Podobnie jak wielu kierowców zastanawiasz się, ile ważą felgi aluminiowe – tak często stosowane w samochodach osobowych? Ciekawi Cię różnica pomiędzy masą obręczy ze stali a tych z metali lekkich? A może interesujesz się korelacją wagi obręczy oraz parametrów jazdy? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.


felgi aluminioweTo, ile waży felga aluminiowa, zależne jest od jej parametrów.

Ile waży felga aluminiowa?

Alufelgi to częsty wybór osób, którym zależy na poprawie wyglądu samochodu. Chętnie sięgają po nie zarówno kierowcy preferujący szybszą jazdę, jak i Ci stawiający na pierwszym miejscu na ekonomiczną eksploatację oraz mniejsze obciążenie zawieszenia i układu hamulcowego.

Od czego zależy waga felgi aluminiowej? Jej ciężar determinuje kilka czynników. Wpływ na masę obręczy mają przede wszystkim jej:

  • średnica,
  • szerokość,
  • wzór tarczy, określający wygląd zewnętrzny felgi,
  • stop materiału, z jakiego została ona wyprodukowana.
     

Co istotne, niektórzy producenci alufelg stosują technologie umożliwiające dodatkowe obniżenie masy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej trwałości. Mowa tu między innymi o wytłaczaniu na gorąco czy obróbce CNC. Z uwagi na fakt, iż taki proces jest zazwyczaj bardziej skomplikowany – cena lekkich obręczy z aluminium także będzie wyższa.

Ile waży felga stalowa?

Obręcz ze stali może – choć wcale nie musi – być cięższa od swojego aluminiowego odpowiednika. W niektórych przypadkach może nawet okazać się, że będzie ona lżejsza niż egzemplarz o identycznych wymiarach, wykonany ze stopu metali lekkich. Dlaczego tak się dzieje?

Podczas produkcji ekonomicznych alufelg wykorzystuje się większą ilość materiału. Ma to na celu poprawę wytrzymałości obręczy – wpływa jednak na wzrost ich wagi. W trakcie wytwarzania droższych felg z aluminium stosuje się natomiast metodę flowformingu (rozciągania obrotowego w wysokiej temperaturze). Dzięki temu ich struktura jest bardziej zwarta, a zarazem są one lżejsze i trwalsze.

Wróćmy jednak do tematu samej masy. Ile waży felga stalowa 13 cali? Uśredniony ciężar jednej z najmniejszych obręczy do aut osobowych wynosi niecałe 6 kg.  Większe, 17-calowe modele – stosowane m.in. w pojazdach typu SUV – wyróżniają się średnią masą około 11 kg.

Ciekawym zagadnieniem jest także to, ile waży felga stalowa 22,5 cala, wykorzystywana najczęściej w samochodach ciężarowych. Mowa tu już o znaczącej masie mogącej oscylować w granicach od 30 do nawet 50 kg.

Jak waga felgi aluminiowej lub stalowej wpływa na parametry jezdne?

Ciężar obręczy ma duży wpływ na właściwości jezdne samochodu. Lekka felga z aluminium bądź ze stali może poprawić sterowność pojazdu. Przyczynia się do zmniejszenia masy nieresorowanej auta, optymalizując jego reakcję na dodawanie gazu i skręcanie oraz ograniczając zużycie paliwa.
 
Redukuje również moment bezwładności koła, skracając czas reakcji na zmianę kierunku czy prędkości. Przekłada się to na lepsze osiągi podczas pokonywania zakrętów, hamowania i przyspieszania. Dzięki ograniczeniu obciążenia zawieszenia, lżejsze felgi zwiększają także komfort podczas jazdy, sprzyjając skuteczniejszemu tłumieniu drgań i pokonywaniu nierówności na drodze. 

Należy przy tym pamiętać, że niewielkie różnice w wadze felgi nie wpływają szczególnie mocno na parametry jezdne. Dopiero w sytuacji, gdy każda z obręczy jest o kilka kilogramów cięższa niż inne dostępne w sprzedaży egzemplarze o tych samych wymiarach, warto rozważyć zakup lżejszego zestawu felg.