Jeszcze przed kilkoma laty jedyną alternatywą dla kosztownych opon renomowanych producentów były egzemplarze używane lub bieżnikowane. Współcześnie rynek oponiarski szturmem zdobywają niedrogie modele azjatyckich marek. Jednak czy „opony chińskie” są optymalnym wyborem dla kierowców poszukujących taniego ogumienia oferującego dobry stosunek ceny do jakości? 

Samochód jadący po mokrej nawierzchni.Opony chińskie osobowe – czy poradzą sobie w trudnych warunkach?

Opony chińskie

Mówiąc potocznie o „chińskich oponach” często mamy na myśli azjatyckie ogumienie, oferowane przez mniej znanych producentów. Należy w tym miejscu wprowadzić rozgraniczenie między egzemplarzami wyprodukowanymi w Chinach przez międzynarodowe koncerny, a oponami rdzennie chińskich producentów.

Większość zachodnich producentów, ze względu na niskie koszty produkcji, posiada fabryki na terenie Państwa Środka. Ogumienie wyprodukowane przez europejski lub amerykański koncern w chińskim zakładzie nie różni się niczym od opony wychodzącej z fabryki tego samego przedsiębiorstwa w innym kraju, np. europejskim.

Różnice pomiędzy markowymi produkowanymi w Chinach a markami chińskimi

Z roku na rok import opon z Chin wciąż rośnie. Szacuje się, że obecnie aż ⅓ użytkowanego w Polsce ogumienia jest importowana z Dalekiego Wschodu. Jakość produktów oferowanych przez tamtejsze marki jest coraz lepsza. Oczywiście nie mają one szans w testach ze znacznie droższymi, nowymi modelami najlepszych oponiarskich producentów, stanowią jednak dobrą alternatywę dla kierowców poszukujących niedrogiego ogumienia. Najczęściej dokonują oni wyboru spośród najtańszych modeli azjatyckich producentów lub z drugiej ręki – opon używanych czy też bieżnikowanych.  

Prawdą jest, że opony pochodzące z Chin najczęściej są wykonane z użyciem mniej zaawansowanych technologii i gorszych mieszanek gumowych. Mogą się także charakteryzować gorszym, mniej dokładnym wykonaniem. Warto jednak pamiętać, że wszystkie egzemplarze dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej przechodzą odpowiednie testy związane z wytrzymałością oraz osiągami. Choć droższe, zachodnie modele są lepsze, to z pewnością nie ma co demonizować azjatyckiej proweniencji ogumienia, „dobre opony chińskie” od kilku nie są już wyłącznie językową sprzecznością. 

Opony ułożone na stosach.Azjatyccy producenci zyskują w Polsce coraz większą popularność.Czy miejsce produkcji ma znaczenie?

Największe koncerny posiadają zakłady produkcyjne rozlokowane na całym świecie. Opony wytwarzane we wszystkich tych fabrykach – niezależnie na jakim kontynencie – muszą charakteryzować się równie wysokim poziomem osiągów i jakością wykonania. 

Zakłady produkcyjne, które powstają w Azji są dokładnymi kopiami fabryk europejskich lub amerykańskich. W zakładach tych korzysta się z tych samych technologii i maszyn. Również półprodukty, których używa się do produkcji opon, są tej samej klasy. Pracownicy szkoleni są w "starych" zakładach, a kadra zarządzająca w sporej mierze pochodzi z innych fabryk europejskich danego koncernu.

Bardzo ważną kwestią są wymogi jakościowe. Struktury dużych koncernów obejmują bardzo rozbudowane systemy kontroli jakości, które są bezwzględnie przestrzegane we wszystkich zakładach produkcyjnych. Uznani producenci opon samochodowych nie mogą sobie pozwolić na wypuszczanie na rynek produktów marnej jakości.

Koreańskie opony

Rynek azjatycki jest coraz silniejszy w branży oponiarskiej i świetnym przykładem rozwoju jest rynek koreańskich opon.

Opony chińskie – skąd zapotrzebowanie?

O wyborze chińskich opon najczęściej decydują oczywiście względy ekonomiczne. Wielu kierowców traktuje je jako tańsze zamienniki opon od znanych producentów.

Rynek nie znosi próżni. Chińskie opony są importowane do Polski dlatego, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu tanie produkty. Opony czołowych marek pokonują je we wszystkich testach. Dlatego należy je traktować jako produkty klasy budżetowej, czyli kompromis pomiędzy niską ceną a oferowanymi osiągami i jakością.

Opony chińskie – wady i zalety

Dużą popularnością w Polsce cieszą się zwłaszcza chińskie opony letnie – wielu kierowców ma mniejsze oczekiwania wobec ogumienia letniego, ponieważ kieruje się przekonaniem, że latem rzadziej ma się okazje do jazdy w ekstremalnych warunkach. Jakie wady i zalety mają tanie opony importowane z Chin?

Wady:Zalety:
  • najniższa cena,
  • stosunkowo duża wytrzymałość.

Opony chińskie – dla kogo?

Opony chińskie to rozsądny wybór dla tych, którzy:

  • z samochodu korzystają okazjonalnie,

  • pokonują małe przebiegi, głównie po mieście,

  • posiadają auta klasy miejskiej czy niższej.

Z opon budżetowych nie powinni korzystać użytkownicy aut o większej mocy silnika.

Opony chińskie czy opony bieżnikowane?

Stając przed takim wyborem, wydaje się, że lepiej postawić jednak na nowe opony budżetowego producenta. Chińskie opony zimowe są lepszym wyborem ze względu na to, że ich karkas, czyli szkielet wewnętrzny, nie jest zmęczony wieloma kilometrami pokonanymi przed bieżnikowaniem. Innym argumentem przemawiającym za kupnem nowego egzemplarza jest gwarancja, którym jest on obligatoryjnie objęty. Dodatkowo opona bieżnikowana nigdy nie będzie miała takiej jednorodności jak opona nowa, co przekłada się na niższy komfort podróżowania, drgania i hałas.

Opona chińska.Tanie opony zimowe chińskie czy opony bieżnikowane.

Czy jakość chińskich opon może w przyszłości ulec zmianie?

Branża motoryzacyjna w Azji wciąż rozwija się bardzo dynamicznie. Świadczą o tym chociażby chińskie marki samochodowe. Na europejskich ulicach coraz częściej pojawiają się chińskie marki aut, które zbierają dobre opinie.

Dodatkowo, obowiązujący od 2012 roku obowiązek umieszczania etykiet z podstawowymi informacjami o ich osiągach takich, jak efektywność energetyczna, przyczepność na mokrej nawierzchni oraz zewnętrzny hałas toczenia.

Hurtownia z Chin powoli przestaje kojarzyć się Europejczykom z gorszą jakością. 

Producenci opon

Najpopularniejsze marki opon chińskich to:

Chińskie opony samochodowy to nie tylko ogumienie do osobówek. Dostępne są również opony ciężarowe chińskie czy nawet chińskie opony rolnicze.

Inni producenci z Dalekiego Wschodu

Wiele marek opon pochodzących z Azji błędnie określa się mianem chińskich. Najwięksi importerzy opon sprowadzają ogumienie również z innych krajów. Zeetex oraz Infinity pochodzą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. GT Radial to z kolei firma z indonezyjska. Tamtejsze firmy produkujące opony bardzo intensywnie inwestują w rozwój branży motoryzacyjnej. Ich produkty są wytwarzane z wykorzystaniem najnowszych technologii i nie są to opony gorsze od europejskich marek ekonomicznych. Przykładowo marka Zeetex rozwija się tak dynamicznie, że przez wielu jest określana jako aspirująca do segmentu premium. Obecnie Zeetex jest jedną z najlepszych marek ekonomicznych, łącząc w sobie bezpieczeństwo, komfort, ekologię i atrakcyjną cenę.

Zobacz również:

Opony wielosezonowe