Wentyl samochodowy to element, na który rzadko zwracamy uwagę podczas bieżącej eksploatacji auta. Tymczasem jest on niezwykle istotny dla utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oponie, a co za tym idzie – komfortu i bezpieczeństwa podróżowania. Przeczytaj artykuł, aby poznać jego funkcje, a także dowiedzieć się, kiedy konieczna jest wymiana wentyla w oponie!

mechanik montujący wentyl na feldzeWentyle pozwalają na utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach. (Fot. Wyważony Serwis)

Czym jest wentyl opony?

Mianem tym określa się pneumatyczny zawór samochodowy, który umożliwia regulację ciśnienia w oponie oraz dostosowanie go do parametrów pojazdu. Ma on postać rurki wyposażonej w wewnętrzny i zewnętrzny gwint, w środku której znajduje się rdzeń z dwiema uszczelkami oraz sprężyną dociskającą. Wentyl połączony jest z dętką, a jego zewnętrzna część, iglica z nakładką ochronną, umieszczona jest w rancie felgi.

Jaką rolę pełnią wentyle w samochodzie?

Pozwalają one na łatwe pompowanie, ale również spuszczanie powietrza, bez naruszania struktury gumy. Wentylki samochodowe sprawiają, że kierowcy mają wpływ na poziom powietrza w ogumieniu, co przekłada się na szereg korzyści, w tym na komfort, zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy, a także na bardziej ekonomiczne podróżowanie.

Jakie są rodzaje wentyli samochodowych?

W niemal wszystkich felgach samochodowych stosowany jest wentyl Schradera, nazywany powszechnie zaworem amerykańskim (AV). Często spotkać go można także w dętkach rowerowych. Inne typy wentyli, które są szeroko stosowane, to dobrze znane przede wszystkim rowerzystom Dunlop i Presta.

Wentyle do opon można podzielić między innymi ze względu na materiał, z jakiego są wykonywane. Wyróżniamy:

  • metalowe – stosunkowo drogie, a zarazem najbardziej wytrzymałe,
  • plastikowe – nieco tańsze i łatwe w wymianie,
  • gumowe – najbardziej przystępne cenowo, będące jednocześnie najmniej trwałymi i nienadającymi się do konserwacji.

Inny podział jest związany z przeznaczeniem zaworów pneumatycznych. Obejmuje on wentyle samochodowe do felg aluminiowych oraz stalowych.

W tym miejscu warto wspomnieć również o rozwiązaniu, jakim jest ukryty wentyl opony. Jest on nieco droższy i bardziej wymagający podczas wymiany, jednak nie wystaje poza rant obręczy – dzięki temu ryzyko jego zerwania lub uszkodzenia podczas jazdy jest znacznie ograniczone.

Dlaczego warto wymieniać wentyle samochodowe?

Wentyl do koła samochodowego to część eksploatacyjna, która ulega naturalnemu zużywaniu. Podczas jazdy na zawór oddziałuje wiele sił, co nierzadko prowadzi do zniekształceń i utraty szczelności. Nawet minimalne uszkodzenie zaworu może sprawić, ciśnienie w ogumieniu będzie spadać o 0,2-0,7 bara tygodniowo, co zwiększa ryzyko uszkodzenie koła w trakcie jazdy.

Zbyt niski poziom ciśnienia w może być powodem wielu problemów. Znacząco wydłuża drogę hamowania (na mokrej nawierzchni nawet od 20%!), grozi utratą kontroli nad pojazdem czy nawet wystrzałem opony. Niedostateczny stan ciśnienia wpływa również na skrócenie czasu eksploatacji ogumienia oraz zawieszenia i układu hamulcowego. Aby uniknąć tych i wielu innych kłopotów, co jakiś czas konieczna jest wymiana wentyla w feldze.


Dowiedz się więcej na temat eksploatacji samochodu.


Jak często wymieniać wentyle?

Choć powodów niesprawności zaworu może być kilka: wada fabryczna, wyeksploatowanie, zabrudzenia, korozja, to za każdym razem sprowadzają się one do jednego – montażu nowej części. Regularnie kontrolując ciśnienie, można szybko dostrzec sygnały, wskazujące na to, że czeka nas wymiana wentyla w oponie.

O ile nie doszło do żadnej usterki, nowe zawory najczęściej zakłada się przy okazji sezonowej zmiany opon. W zakładach wulkanizacyjnych taka czynność jest zazwyczaj wliczona w cenę kompleksowej usługi. Zawsze warto jednak upewnić się, czy serwis został wykonany. Nawet w sytuacji, gdy posiadamy wymienne komplety kół, i nie musimy ściągać opony z felgi, wymiana wentyla w feldze nie powinna być problemem.

Gumowy lub plastikowy wentyl samochodowy najlepiej wymieniać co pół roku. Wzmacniane, metalowe egzemplarze są natomiast znacznie trwalsze i powinny dobrze służyć przez dwa sezony.

grafika opisująca najważniejsze informacje o wymianie wentyli

Jakie są objawy zużytych wentyli do opon?

Alarmujące powinny być wspominane już wcześniej spadki ciśnienia. Zauważymy je choćby podczas pompowania opon, kiedy kompresor będzie wskazywał obniżone wartości w którymś z kół. 

Istotnym objawem, mogącym wskazywać na zużycie lub uszkodzenie wentyla w feldze, jest pogorszenie właściwości jednych ogumienia, co da się odczuć zwłaszcza w trakcie pokonywania zakrętów. Niemniej potencjalnych przyczyn takiego stanu rzeczy może być znacznie więcej, dlatego konieczna może okazać się konsultacja ze specjalistą.

Jak sprawdzić nieszczelny wentyl samochodowy?

Aby ocenić, czy powietrze ucieka przez wentyl samochodowy, można posłużyć się prostą, domową metodą. Przygotuj roztwór wody i mydła, a następnie spryskaj nim wentyl. Jeżeli zauważysz pęcherzyki powietrza to znak, że element ten wymaga wymiany.

Jak wymienić wentyl?

Sama procedura wymian nie jest szczególnie skomplikowana, niemniej wymaga pewnych umiejętności oraz posiada odpowiednich narzędzi. Wymiana wentyla bez zdejmowania opony z felgi polega na:

  • usunięciu starego elementu,
  • oczyszczeniu miejsca osadzenia,
  • założeniu nowego, posmarowanego pastą montażową zaworu poprzez umieszczenie go od dołu obręczy w dedykowanym otworze.

Istotne jest rozkręcenie wentyla, aby w gwintowanej rurce nie znalazł się kapturek ochronny czy nakładki. Przydatny jest specjalny klucz, który pozwoli łatwiej włożyć zawór i go przeciągnąć. Po dokręceniu zaworu i złożeniu całej konstrukcji pozostaje uzupełnić ciśnienie w oponie.

Pamiętaj, że powyższe informacje służą wyłącznie jako wskazówki. Masz wątpliwości, jak wykręcić wentyl samochodowy oraz założyć nowy? Zleć jego wymianę profesjonalnemu wulkanizatorowi, który sprawnie wykona wszystkie niezbędne czynności.

Podczas sezonowej wymiany opon warto także wymienić wentyle. (Fot. Wyważony Serwis)

Jak długo trwa wymiana wentyla w oponie?

Wprawionej osobie założenie nowego zaworu powinno zająć około 10-30 minut. Jeżeli jednak wykonywana jest kompleksowa usługa, w której skład wchodzi nie tylko wymiana wentyli w feldze, ale i zmiana opon, czas ten się wydłuży. Wówczas warto zarezerwować sobie 1-1,5 godziny wolnego czasu.

Koszty wymiany wentyli samochodowych

To, ile kosztuje wymiana wentyla w kole samochodowym, zależy między innymi od rodzaju zaworu, jak również od samego miejsca, z którego usług korzystamy. Cenniki serwisów mogą różnić się choćby między miastami, jednak ta usługa nie wiąże się z dużym wydatkiem. Sama część to koszt w granicach 5-10 złotych za sztukę. Cena wymiany wentyla w oponie w specjalistycznym warsztacie wynosi kilka-kilkanaście złotych.Dodatkowe informacje – o to pytają kierowcy!

Jak wykręcić wentyl samochodowy?

Wentyl do opony najłatwiej odkręcić, stosując specjalny klucz lub nakładkę zwaną kaperką. Po zdjęciu nakrętki z zaworu i dopasowaniu główki narzędzia wystarczy wykręcać zaworek w lewą stronę – a następnie wyjąć go.

Czy możliwa jest wymiana wentyla bez zdejmowania opony z felgi?

Możliwe jest, aby zdjąć zawór samochodowy bez zdejmowania opony z felgi. To ważna informacja zwłaszcza dla osób, które sezonowo przekładają cale koła.

Jaką funkcję spełnia nakrętka na wentyl samochodowy?

Podczas podróży płyny oraz inne zanieczyszczenia z drogi dostają się do niezabezpieczonego zaworu i osadzają się na jego ściankach. Wpuszczając sprężone powietrze przepychamy brud, przez co zawór się blokuje i traci szczelność. Może to doprowadzić do szybkiego spadku ciśnienia w oponie. Nakrętki są najprostszą i jednocześnie najlepszą metodą na niedopuszczenie do takiej sytuacji.