Dziś weźmiemy na warsztat indeks nośności opony – czym jest i dlaczego należy zwrócić na niego szczególną uwagę? Z artykułu dowiecie się najważniejszych rzeczy na temat nośności opony oraz poznacie zagrożenia wynikające z użytkowania niewłaściwego ogumienia.

Indeksy nośności opony.

Indeks nośności opony. 

Indeks nośności opon - co to jest?

Indeks nośności opony (ang. Load Index) określa maksymalne obciążenie, jakie może przenieść ogumienie, podczas poruszania się z największą dopuszczalną prędkością. Indeksy opon są wyrażane poprzez dwu lub trzy cyfrową liczbę, która znajduje się na ściance bocznej modelu. Producent ustala maksymalną nośność opony uwzględniając bardziej obciążoną oś pojazdu.

oznaczenie indeksu nosności opony.

Nośność jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa użytkownika samochodu i zawsze idzie w parze z indeksem prędkości opony.

Indeks nośności opony a masa całkowita Twojego pojazdu.

Znając maksymalne obciążenie dla jednej opony możemy w łatwy sposób policzyć maksymalną masę całkowitą posiadanego pojazdu.

Jeżeli indeks nośności opony wynosi 91T, oznacza to, że obciążenie na tej oponie nie może przekraczać 615 kg.

Jeżeli pomnożysz liczbę kilogramów przypadającą na jedną oponę razy liczbę opon w pojeździe otrzymasz wartość nieznacznie większą niż maksymalna masa całkowita Twojego pojazdu.

Jak dobrać indeks nośności opony?

Jeśli planujesz wybrać zamienniki opon w innym rozmiarze, niż zalecane przez producenta, powinieneś wybrać indeksy opon samochodowych, które zostały przewidziane w instrukcji auta.  

Nie wolno montować opon o niższym indeksie niż te, które zaleca producent.

Przykład:

Jeżeli posiadasz opony w rozmiarze 205/55 R16 91T i planujesz zamontować węższe np. na sezon letni, zamiennikiem dla podanej wielkości będą opony 16 calowe - 195/60 89 H.

Indeksy opon letnich w wybranym modelu są niestety niższe, niż dedykowane dla naszego pojazdu, więc nie możemy ich zamontować.

Dobrą alternatywą będzie opona 15 calowa – 195/65 R15, która posiada indeks nośności 91T. W takim przypadku konieczne jest posiadanie felg 15 calowych i możliwość stosowania kół 15 calowych.

Kupując nowe opony do samochodu zależy nam, aby jeździć bezpiecznie, ekonomicznie oraz komfortowo – jest to oczywiście w zasięgu Twojej ręki pod warunkiem, że podczas wyboru opon zapoznasz się z parametrami, na które należy zwrócić uwagę.  Warto również sięgnąć do instrukcji auta, w której znajdziesz dokładny opis opon zalecanych przez producenta. Taka informacja powinna znajdować się na klapie od wlewu paliwa, na słupku za kierowcą lub na wewnętrznej części drzwi od strony kierowcy. 

Bieżnik opony zimowej.

Bieżnik opony zimowej. 

Jakie mogą być skutki montażu opon z niewłaściwym indeksem nośności?

Używanie opon z indeksem nośności niższym niż określony przez producenta zawsze jest niebezpieczne. Oto kilka powodów, dla których warto trzymać się wytycznych z instrukcji.

  • Szybsze zużycie opon. Opony z niewłaściwym indeksem nośności mogą zużywać się szybciej, przez co Twoje wydatki na utrzymanie samochodu wzrosną.

  • Zagrożenie w trakcie jazdy. Za duży nacisk na oponę może spowodować jej wystrzał, który w konsekwencji może doprowadzić do wypadku.

    Utrata stabilności prowadzenia pojazdu i zmniejszenie komfortu jazdy.

  • W przypadku kolizji lub zdarzenia drogowego ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli w samochodzie były zamontowane opony niezgodne z zaleceniem producenta.

  • Montując produkty o parametrach, które nie odpowiadają ustalonym przez producenta, tracisz gwarancję na zakupione opony.

  • Policjant w trakcie kontroli może wystawić mandat, jeśli zamontowane opony będą niezgodne z wytycznymi producenta. 

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa montowane w autach, np. kontrola trakcji czy ABS, są ściśle powiązane z oponami, które zostały wskazane do użytku przez producenta. Montowanie opon, które nie odpowiadają tym wymogom niesie za sobą wiele problemów oraz ryzyko utraty podstawowego bezpieczeństwa w trakcie jazdy. 

Wyższe indeksy niż homologowane? 

Istnieje możliwość montowania opon o wyższych indeksach nośności i prędkości niż te, przewidziane przez producenta. Czy warto zmieniać opony na takie, które mają wyższe indeksy?

Indeksy wyższe niż homologowane - tabela.

Pamiętaj, że montaż opon o niższym indeksie jest niebezpieczny a samo postępowanie jest zakazane i karalne, zadbaj o bezpieczeństwo podczas jazdy i zapoznaj się z informacjami niezbędnymi do prawidłowego doboru opon.

Indeks nosności opony - tabela

Indeks nosności opony - tabela

Indeks nosności opony - tabela

Indeks nosności opony - tabela

Indeks nosności opony - tabela

Indeks nosności opony - tabela

Indeks nosności opony - tabela

Indeks nosności opony - tabela

Indeks nosności opony - tabela

Indeks nosności opony - tabela

Zobacz również:

Opony wielosezonowe