Wybór nowych opon to wbrew pozorom trudne zadanie. Poszukując idealnego modelu wielu kierowców zastanawia się, czy opony premium warte są swojej ceny. Obawy w tym przypadku nie są jednak zasadne – oferowane w najwyższym segmencie technologie realnie przekładają się na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. W naszym rankingu opon premium odkryjesz najlepsze zdaniem klientów Oponeo ogumienie sezonowe oraz całoroczne.

Widok na przednie koło jadącego po autostradzie samochoduWybór opon premium zwiększa stabilność samochodu, nawet podczas gwałtownych manewrów. 

Opony klasy premium – czy warto je kupić?

Opony klasy premium to modele najwyższej jakości, bazujące na najnowocześniejszych rozwiązaniach. Dla producentów segment ten jest priorytetem – to ich wizytówka, świadcząca o innowacyjności oraz pozycji w branży.

Koncerny przeznaczają dużą część środków finansowych na badania oraz rozwój technologii stosowanych w oponach premium. W rezultacie kierowcy mogą korzystać z zaawansowanych mieszanek gumowych, pionierskich rzeźb bieżnika czy dopracowanych konstrukcji o najlepszych na rynku parametrach. W tym przypadku coraz mniej mówi się o kompromisach osiągów. Nierzadko zdarza się, że do modeli premium trafiają technologie ze sportów motorowych. Są one opracowywane z myślą o ekstremalnych wyzwaniach, dlatego na drogach radzą sobie w każdej sytuacji.

Krótsza droga hamowania, większa precyzja prowadzenia samochodu w zróżnicowanych warunkach pogodowych czy dłuższy okres eksploatacji ogumienia bez utraty właściwości – m.in. do tego dążą producenci opon premium. A dążenia te przekładają się przede wszystkim na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz poprawę komfortu podróżujących. Dlatego wiele przemawia za tym, że warto inwestować w ogumienie z najwyższej półki.

Co wybrać? Opony klasy premium czy średniej lub ekonomicznej?

Według podstawowego podziału wyróżniamy trzy klasy opon: premium, średnią oraz ekonomiczną (budżetową). I choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że modele przynależące do poszczególnych segmentów odróżnia przede wszystkim cena, to ta w rzeczywistości jest jedynie konsekwencją wielu różnic występujących pomiędzy nimi. Chodzi o poziom oferowanych osiągów, wszechstronność, a także materiały użyte do produkcji – zwłaszcza mieszanki gumowe, które cechują się choćby inną trwałością, w tym odpornością na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne.

Opony premium na lato, zimę oraz całoroczne są produkowane przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań na rynku. Po pewnym czasie jednak technologie nie tyle się przedawniają, co wypierane są przez nowsze, dające więcej możliwości. Wówczas te starsze trafiają do średniego segmentu, którego charakterystyczną cechą jest łączenie sprawdzonych rozwiązań z atrakcyjnymi cenami. Do klasy budżetowej docierają na samym końcu. Nie ma się więc co dziwić, że należącym do niej markom trudno doścignąć zdecydowanie szybciej rozwijającą się konkurencję. Oczywiście i w segmencie budżetowym znajdziemy modele wyróżniające się bardzo dobrymi osiągami, niemniej trzeba pamiętać, że nie są one tak wszechstronne, jak opony premium. A to cecha niezwykle ważna, decydująca o bezpieczeństwie w zmieniających się okolicznościach.

Zastanawiając się, co jest lepsze – opony klasy premium, a może średniej lub ekonomicznej, odpowiedzmy sobie na kilka prostych pytań, dotyczących indywidualnych potrzeb.

  • Jaki samochód posiadam? Czy jest to auto miejskie o małej mocy, czy duża i ciężka limuzyna dysponująca mocnym silnikiem?
  • Gdzie głównie poruszam się samochodem – po mieście, długich trasach czy w trybie mieszanym (zarówno miasto, jak i trasy)?
  • Jak jeżdżę na co dzień? Spokojnie i płynnie czy agresywnie i dynamicznie?

W ten sposób ustalimy nasze podstawowe oczekiwania wobec ogumienia.

Dla kogo przeznaczone są opony klasy premium?

Na opony premium powinni zdecydować się najbardziej wymagający kierowcy, którzy pokonują duże odległości, a swój styl jazdy określają jako dynamiczny. Wyposażone w nie auto z większym prawdopodobieństwem zatrzyma się na czas albo bez utraty przyczepności ominie przeszkodę, która niespodziewanie pojawi się na drodze. Z drugiej strony ogumienie segmentu premium dedykowane jest zwłaszcza do samochodów klasy średniej i wyższej, limuzyn, aut sportowych oraz pojazdów o dużej mocy silnika. Często są to modele z homologacją.

Tak naprawdę jednak po opony premium – letnie, zimowe czy całoroczne – może sięgnąć każdy, kto chce podróżować maksymalnie bezpiecznie, tak samo na trasie, jak i w ruchu miejskim, bez względu na warunki atmosferyczne. Ich zakup należy traktować jako inwestycję.

Auto przejeżdżające przez kałużęOpony premium gwarantują pewne prowadzenie na każdym typie nawierzchni

Opony klasy premium – wybór klientów*

Nie jest możliwym wskazanie najlepszej marki opon – każdy producent ma w swoim katalogu modele wyróżniające się wyjątkowymi właściwościami. Aby nieco ułatwić podjęcie decyzji osobom planującym zakup nowego kompletu, sprawdziliśmy najwyżej oceniane opony klasy premium – ranking ten obejmuje modele z każdego sezonu, cieszące się największym uznaniem wśród klientów Oponeo. Opinie te są sumą doświadczeń zdobytych dzięki przejechaniu tysięcy kilometrów. Przekazana nam ocena może więc być dobrą wskazówką przy poszukiwaniu najlepszego ogumienia.

Opony letnie klasy premium – ranking

Wysokie temperatury, nagłe zmiany pogody czy ulewne deszcze stawiają przed ogumieniem wysokie wymagania, za którymi idą oczekiwania kierowców. Wybierając letnie opony premium kierowca zyskuje pewność, ze poradzą one sobie w najtrudniejszych warunkach, sprawiając że jazda będzie bezpieczna i komfortowa.

ModelOcena
Michelin Primacy 4+
4,8
Michelin Pilot Sport 5
4,8
Bridgestone Turanza 6
4,8
Michelin Primacy 4
4,7
Continental UltraContact
4,7

W kategorii opon letnich premium możemy zauważyć prawdziwą dominację marki Michelin. Produkty firmy słyną z doskonałych właściwości jezdnych oraz wytrzymałości, co przełożyło się na duże zaufanie kierowców.

Michelin Primacy 4+ 

To wyjątkowa opona letnia, która zapewni maksymalny poziom bezpieczeństwa kierowcy w każdych warunkach pogodowych. Zastosowana w modelu technologia MaxTouch Construction odpowiada za jak najlepsze przyleganie do nawierzchni, co przekłada się na rewelacyjne właściwości jezdne oraz krótką drogę hamowania.

Mieszanka gumowa opracowana w technologii EverGrip oferuje wyjątkową przyczepność zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni, znacznie zmniejszając ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Innowacyjny, samoregenerujący się bieżnik maksymalne wydłuża przebiegi, co daje najwyższy poziom bezpieczeństwa kierowcy na każdym etapie użytkowania. Stabilność, rewelacyjne osiągi oraz wysoka jakość – to właśnie te cechy sprawiły, że model Primacy 4+ cieszył się największym uznaniem naszych klientów.

Opony zimowe klasy premium – ranking

Choć zimy w naszym kraju nie są już tak surowe jak dawniej, to nie możemy rezygnować z bezpieczeństwa w tym okresie. Aby czuć się pewnie za kierownicą naszego auta także w chłodniejsze dni, powinniśmy wybrać zimowe opony premium, które zapewnią nam dobre prowadzenie zarówno na mokrej, jak i na ośnieżonej czy oblodzonej nawierzchni. Oto zestawienie modeli, które zostały najbardziej docenione przez kierujących.

ModelOcena
Michelin Alpin 6
4,8
Michelin Pilot Alpin
4,8
Goodyear UltraGrip Performance 3
4,8
Continental WinterContact TS 870
4,7
Bridgestone Blizzak LM001
4,4

W pierwszej piątce najwyżej ocenianych modeli zimowych ponownie pojawiła się dwójka przedstawicieli francuskiego producenta, zajmując dwa czołowe miejsce. Zimowa seria Alpin od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kierowców.   

Michelin Alpin 6

To model zdecydowanie wyróżniający się na tle innych opon zimowych. Każdy jego aspekt został opracowany tak, by w najsurowszych warunkach kierowca czuł się pewnie i miał pełną kontrolę nad autem, nawet podczas jazdy w górach. Wyposażona w sztandarowe technologie marki opona zachowa doskonałą przyczepność zarówno na śniegu, lodzie czy błocie pośniegowym – także przy niskich temperaturach.

Unikalny wielowarstwowy bieżnik na każdym etapie zużycia zachowuje pełnię właściwości jezdnych. Dzięki temu kierowca ma zagwarantowane bezpieczeństwo podróży na każdym etapie użytkowania opony. Kierunkowy wzór odpowiada za wzorową trakcję oraz sprawne usuwanie resztek śniegu z opony. W ten sposób zyskujemy ma pewność, że samochód zachowa doskonałą przyczepność na każdej nawierzchni.

Opony całoroczne klasy premium – ranking

Wersje wielosezonowe już od kilku lat zyskują na popularności wśród właścicieli samochodów. Coraz łagodniejsze zimy oraz brak konieczności odwiedzenia zakładu wulkanizacyjnego dwa razy do roku zachęca kierowców do zamontowania modeli całorocznych, które bardzo często swoimi właściwościami nie odbiegają od modeli sezonowych.

ModelOcena
Michelin CrossClimate 2
4,7
Goodyear Vector 4Seasons Gen-3
4,7
Michelin CrossClimate+
4,7
Pirelli Cinturato All Season SF2
4,7
Continental AllSeasonContact
4,6

Także w przypadku opon premium całorocznych, według naszych klientów bezkonkurencyjny okazał się model francuskiego koncernu. Rywalizacja była jednak bardzo wyrównana.

Michelin CrossClimate 2  

Pełna stabilność pojazdu w każdych warunkach, wyjątkowa ochrona przed aquaplaningiem oraz wysoki komfort jazdy nawet przy dużych prędkościach. Michelin CrossClimate 2 to opona, która łączy w sobie najlepsze technologie z modeli letnich oraz zimowych. Została zaprojektowana tak, by zarówno w pełnym słońcu, ulewnym deszczu czy obfitym śniegu kierowca miał pełną kontrolę nad samochodem.

Zastosowana termoadaptacyjna mieszanka gumowa, w połączeniu ze starannie opracowanym wzorem bieżnika sprawia, że  Michelin CrossClimate 2 będzie niezawodna na każdej nawierzchni. Model ten cechuje się również wysoką trwałością, pozwalającą uzyskać wyjątkowo długie przebiegi, a także wysoką efektywnością energetyczną. Niskie opory toczenia wpływają na niski poziom spalania paliwa, co przekłada się na realne oszczędności w postaci rzadszych wizyt na stacji benzynowej.

*Noty przedstawione w tabelach (skala 1-5) zostały wystawione przez klientów Oponeo między styczniem 2023 a marcem 2024 roku. Ranking opon premium obejmuje wyłącznie modele, które otrzymały minimalną wymaganą liczbę opinii. W przypadku jednakowej noty, o pozycji w zestawieniu decydowała liczba wystawionych opinii w danym okresie. Ze względu na zawężenie czasowe, przedstawione noty mogą różnić się od tych, wyświetlanych obecnie na kartach produktów.