Zastanawiasz się, czy wszystkie felgi będą pasować do Twojego samochodu? Niestety nie! Mowa tu nie tylko o aspekcie wizualnym – w końcu każdy kierowca posiada indywidualne wyczucie stylu. W grę wchodzą przede wszystkim kwestie praktyczne, związane z właściwym doborem obręczy do auta. Wśród kilku kluczowych czynników, jednym z najważniejszych pozostaje dopasowanie do piasty. Dlatego właśnie podpowiadamy, jak zmierzyć rozstaw śrub w felgach.

Mężczyzna sprawdza rozstaw felg w samochodzieFelgi mogą mieć różny rozstaw śrub.

Zagadnienie to jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, iż otwory w płaszczyźnie montażowej felgi muszą być zgodne z tymi w piaście samochodu. Tylko ich precyzyjne dopasowanie pozwoli nam prawidłowo dokręcić śruby do felg – a poprawny montaż koła jest jednym z czynników zwiększających nasze bezpieczeństwo w trakcie podróżowania autem.

Co to jest rozstaw śrub w feldze?

Rozstaw śrub felgi to parametr, który informuje nas o odległości pomiędzy przeciwległymi otworami montażowymi na obręczy. Powinniśmy obowiązkowo brać go pod uwagę, planując zakup nowego egzemplarza. Jedynie prawidłowo dobraną obręcz będzie można zamontować we właściwy sposób.

Jak odczytać rozstaw śrub na feldze? Wymiar ten możemy znaleźć wybity na obręczy. W przypadku rynku europejskiego zapis tego parametru jest zazwyczaj zunifikowany i wygląda na wzór „5x100”. Biorąc pod uwagę ten przykładowy rozmiar, pierwsza wartość oznacza liczbę otworów montażowych umieszczonych na feldze – w tym przypadku 5. Druga określa w milimetrach średnice okręgu, na którym zostały one rozmieszczone (100 mm).

Rozstaw śrub felg w calach – przelicznik

Czasami może zdarzyć się, że rozstaw śrub w feldze będzie podany w calach. W takiej sytuacji przyda nam się przelicznik, który pozwoli szybko sprawdzić rozstaw szpilek. Kalkulacja nie jest trudna, ponieważ 1 cal jest równy 25,4 mm. Poniżej podajemy kilka przykładów przeliczeń rozmiarów:

CaleMilimetry
3x4.413x112
4x4.124x130
5x6.505x165.1
6x4.506x114.3
6x4.536x115
6x4.726x120
6x4.926x125
6x5.006x127
6x5.316x135
6x5.506x139.7

Jak sprawdzić rozstaw śrub na feldze stalowej lub aluminiowej?

Rozstaw otworów w piaście jest odgórnie określony dla danego auta i do tego parametru każdorazowo powinniśmy dopasowywać nowe felgi. Istnieją wprawdzie sposoby, które pozwolą nam zniwelować nieduże różnice – warto jednak zawsze próbować precyzyjnie dobrać rozstawy śrub – szczególnie wtedy, gdy nie mamy większego doświadczenia.

Interesujące nas parametry obręczy zazwyczaj znajdziemy pośród oznaczeń felg lub w instrukcji pojazdu. Jeżeli jest inaczej, będziemy musieli sięgnąć po inne sposoby na to, jak sprawdzić rozstaw śrub.

Jak sprawdzić rozstaw śrub w felgach na 4 otwory – prosta metoda

Liczba otworów w naszej obręczy jest parzysta? Mierzenie rozstawu śrub felgi nie powinno sprawić nam problemów. Przed jego rozpoczęciem wyposażmy się jednak w suwmiarkę, która pozwoli nam na dokonanie precyzyjnego pomiaru. To niedrogie narzędzie, które powinno znaleźć się na wyposażeniu każdego majsterkowicza – bywa bowiem przydatne w wielu sytuacjach.

Jak zmierzyć rozstaw śrub w felgach z 4 otworami? Najlepiej wykonać pomiar od wewnętrznej krawędzi jednego otworu do zewnętrznej krawędzi przeciwległego. Możemy również odmierzyć odległość między środkami przeciwstawnych otworów. Ten sposób może być jednak nieco mniej dokładny. Inną metodą jest mierzenie kolejnych odcinków oraz dodawanie lub odejmowanie określonych długości. Dwie pierwsze pośród wyżej proponowanych technik są jednak znacznie łatwiejsze i powinny w pełni nam wystarczyć.

Uwaga! Zaprezentowane wyżej metody na to, jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze, nie będą odpowiednie, jeśli nasza obręcz ma nieparzystą liczbę otworów. Zwróćmy również uwagę, że średnica otworów nie wpływa na ich rozstaw.

Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 lub 5 otworów - metodyJak zmierzyć rozstaw śrub w feldze na 4 lub 5 otworów – metody

Jak zmierzyć rozstaw śrub felg na 5 otworów?

W przypadku obręczy z pięcioma otworami, mierzenie rozstawu śrub felgi może okazać się nieco większym wyzwaniem. Jest to spowodowane faktem, że taki model nie posiada przeciwległych wpustów na szpilki, które są pomocne w wyznaczaniu jego średnicy. Musimy więc wykorzystać własne umiejętności matematyczne, dokonując pewnych nieskomplikowanych obliczeń.

Jak sprawdzić rozstaw śrub w feldze na 5 wlotów? Powinniśmy dodać do siebie średnicę otworu centralnego, dwie odległości między otworem centralnym a mocującym oraz średnicę otworu mocującego. Suma tych wartości wskaże nam, jaki rozstaw felgi będzie odpowiedni do naszego samochodu.


Rozstaw śrub na 5 otworów jest aktualnie najczęściej stosowany w nowych samochodach osobowych. Możemy spotkać tu następujące rozstawy śrub:

Chcesz samodzielnie zmierzyć rozstaw śrub w feldze? O tym warto pamiętać!

Mierząc rozstaw śrub na feldze, powinniśmy zachować szczególną precyzję oraz unikać popełniania błędów podczas dokonywania pomiaru. Nawet niewielka pomyłka może sprawić, że obręcz będzie w nieprawidłowy sposób zamontowana w pojeździe. W konsekwencji jego eksploatacja może stwarzać poważne zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa samego kierowcy i pasażerów, jak i innych użytkowników drogi.

Mężczyzna w warsztacie dokręca śrubę w felgachSprawdzenie rozstawu felg można wykonać także w warsztacie.

Co jednak zrobić, gdy rozstaw śrub felgi się nie zgadza? Jeśli różnica pomiędzy naszymi pomiarami a wybranymi obręczami jest minimalna, możemy kupić odpowiednie nakrętki lub śruby pływające. Umożliwią nam one zamontowanie felgi o odrobinę różniącym się rozstawie.

Wartym rozważenia rozwiązaniem jest także zakup bądź wykonanie pierścienia dystansującego. Podobnie jak w przypadku pomiaru rozstawu felg, także i tu niezwykle ważna będzie dokładność wymiarów. Sam materiał, z którego wykonano takie dodatkowe elementy, jest już mniej istotny.