Podczas poszukiwania nowego kompletu opon z pewnością nieraz natknąłeś się na określenia, które były dla Ciebie nie do końca jasne. Jednym z takich terminów mógł być bieżnik kierunkowy. Aby ułatwić Ci analizę poszczególnych modeli przygotowaliśmy artykuł, w którym znajdziesz wszystko to, co warto wiedzieć na temat tego typu ogumienia. Podpowiemy, jak założyć opony kierunkowe oraz jakie wady i zalety ma to rozwiązanie.

Opony kierunkowe doskonale odprowadzają wodę, śnieg i błoto pośniegowe.Opony kierunkowe doskonale odprowadzają wodę, śnieg i błoto pośniegowe.

Do wyboru mamy:

  • Bieżnik symetryczny – należy do najmniej popularnych. Są to opony dwukierunkowe o prostej budowie, obecnie montowane głównie w samochodach małych osobowych oraz dostawczych i ciężarowych;

  • Bieżnik asymetryczny – różni się budową w części wewnętrznej i zewnętrznej, gdzie każda z nich odpowiedzialna jest za różne grupy osiągów. Opony asymetryczne najczęściej montowane są w autach o większych gabarytach i dużej mocy. W ofercie producentów można znaleźć opony asymetryczne kierunkowe;

  • Bieżnik kierunkowy – charakteryzuje się doskonałym odprowadzaniem cieczy podczas jazdy na mokrej jezdni.

Bridgestone - opony to najważniejszy system bezpieczeństwa

Opony kierunkowe – jak rozpoznać

Bieżnik ogumienia tego typu układa się w kształt litery "V" lub "U". Ta specyficzna konstrukcja sprawia, że opony kierunkowe montażem nieco różnią się od pozostałych rozwiązań. Aby koło gwarantowało najlepsze osiągi, kierunek bieżnika przy zakładaniu opony musi pokrywać się ze wskazaniem producenta. Oznaczenia opon kierunkowych znajdują się na ich boku.

Bieżnik opony kierunkowej zbiega się w charakterystyczną literę
Bieżnik opony kierunkowej zbiega się w charakterystyczną literę "V".

Dominującym elementem tego typu bieżnika są skośne rowki, prowadzące od środka do barków po lewej i prawej stronie opony, na pierwszy rzut oka wskazujące na kierunek opony. Bardzo często sieć ta uzupełniona jest szerokimi rowkami obwodowymi, które kanalizują wodę. Taki układ pozwala szybko i efektywnie wyrzucać wodę spod koła na zewnątrz, co chroni przed zjawiskiem aquaplaningu.

Opony kierunkowe letnie świetnie sprawdzają się podczas ulew i jazdy po mokrej nawierzchni. Opony kierunkowe zimowe dodatkowo doskonale poradzą sobie z błotem pośniegowym.

Opony zimowe kierunkowe czy asymetryczne?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak większość zimówek to właśnie opony jednokierunkowe. Stając przed wyborem: opony kierunkowe czy asymetryczne na zimę zastanów się, w jakich warunkach będziesz je użytkował i jaki jest Twój styl jazdy.

Zalety i wady opon kierunkowych

Producenci projektując kolejne modele kierują się różnymi priorytetami, ponieważ do tej pory nie udało się jeszcze stworzyć technologii, która poprawiałaby jednocześnie wszystkie osiągi. Ogumienie idealne nie istnieje, jednak z całą pewnością można stwierdzić, że kierunkowość opony pozytywnie wpływa na część parametrów.

Zalety

Wady

bardzo dobre osiągi na mokrych nawierzchniach (przesunięcie granicy występowania zjawiska aquaplaningu o około 20%)

50% ryzyka, że kierunek toczenia opony zapasowej będzie odwrotny do tego w uszkodzonym kole

wyższa przyczepność na suchej nawierzchni

mniejsza odporność na ząbkowanie

atrakcyjny, dynamiczny wygląd bieżnika

głośniejsza praca w porównaniu z bieżnikiem asymetrycznym

 

Opony kierunkowe - jak zakładać

Idea tego rozwiązania opiera się na montażu i użytkowaniu ogumienia zgodnie z założeniem producenta. Oznaczenie opon kierunkowych znajduje się na jej boku i zazwyczaj ma formę strzałki lub innego elementu graficznego oraz napisu (np. ROTATION). Kierunek toczenia musi być zgodny z kierunkiem ruchu samochodu, w innym przypadku osiągi opony będą ograniczone.

Opony kierunkowe należy montować zgodnie z kierunkiem rotacji wskazanym na boku opony.
Opony kierunkowe oznaczenia

Aby mieć pewność, że komplet nowych opon jest właściwie zamontowany, najlepiej oddać wymianę kół w ręce specjalistów, posiadających fachową wiedzę i sprzęt. W zakładach wulkanizacyjnych wykorzystywane są, chociażby montażownice, wyważarki i maszyny do zdejmowania opon, które znacząco ułatwiają prace. Montażownica do opon używana jest m.in. do zakładania ogumienia na felgi.

Pamiętaj, aby na wszelki wypadek sprawdzić efekt pracy wulkanizatora po każdym demontażu kół z samochodu. Inne założenie ogumienia kierunkowego w pojeździe, niż wskazuje na to oznakowanie opon, jest wciąż jednym z najpopularniejszych błędów!

Opony kierunkowe założone odwrotnie

Po nieodpowiednim zamontowaniu opony na suchej jezdni nie odczuwa się zmian w trakcji i precyzji prowadzenia, ale rośnie poziom hałasu. Natomiast podczas jazdy na mokrej jezdni zauważa się obniżenie prędkości, przy której pojawia się aquaplaning. Opony letnie kierunkowe w takim przypadku mogą sobie nie poradzić nawet przy najmniejszych opadach deszczu. Dodatkowo w trakcie bardzo dynamicznej jazdy na zakręcie utrata przyczepności może nastąpić bez ostrzeżenia!

Wymianę opon należy zostawić fachowcom

Do wymiany opon potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, w tym m.in. montażownica do kół ciężarowych i osobowych
 

Najlepsze opony kierunkowe

Opony kierunkowe opinie naszych klientów zbierają regularnie. Możesz je sprawdzić pod większością modeli dostępnych w ofercie Oponeo.

Popularne modele opon kierunkowych zimowych: 

Popularne modele opon kierunkowych letnich: