Czy każda obręcz będzie pasować do danego samochodu? Oczywiście, że nie. Pomijamy tu aspekt wizualny, bo to indywidualna kwestia. Chodzi o sprawy bardziej praktyczne, bo zanim zaczniemy użytkować nowe koła, musimy je jeszcze zamontować do auta. I w tym momencie pojawić może się pytanie o to, jak zmierzyć rozstaw śrub w felgach.

Informacja ta jest istotna ze względu na to, że otwory w płaszczyźnie montażowej obręczy muszą odpowiadać tym, w piaście samochodu. Jeżeli precyzyjnie je spasujemy, uda nam się prawidłowo dokręcić śruby do felg. Z całą pewnością poprawnie zamontowane koło jest jednym z czynników wpływających na nasze bezpieczeństwo podczas podróżowania.

Mierzenie rozstawu śrub felgi nie jest trudne.Mierzenie rozstawu śrub felgi nie jest trudne.

Jak sprawdzić rozstaw śrub na feldze stalowej lub aluminiowej?

Rozstaw otworów w piaście jest określony dla danego auta i właśnie do tego parametru musimy dopasować nowe obręcze. Istnieją sposoby pozwalające zniwelować niewielkie różnice (przykładowo śruby pływające) jednak bardziej precyzyjny wybór, zwłaszcza jeżeli nie mamy większego doświadczenia, to zawsze pewne rozwiązanie.

Informacja o rozstawie podawana jest zgodnie z przykładem: 4x100. Pierwsza wartość to liczba otworów mocujących – a więc i śrub, którą jesteśmy w stanie określić na pierwszy rzut oka. Natomiast druga wskazuje, jaką średnicę ma okrąg, na którym zostały umieszczone otwory. 

Konkretne parametry znaleźć można zazwyczaj pośród oznaczeń felg, jednak jeśli jest inaczej, być może przyjdzie nam poszukać sposobu na to, jak sprawdzić rozstaw śrub.

Szukasz felg do swojego samochodu?
Pomoże Ci nasz konfigurator doboru felg.

Jak sprawdzić rozstaw śrub w felgach na 4 otwory – prosta metoda

Mierzenie rozstawu śrub felgi raczej nie sprawi nam kłopotów, jeżeli liczba otworów jest parzysta. Zanim jednak się za to weźmiemy, dobrze wyposażyć się w suwmiarkę, aby pomiar był maksymalnie dokładny. Jest to niedrogi gadżet, który powinien znaleźć w obowiązkowym wyposażeniu każdego majsterkowicza.

Najprościej jest zmierzyć odległość pomiędzy wewnętrzną krawędzią jednego otworu a zewnętrzną krawędzią przeciwległego. Można także odmierzyć odległości pomiędzy środkami przeciwległych otworów, w tym wypadku jednak nieco trudniej o dokładność. Można pokusić się również o mierzenie poszczególnych odcinków, a następne dodawanie lub odejmowanie określonych odległości, jednak dwie pierwsze metody powinny nam w zupełności wystarczyć.

Uwaga! Przedstawione powyżej sposoby na to, jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze nie sprawdzą się w przypadku obręczy z nieparzystą liczbą otworów. Zauważ też, że średnica otworów nie ma wpływu na ich rozstaw.

Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 lub 5 otworów - metodyJak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 lub 5 otworów - metody

Jak zmierzyć rozstaw śrub felg na 5 otworów?

Mierzenie rozstawu śrub felgi tym razem jest nieco trudniejsze, ponieważ w wyznaczeniu średnicy nie pomogą nam przeciwległe otwory montażowe. Bez matematyki się nie obejdzie, ale nie będą to skomplikowane obliczenia. W tej sytuacji należy zsumować następujące wartości: jedną średnicę otworu centralnego, dwie odległości pomiędzy otworem mocującym a otworem centralnym, a także średnicę otworu centralnego. W ten sposób otrzymamy prawidłowy wynik.

Rozstaw śrub na 5 otworów jest obecnie najczęściej spotykanym w felgach nowych samochodów. Najpopularniejsze rozstawy śrub w samochodach osobowych to:

Warto przyłożyć się do dokonywanych pomiarów, ponieważ nawet mała pomyłka może przynieść nam wiele nieprzyjemnych konsekwencji oraz stwarzać zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.