Wielu producentów felg aluminiowych oferuje rozwiązania dla osób, które chcą odmienić wygląd swojego samochodu nawet w najdrobniejszych detalach. Dlatego do oferty poza różnymi wzorami obręczy wprowadzają również możliwość ich dodatkowych modyfikacji.

Customizacja felg to odpowiedź producentów na rosnące potrzeby klientów. Niektórzy z nich nie zadowalają się tylko „seryjnym” wzornictwem i klasyczną kolorystyką. Miłośnicy tuningu stawiają na bardzo odważne kolory, błyszczące elementy a nawet wzory graficzne na ramionach. Zobacz jakie możliwości stwarzają felgi customowe.

felga customowa
Felgi customowe marki Borbet.

Customizacja felg

Felgi customowe znajdują się w ofercie producentów „standardowych” wzorów, a także są wykonywane przez specjalizujące się w tym firmy. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji klienta.

Przykładowo w ofercie OZ Racing można znaleźć modele, które dostępne są do zamówienia w kilkunastu kolorach. Do wielu dostępne są także specjalne dekielki dodatkowo modyfikujące nieco wygląd obręczy. Z kolei w ofercie grupy Alcar znajdują się na przykład pakiety DOTZ Custom Finish, w których znajdziesz paski na felgi samochodowe (taśmy tunningowe), kapselki na wentyle oraz kapsle przeznaczone do felg DOTZ.

Z kolei na przykład Asanti (wysokiej klasy felgi kute) idzie o krok dalej i oferuje różnego rodzaju kolorystyczne wykończenia swoich obręczy. Na stronie firmy umieszczony jest specjalny konfigurator (Wheel Builder), który umożliwia zaprojektowanie felg w najdrobniejszych detalach.

Takich przykładów można podać bardzo wiele. Felgi customowe możemy także spotkać w przypadku wielu innych marek. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb klienta i jego budżetu. Jeśli jesteś zainteresowany customizacją zakupionych felg zapytaj sprzedawcę o taką możliwość.

renowacja felg przykład metalizacji
Przykład metalizacji felg.

Modyfikacja obręczy

Osobną część rynku stanowią firmy, które zajmują się jedynie modyfikacjami felg, a nie ich produkcją od początku do końca. W ich ofertach możesz znaleźć takie usługi jak lakierowanie/chromowanie całej obręczy lub jej poszczególnych elementów oraz polerowanie rantów, frontów itd. Osoby dbające o najdrobniejsze detale mogą dobrać w pełni odpowiadające ich estetyce śruby czy nity ozdobne do felg.

Popularnym trendem jest hydrografika na felgach aluminiowych. Umożliwia ona naniesienie wybranego wzoru na powierzchnię obręczy. Warto wiedzieć, że ten sposób personalizacji felg nie ma nic wspólnego z foliami czy aerografią. Nowoczesna technologia wykończenia umożliwia uzyskanie powłoki o dużej wytrzymałości i wysokiej jakości grafiki. Wszystko to za sprawą ceramicznego lakieru bezbarwnego, który dzięki nanotechnologii jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości.

Osoby niezainteresowane aż tak radykalnym rozwiązaniem, mogą spróbować zacząć customizować swoje koła, kupując naklejki do felg. Z odrobiną zdolności manualnych można nawet pokusić się o ich samodzielny montaż. Tym rodzajem modyfikacji mogą zainteresować się również miłośnicy jednośladów, którzy zresztą przywiązują bardzo dużą wagę do prezencji swoich maszyn. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by umieścić odpowiednie naklejki na felgi motocyklowe.

Innym pomysłem na customizację obręczy, przede wszystkim dobrym dla posiadaczy chromowanych felg są spinery. Felgi z zamontowanym ruchomym podczas jazdy przyozdobieniem może i są nieco ekstrawaganckie, ale na pewno przyciągną uwagę niejednego kierowcy.

Jeżeli chcesz zastosować inną szerokość lub ET felgi koniecznie sprawdź jak to będzie wyglądać w Twoim samochodzie w naszym wizualnym kalkulatorze felg ET

Nie tylko walory estetyczne – renowacja felg

Pojęcie customizacji związane jest również z renowacją felg aluminiowych. Starsze felgi można poddać procesowi odnowienia i jednocześnie zmodyfikować ich wygląd. Dzięki temu obręcze, które nie prezentują się zbyt dobrze lub/i uszkodzone mogą zyskać drugą młodość. W procesie renowacji felg bardzo często stosuje się nietypowe i zaskakujące rozwiązania, które z pewnością będą prezentować się niezwykle oryginalnie.

Jedną z popularnych modyfikacji felg jest galwanizacja/metalizacja próżniowa. Polega ona na nałożeniu na powierzchnie felgi warstwy metalu, np. niklu. Taka powłoka jednocześnie chroni przed niekorzystnymi warunkami drogowymi i uszkodzeniami mechanicznymi, a jednocześnie nadaje efekt dekoracyjny.

Kolejnym sposobem odnowienia, a jednocześnie auatrakcyjnienia felg, jest ich malowanie proszkowe

Szukasz nietypowych felg do swojego samochodu? Sprawdź naszą ofertę felg w różnych kolorach: białym, brązowym, czarnym, czerwonym, grafitowym, niebieskim, pomarańczowym, różowym, zielonym i złotym