Nad tym, które felgi lepiej sprawdzą się zimą wciąż zastanawia się wielu kierowców. O tej porze roku Polacy najczęściej sięgają po opony zimowe z felgami stalowymi, ponieważ jest to najoszczędniejsze rozwiązanie, odpowiednie dla kierowców o niewygórowanych wymaganiach estetycznych. Jednak czy naprawdę jest to najbardziej opłacalne?

Jakie felgi?

Jakie felgi na zimę?

Stalowe czy aluminiowe?

Przeciwnicy korzystania z alufelg zimą twierdzą, że ich kontakt z solą lub innymi środkami chemicznymi stosowanymi do odśnieżania dróg powoduje korozję. Tymczasem okazuje się, że modele stalowe są tak samo narażone na występowanie rdzy. Dzieje się tak, ponieważ każdorazowe montowanie kołpaków powoduje zarysowania, a felga o naruszonej strukturze zewnętrznej jest dużo bardziej zagrożona korozją.

Felgi aluminowe na zimę

Czy zatem to alufelgi są dobrym wyborem na sezon zimowy? Warto pamiętać o tym, że felgi stalowe mają mniej warstw lakieru, dlatego są słabiej zabezpieczone przed korozją. Stal jest również bardziej od aluminium podatna na rdzewienie. Obręcz aluminiowa podczas produkcji malowana jest najpierw podkładem antykorozyjnym, następnie lakierowana na kolor bazowy, a na końcu pokrywana bezbarwnym lakierem. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że dzięki tym zabiegom lakier jest odporny na korozję.

Alufelgi mogą okazać się dobrym rozwiązaniem na wymagające warunki zimowe. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet felgi aluminiowe ulegną szybkiemu zniszczeniu, jeśli nie będą prawidłowo pielęgnowane, czyli myte i konserwowane. Silne i długo nieusuwane zabrudzenie może porysować powierzchnię obręczy. Zarysowania mogą uszkodzić jej warstwę ochronną i narazić na rdzę. Właśnie dlatego zarówno o felgi aluminiowe, jak i stalowe warto dbać niezależnie od pory roku.

Felga stalowa

Skorodowana felga stalowa nie powinna być już zakładana w kolejnym sezonie zimowym.

Opony zimowe z felgami stalowymi

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch kompletówopony zimowe z praktycznymi, łatwymi w konserwacji felgami stalowymi oraz opony letnie z efektowanie wyglądającymi alufelgami. Nie trzeba wtedy martwić się o ewentualną kolejkę w serwisie wulkanizacyjnym, koła możemy bowiem zmienić sami. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, że przechowywane przez całe lato opony i felgi trzeba wyważyć.

Samo wyważenie jest tańsze niż przełożenie ogumienia. Niezależnie od tego, czy zainwestujesz w jeden, czy dwa komplety felg, staraj się zawsze wybierać produkty markowe. Tanie, chińskie felgi nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, dlatego mogą pękać i stwarzać zagrożenie na drogach. Lepiej jednorazowo zainwestować w kupno dobrego produktu niż później przeznaczać oszczędności na naprawy samochodu uszkodzonego w wypadku spowodowanym przez nieodpowiednie koła.

Felga aluminiowa

Konstrukcja felgi aluminiowej jest bardziej odporna na uszkodzenia.

 

Oznaczenia felg stalowych

Wielu kierowców z pewnością spotkało się ze skomplikowanymi symbolami wybitymi na felgach. Z ciągu umieszczonych tam znaków możemy odczytać rozmiar, szerokość oraz odsadzenie konkretnego modelu.

Jak czytać zamieszczone na felgach oznaczenia? Sprawdź nasz poradnik na ten temat.

Felgi stalowe czy aluminiowe?

Częstym argumentem przeciwników używania alufelg zimą jest stwierdzenie, że są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż ich stalowe odpowiedniki. W rzeczywistości jednak okazuje się, że to modele aluminiowe mają wytrzymalsze konstrukcje. Zimą warunki na drogach często bywają skrajne. Poślizgi, stłuczki czy lekkie uderzenia w krawężniki nie są wtedy niczym nadzwyczajnym. Uszkodzona w ich wyniku felga aluminiowa kojarzy się ze sporym wydatkiem na jej naprawę. Zdarza się nawet, że nie nadaje się już ona do użytku. Naprawa felgi stalowej jest z pewnością prostsza i tańsza. W razie potrzebny kupna nowego kompletu stal również wypada korzystniej cenowo od aluminium.

Felgi aluminiowe

Klasyczne, 5-ramienne alufelgi zimowe to najlepsze rozwiązanie na sezon zimowy.

Konserwacja felg aluminiowych na zimę

Na rynku nie istnieją felgi przeznaczone wyłącznie na zimę. „Felgi zimowe”, czyli najbardziej praktyczne o tej porze roku  to modele aluminiowe o prostych, pięcioramiennych wzorach i w srebrnym kolorze. Cechy te ułatwiają ich pielęgnację, która zimą nie jest łatwa. Takie alufelgi są po prostu łatwe w konserwacji. Trudne do umycia chromowane modele o oryginalnych kształtach najlepiej montować latem, a proste wybory zostawić na zimę. W obu przypadkach najważniejsza jest prawidłowa konserwacja.