręczy.
 

Bardziej opłacalne od tanich felg stalowych są obręcze aluminiowe, chociażby ze względu na ich wytrzymałość i wygląd. Wbrew pozorom nie muszą one być trudne do utrzymania w czystości – proste wzory bardzo łatwo zachować w dobrym stanie, nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Za felgami aluminiowymi przemawia również lepsze chłodzenie hamulców, co powinni mieć na uwadze zwłaszcza kierowcy jeżdżący szybko i agresywnie.

dezent td

 Dezent TD fo felga o klasycznym wyglądzie, na którą chętnie decydują się kierowcy.

Rozmiary felg – jakie wybrać?

Zanim stwierdzisz: „dzisiaj kupię felgi aluminiowe!”, najpierw pomyśl o ich rozmiarze. Wymiary felg mają nie tylko znaczenie techniczne, ale i wpływają na wygląd samochodu.

Felgi aluminiowe o dużej średnicy w zestawieniu z oponami niskoprofilowymi wyglądają rewelacyjnie. Problemem może być komfort jazdy na takich obręczach i ich podatność na odkształcenia. Ogumienie o niskim profilu, mimo że prezentuje się nowocześnie i stylowo nie jest w stanie tak dobrze wytłumić nierówności, jak to o wyższym boku.

Przy takim zestawieniu wszelkie wibracje przenoszone są na:

  • felgę – szybciej się ona skrzywi,

  • zawieszenie – im bardziej obciążone, tym szybciej będzie nadawać się do naprawy,

  • karoserię – obniży komfort podróżowania.

Jest to zatem kwestia wyboru. Dla jednych większe znaczenie będzie miał wygląd auta, dla drugich – aspekty czysto praktyczne.
Naszym zdaniem, optymalnym rozwiązaniem jest montaż dużych obręczy i opon niskoprofilowych latem, gdy drogi są w lepszym stanie i jeździ się łatwiej. Na zimę lepiej zamontować mniejsze felgi i opony o wyższym profilu. Postaraj się dobrać alufelgi do samochodu i swoich indywidualnych potrzeb. Z pewnością znajdziesz na Oponeo felgi, które będą dla Ciebie odpowiednie.

Jakie felgi na zimę?

Warto zauważyć, że „felgi zimowe” czy „alufelgi zimowe” to bardziej stwierdzenia marketingowe, niż odniesienie do konkretnych osiągów. Z technologicznego punktu widzenia parametry felg stalowych i parametry felg aluminiowych niczym się nie różnią, niezależnie od pory roku. Jest to raczej kwestia wyboru odpowiedniego rozmiaru i dopasowania do opony.

Najczęściej za zimowe uznaje się obręcze o prostych wzorach, które łatwiej jest myć i konserwować. Należy przy tym pamiętać, że niezależnie od wybranego wzoru o koła należy odpowiednio dbać, aby dłużej cieszyć się ich użytkowaniem. Regularne czyszczenie felg to podstawa.

Felgi stalowe czy aluminiowe na zimę?

Stwierdzenie, że na zimę należy zamontować tylko i wyłącznie modele stalowe to mit. Tego typu felgi nie są bardziej odporne na rdzę od aluminiowych. Przed korozją chroni warstwa lakieru, której zerwanie nieuchronnie prowadzi do zniszczenia obręczy, zarówno w przypadku stalowych, jak i aluminiowych. Każda sztuka, która będzie miała zarysowania albo odpryski może korodować, a w przypadku alufelg lakier może się utleniać. Ktoś może powiedzieć, że dodatkową ochronę stanowią kołpaki. Trzeba jednak pamiętać, że między kołpakiem a felgą zalegają zanieczyszczenia, które także skracają jej żywotność.

Na zimę nie poleca się modeli polerowanych, ponieważ są one w większym stopniu podatne na trudne warunki. Chromowane felgi stalowe również nie będą dobrym pomysłem w tym okresie. Zadbane felgi aluminiowe na zimę są najlepszym rozwiązaniem.
Niezależnie czy zimą zdecydowaliśmy się na alufelgi, czy na model stalowy, w sezonie należy zachować ostrożność. Każdy poślizg może skutkować uderzeniem w krawężnik i zniszczeniem powłoki ochronnej, co narazi koła na korozję.

felga pięcioramienna

 Klasyczne pięcioramienne felgi są łatwe do utrzymania w czystości zimą.

Wzory i kolory felg

W przypadku felg stalowych wygląd nie ma wielkiego znaczenia, bo najczęściej stosowane są w połączeniu z kołpakami. Prawdziwa zabawa zaczyna się w przypadku, kiedy to felgi tuningują samochód. Można wybierać z ogromnej ilości wzorów i kolorów obręczy. Do najpopularniejszych designów należą wzory:

Najbardziej klasycznym przykładem obręczy są te o pięcioramiennej konstrukcji. W zależności od koloru i wykończenia mogą one podkreślać elegancki wygląd auta lub jego sportowy charakter. Dzięki prostemu, łatwemu w utrzymaniu czystości wzorowi są chętnie wybierane na sezon zimowy. W przypadku felg sześcioramiennych jest podobnie – prezentują się one dobrze na wielu modelach aut i charakteryzują się dużą wszechstronnością.

Jeżeli chcesz osiągnąć smuklejszy i delikatniejszy wygląd auta, dopasuj felgi wieloramienne. Sprawiają one, że samochód zyskuje lekkość i dobrze prezentuje się zarówno w ruchu, jak i podczas postoju. Ciekawym wyborem są również obręcze szprychowe, na które decyduje się coraz więcej kierowców. Ze względu na oryginalną formę, zdecydowanie zmieniają one charakter auta. To rozwiązanie dla osób, które chcą, aby ich pojazd przyciągał wzrok niepowtarzalnym wyglądem.

Kolejny typ felg – mesh, to nowoczesne i efektowne rozwiązanie dla miłośników designu. Rozdwajające się ramiona ułożone w kształcie litery „Y” sprawiają, że samochód wygląda zgrabnie i dynamiczne. Opcja ta szczególnie przypadnie do gustu kierowcom, którym zależy na nietuzinkowych rozwiązaniach.

Ostatnio popularne stają się także felgi typu concave  - wklęsłe. Cechują się one wklęsłością, która podkreśla sportowy charakter i sprawia, że auto wygląda efektownie i unikalnie. Z reguły stosuje się felgi o większej wklęsłości na tylnej osi pojazdu, co dodatkowo wpływa na wyjątkowy efekt wizualny.

grafitowe felgi

 Felgi w kolorze grafitownym cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców.

O prezencji felg w równym stopniu, co wzór decyduje także kolor. Do najpopularniejszych barw należą wszelkie odcienie srebra, które wyglądają elegancko i pasują do większości karoserii. Wybór grafitu lub czerni sprawia natomiast, że auto wygląda drapieżnie i dynamicznie. Obecne możliwości produkcyjne nie stawiają ograniczeń w wyborze kolorów obręczy. Wiele firm posiada w swojej ofercie możliwość personalizacji, tak by felga była niepowtarzalna i podkreślała indywidualność użytkownika. Zatem decydując się na zakup, dobierz alufelgi do swojego auta tak, aby nie tylko dobrze się prezentowały, ale i podkreślały Twój charakter.

W ofercie Oponeo znaleźć można felgi w różnych kolorach: czarne, grafitowe, złote, a nawet różowe. Dla użytkowników ceniących oryginalny wygląd i zastosowanie, producenci oferują felgi z rantem, skręcane, wklęsłe, sportowe oraz off road.

Parametry felg – jakie są najważniejsze?

Wygląd to jednak nie wszystko. Główne oznaczenia felg, na jakich należy się skupić to:

  • rozmiar

  • rozstaw śrub (rozstaw szpilek)

  • ET (odsadzenie felgi)

  • średnica otworu centralnego Ø

W przypadku rozmiaru felgi 6,5x15 pierwsza z liczb oznacza szerokość, a druga średnicę felgi. Obie wartości wyrażone są w calach. Kolejne oznaczenie to 5x110, cyfra 5 oznacza ilość śrub, które mocują obręcz, a 110 to średnica okręgu, na którym znajdują się otwory montażowe. Nie musisz się już zastanawiać, jak zmierzyć rozstaw śrub, bo te informacje zazwyczaj są wybite na feldze.

Parametr ET felgi to inaczej offset lub odsadzenie (może występować także pod skrótem IS). Informuje on o odległości powierzchni montażu od geometrycznego środka felgi. Wartość ta jest podawana w milimetrach. Podczas wyboru obręczy należy zwrócić uwagę na dopuszczalny offset, ponieważ między innymi to od tego parametru zależy położenie koła we wnęce nadkola.

W filmie jeszcze raz wyjaśniamy, co oznacza ET felgi:

Ø jest średnicą wewnętrzną otworu centralnego felgi i podaje się ją w milimetrach. Wartość ta umożliwia optymalne centrowanie felgi w przypadku, w którym występuje różnica między rozmiarem otworu centralnego w feldze a średnicą piasty. W takich sytuacjach stosuje się pierścienie centrujące, które umożliwiają redukcję powstałej rozbieżności. Stosowane są one najczęściej w przypadku felg aluminiowych i umożliwiają one dopasowanie konkretnego modelu felgi do danego samochodu.

Jeżeli nadal nie jesteś pewien czy wartość ET wybranych przez Ciebie felg będzie pasować, skorzystaj z naszego kalkulatora ET felgi.

Jak dobrać felgi do samochodu? – przymierzalnia felg

Jak dobrać felgi aluminiowe? Jedynym oczywistym parametrem felg jest średnica, ponieważ prawie każdy kierowca wie, ile cali mają jego koła. Tutaj zasada jest prosta – na felgi o średnicy 15’’ dopasuj opony 15 calowe.

Pozostałe właściwości mogą być mniej jasne. Warto jednak wiedzieć, że dla danego rozmiaru opon można dobrać kilka szerokości felg: minimalne, zalecane i maksymalne. Oprócz tego należy dopasować ET i średnicę wewnętrzną otworu centralnego felgi. Rozmiar obręczy i ich dobór według wymienionych wyżej parametrów to bardzo złożona kwestia techniczna.

Aby bezproblemowo kupić nowy komplet dobierz felgi do auta przy wsparciu specjalistów Oponeo. Pomoże Ci w tym konfigurator felg aluminiowych, dzięki któremu rozstaw śrub Audi lub innego auta przestanie być dla Ciebie wiedzą tajemną. Wystarczy, że wybierzesz model samochodu, a narzędzie pokaże wszystkie modele felg, które będą do niego pasować. „Przymierz felgi” i miej pewność, że będą pasować!