Nowe samochody produkowane po 2014 roku na terenie Unii Europejskiej muszą być obowiązkowo wyposażane w czujniki ciśnienia TPMS. Zadaniem tego systemu jest monitorowanie poziomu atmosfer w ogumieniu oraz informowanie o ewentualnych nieprawidłowościach. Co zrobić, gdy na desce rozdzielczej zaświeci się kontrolka ciśnienia w oponach? Czy zawsze świadczy ona o poważnej awarii oraz w jaki sposób ją wyłączyć?

deska rozdzielcza pokazująca ciśnienie w oponachSystem TPMS jest bardzo przydatny. 

Co oznacza pojawienie się kontrolki niskiego ciśnienia w oponach?

Wiele współczesnych samochodów jest wyposażonych w układ Tire Pressure Monitoring System – w skrócie zwany TPMS. Każdy czujnik ciśnienia w oponach jest odpowiedzialny za kontrolę wahań poziomu atmosfer, będących następstwem mniej lub bardziej poważnych nieprawidłowości. Gdy wartość zmieni się względem tej ustawionej podczas wymiany ogumienia, na kokpicie samochodu pojawi się kontrolka ciśnienia opon. Przypomina ona swoim wyglądem wykrzyknik w podkowie, informując kierowcę o konieczności bliższego przyjrzenia się stanowi technicznemu kół. Czasami na wyświetlaczu deski rozdzielczej można zauważyć także komendę „check tyre pressure”. Co to znaczy? Takie hasło również wskazuje na problem z ciśnieniem w ogumieniu, wymagając od właściciela kontroli poziomu napompowania kół.

Sprawdzenie ogumienia po zaświeceniu się wspomnianego symbolu ostrzegawczego będzie istotne z różnych względów. Po pierwsze – utrata ciśnienia w oponach może przyspieszyć zużycie bieżnika, powodując konieczność szybszego zakupu nowego kompletu ogumienia. Po drugie, może ona wpływać na wyższe spalanie, a w rezultacie – zwiększać bieżące koszty podróżowania. Po trzecie natomiast nieprawidłowe ciśnienie oddziałuje negatywnie na właściwości jezdne, a w konsekwencji także nasze bezpieczeństwo na drodze.

Kontrolka niskiego ciśnienia w oponach świeci – co robić?

Zauważyłeś na desce rozdzielczej kontrolkę opon? Zwróć uwagę na inne ewentualne objawy towarzyszące temu zjawisku. Jeżeli odczuwasz drgania na kierownicy lub ściąganie samochodu, jak najszybciej zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu. Upewnij się, czy nie stwarzasz zagrożenia dla innych uczestników ruchu, po czym przyjrzyj się swojemu ogumieniu. Poszukaj takich nieprawidłowości, jak przetarcia, przebicia i inne widoczne uszkodzenia. Takie defekty zwiększają ryzyko wypadków podczas przemieszczania się, a ich skutkiem może być nawet wystrzał ogumienia.

Kontrolka ciśnienia w oponach świeci się, jednak nie zaobserwowałeś innych objawów? W takim przypadku podjedź na najbliższą stację benzynową, na której dostępny jest kompresor. Następnie dobij powietrze do odpowiedniego poziomu. Istnieje duża szansa, że po uzupełnieniu braków ikona ciśnienia opon zgaśnie. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, koniecznie umów się na wizytę w serwisie. Może bowiem okazać się, że doszło do uszkodzenia ogumienia.

symbol tpms na desce rozdzielczej Kontrolka niskiego ciśnienia w oponach.

Czym spowodowane jest niskie ciśnienie w oponach?

Problem obniżonego ciśnienia w oponach może być wywołany zróżnicowanymi czynnikami. Czasami powodują go nieprawidłowości w budowie kół, natomiast innym razem – zniszczenie ogumienia w trakcie jego eksploatacji lub określone warunki zewnętrzne.  

Niskie ciśnienie w oponach może być związane między innymi z:

  • defektem obręczy – jej pęknięciem, porysowaniem czy rdzewieniem,
  • usterką wentyla lub wkładki zaworowej,
  • nieprawidłowym osadzeniem wentyla w otworze felgi,
  • zniszczeniem stopki podczas montażu lub demontażu na obręczy,
  • zabrudzeniami na styku stopki z felgą,
  • naturalnym przenikaniem powietrza przez ogumienie,
  • rozszczelnieniem wewnętrznej warstwy ochronnej opony,
  • niską temperaturą zewnętrzną,
  • przecięciem bądź przebiciem opony.

Pamiętaj, aby zawsze na początku wizyty w serwisie informować specjalistę o obecności czujników TPMS. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia i konieczności wymiany na nowe.

Kontrolka ciśnienia w oponach – jak wyłączyć?

Czujnik TPMS to według unijnych norm obligatoryjny element wyposażenia wszystkich nowych aut, które wyprodukowano po listopadzie 2014 roku. Jego wyłączenie jest niezalecane, a nierzadko także bardzo skomplikowane. Dopuszczalne jest natomiast kasowanie kontrolki ciśnienia opon – zwłaszcza w pojazdach z układem pośrednim, który nie mierzy ciśnienia, lecz analizuje szybkość obrotową kół. Jak tego dokonać?

Znaczna część modeli samochodów jest wyposażona w dedykowany do tego celu przycisk. Możesz także wybrać odpowiednią opcję w komputerze pokładowym pojazdu. Pamiętaj jednak, aby zawsze zawczasu upewnić się, czy przypadkiem kontrolka ciśnienia opon nie gaśnie w związku z awarią samego ogumienia. Powodem jej podświetlania może być również usterka jednego z elementów systemu TPMS, jego błędne zaprogramowanie bądź jazda bez czujników ciśnienia w oponach.

Nadal masz wątpliwości, jak wyłączyć kontrolkę ciśnienia w oponach? Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia pracowników serwisu wulkanizacyjnego. Dokonają oni oględzin kół i ocenią przyczyny ewentualnych nieprawidłowości, pomagając Ci także skasować wyświetlający się błąd.

Jak zresetować TPMS w popularnych markach samochodów?

Jesteś właścicielem pojazdu marki Toyota? Wyłączenie czujnika ciśnienia w oponach jest możliwe na dwa sposoby. Możesz wejść w ustawienia pojazdu w komputerze pokładowym, a po znalezieniu właściwego menu wybrać opcję „ustaw ciśnienie czujników”. Sprawdź także, czy obok kierownicy (zazwyczaj od dołu, po lewej stronie) nie umieszczono specjalnego przycisku do kalibracji. Wciśnij go i przytrzymaj przez kilka sekund, aby zaprogramować obecne ciśnienie jako prawidłowe.

Kierowcy nierzadko borykają się z problemami z czujnikiem TPMS w Hyundai. Jak wyłączyć kontrolkę ciśnienia? Po upewnieniu się, czy nie doszło do uszkodzenia opony, poszukaj przycisku resetowania na desce rozdzielczej lub w schowku kierowcy. Następnie naciśnij go i przytrzymaj do momentu zniknięcia ikonki.

A może interesuje Cię, jak skasować kontrolkę ciśnienia w oponach w Audi A4 B8 – jednego z najpopularniejszych modeli samochodów osobowych? Po skontrolowaniu stanu ogumienia znajdź i naciśnij stosowny przycisk, umieszczony na desce rozdzielczej. Ikonka powinna zgasnąć. Jeżeli tak się nie stało, może to oznaczać uszkodzenie czujnika bądź samej opony.