Wiele kwestii związanych z odpowiednim ET i szerokością felgi budzi wątpliwości u kierowców. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego tematu.

Zmiana ET jest możliwa tylko w określonych okolicznościach.

ET – co to jest?

W teorii szerokość felgi powinna być minimalnie węższa od ogumienia, wszystko po to, by felga z oponą mogły się dobrze dopasować. W praktyce oznacza to, że opona, której szerokość wynosi 185 mm najczęściej montowana jest na feldze sześciocalowej, choć taki wymiar przeznacza ją raczej do rozmiaru 6,5 cala. Dodatkowo należy pamiętać, że dobierając obręcz, powinniśmy brać pod uwagę szerokość ogumienia w miejscu, w którym styka się ono z felgą.

Bezpośrednio z szerokością obręczy związane jest jej odsadzenie, inaczej nazywane ET (z języka niemieckiego – Einpress Tiefe, w języku angielskim offset).

Co oznacza ET felgi? Jest to odległość powierzchni montażu od jej geometrycznego środka, czyli osi symetrii, wyrażona w milimetrach. Im mniejsze oznaczenie ET, tym bardziej obręcze wystają na zewnątrz. Powiększenie ET spowoduje zlokalizowanie koła bliżej wnętrza nadkola (schowanie się w nadkolu). Odsadzenie felgi ET to nie jedyny element, który jest odpowiedzialny za umiejscowienie kół w stosunku do błotników. Mimo takiego samego odsadzenia – na przykład ET30 – felga, której szerokość wynosi 9 cali, będzie bardziej wystawać poza nadkola niż jej sześciocalowa odpowiedniczka. Zależność tę można zaobserwować na rysunku poniżej:

Schemat przedstawiający budowę felgi.

Zwróć uwagę, że...

Przedstawione w artykule informacje pomagają w doborze felg, pamiętaj jednak, że ostatecznie najlepszym sposobem na zamówienie jest kontakt z doradcą. Na podstawie homologacji TUV, odpowiedzialnej za dopasowanie felg do pojazdu, specjalista zaproponuje Ci koła pasujące zarówno technicznie, jak i wizualnie do Twojego samochodu.

Przed wyborem felgi możesz skorzystać z naszego kalkulatora ET.

Warto zaufać profesjonaliście, ponieważ odpowiedni wybór wymaga doświadczenia i obeznania z rynkiem motoryzacyjnym. Istnieje wiele modeli aut, w których niedopuszczalna jest nawet niewielka zmiana wyposażenia, są też takie jak np. Volkswagen Passat, w którym seryjne 16-calowe koła można swobodnie wymieniać na zamienniki osiemnastocalowe lub nawet dziewiętnastocalowe.

Szerokość felgi

Wśród kierowców krąży wiele fałszywych teorii dotyczących zmian obręczy. Najczęściej rozpoczynają się słynną frazą „słyszałem, że …” i charakteryzują się brakiem wartości merytorycznej. Poniżej weryfikujemy najpopularniejsze z nich – omawiamy najważniejsze kwestie, które pojawiają się w trakcie zmiany felg.

Felgi o ujemnym ET w tuningowanym aucie.

Samochód z mocno zwiększonym rozstawem kół, który kierowca mógł uzyskać montując felgi z ET mniejszym od seryjnego. 

ET a szerokość felgi

Czy bez większego problemu można zmienić ET felg w obrębie +/- 15 mm?

Z pewnością nie należy uogólniać i do tematu zmiany odsadzenia powinno się podchodzić indywidualnie. Prawdą jest, że producenci aut pozwalają na zmianę rozstawu kół w zakresie nie większym niż 2% odchylenia od wzorca. Oznacza to, że np. przy rozstawie kół wynoszącym 160 cm, akceptowalna zmiana będzie wynosiła 3,2 cm (32 mm). Otrzymujemy w ten sposób dopuszczalną modyfikację odsadzenia ET 16 mm na każdą stronę. Bez wątpienia trzeba dodatkowo założyć, że zarówno szerokość felgi, jak i rozmiar ogumienia się nie zmienią. Powinno się brać pod uwagę także to, że w niektórych autach ich producent zostawił bardzo niewiele miejsca w nadkolach i każda zmiana ET albo szerokości felgi, może, szczególnie kiedy samochód będzie mocno obciążony, powodować obcieranie kół o błotniki.

Odpowiednio dobrane felgi to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu.

Jeżeli zaś odsadzenie ET zostanie zwiększone, problem może stanowić ryzyko tarcia felgi o zacisk hamulcowy. Dlatego, gdy planujemy zmianę odsadzenia koła, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się odległości fabrycznej felgi od najistotniejszych punktów samochodu (zacisków hamulcowych, krawędzi nadkoli, kolumny McPhersonów). Pamiętajmy, że według polskich przepisów koła nie mogą wystawać poza obrys błotnika.

Zmiana ET felgi. Jak wybrać?

Szerokość felgi a opona – to  niezwykle istotna relacja. Na naszym portalu znajdziesz dwa narzędzia, które pomogą Ci w doborze opony do felgi i dopasowaniu felgi do opony. Dbając o odpowiednie dopasowanie, unikniesz sytuacji, w której ogumienie zwyczajnie nie zmieści się na posiadanej obręczy, ponieważ będzie np. za szerokie albo średnica nie będzie odpowiednia. Ogumienie powinno być dobrane zgodnie z zaleceniami producenta. Można też sięgnąć po zamienniki, czyli opony, których parametry mieszczą się w dopuszczalnych rozbieżnościach. Właściwy dobór felgi ma również kluczowy wpływ na właściwości jezdne pojazdu. Źle dobrane parametry obręczy spowodują, że koła nie będą pasować do opon, ponieważ będą miały np. za małą czy za dużą średnicę. Bywa też tak, że nieodpowiednio dobrane felgi uda się zamontować, ale co z tego, skoro podróżowanie na nich jest niebezpieczne i mogą spowodować groźne sytuacje na drodze. Jeśli nie wiesz jaki  model obręczy wybrać, zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki opon i felg, dzięki której zestawisz ze sobą wszystkie najważniejsze parametry interesujących Cię produktów.

 

Szerokość felgi a rozmiar opony – jak dopasować? Najlepiej skorzystać ze specjalnych kalkulatorów online.

Czy przy obręczach aluminiowych możemy pozwolić sobie na mniejsze ET felgi?

Nie ma żadnego znaczenia, z jakiego materiału wykonana jest felga – stalowa czy aluminiowa, jej położenie i tak musi być w tym samym miejscu. Kiedy zmieniamy obręcze ze stalowych na aluminiowe, nie zapominajmy, że obręcze stalowe często są węższe od alufelg, co wymaga obowiązkowej korekty odsadzenia w przypadku modeli szerszych (zazwyczaj należy je zwiększyć). Możemy posłużyć się nieskomplikowanym wzorem na obliczenie, jak daleko nowa obręcz będzie wystawać:

Wzór na wystawanie obręczy.

Jak sprawdzić ET felgi?

Obliczenie prawidłowego odsadzenia (czyli ET, jakie powinna mieć nowa felga, aby rozstaw kół pozostał niezmieniony) jest bardzo łatwe. Wystarczy posłużyć się poniżej przedstawionym wzorem. Podstawmy do niego dane felgi fabrycznej, a także szerokość nowej, wtedy otrzymamy odpowiedź, w jaki sposób dobrać ET, aby otrzymać odpowiednik fabrycznego zestawu.  

Wzór na obliczenie ET nowej felgi

„Jak zmierzyć szerokość felgi?”, „jak zmierzyć ET felgi?”

Najczęściej nie ma takiej potrzeby. Na obręczach wybity jest szereg oznaczeń, z których można odczytać ich dokładny rozmiar. O sposobie odczytywania  tych parametrów pisaliśmy w oddzielnym artykule – oznaczenia felg.

Sprawdź felgi aluminiowe w podziale na parametr ET:

ET20ET25
ET30ET35
ET40ET42ET45ET50