Opony ekonomicznie niezmiennie cieszą się zainteresowaniem kierowców. Chociaż przystępna cena jest podstawowym czynnikiem przemawiającym za ich wyborem, to wcale nie warunkuje ona niskiej jakości. Budżetowe modele stanowią alternatywę dla propozycji z segmentu średniego i premium – wszystko jednak zależy od naszych oczekiwań i potrzeb. W tekście rozważamy, kto powinien się nimi zainteresować, a także prezentujemy rankingi opon klasy ekonomicznej: letnich, zimowych oraz całorocznych.

samochody jadące przez mostOpony ekonomiczne polecane są przede wszystkim do spokojniej jazdy. 

 

Opony klasy ekonomicznej – co je charakteryzuje?

Za ogumienie klasy ekonomicznej, nazywanej również budżetową, uznawane są najmniej innowacyjne modele na rynku. Do ich produkcji nie stosuje się ultranowoczesnych technologii i rewolucyjnych mieszanek gumowych, a bieżniki nie należą do najnowocześniejszych. Opierają się one na starszych, sprawdzonych rozwiązaniach, często pozyskiwanych od wspierających koncernów. Dlatego właśnie z reguły to najtańsze opony na rynku. 

Zapewniają bezpieczeństwo na drodze, jednak w porównaniu z produktami wyższych klas widoczne są braki w poszczególnych parametrach. Dlatego poleca się, aby były one stosowane wtedy, gdy nasze potrzeby nie są wysokie i na co dzień nie testujemy granic możliwości ogumienia zamontowanego w aucie.

Opony klasy ekonomicznej to dobry wybór dla kierowców, którzy:

  • rzadko pokonują długie dystanse;
  • jeżdżą głównie po mieście;
  • swój styl jazdy określają jako spokojny.

Często mówi się również o tym, że budżetowe ogumienie powinno być montowane głównie w małych autach miejskich, natomiast samochodom o mocniejszych silnikach dedykowane są opony wyższych klas. Jest to prawda, jednakże trzeba zauważyć, że pośród ekonomicznych modeli również znajdziemy takie, które oznaczone są jako High Performance lub Ultra High Performance i mają odpowiadać nieco większym wymaganiom.

Marki opon ekonomicznych

Popularne marki zaliczane do segmentu ekonomicznego to m.in.: Dębica, Barum, Sava, Dayton, Imperial, Kormoran, Firemax, Delinte, Neolin, Matador i Laufenn.

Klasa ekonomiczna a średnia

Zasadniczą różnicą pomiędzy oponami klasy ekonomicznej i średniej jest to, że w przypadku tych drugich stosuje się nowocześniejsze rozwiązania. Z reguły cykl życia technologii w branży oponiarskiej zaczyna się na klasie premium – z myślą o niej producenci inwestują ogromne środki w rozwój i badania. Po jakimś czasie kolejne innowacje wypierają starzejące się rozwiązania, a wówczas te trafiają do klasy średniej. W ten sposób koncerny, do których należy wiele marek, mogą dalej wykorzystywać sprawdzoną technologię, na którą wcześniej wydali fundusze. Ze względu na upływ czasu oferują ją jednak w niższych cenach.

Cykl kończy się na klasie ekonomicznej, do której technologie trafiają najpóźniej, będąc już ugruntowanymi rozwiązaniami w branży. Zatem w teorii otrzymujemy dobre ogumienie, ale w praktyce na rynku często dostępne są modele o zdecydowanie lepszych właściwościach i osiągach. Choćby obserwując wyniki testów można zauważyć, że najtańsze modele są zdecydowanie mniej wszechstronne niż te z wyższych półek.

Opony klas ekonomicznej i średniej są najczęściej brane pod uwagę przez osoby poszukujące nowego kompletu, ale mające ograniczony budżet. Wybór dokonuje się wtedy między satysfakcjonującymi oponami w niskiej cenie, a bardzo dobrymi oponami w korzystnej cenie. Podejmując decyzję warto bliżej przyjrzeć się poszczególnym modelom, ponieważ lepsze właściwości to także większa wytrzymałość, dłuższy okres eksploatacji czy niższe opory toczenia, które w dłuższej perspektywie przekładają się na oszczędności w portfelu. Do tego dochodzi jeszcze komfort użytkowania.

To wszystko nie zmienia faktu, że nowe opony klasy ekonomicznej zawsze mają przewagę nad używanym ogumieniem, bez względu na widniejące na nim logo. Zapewniają one zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa, a przy tym służą przez dłuższy czas.

Porada

Szukasz ogumienia w niskiej cenie? Sprawdź tanie opony dostępne w naszym sklepie.

Opony klasy ekonomicznej – ranking

Liczba dostępnych modeli opon na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Wybór odpowiedniego nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli chcemy kupić budżetowe ogumienie, które poza atrakcyjną ceną będzie oferowało także satysfakcjonujące osiągi. Zazwyczaj o właściwościach danej opony decydują niuanse, a dla nieobeznanego kierowcy wszystkie oferowane produkty mogą się wydawać bardzo podobne. Z myślą o dylematach pojawiających się podczas zakupu nowego ogumienia wyłoniliśmy polecane opony klasy ekonomicznej. Rankingi powstały dzięki opiniom wystawionym przez klientów Oponeo. 

Ranking opon letnich klasy ekonomicznej

Które modele zasłużyły na wyróżnienie? Zaczynamy od propozycji na sezon letni.

Model oponyNota*
Dębica Presto UHP 25,35
Barum Bravuris 5HM5,35
Dębica Presto HP25,3
Imperial Ecodriver 45,25
Kormoran Road Performance5,25

*Noty przedstawione w tabeli (skala 1-6) zostały wystawione przez klientów Oponeo w okresie między 01.01.2021 a 01.03.2022. Ranking opon ekonomicznych obejmuje modele, które otrzymały minimalną wymaganą liczbę opinii. Ze względu na zawężenie czasowe, przedstawione noty mogą różnić się od tych, podanych na kartach produktów.

W gronie najwyżej ocenianych opon ekonomicznych znalazły się aż trzy propozycje od marek o polskich korzeniach. Dębica, wspierana jest przez koncern Goodyear, natomiast Kormoran należy do Michelin.

Najwyżej oceniana Dębica Presto UHP 2 to rozwiązanie UltraHigh Performance. Docelowo skierowana jest do posiadaczy aut z większą mocą silnika, którzy czerpią satysfakcję z dynamicznej jazdy. Asymetryczny bieżnik opony wykazuje dobre właściwości w lecie i odpowiada za bezpieczeństwo podczas podróży. Przyczepność na suchej nawierzchni jest zasługą usztywnionego, zewnętrznego żebra. Za trakcje na mokrej drodze odpowiadają liczne nacięcia oraz rowki, jak również zaokrąglone barki. Ponadto zastosowana mieszanka gumowa pozwala na obniżenie oporów toczenia i związanego z tym spalania paliwa przez samochód.

Ranking opon zimowych klasy ekonomicznej

Wobec ogumienia na sezon zimowy wymagania są szczególnie wysokie – nawet jeżeli przyjmiemy, że poruszamy się przeważnie po miejskich uliczkach, które są regularnie odśnieżane. Niemniej w grupie opon ekonomicznych jest kilka modeli, które zasłużyły na uznanie kierowców.

Model oponyNota*
Firemax FM8065,55
Dębica Frigo HP25,35
Kormoran Snow5,35
Dębica Frigo 25,3
Sava Eskimo S3+5,3

*Noty przedstawione w tabeli (skala 1-6) zostały wystawione przez klientów Oponeo w 2021 roku. Ranking opon ekonomicznych obejmuje modele, które otrzymały minimalną wymaganą liczbę opinii. Ze względu na zawężenie czasowe, przedstawione noty mogą różnić się od tych, podanych na kartach produktów.

Tym razem najwyższy stopień na podium zajęły chińskie opony marki Firemax. W walce o pierwsze miejsce wyprzedziły modele wspomnianych już marek Dębica oraz Kormoran.

Firemax FM806 to model zaprojektowany z myślą o jeździe w zimowych warunkach. Dzięki głębokim rowkom bieżnik odprowadza wodę i błoto pośniegowe, natomiast system zygzakowatych lameli zwiększa przyczepność na śniegu. Żebra znajdujące się w środkowej części wpływają na dużą stabilność kierunkową, co przekłada się na pewne prowadzenie, zwłaszcza na prostych odcinkach. Do produkcji zastosowano specjalną mieszankę, która ma ograniczać szybkie ścieranie się wierzchniej warstwy gumy, w rezultacie czego komplet może być użytkowany przez długi czas i wiele kilometrów.

Ranking opon całorocznych klasy ekonomicznej

Ostatni ranking dotyczy opon ekonomicznych, które mają służyć przez cały rok, nieprzerwanie dbając o bezpieczeństwo podróżujących. Muszą one sprawdzać się w szerokim zakresie temperatur i bez względu na to, czy asfalt jest nagrzany promieniami słonecznymi, czy pokryty warstwą lodu i białego puchu.

Model oponyNota*
Dębica Navigator 35,35
Barum Quartaris 55,3
Laufenn G Fit 4S5,3
Dębica Navigator 25,2
Imperial All Season Driver5,2

*Noty przedstawione w tabeli (skala 1-6) zostały wystawione przez klientów Oponeo w 2021 roku. Ranking opon ekonomicznych obejmuje modele, które otrzymały minimalną wymaganą liczbę opinii. Ze względu na zawężenie czasowe, przedstawione noty mogą różnić się od tych, podanych na kartach produktów.

Po raz drugi w naszych zestawieniach ekonomiczne opony Dębica sięgają po laur zwycięstwa. Co więcej, klienci Oponeo aż dwukrotnie wyróżnili linię Navigator.

Projektując trzecią generację Dębicy Navigator, skupiono się na następujących obszarach: osiągach na mokrej nawierzchni, na śniegu oraz ekonomii użytkowania. Opona wyposażona jest w kierunkowy bieżnik, niezastąpiony podczas opadów deszczu. Wydajne odprowadzanie wody spod kół przekładała się na ochronę przed poślizgami, czyli tzw. aquaplaningiem. Lamele ułożone są w taki sposób, aby mogły jeszcze skuteczniej wgryzać się w śnieg dla lepszej przyczepności zimą. Z myślą o efektywności paliwowej i przedłużonej eksploatacji postawiono na polimerową mieszankę gumową.

Szukasz opon i nie wiesz na jakiego producenta się zdecydować? Sprawdź nasz ranking producentów opon samochodowych!