Felgi customowe to niewątpliwie jedne z najbardziej oryginalnych i unikalnych części samochodowych. Spotykane są dość rzadko, przede wszystkim na zlotach miłośników tuningu i pokazach motoryzacyjnych. W tym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje dotyczące tych modeli.

felga customowa
Felgi customowe marki Borbet.

Felgi customowe to niewątpliwie atrakcyjny i oryginalny rodzaj obręczy. Wielu kierowców nie zadowala „seryjne” wzornictwo i klasyczna kolorystyka dostępne dla wszystkich. Stawiają oni na bardzo odważne kolory, błyszczące elementy, a nawet wzory graficzne na ramionach. Zobacz jakie możliwości stwarzają customowe felgi i w jaki sposób można wejść w ich posiadanie.

Felgi custom – czym właściwie są?

Wielu kierowców, zwłaszcza tych, którzy chętnie modernizują swoje auta, decyduje się na obręcze custom. Felgi określane w ten sposób, to specjalnie przerobione modele, dlatego wyróżniają się nietuzinkowym designem i unikalnością. Może się to wiązać zarówno z przeróbkami oryginalnego wzoru, jak i lakierowania czy nawet wymianą śrubek w konstrukcjach skręcanych.

Takie modyfikacje najczęściej widać na pokazach aut tuningowanych, modernizowanych przez pasjonatów. Co ciekawe, personalizacji poddać można zarówno felgi aluminiowe, jak i stalowe czy tytanowe. Ograniczeniami są tak naprawdę jedynie wyobraźnia oraz określone normy, które musi spełniać konstrukcja, aby nie powodować zagrożenia podczas jazdy.

renowacja felg przykład metalizacji
Przykład metalizacji felg.

Gdzie można kupić customowe felgi?

Customizacja felg wcale nie musi oznaczać przerabiania już zakupionych modeli. Wielu producentów, jak choćby OZ Racing dba o ten segment, udostępniając modele o bardzo zróżnicowanej kolorystyce lub ciekawie wyglądających dodatkach, takich jak dekielki o atrakcyjnym projekcie. Te ostatnie elementy występują w różnych kolorach, które nawiązują do rozwiązania stosowanego w Porsche – CENTER LOCK. Ponadto OZ Racing za dopłatą pozwala na pomalowanie obręczy w dowolnym kolorze.

Z kolei w ofercie grupy Alcar znajdują się na przykład pakiety DOTZ Custom Finish, w których znajdziesz paski na felgi samochodowe (taśmy tunningowe), kapselki na wentyle oraz kapsle przeznaczone do felg DOTZ.

Kolejny ciekawy przykład stanowią rozwiązania firmy Asanti produkującej wysokiej klasy felgi kute. Idzie ona o krok dalej i oferuje różnego rodzaju kolorystyczne wykończenia swoich obręczy. Na stronie firmy umieszczony jest specjalny konfigurator (Wheel Builder), który umożliwia zaprojektowanie felg w najdrobniejszych detalach.

Budowa felg oraz możliwości ich customizacji w dużej mierze zależą od sposobu wytwarzania. Sprawdź, jak powstają współczesne obręcze:

Jak wygląda produkcja felg samochodowych?

Felgi o ciekawym wzornictwie dostępne są również w naszym sklepie. Do bardziej oryginalnych modeli należą m.in. Ronal R57 MCR i Infiny Individual Otto Black. Ich projekty są na tyle unikalne, że z powodzeniem mogą być zamontowane w autach, które zostały zmodernizowane.

Takich przykładów jest naprawdę sporo. Felgi customowe możemy także spotkać w przypadku wielu innych marek. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb klienta i jego budżetu. Jeśli jesteś zainteresowany customizacją zakupionych obręczy zapytaj sprzedawcę o taką możliwość. Zwróć także uwagę na warianty kolorystyczne. W ofercie Oponeo znajdziesz wiele opcji, jak np. felgi aluminiowe białe, brązowe, czerwone, niebieskie czy złote.

Zmień swoje obręcze w felgi customowe dzięki renowacji!

Kierowcy, którym podoba się wzór ich obecnych obręczy, mogą zdecydować się na zrobienie z nich modeli customowych poprzez renowację felg aluminiowych we własnym zakresie lub zlecenie przeróbki odpowiednim firmom. Istnieje wiele możliwości, m.in. lakierowanie, malowanie proszkowe bądź chromowanie wybranych elementów lub całego produktu, a także polerowanie, np. rantów. Kierowcom zwracającym uwagę na najdrobniejsze detale spodobać się mogą śruby i nity ozdobne do felg.

Jednym z ciekawszych sposobów na customizację felg jest zastosowanie hydrografiki. To metoda umożliwiająca naniesienie na powierzchnię obręczy wybranego wzoru. Jest ona znacznie bardziej zaawansowana od folii czy aerografii i zapewnia zdecydowanie większą trwałość oraz wysoką jakość nałożonej grafiki. Wszystko dzięki zastosowaniu bezbarwnego, cermicznego lakieru. Wykorzystana przy jego produkcji nanotechnologia pozwala na łatwe czyszczenie. Obrazy mogą mieć różne kolory i kształty.

Dla wielu osób, najważniejszy w obręczach nie jest wzór, ale barwa. Więcej o nich dowiesz się w artykule:

Kolorowe felgi – jak odmienić wygląd samochodu bez tuningu!

Osoby niezainteresowane aż tak zaawansowanym rozwiązaniem, mogą spróbować zacząć customizować swoje koła, kupując naklejki do felg. Z odrobiną zdolności manualnych można nawet pokusić się o ich samodzielny montaż. Ten rodzaj modyfikacji zainteresuje również miłośników jednośladów, którzy przywiązują bardzo dużą wagę do prezencji swoich maszyn. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by umieścić odpowiednie naklejki na obręczach motocyklowych.

Innym pomysłem na customizację felg, dobrym przede wszystkim dla posiadaczy modeli chromowanych, są spinery. To specjalne, obrotowe tarcze, które przyciągają spojrzenia innych kierowców. Niektóre osoby mogą uznać takie rozwiązanie za nieco ekstrawaganckie, jednak wszystko jest kwestią gustu.