Samochód jadący po równej, prostej drodze powinien utrzymywać stały tor jazdy bez interwencji ze strony kierowcy. Ściąganie samochodu do boku może być oznaką nieprawidłowego funkcjonowania któregoś z podstawowych układów pojazdu. Przekonaj się, jak w kilku prostych krokach sprawdzić, czy źródłem ściągania są koła.

Przyczyny ściągania samochodu mogą być różne. Często konieczna jest wizyta w stacji diagnostycznej.

Przyczyny ściągania samochodu mogą być różne. Często konieczna jest wizyta w stacji diagnostycznej.

Przyczyny ściągania samochodu

Problemy z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy to dość częsta przypadłość współczesnych samochodów. Nieraz wystarczy wjechać z nadmierną prędkością w dziurę, by auto zaczęło wyraźnie ściągać. W takim przypadku najczęściej jest to kwestia zbieżności kół (zmian w geometrii zawieszenia).

Nierzadko zdarza się jednak, że ściąganie do boku to objaw poważniejszej usterki, której usunięcie będzie konieczne dla prawidłowego funkcjonowania samochodu. Nieregularny tor jazdy może mieć przyczynę w układzie hamulcowym. Zablokowany zacisk, zużyte klocki czy szczęki hamulcowe mogą negatywnie oddziaływać na kierunek poruszania się samochodu.

Przyczyną ściągania może być układ hamulcowy.

Przyczyną ściągania może być układ hamulcowy.

Często pomijanym aspektem są usterki blacharskie np. pokolizyjne. Krzywy samochód, czyli z nieprawidłowo skorygowanym nadwoziem, może skutkować wyraźnym ściąganiem. Przyczyną zachwiania toru jazdy może być także, chociażby, zakrzywienie kolumny McPhersona lub kłopoty z zawieszeniem (np. wahacze lub przeguby).


 

Samochód ściąga na lewo w trakcie przyspieszania, a może ściąga w prawo przy hamowaniu? Niezależnie od rodzaju nieregularności toru należy zawsze sprawdzić wartości kątów poszczególnych elementów geometrii układu jezdnego, takich jak: kąt nachylenia kół względem podłoża (camber) czy zbieżności osi przednich i tylnych. Wykonać to można na dowolnej stacji diagnostycznej.

Czy koła mogą być przyczyną ściągania samochodu?

Oczywiście. Opony są jedynym elementem mającym bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Wszelkie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu odczuwalne będą więc w trakcie jazdy.

Najczęściej istotą problemu będzie niewłaściwe ciśnienie. Różnice pomiędzy poszczególnymi oponami mogą powodować odchylenia w oporach toczenia, przez co koła nie będą pracowały równomiernie. Jeśli samochód ściąga, przyczyną może być również geometria kół.

Nieprawidłowy tor jazdy może być także objawem nierównomiernego zużycia opon lub ich uszkodzenia. W przypadku, gdy samochód ściąga w prawo lub lewo może to także oznaczać, że opony na jednej stronie ząbkują.

Prosta diagnoza kół w 4 krokach:

Większość usterek powodujących ściąganie pojazdu może być niewidoczna dla kierowcy. W przypadku uszkodzeń mechanicznych najczęściej nie obędzie się bez wizyty w warsztacie. Zanim jednak odwiedzimy stację diagnostyczną, warto sprawdzić, czy przyczyną ściągania nie są koła. W takim przypadku inspekcję możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy do tego lewarek, klucz do kół, prosty odcinek drogi i trochę czasu.

Jeśli chcesz dokonać inspekcji kół samodzielnie, postępuj według poniższego schematu. Wyjaśniamy w nim najważniejsze kroki i poszczególne nieprawidłowości:

Przyczyny ściągania samochodu na boki - krok po kroku

Sprawdź również:

Opony letnie

Opony całoroczne