Ogumienie produkowane w Azji jest coraz chętniej wybierane przez kierowców, którzy dysponują ograniczonym budżetem i wolą kupować nowe produkty ekonomiczne niż używane bądź bieżnikowane wersje premium. Jednak czy „opony chińskie” na pewno są optymalnym wyjściem dla osób poszukujących taniego ogumienia, oferującego dobry stosunek ceny do jakości? W tym artykule zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące opon produkowanych w Państwie Środka i przedstawiliśmy ciekawe modele sezonowe oraz całoroczne.

Przód samochodu i chiński napis w tleCzy chińskie opony poradzą sobie w trudnych warunkach?

Chińskie opony – tanie i dobre?

Chińskie opony należą do najniższego, ekonomicznego segmentu. Oznacza to, że dobrze sprawdzają się przede wszystkim podczas jazdy po mieście, u osób preferujących spokojny styl jazdy, poruszających się autami o niedużej mocy i robiących niewielkie przebiegi roczne. Oferowane przez tego rodzaju ogumienie parametry jezdne są optymalne do codziennych dojazdów do pracy, da się w nich jednak odczuć brak technologii wykorzystywanych w klasie średniej oraz premium, które gwarantują świetną przyczepność nawet w trudnych warunkach.

Ogumienie produkowane w Państwie Środka, jak wszystkie opony ekonomiczne, ma jednak pewną zaletę, która dla wielu kierowców jest kluczowa. Chodzi oczywiście o cenę. Koszty całego kompletu są odczuwalnie niższe niż w przypadku zachodnich producentów, a oferowane parametry w zupełności wystarczą do spokojnej jazdy po mieście, dlatego sporo osób szukając oszczędności, decyduje się na takie rozwiązanie.

Czy wiesz, że…

Producenci z Dalekiego Wschodu, a więc również największe azjatyckie marki opon, muszą przestrzegać norm dotyczących bezpieczeństwa, które obowiązują w Europie. W przeciwnym razie ich produkty nie mogłyby być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.

Opony chińskie a marki zachodnie produkowane w Państwie Środka

Mówiąc potocznie o „chińskich oponach” często mamy na myśli azjatyckie ogumienie, oferowane przez mniej znanych producentów. Należy w tym miejscu wprowadzić rozgraniczenie między egzemplarzami wyprodukowanymi w Chinach przez międzynarodowe koncerny a oponami rdzennie chińskich producentów.

Większość zachodnich marek, ze względu na niskie koszty produkcji opon, ma fabryki na terenie Państwa Środka. Ogumienie wyprodukowane przez europejski lub amerykański koncern w chińskim zakładzie nie różni się niczym od modeli wychodzących z fabryki tego samego przedsiębiorstwa w innym kraju, np. europejskim.

Z roku na rok import opon z Chin rośnie. Szacuje się, że obecnie aż ⅓ użytkowanego w Polsce ogumienia jest importowana z Dalekiego Wschodu. Jednocześnie jakość produktów oferowanych przez tamtejsze marki jest coraz lepsza. Oczywiście nie mają one szans w testach ze znacznie droższymi, nowymi modelami najlepszych oponiarskich producentów, stanowią jednak dobrą alternatywę dla kierowców poszukujących niedrogiego ogumienia.

Sektor azjatycki w branży oponiarskiej rośnie w siłę i świetnym przykładem jego rozwoju jest rynek koreańskich opon.

Prawdą jest, że opony pochodzące z Chin najczęściej są wykonane z użyciem mniej zaawansowanych technologii i gorszych mieszanek gumowych. Mogą się także charakteryzować mniej dokładnym wykonaniem. Warto jednak pamiętać, że wszystkie egzemplarze dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej przechodzą odpowiednie testy związane z wytrzymałością oraz osiągami. Choć droższe, zachodnie modele są lepsze, to z pewnością nie ma co demonizować azjatyckiej proweniencji ogumienia. Od kilku dobrych lat można zauważyć, że wystawiane chińskim oponom opinie stają się coraz bardziej przychylne.

Stos oponAzjatyccy producenci zyskują w Polsce coraz większą popularność.

Producenci opon z Chin

Najpopularniejsze marki opon chińskich to:

Warto pamiętać, że w Chinach produkowane są nie tylko opony samochodowe przeznaczone do osobówek. Dostępne są również chińskie opony ciężarowe czy nawet dalekowschodnie ogumienie rolnicze.

Opony bieżnikowane czy chińskie?

Kierowcy, którzy dysponują ograniczonym budżetem i szukają oszczędności, często stają przed dylematem, czy postawić na ogumienie bieżnikowane, czy nowe wyprodukowane w Państwie Środka.

Przygotowaliśmy osobny poradnik, w którym szczegółowo odpowiedzieliśmy na pytanie, czy lepiej decydować się na opony nowe, czy używane.

Nawet jeśli cena jest minimalnie wyższa, to chińskie opony są zdecydowanie lepszym wyborem ze względu na to, że ich karkas, czyli szkielet wewnętrzny, nie jest zmęczony wieloma kilometrami pokonanymi przed bieżnikowaniem. Cała konstrukcja będzie w ich przypadku nowa, wolna od niewidocznych uszkodzeń czy defektów. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że mieszanka gumowa na barkach jest świeża, co pozwoli na dłuższy czas eksploatacji niż w przypadku leciwej opony bieżnikowanej. Dodatkowo ogumienie bieżnikowane nigdy nie będzie miało takiej jednorodności jak opona nowa, co przekłada się na niższy komfort podróżowania, występowanie drgań i generowany hałas.

Inny, ważny argument przemawiający za kupnem nowego egzemplarza stanowi gwarancja, którą jest on obligatoryjnie objęty. W razie jakiejkolwiek wady fabrycznej produkt będzie można zwrócić, nie trzeba więc obawiać się takiego zakupu. 

Porównanie zalet obu rozwiązań można zobaczyć w poniższej tabeli:

ZaletaNowa opona chińskaOpona bieżnikowana/używana
Niska cenaTakTak
Gwarancja producentaTakNie
Jednolita konstrukcjaTakNie/Tak
Nowy, nieuszkodzony karkasTakNie, mogą występować niewidoczne uszkodzenia
Świeża mieszanka gumowaTakJedynie w obszarze bieżnika/Nie

Chińskie opony zimowe

Tanie opony zimowe chińskie to wybór odpowiedni przede wszystkim dla kierowców jeżdżących bardzo spokojnie i tylko po często odśnieżanych, miejskich drogach. W połączeniu z autem o niskiej mocy silnika zapewnią odpowiedni komfort w niewymagających warunkach. Mogą nie poradzić sobie w rejonach, w których obficie pada śnieg, np. w górach. Stanowią jednak znacznie lepszy wybór od ogumienia używanego, którego bieżnik jest już starty, przez co nie oferuje pierwotnych osiągów.
Firemax FM805+
Zobacz ofertę
Superia Bluewin HP
Zobacz ofertę

Chińskie opony letnie

Jakie opony letnie chińskie wybrać? Najlepiej decydować się na te, które zebrały pozytywne opinie kierowców, świadczące o tym, że dobrze radzą sobie podczas jazdy po rozgrzanym asfalcie. Jeżeli nie robisz dużych przebiegów rocznych i poruszasz się autem typowo miejskim, nie rozwijając wysokich prędkości, a jednocześnie zależy Ci na oszczędnościach, to ogumienie letnie z Państwa Środka może okazać się dla Ciebie właściwym wyborem. W sprzyjających warunkach zapewni dobrą przyczepność oraz akceptowalny poziom hałasu. Po ich zakupie w portfelu pozostanie Ci natomiast znacznie więcej pieniędzy niż w przypadku modeli z wyższych półek.

Firemax FM601
Zobacz ofertę
Superia EcoBlue HP
Zobacz ofertę

Chińskie opony całoroczne

Dobre chińskie opony całoroczne zapewnią właściwy komfort jazdy, jeżeli tylko weźmiemy pod uwagę kilka czynników. To ogumienie przeznaczone dla osób, które nie jeżdżą w dalekie trasy, a samochód wykorzystują głównie w mieście, zwłaszcza zimą. Należy pamiętać, że korzystna cena niesie za sobą pewne ograniczenia, a fakt, że ogumienie ma radzić sobie przez cały rok, sprawia, że nie nadaje się ono do szybkiej jazdy, dynamicznych manewrów i samochodów o dużej mocy silnika. Wielu kierowców jest jednak zadowolonych z tego rozwiązania, o czym świadczą pozytywne opinie i całkiem duże zainteresowanie tego rodzaju produktami.

Goodride Z-401
Zobacz ofertę
Superia EcoBlue 4s
Zobacz ofertę