Podczas wymiany opon na nowy, sezonowy komplet kierowcy często zaczynają się zastanawiać, jaki rozmiar powinni wybrać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, gdzie znajdziesz informacje, dzięki którym dobór opon do auta będzie prosty jak nigdy wcześniej.

Dobrze dobrane opony gwarantują bezpieczeństwo i komfort jazdy w każdych warunkach.Dobrze dobrane opony gwarantują bezpieczeństwo i komfort jazdy w każdych warunkach.

Gdzie znajdziesz rozmiar opon?

Poszukując nowego kompletu musisz być przygotowany na to, że wymiary opon to dane, bez których trudno jest dokonać zakupu. Rozmiary felg i ogumienia to fundamentalna wiedza, która umożliwia właściwy dobór opon do samochodu, a co za tym idzie – zapewnia bezpieczną jazdę.

Jest kilka możliwości na sprawdzenie, jaki rozmiar kół jest odpowiedni do naszego auta. Znajdziesz je przede wszystkim:

  • na aktualnie używanym ogumieniu,

  • w zaleceniach producenta pojazdu,

  • w tabelach rozmiarów.

Sprawdź także nasz poradnik:

Najszybszą metodą jest dokładne przyjrzenie się staremu ogumieniu. Koła samochodowe na boku posiadają ciąg znaków, np. 205/55 R16 91 H lub 195/65 R15 91 T, który zawiera w sobie wszelkie najważniejsze informacje. Jeżeli opony, na których aktualnie jeździmy są dobrze dobrane, wystarczy kupić nowe modele w tym samym rozmiarze.

Zwróć jednak uwagę, że tylko kupno auta w salonie samochodowym daje pewność posiadania odpowiedniego ogumienia. Natomiast w przypadku pojazdów używanych należy sprawdzić, czy rozmiar oraz indeks prędkości opony są zgodne z wartościami homologowanymi przez producenta auta.

Niewykluczone, że poprzedni właściciel dobrał nieprawidłowy rozmiar opony do felgi lub zdecydował się na zamiennik, którego wymiary różnią się od kompletu fabrycznego. Dlatego ważne, żeby średnica zewnętrzna opony oraz inne parametry spełniały wymagania marki.

Przelicznik rozmiaru opon

Współcześnie nie musisz już sięgać po miarkę i zastanawiać się, jak zmierzyć średnicę koła albo jak sprawdzić szerokość felgi – z pomocą przychodzi m.in. tabela rozmiarów opon! Dobierz opony do auta za pomocą naszego konfiguratora i miej pewność, że dokonałeś dobrego wyboru.

 Sprawdź oznaczenia na kole - na pewno znajdziesz tam rozmiar opony.Sprawdź oznaczenia na kole - na pewno znajdziesz tam rozmiar opony.

Jak czytać rozmiar opon?

Zastanawiasz się, co oznaczają wymiary opon samochodowych? Nie wiesz jak rozszyfrować kolejne cyfry i litery? Aby to wyjaśnić, dla przykładu rozkładamy na czynniki pierwsze oznaczenie 195/50 R15 82T:

195

szerokość opony wyrażona w milimetrach

50

wysokość profilu opony. Wartość wyrażona w procentach oznacza stosunek wysokości boku opony do jej szerokości. W tym przypadku wartość "50" oznacza 50 procent z 195 mm - czyli 97,5 mm

R

konstrukcja radialna – typ budowy opony

15

średnica koła samochodu (osadzenia), będąca jednocześnie średnicą obręczy – podaną w calach. W tym przypadku jest to 15 cali

82

indeks nośności o wartości 82

T

indeks prędkości klasy T

Wymiary opon rolniczych i przemysłowych wyglądają tak samo, jednak mogą być bardziej rozbudowane. Dla przykładu, oznaczenie opon XL wskazuje na tzw. produkty wzmocnione. Kompleksowy przewodnik po oznaczeniach znajdziesz tutaj.

W osobnym artykule podpowiadamy także, jak zmierzyć rozmiar felgi.

Rozmiar opon – wskazówki od producenta

Alternatywną metodą na odnalezienie odpowiedzi na pytanie: jakie opony do samochodu wybrać, jest odszukanie rozmiaru ogumienia w instrukcji pojazdu. Z reguły informacja ta znajduje się w rozdziale ze specyfikacją techniczną auta. Zalecane rozmiary opon często podane są również w następujących miejscach:

  • klapka wlewu od paliwa,

  • próg drzwi (po stronie kierowcy),

  • słupek za kierowcą,

  • wewnętrzna część drzwi od strony kierowcy (przy mechanizmie zamka).

 Informacje o zalecanych rozmiarach opon do Twojego auta znajdziesz w książce serwisowej.Informacje o zalecanych rozmiarach opon do Twojego auta znajdziesz w książce serwisowej.

Jeżeli nadal rozmiary opon samochodowych są dla Ciebie zagadką, zapytaj o zdanie fachowca. Z pewnością otrzymasz pomoc w serwisie wulkanizacyjnym lub u dilera samochodowego Twojej marki pojazdu.