Przechowywanie opon i felg po sezonie musi odbywać się według określonych zasad. Najważniejszymi krokami są: odpowiednie przygotowanie, prawidłowe zabezpieczenie i ustawienie, a następnie zadbanie o miejsce składowania. Stosując się do nich, mamy pewność, że dobrze zniosą one magazynowanie i będą gotowe do ponownego użycia. Jak przechowywać opony i felgi? Przygotowaliśmy porady, dzięki którym utrzymasz je w doskonałym stanie przez lata.

koła w garażuJak przechowywać opony z felgami?

Jak przygotować opony do przechowywania?

Nieeksploatowane opony zimowe i letnie, które czekają na montaż, należy potraktować w sposób szczególny. Zanim trafią one w zaplanowane miejsce, warto uprzednio wykonać kilka czynności:  

Pozbądź się zabrudzeń

Na gumę szkodliwy wpływ mają wszelkie chemikalia (np. benzyna, oleje, rozpuszczalniki itp.), które mogły osadzić się oponach w trakcie użytkowania, dlatego trzeba je dokładnie umyć. Możesz do tego użyć letniej wody z szamponem samochodowym oraz gąbki lub szczotki. Po umyciu należy dokładnie spłukać powstałą pianę.

Sprawdź stan ogólny

Po umyciu lepiej widoczne będą ewentualne uszkodzenia ogumienia. Warto dokładnie obejrzeć każdą oponę i zobaczyć, czy nie pojawiły się na niej niepokojące zmiany. Przy okazji możesz też wyjąć kamyki wciśnięte między klocki bieżnika.

Dokonaj konserwacji

Czyste sztuki warto zabezpieczyć odpowiednimi kosmetykami. Uchroni to gumę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz przedłuży jej żywotność. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu bezwzględnie przeczytaj dołączoną instrukcję (każdy kosmetyk stosuje się w inny sposób). 

Dokładnie wysusz opony

Wilgoć nie jest pożądanym zjawiskiem podczas przechowywania opon, ponieważ może negatywnie wpłynąć na ich stan. Warto dokładnie wytrzeć jej pozostałości po myciu suchą szmatką, zwracając szczególną uwagę na zakamarki bieżnika. 

Zadbaj o swój komplet ogumienia. Dowiedz się więcej na temat pokrowców na opony.

Jak przygotować felgi aluminiowe do przechowywania?

Jeżeli planujemy przechować kompletne koła samochodowe, nie możemy zapomnieć o konserwacji felg. W szczególności w zakamarkach modeli aluminiowych gromadzi się pył hamulcowy, brud i inne zanieczyszczenia, które po czasie są trudne do usunięcia. Warto pozbyć się ich, a przy tym zabezpieczyć obręcze przed zniszczeniem. 

Oczyścić felgi z zabrudzeń

Obręcze najlepiej myć za pomocą specjalistycznych preparatów. Skład tych środków jest dobrany w taki sposób, aby skutecznie usuwać uporczywe zanieczyszczenia, nie niszcząc przy tym powierzchni felgi.

oczyszczanie felgi z zabrudzeńNa felgach nie mogą znajdować się zabrudzenia. 

Preparat dokładnie rozprowadź pędzelkiem i pamiętaj, aby nie pominąć wszelkich zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Następnie odczekaj kilka minut, spłucz środek. Jeśli będzie to koniecznie, powtórz mycie. Podczas korzystania z tego typu specyfików uważaj, aby nie nanieść ich na oponę. Uwaga! Niektóre zabrudzenia mogą wymagać użycia pasty lekkościernej lub specjalnych środków do usuwania asfaltu.

Użyj preparatów konserwujących

Po umyciu felg możesz przystąpić do ich konserwacji. Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po środek zapobiegający przywieraniu brudu, a jednocześnie nabłyszczający powierzchnię. Użyj do tego specjalnego produktu do obręczy lub preparatu, który cechuje się podobnymi właściwościami jak lakier nadwozia.

Wypoleruj lub użyj wosku w płynie

W celu wypolerowania felgi nałóż na nią niewielką ilość wosku lub politury. Możesz użyć specjalnej kulistej tarczy, która przyspiesza znacznie pracę przy prostych modelach obręczy, albo działać ręcznie. Nie zapomnij o poprawkach szmatką w zakamarkach, które na pewno będą potrzebne. Jeżeli chcesz pominąć ostatnie kroki, użyj wosku w płynie, który nie wymaga polerowania.

Jakie są właściwe warunki do przechowywania opon?

Zarówno przechowywanie opon letnich w zimę, jak i zimówek latem powinno odbywać się w optymalnych warunkach:

  • w stałej, umiarkowanej temperaturze (od -5 do +25 st. C),
  • przy wilgotności powietrza dochodzącej maksymalnie do 70%,
  • z dala od wszelkich źródeł ciepła, np. grzejników i pieców,
  • w pomieszczeniu (wystawienie na działanie promieni słonecznych przyspiesza starzenie się gumy),
  • z dala od rozpuszczalników, produktów ropopochodnych i urządzeń generujących ozon (np. transformatorów).

Pomieszczenie, najczęściej garaż lub piwnica, należy wietrzyć od czasu do czasu, a temperatura nie powinna przekraczać zalecanego zakresu. Długotrwałe przechowywanie opon letnich na mrozie może niekorzystnie wpłynąć na właściwości mieszanki, podobnie jak magazynowanie zimówek w pobliżu źródła ciepła.

Przechowywanie opon z felgami – co należy wiedzieć?

Przechowywanie kół odbywa w nieco inny sposób, jak magazynowane oddzielnie opon i felg. Zaleca się ułożenie poszczególnych sztuk jedną na drugiej lub zawieszenie ich na wieszaku. 

jak przechowywać opony

Jak przechowywać opony na stosie?

Kompletne koła ułóż w stos – jedno na drugim. Na podłożu rozłóż kawałek tektury lub płyty pilśniowej, aby zabezpieczyć ułożoną najniżej oponę przed otarciem o nie zawsze gładkie i czyste podłoże. Poszczególne koła można także oddzielić tekturowymi przekładkami lub użyć folii na felgi, które będą pełniły taką samą funkcję. 

Haki na opony – jak z nich korzystać?

Opony z felgami możesz również powiesić na specjalnych hakach / wieszakach, które za niewielkie pieniądze kupisz na aukcjach internetowych lub w hipermarketach. Pozwalają one na zaoszczędzenie miejsca oraz ułatwiają przechowywanie kół. 

Przechowywanie opon bez felg

Jak składować opony bez zamontowanych felg? Należy ustawić je pionowo na bieżniku i co najmniej raz na miesiąc zmieniać ich położenie (obróć je o 90 stopni). Samego ogumienia nie wolno wieszać na hakach – doprowadzi to do jego deformacji i sprawi, że nie będzie się nadawało do użytkowania. 

Stojak na opony bez felg

Stojak na opony samochodowe przyda się w przypadku samodzielnego ogumienia, które należy ustawić w pozycji pionowej. Ochroni on je przed zanieczyszczeniami oraz ułatwi cykliczne obracanie. W zależności konstrukcji można ułożyć na nim także całe komplety – tym razem poziomo.

Regał do magazynowania opon

Regał spełnia tę samą funkcję co stojak. Niezależnie od rozwiązania prawidłowe składowanie opon wymaga ułożenia ogumienia w zalecanej pozycji – pionowej obok siebie.

 W pigułce: jak przechowywać koła i opony

 

Przechowywanie opon na kolejny sezon – gdzie najlepiej?

Często do pytania, w jakiej pozycji przechowywać opony, dochodzi także kwestia, gdzie mogą one przeczekać do kolejnego sezonu. Garaż, przechowywania, a może balkon lub piwnica – które te miejsca są najodpowiedniejsze?

Przechowywanie opon w garażu

Garaż służy nie tylko jako miejsce postoju samochodu. Niektórzy kierowcy decydują się również na składowanie w nim opon. To wcale nie jest zły pomysł, lecz należy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Jak przechowywać koła samochodowe i opony w garażu? Zwróćmy uwagę na sposób ułożenia kompletu i wybór dobrego miejsca – zacienionego, z dala od urządzeń elektrycznych i środków chemicznych. Zadbajmy o regularne wietrzenie pomieszczenia i jego czystość.

Żadna sztuka nie może zostać umieszczona niedbale w możliwie wolnym kącie, ponieważ narażamy ją w ten sposób na uszkodzenia w wyniku odkształcenia. Warto więc skorzystać ze specjalnego wieszaka lub regału na ogumienie, które są doskonałe do sezonowego przechowywania.

Zadbajmy także o zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza, która ma niebagatelne znaczenie przy przechowywaniu opon. Jeżeli posiadamy garaż wykonany z blachy, to zapewne zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nagrzewa się on w lecie. Wysoka temperatura lub – co gorsza – postawienie ogumienia w nasłonecznionym miejscu źle wpływają na jego stan. Regularne wietrzenie pomieszczenia lub wspomożenie się klimatyzatorem są pomocne w pozbyciu się gorąca, przez co temperatura wewnątrz będzie niższa. Z kolei ulokowanie opon w zacienionym stanowisku, z dala od wpadających przez okno promieni słońca, będzie dobrym pomysłem. Jeżeli nasz garaż nie jest ogrzewany w sezonie zimowym podczas dużych mrozów, możemy ustawić w pomieszczeniu nagrzewnicę, aby temperatura nie spadła poniżej 5 stopni.

Garaż często służy nam także jako warsztat, gdzie pod ręką chcemy mieć całą chemię potrzebną nie tylko do pielęgnacji, ale też konserwacji auta, oleje i smary. Dla ogumienia takie środki mogą być szkodliwe, więc każdy produkt trzeba właściwie zabezpieczyć, aby nie doszło do wycieku, a preparat nie miał kontaktu z gumą.

Przechowywania opon jako jedna z opcji

Często domowe warunki i brak miejsca na magazynowanie opon mogą przyczyniać się do poszukiwania innego rozwiązania, co z nimi zrobić po sezonie. Z pomocą przychodzą przechowalnie kół i opon, które świadczą usługi składowania ich, a w cenę często wliczane są czyszczenie, konserwacja i ubezpieczenie produktów. Tego typu stanowiska zazwyczaj zlokalizowane są w większych miastach i odwiedzane w szczególności przez motocyklistów. Pozostawienie w nich ogumienia wymaga uiszczenia opłaty. Na pytanie, ile kosztuje przechowanie opon, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Ceny są naprawdę różne i wahają się między 90 a 160 zł dla ogumienia w rozmiarze do 19 cali.  

Obecnie wiele warsztatów oferuje rozmaite usługi dodatkowe, do których należy magazynowanie opon. Dzięki niemu na czas danego sezonu jeden komplet można zostawić i poczekać na odpowiedni moment montażu. Koszt takiej usługi zaczyna się od 80 zł za sezon. 

Przechowywanie opon na balkonie

Opony przechowywane na balkonie, np. z powodu braku miejsca, mogą stracić swoje właściwości. Na zewnątrz trudno jest utrzymać optymalne warunki, zwłaszcza temperaturę. Nawet najlepiej wykonana konserwacja opon letnich na zimę nie przygotuje ich na bardzo niskie temperatury. Lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie w garażu lub oddanie ogumienia do przechowalni.

Jak przechowywać opony w piwnicy?

Właściciele piwnic często wykorzystują znajdujące się w niej miejsce do magazynowania opon po sezonie. Nie ma nic w tym złego, o ile ochronimy nasze przedmioty przed wilgocią i gryzoniami. Ani jeden, ani drugi bodziec nie jest dobry dla ogumienia i może go uszkodzić, przez co ponowne użycie będzie kłopotliwe. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ustawienie opon – pionowo lub poziomo – w zależności od tego, czy są z felgą, czy bez. Na przedmiotach nie należy nic ustawiać, ani opierać je o regały, zabawki czy sprzęt sportowy.