Menu

Czy znalazłeś informacje, których szukałeś?

Felgi aluminiowe czy stalowe? Fakty i mity. Sprawdź co mogą Ci zapewnić felgi aluminiowe!

aktualizacja: 11 lipca 2018
OPONEO.PL

Wielu kierowców decyduje się na zamontowanie w swoich autach felg aluminiowych głównie ze względu na ich oryginalny design. Drapieżny, sportowy wygląd „alusów” przyciąga spojrzenia i podkreśla charakter samochodu. Czy jednak alufelgi stanowią wyłącznie dodatek estetyczny? 

 

Auto na felgach aluminiowych często prezentuje się lepiej, niż na stalowych.

Auto na felgach aluminiowych często prezentuje się lepiej, niż na stalowych.

 

Okazuje się, że nie do końca tak jest. Pomimo że popularne „alusy” zapewniają przede wszystkim świetny wygląd, mają również znaczący wpływ na funkcjonowanie naszego samochodu. Są ważnym czynnikiem definiującym sztywność naszych kół, prawidłowe funkcjonowanie zawieszenia, a nawet układu hamulcowego. Odpowiednio dopasowane mogą zapewnić nam bezpieczeństwo i komfort jazdy podczas codziennych podróży. 

 

Chcę kupić felgi aluminiowe!

 

Felgi aluminiowe są dużo lżejsze od stalowych. Czy na pewno? 

Wśród kierowców istnieje przeświadczenie, że alufelgi są dużo lżejsze od swoich stalowych odpowiedników. Nie jest to jednak tak oczywiste, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Przy produkcji felg aluminiowych w mniejszych rozmiarach wykorzystuje się więcej materiału dla uzyskania odpowiedniej trwałości. Sprawia to, że alufelgi potrafią być cięższe od modeli stalowych. 

W przypadku większych felg (powyżej 18 cali), dostępne są praktycznie wyłącznie warianty aluminiowe, ponieważ cechują się one większą wytrzymałością niż wersje stalowe.

 

Najlżejsze są modele wykorzystywane w motorsporcie. Powstają przy pomocy zaawansowanych procesów flow-formingu i kucia. W swojej ofercie mają je popularni producenci, tacy jak: OZ Racing, Sparco, ATS czy Speedline.

Ich waga jest o tyle istotna, że felgi są tzw. elementem nieresorowanym (niepodpartym przez zawieszenie), a przez to bardziej podatnym na wstrząsy na drodze i siły oddziałujące podczas pokonywania zakrętów. Odpowiednio zoptymalizowane obciążenia przyczyniają się do precyzyjniejszego kierowania autem i lepszego wchodzenia w zakręty. 

 

Obejrzyj nasz filmik i sprawdź jak najlepiej dopasować felgi do swojego samochodu!

 

 

Alufelgi mniej odporne na zniszczenia? 

Kolejnym mitem odnośnie felg aluminiowych jest stwierdzenie, że są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Tym, czym w rzeczywistość wyróżniają się produkty aluminiowe, jest elastyczność konstrukcji

Aluminium charakteryzuje się przede wszystkim większą elastycznością od stali. Większa plastyczność pozwala na lepszą absorbcje nacisków i do pewnego stopnia chroni felgę przed uszkodzeniami. Wyroby ze stopów metali lekkich są znacznie trwalsze i odkształcenia na ich powierzchniach nie powstają tak łatwo, jak w przypadku modeli stalowych.

Współczesne alufelgi topowych producentów, takie jak Borbet RE czy ANZIO Light, pozwalają jeździć na felgach ze stopów lekkich metali przez cały rok. Nowoczesne wykończenia lakiernicze zapewniają wysoką odporność na trudne zimowe warunki.

 

Chcę kupić felgi aluminiowe Borbet RE!

 

anzio-light

 

Chcę kupić felgi aluminiowe ANZIO Light!

 

Konstrukcja bardziej otwarta na innowację 

Elastyczność aluminium ma dodatkowy walor. Dzięki swoim właściwościom może podlegać powolnemu odlewaniu niskociśnieniowemu, pozwalając lepiej dopasować stop do formy, zwiększając atrakcyjność wytworów i ulepszając parametry. Producenci mogą swobodniej kształtować felgi, nadając im indywidualny charakter. 

Zastosowanie wysokociśnieniowych pras hydraulicznych pozwala obniżyć objętość obręczy oraz zwiększyć trwałość produktów. Większa plastyczność może również wpłynąć na zmniejszenie ciężaru modelu bez utraty wartości. 

Zoptymalizowana objętość oraz możliwość większej ingerencji w układ ramion i szprych sprawia, że felgi aluminiowe lepiej dopasowują się do stylu jazdy kierowcy. Szczególnie intensywnie odczują to użytkownicy ceniący sobie dynamiczną, sportową jazdę

 

Warto pamiętać!

 

Stosowanie wysokiej jakości preparatów ochronnych i regularna pielęgnacja są niezwykle istotne w przypadku felg aluminiowych.

 

Zaniedbanie może doprowadzić do pojawiania się na ich powierzchni odprysków i przetarć. W takim przypadku, żeby przywrócić atrakcyjny wygląd, będziemy musieli liczyć się z drogą renowacją u specjalisty. 

 

Alusy oraz układ hamulcowy, co mają wspólnego? 

Stopy metali lekkich zastosowane w alufelgach są znakomitymi przewodnikami, co w znaczącym stopniu wpływa na skuteczne odprowadzanie ciepła z hamulców. Ma to nieoceniony wpływ na utrzymywanie optymalnej siły hamowania w trudnych warunkach. Co więcej, specyficzny design felg aluminiowych potrafi radykalnie poprawić funkcjonalność i trwałość naszych tarcz oraz zacisków.

 

Odpowiedni dobór felg to nie tylko zabieg estetyczny

Odpowiedni dobór felg to nie tylko zabieg estetyczny

 

Odpowiednio zoptymalizowane układy pięcioramienne felg,  jak w np. ALUTEC Grip, czy posiadające otwory wewnątrz ramy, jak w przypadku ANZIO TURN POLAR,  przepuszczają więcej chłodnego powietrza, zapobiegając nadmiernemu tarciu i przegrzewaniu poszczególnych elementów układu hamulcowego. 

 

alutec-grip

 

Chcę kupić felgi aluminiowe ALUTEC Grip!

 

anzio-turn-polar

 

Chcę kupić felgi aluminiowe Anzio POLAR !

 

Sztywność zawieszenia a felgi aluminiowe 

Warto również wspomnieć, że dzięki swoim właściwościom aluminium zapewnia optymalną sztywność. Dodatkowa wytrzymałość dobrej jakości felg aluminiowych może w znacznym stopniu obniżyć odchylenie kół na zakrętach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku samochodów wyposażonych w potężne silniki i opony wyczynowe, w których występują silne przeciążenia. 

 

Niezwykle ważna jest synergia między kołami a podwoziem

Niezwykle ważna jest synergia między kołami a podwoziem

 

Felgi aluminiowe wykonane z dobrych stopów, takie jak BBS CI-R czy OZ SUPERTURISMO LM BLACK, są doceniane przez kierowców lubujących się w dynamicznej, sportowej jeździe. 

 

 

OZ SUPERTURISMO LM BLACK

 

Chcę kupić felgi aluminiowe OZ SUPERTURISMO LM BLACK!

 

bbs-ci-r-schwarz

 

Chcę kupić felgi aluminiowe BBS CI-R!

 

Alufelgi 15, alufelgi 16.. Jak dobrać odpowiednie?

Wybór rozmiaru felgi aluminiowej potrafi być nie lada problemem nawet dla doświadczonego kierowcy. Jest on jednak bardzo istotny, źle dopasowana felga może mieć negatywny wpływ na nasz układ zawieszenia oraz stan ogumienia. Warto więc przyjrzeć się najważniejszym parametrom:

  • Szerokość felgi – to niezwykle istotna cecha. Nie tylko w kwestii dopasowania do posiadanych opon, ale także z prawnego punktu widzenia. Według przepisów żadna część naszego koła nie może wystawać poza obrys samochodu. Zbyt szeroka felga w przypadku czujnego kontrolera, może nas narazić na utratę dowodu rejestracyjnego i spore koszty. Warto o tym pamiętać zwłaszcza, jeśli chcemy zamontować sportowe felgi.
     
  • Rozmiar felgi a opony niskoprofilowe – zamontowanie felg o większym lub mniejszym rozmiarze od oryginalnych nie jest zbyt wymagające. Oczywiście należy przestrzegać zakresu wyznaczonego przez producenta, ale z powodzeniem możemy zamienić nasze alusy 14 na felgi aluminiowe 15, czy na odwrót.  Większość znanych koncernów takich jak Borbet, OZ, RIAL, ANZIO czy RONAL pozwalają wybierać różne rozmiary w ramach jednego modelu. Należy jednak przy tym pamiętać, że im większa felga, tym niższy musi być profil opony. Opony niskoprofilowe są bardziej narażone na uszkodzenia powstałe w wyniku nierówności nawierzchni. Warto o tym pamiętać, wybierając rozmiar obręczy. Zmiany o kilka rozmiarów, np. felgi aluminiowe 14 na felgi aluminiowe 18, nie są zalecane i mogą spowodować problemy w motoryce pojazdu. Nasze 14` możemy za to swobodnie zamienić na felgi aluminiowe 16.

     
  • Średnica koła musi pozostać bez zmian – bez względu na rozmiary felgi i opony średnica naszego koła musi pozostać niezmienna. W przypadku naruszenia normy możemy uszkodzić ogumienie o elementy nadkola lub nawet naruszyć integralność naszego podwozia. Opony o zawyżonej średnicy szybciej się ścierają i ulegają deformacjom. 

 

Jak sprawdzić et felgi i co oznacza ono dla naszego samochodu? Dowiedz się więcej o szerokości felg:

 

 

Felgi stalowe, z czego wynika niższa cena?

Pomimo powolnego wyrównywania rynku cen felg stalowych i aluminiowych, produkty ze stopów metali lekkich wciąż są stosunkowo droższe. Może to być jednak dość złudne, ponieważ korzystanie z produktów stalowych często wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Największą zaletą „alusów” jest ich atrakcyjność. Nic tak nie podnosi walorów artystycznych naszego samochodu, jak odpowiednio dobrana felga aluminiowa. Produkty stalowe w większość są bardzo podobne, wynika to głównie z niskiej plastyczności samego stopu, który nie pozwala na zbyt dużą kreatywność. 

Możemy to poprawić dobierając odpowiednie kołpaki. Jeśli jednak chcemy atrakcyjne i trwałe nakładki warto zdecydować się na produkt markowy. Oczywiście, możemy sięgnąć po tańsze wyroby nieoryginalne z rynku azjatyckiego, które również oferują ciekawy design. Te jednak często cechują się słabym wykonaniem, przez które są bardziej podatne na przepuszczanie brudu i soli. Może to skutkować szybszą korozją felgi i koniecznością przedterminowej wymiany. 

 

Wysokiej klasy kołpaki to dodatkowy koszt przy felgach stalowych

Wysokiej klasy kołpaki to dodatkowy koszt przy felgach stalowych

 

Jak odnowić felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe są mniej podatne na zmieniające się warunki pogodowe, wolniej ulegają procesom starzenia i są nieco odporniejsze od swoich stalowych odpowiedników. Produkty ze stopów ciężkich są za to łatwiejsze przy wymianie, a co za tym idzie, mniej obciążają nasz portfel. Również w przypadku renowacji lub odświeżania modelu możemy liczyć się z niższymi kosztami. Sprawdź sposoby na customizację i renowację felg aluminiowych w naszym artykule.

 

Czy alufelgi są dla każdego? 

Zainteresowanie rynkiem felg aluminiowych rośnie z każdym rokiem. Spora część kierowców wciąż jednak decyduje się na modele stalowe, pomimo doceniania korzyści oferowanych przez alufelgi. W dużej mierze jest to efektem błędnego przeświadczenia o wysokich kosztach nabycia dobrej jakości obręczy aluminiowych.  

Okazuje się jednak, że ten argument ma coraz mniejsze pokrycie w rzeczywistości. Oczywiście wciąż można zainwestować w felgi samochodowe za kilka tysięcy, oferujące technologie oraz trwałość rodem z torów motorsportowych. Jednak nie są to jedyne dostępne opcje. Dziś tanie felgi aluminiowe są tylko nieznacznie droższe od obręczy stalowych

Wysokiej jakości, ładne felgi aluminiowe, zapewniające satysfakcjonujący wygląd i dobre osiągi, takie jak DEZENT TD czy RONAL R46 są dostępne w przystępnych dla większość kierowców cenach. 

Zanim wybierzesz swoje nowe obręcze warto rozważyć również kolorowe alufelgi. Czarne alufelgi, czerwone czy złote warianty obręczy aluminiowych mogą znacząco odmienić wygląd naszego samochodu.

 

sqn-dezent-td

 

Chcę kupić felgi aluminiowe DEZENT TD!

 

 

ronal-r46

 

Chcę kupić felgi aluminiowe RONAL R46!

 

 

 

 

Zajrzyj na nasz Konfigurator doboru felg stalowych oraz aluminiowych i dopasuj felgi dla siebie! 

Kopiowanie treści surowo wzbronione. Zobacz konsekwencje prawne
Napisz komentarz
Dodaj komentarz
Komentarze (5)
nemo 2009-04-10
1.0G? to chyba nieduzo ;) Odpowiedz
OrK 2009-03-02
Ehh, normalnie nie mogę, muszę dorzucić swoje trzy grosze. Z tą masą nieresorowaną to nic innego jak marketingowy bełkot. Alusy zazwyczaj są cięższe, w najlepszym wypadku tak niewiele lżejsze, że jest to praktycznie bez znaczenia. Co do zastosowania alusów w sportach wyczynowych. Ze względu na kruchość felg aluminiowych wolę stalówki, oczywiście zależy o jaki wyczyn chodzi ;) Odpowiedz
WielkiBłękit 2009-04-17
OrK 2009-03-02
Ehh, normalnie nie mogę, muszę dorzucić swoje trzy grosze. Z tą masą nieresorowaną to nic innego jak marketingowy bełkot. Alusy zazwyczaj są cięższe, w najlepszym wypadku tak niewiele lżejsze, że jest to praktycznie bez znaczenia. Co do zastosowania alusów w sportach wyczynowych. Ze względu na kruchość felg aluminiowych wolę stalówki, oczywiście zależy o jaki wyczyn chodzi ;)
Przejdź do komentarza
no to spróbuj prawdziwego wyczynu na aluminiowych felgach KUTYCH np.rosyjskiej produkcji. fantastyczna sprężystość, a nie kruchość. To jest właściwie wzorzec felg aluminiowych, także jeśli chodzi o wskazywane tu porównanie wagi ze stalowymi. często właśnie ten wzorzec jest używany w różnego rodzaju teoretycznych rozważaniach porównawczych. No, ale to dalekie od realiów, w których mamy najtańsze alusy czyli odlewy o małej gęstości stopu. Odpowiedz
Herf 2009-02-20
Z tą masą nieresorowaną to jest bzdura. Miałem do czynienia z 4 samochodami, które miały 2 komplety kół - zimowe na felgach stalowych i letnie na aluminiowych. W 3 przypadkach rozmiar opon i felg był identyczny. I W KAŻDYM Z TYCH PRZYPADKÓW KOŁA ALUMINIOWE BYŁY CIĘŻSZE OD STALOWYCH co osobiście sprawdziłem. Stop aluminium i owszem - ma mniejszą gęstość od stali, ale trzeba go użyć na wyprodukowanie felgi znacznie więcej jeśli chodzi o objętość. Podejrzewam, że jedynie nieliczne felgi aluminiowe o bardzo ażurowym wzorze (niekoniecznie sprawdzającym się na naszych pięknych drogach) będą lżejsze od stalowych. Odpowiedz
hangetsu 2009-09-10
Zgadza sie.Alusy sa ciezsze sam wazylem Odpowiedz
Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA