Opony ekonomiczne niezmiennie cieszą się zainteresowaniem kierowców. Chociaż przystępna cena jest podstawowym czynnikiem przemawiającym za ich wyborem, to wcale nie warunkuje ona niskiej jakości. Budżetowe modele stanowią alternatywę dla propozycji z segmentu średniego i premium – wszystko jednak zależy od naszych oczekiwań i potrzeb. W artykule wyjaśnimy, kto powinien się nimi zainteresować, a także zaprezentujemy rankingi opon klasy ekonomicznej: letnich, zimowych oraz całorocznych.

opony ekonomiczneOpony ekonomiczne polecane są przede wszystkim do spokojniej jazdy. 

Opony klasy ekonomicznej – co je charakteryzuje?

Klasa ekonomiczna, nazywana również budżetową, uznawana jest za najmniej innowacyjną na rynku. Do produkcji modeli z tego segmentu nie stosuje się ultranowoczesnych technologii i rewolucyjnych mieszanek gumowych, a bieżniki nie należą do najnowocześniejszych. Opierają się one na starszych, sprawdzonych rozwiązaniach, często pozyskiwanych od wspierających koncernów. Dlatego właśnie z reguły to najtańsze opony na rynku.

Mimo ich niskiej ceny zapewniają bezpieczeństwo na drodze, jednak w porównaniu z produktami wyższych klas, widoczne są braki w poszczególnych parametrach. Dlatego poleca się, aby były one stosowane wtedy, gdy nasze potrzeby nie są wysokie i na co dzień nie testujemy granic możliwości ogumienia zamontowanego w aucie.

Opony klasy ekonomicznej to dobry wybór dla kierowców, którzy:

  • rzadko pokonują długie dystanse;
  • jeżdżą głównie po mieście;
  • swój styl jazdy określają jako spokojny.

Często mówi się również o tym, że budżetowe ogumienie powinno być montowane głównie w małych autach miejskich, natomiast samochodom o mocniejszych silnikach dedykowane są opony wyższych klas. Jest to prawda, jednakże trzeba zauważyć, że pośród ekonomicznych modeli również znajdziemy takie, które oznaczone są jako High Performance lub Ultra High Performance i mają odpowiadać nieco większym wymaganiom.

Marki opon ekonomicznych

Popularne marki zaliczane do segmentu ekonomicznego to m.in.: Dębica, Barum, Sava, Dayton, Imperial, Kormoran, Firemax, Delinte, Neolin, Matador i Laufenn.

Klasa ekonomiczna a średnia

Zasadniczą różnicą pomiędzy oponami klasy ekonomicznej i średniej jest to, że w przypadku tych drugich stosuje się nowocześniejsze rozwiązania. Z reguły cykl życia technologii w branży oponiarskiej zaczyna się na klasie premium – z myślą o niej producenci inwestują ogromne środki w rozwój i badania. Po jakimś czasie kolejne innowacje wypierają starzejące się rozwiązania, a wówczas te trafiają do klasy średniej. W ten sposób koncerny, do których należy wiele marek, mogą dalej wykorzystywać sprawdzoną technologię, na którą wcześniej wydali fundusze. Ze względu na upływ czasu oferują ją jednak w niższych cenach.

Cykl kończy się na klasie ekonomicznej, do której technologie trafiają najpóźniej, będąc już ugruntowanymi rozwiązaniami w branży. Zatem w teorii otrzymujemy dobre ogumienie, ale w praktyce na rynku często dostępne są modele o zdecydowanie lepszych właściwościach i osiągach. Choćby obserwując wyniki testów, można zauważyć, że najtańsze modele są zdecydowanie mniej wszechstronne niż te z wyższych półek.

Opony klas ekonomicznej i średniej są najczęściej brane pod uwagę przez osoby poszukujące nowego kompletu, ale mające ograniczony budżet. Wybór dokonuje się wtedy między satysfakcjonującymi oponami w niskiej cenie, a bardzo dobrymi w korzystnej cenie. Podejmując decyzję, warto bliżej przyjrzeć się poszczególnym modelom, ponieważ lepsze właściwości to także większa wytrzymałość, dłuższy okres eksploatacji czy niższe opory toczenia, które w dłuższej perspektywie przekładają się na oszczędności w portfelu. Do tego dochodzi jeszcze komfort użytkowania.

To wszystko nie zmienia faktu, że nowe opony klasy ekonomicznej zawsze mają przewagę nad używanym ogumieniem, bez względu na widniejące na nim logo. Zapewniają one zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa, a przy tym służą przez dłuższy czas.

Opony klasy ekonomicznej – ranking

Liczba dostępnych modeli opon na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Wybór odpowiedniego nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli chcemy kupić budżetowe ogumienie, które poza atrakcyjną ceną będzie oferowało także satysfakcjonujące osiągi. Zazwyczaj o właściwościach danej opony decydują niuanse, a dla nieobeznanego kierowcy wszystkie oferowane produkty mogą się wydawać bardzo podobne. Z myślą o dylematach pojawiających się podczas zakupu nowego ogumienia wyłoniliśmy dobre, tanie opony letnie z klasy ekonomicznej. Rankingi powstały dzięki opiniom wystawionym przez klientów Oponeo. 

Ranking opon letnich klasy ekonomicznej

Które modele zasłużyły na wyróżnienie? Zaczynamy od propozycji na sezon letni.

MiejsceModel oponyNota*
1.Dębica Presto HP 24,5
2.Dębica Presto UHP 24,5
3.Kormoran Road Performance4,4
4.Firemax FM6014,3
5.Kormoran Ultra High Performance4,3


W gronie najwyżej ocenianych tzw. oszczędnych opon znalazły się aż trzy propozycje od marek o polskich korzeniach. Dębica, wspierana jest przez koncern Goodyear, natomiast Kormoran należy do Michelin.

Najwyżej oceniana Dębica Presto HP 2 to opona z segmentu High Performance. Docelowo skierowana jest do posiadaczy aut z większą mocą silnika, którzy czerpią satysfakcję z dynamicznej jazdy. Asymetryczny bieżnik opony wykazuje dobre właściwości w lecie i odpowiada za bezpieczeństwo podczas podróży w różnych warunkach. Przyczepność na suchej nawierzchni jest zasługą usztywnionych stref bocznych. 

Za trakcję na mokrej drodze odpowiada gęsta sieć, przebiegających w różnych kierunkach lameli, jak również zaokrąglone barki. Ponadto zastosowana mieszanka gumowa pozwala na obniżenie oporów toczenia i związanego z tym spalania paliwa przez samochód.

Ranking opon zimowych klasy ekonomicznej

Wobec ogumienia na sezon zimowy wymagania są szczególnie wysokie – nawet jeżeli przyjmiemy, że poruszamy się przeważnie po miejskich uliczkach, które są regularnie odśnieżane. Niemniej w grupie opon ekonomicznych jest kilka modeli, które zasłużyły na uznanie kierowców.

MiejsceModel oponyNota*
1.Kormoran Snow4,5
2.Dębica Frigo HP24,5
3.Neolin NeoWinter4,4
4.Firemax FM805+4,4
5.Dębica Frigo 24,2


Wśród wyróżnionych opon zimowych z segmentu budżetowego ponownie dostrzec można dominację polskich producentów. Miejsca na podium podzieliły między siebie firmy Kormoran oraz Dębica. 

Kormoran Snow to opona, która pomimo już kilku sezonów na rynku, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kierowców. Wynika to z dobrej jakości wykonania, podpartej technologiami francuskiej marki Michelin. Zastosowany w modelu kierunkowy bieżnik ma za zadanie radzić sobie z zalegającymi na drodze śniegiem czy błotem. Odpowiada za to specjalny pas centralny z szerokimi kanałami o nieregularnych kształtach. 

Taka konstrukcja zapobiega blokowaniu się bieżnika, dzięki czemu opona zawsze zachowuje optymalny obszar kontaktu z nawierzchnią. O elastyczność przy niskich temperaturach dba mieszanka gumowa na bazie naturalnego kauczuku, sadzy i krzemionki.

Ranking opon całorocznych klasy ekonomicznej

Ostatni ranking dotyczy opon ekonomicznych, które mają służyć przez cały rok, nieprzerwanie dbając o bezpieczeństwo podróżujących. Muszą one sprawdzać się w szerokim zakresie temperatur i bez względu na to, czy asfalt jest nagrzany promieniami słonecznymi, czy pokryty warstwą lodu i białego puchu.

MiejsceModel oponyNota*
1.Laufenn G Fit 4S4,5
2.Dębica Navigator 34,5
3.Kormoran All Season4,5
4.Neolin Neo4Season4,5
5.Barum Quartaris 54,4


Po laur zwycięstwa sięgnęło ogumienie Laufenn G Fit 4S, które zostało przez kierowców ocenione jako dobra, tania opona wielosezonowa do jazdy przez cały rok w zróżnicowanych warunkach.  

W tym modelu znajduje się specjalny bieżnik kierunkowy. Dzięki niemu możliwe jest pewne podróżowanie w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są wąskie rowki ułożone pod różnymi kątami, zapewniające dużą stabilność. Dwa rodzaje lameli działają skutecznie zarówno podczas deszczu, jak i śniegu, zapobiegając niekontrolowanym poślizgom. Specjalnie opracowana mieszanka gumowa z dużą zawartością krzemionki odpowiada za dobrą przyczepność na mokrej i zaśnieżonej nawierzchni.


*Noty przedstawione w tabelach (skala 1-5) zostały wystawione przez klientów Oponeo między 01.01. 2023 a 13.03. 2024 roku. Ranking opon ekonomicznych obejmuje wyłącznie modele, które otrzymały minimalną wymaganą liczbę opinii. W przypadku jednakowej noty, o pozycji w zestawieniu decydowała liczba wystawionych opinii w danym okresie. Ze względu na zawężenie czasowe, przedstawione noty mogą różnić się od tych, wyświetlanych obecnie na kartach produktów.

Szukasz opon i nie wiesz na jakiego producenta się zdecydować? 
Sprawdź nasz ranking producentów opon samochodowych!