Czy wiesz, że ciśnienie w oponach zimowych powinno być regularnie kontrolowane? Jeśli zależy nam na korzystaniu z pełni właściwości ogumienia, utrzymywanie go na właściwym poziomie jest niezwykle ważne. Kiedy temperatura spada, drogi stają się śliskie, a śnieg i marznąca mżawka są na porządku dziennym. Trzeba więc zadbać o to, aby podróżowanie było maksymalnie bezpieczne, a ciśnienie w oponach zimą odpowiednie. 

Mężczyzna sprawdza ciśnienie w oponach zimowych.Ciśnienie w oponach zimowych ma wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Prawidłowe ciśnienie w oponach zimowych jest ważne!

Z pewnością wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne dla funkcjonowania samochodu jest prawidłowe ciśnienie w oponach – zimowych, letnich i całorocznych. Tymczasem czynnik ten wpływa na długość eksploatacji ogumienia oraz zmniejsza ryzyko poważnej awarii, w tym przebicia lub wystrzału podczas jazdy

Dodatkowo, to ile ciśnienia w oponie zimowej aktualnie się znajduje i czy jest na optymalnym poziomie ma niebagatelne znaczenie. Pozwala na znaczne skrócenie drogi hamowania, co w szczególności w najzimniejszej porze roku może mieć ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz życia. Oprócz tego przekłada się ono na ograniczenie oporów toczenia, a więc na niższe spalanie paliwa i oszczędności zostające w portfelu.

Patrząc z drugiej strony, zbyt niski poziom ciśnienia w oponach zimowych jest nie tylko nieekonomiczny, lecz również niebezpieczny. Przez niego bieżnik szybciej traci swoje właściwości, przez co ogumienie będzie trzeba prędzej wymienić. Do możliwych konsekwencji zaliczymy również nieprzewidywalne zachowanie samochodu w zakrętach, problemy ze sterowaniem podczas jazdy na wprost, gorszą przyczepność oraz wydłużoną drogę hamowania na mokrej nawierzchni. To wszystko ewidentnie zwiększa to ryzyko wypadku. W sytuacji za wysokiego ciśnienia zauważymy spadek komfortu jazdy.

Jakie powinno być ciśnienie w oponach zimowych?

O tym decyduje producent danego samochodu, który podczas jego projektowania zakłada określone warunki pracy, w tym także te związane z kołami. Zalecane wartości, to tzw. ciśnienie homologowane. Podawane jest ono dla przedniej i tylnej osi, nierzadko też osobno wyróżnia się wartości dla określonego poziomu obciążenia. 

Gdzie szukać informacji, ile powietrza w oponach zimowych należy utrzymywać? Zazwyczaj znajdziemy je co najmniej w jednym z wymienionych miejsc:

  • instrukcja pojazdu,
  • schowek,
  • klapka wlewu paliwa,
  • naklejka na słupku przy drzwiach od strony kierowcy.

Jeżeli marka dopuszcza stosowanie w danym samochodzie opon w kilku rozmiarach, dla nich także może podać osobne wartości. Sprawdzimy więc, jakie powinno być ciśnienie w oponach zimowych 14″, a jakie w 15″ itp.

Prawidłowe ciśnienie w oponach zimowych – jakie wartości?

Nie możesz znaleźć zaleceń producenta i nie wiesz, jakie ciśnienie w oponach zimowych 16-calowych, zamontowanych w Twoich aucie, jest optymalne? Przychodzimy z pomocą! 

Skorzystaj z naszego wygodnego konfiguratora ciśnienia w oponach. Wystarczy podać podstawowe parametry pojazdu, a narzędzie wyświetli odpowiednie progi dla wszystkich osi.

Czy niska temperatura wpływa na ciśnienie w oponach zimowych?

Okazuje się, że tak! Wraz z temperaturą spada ciśnienie w oponach. Zimą może to być odczuwalne. Przyjęło się, że każde 10˚C mniej przekłada się na ciśnienie niższe o 0,1 bara. Z tego powodu wskazanie manometru podłączonego do wentyla w ogrzewanym garażu może być zdecydowanie inne, niż gdybyśmy skorzystali z urządzenia na stacji podczas siarczystego mrozu.

Warto mieć to na uwadze podczas ustalania, jakie ciśnienie w oponach zimowych będzie odpowiednie dla naszego auta. Przy dużym spadku temperatury dobrym rozwiązaniem jest zwiększenie ciśnienia o 0,2 bara, dzięki czemu dopasuje się ono do otoczenia. Kiedy słupek na termometrze powędruje do góry, konieczne będzie jednak skorygowanie poziomu ciśnienia.

Co ciekawe, opisany problem nie występuje, gdy decydujemy się na pompowanie opon azotem. Metoda ta jednak nie cieszy się dużą popularnością. Jeżeli jednak się na nią zdecydujemy, pamiętajmy o ponownym wyważeniu kół.

Kontroluj ciśnienie w oponach na zimę! 

Trzeba podkreślić, że aby podróżować bezpiecznie, należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Zima często charakteryzuje się wahaniami temperatur, co ma wpływ na poziom powietrza w ogumieniu. Utrzymywanie odpowiednich wartości poprzez regularne kontrole, pozwoli wyeliminować wiele nieprzyjemnych sytuacji. Zwłaszcza jeżeli nasz samochód nie jest wyposażony w czujniki TPMS, ciśnienie w oponach zimowych powinno być monitorowane. 

Należy pamiętać, że każde ogumienie, bez względu na swoją cenę i sposób eksploatacji, stopniowo wytraca powietrze. Wpływa na to nie tylko wspomniana wyżej temperatura, ale i chociażby elementy mechaniczne, takie jak wentyl, przez który może powoli ono uciekać.