Rosnące ceny paliw to w ostatnim czasie jedno z największych zmartwień kierowców. Wielu właścicieli aut zastanawia się, jakie są skuteczne sposoby, by płacić mniej na stacjach benzynowych. W tej kwestii niebagatelne znaczenie ma dobór odpowiedniego ogumienia. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozmiar opony wpływa na spalanie i co możemy zrobić, aby jeździć taniej.

widok na wlew paliwa w samochodzie podczas tankowaniaWydatki na paliwo potrafią bardzo mocno obciążać domowy budżet. 

Wpływ opon na spalanie - od czego zależy? 

Wielu kierowców wciąż nie jest świadomych, jak ściśle ze sobą powiązany jest temat opon i poziomu spalanego paliwa. O tym, jak odpowiednie ogumienie pozwoli nam zredukować wydatki na stacji benzynowej, decyduje wiele czynników. Wpływa na to między innymi jego rozmiar, szerokość, bieżnik opony jak i poziom jego zużycia.

Nie bez znaczenia jest także styl jazdy kierowcy. W tym artykule postaramy się objaśnić wszystkie te zależności. W ramach wstępu zachęcamy także do obejrzenia filmiku, w którym nasz ekspert omawia podstawowe relacje dotyczące ogumienia i spalania paliwa.

 

Czy rozmiar opon ma wpływ na spalanie?

Szerokość opony a spalanie – jak związane są ze sobą te dwa czynniki? Nie jest tajemnicą, że im większy rozmiar ogumienia zamontujemy, tym wyższe wydatki czekają nas na stacji benzynowej. Nawet odrobinę węższy bieżnik potrafi znacznie zmniejszyć zużycie paliwa – różnica 1 cm to obniżenie (bądź zwiększenie) oporu aerodynamicznego o średnio 1,5%.

Nie bez znaczenia jest również wysokość opony. Spalanie wzrasta wraz z obniżeniem profilu koła. Opona staje się sztywniejsza i zwiększa się jej przyczepność auta względem podłoża, a co za tym idzie – podnosi się jej opór toczenia, jednocześnie zwiększając zużycie paliwa.

Popularna wśród kierowców praktyka zmiany szerokości felgi ze względów estetycznych też nie pozostaje bez wpływu na spalanie. Wymiana rozmiaru (oczywiście w obrębie wartości dozwolonych dla danego modelu auta) może wpłynąć na zmianę sztywności ogumienia. Przy wyborze szerszego bieżnika zwiększa się także powierzchnia styku opony z nawierzchnią, co również odczuwalne będzie w podwyższonym spalaniu.

Efektywność paliwowa i opory toczenia – jak wpływają na spalanie?

Nim zdecydujemy się na kupno nowych opon, powinniśmy zapoznać się z właściwościami wybranego przez nas modelu – szczególnie jeśli zależy nam na oszczędności. W 2021 roku, na mocy rozporządzenia Unii Europejskiej, każdy producent zobowiązany jest do umieszczenia odpowiednich danych na etykiecie konkretnej opony. Zawiera ona kluczowe dla kierowców informacje o jego osiągach w trzech kluczowych kategoriach:

Im mniejsze opory toczenia, tym niższe zużycie paliwa

Jeśli jedną z najważniejszych cech przy zakupie ogumienia jest dla nas oszczędność paliwa, powinniśmy wybierać modele wyróżniające się wysoką efektywnością energetyczną. Klasa opony a spalanie są ze sobą bowiem ściśle powiązane. Modele, które uzyskały notę „A”, zapewnią nam najlepsze oszczędności. Jest to najwyższa ocena w siedmiostopniowej skali, gwarantująca niskie opory toczenia.

Choć różnica spalania na oponach klasy A potrafi sięgać nawet 0,5l/100 km w porównaniu do ogumienia segmentu E, pamiętajmy, że opon nie powinniśmy wybierać kierując się wyłącznie jednym parametrem. Bardzo często dobra nota w jednej kategorii oznacza pogorszenie wyników w innej, co może wpłynąć na ogólną jakość prowadzenia samochodu.

Opór toczenia a zużycie paliwa

Opór toczenia opony to nic innego, jak siły działające na koła samochodu przeciwnie do kierunku jazdy. Powodują one spowalnianie pojazdu. Im większy opór, tym więcej siły auto potrzebuje, aby pozostać w ruchu. A zwiększony pobór energii jest równoznaczny ze wzrostem poziomu spalania paliwa.

Na opory toczenia ma wpływ m.in.: opór aerodynamiczny, waga, budowa oraz kształt bieżnika, mikropoślizg czy poziom ciśnienia.

Budowa opony ma znaczenie na spalanie paliwa

Opony, choć z pozoru są do siebie podobne, różnią się wieloma właściwościami. Gdy zależy nam na wersjach wspierających ekonomiczną jazdę, powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na masę ogumienia. Jest to bowiem element, który niewątpliwie wpływa na poziom spalania. Zależność jest bardzo prosta – im lżejszy model, tym mniejsze opory toczenia, a samochód zużywa mniej energii do wprowadzenia koła w ruch.

Kształt bieżnika opony kluczem do redukcji spalania paliwa

Jednym z czynników, który najbardziej przekłada się na poziom spalanego paliwa, jest kształt bieżnika. Ma on aż 60% udziału w oporach toczenia. Ułożenie kloców, jak i innych elementów czoła opony ma wpływ na jej odkształcanie czy uginanie podczas prowadzenia, co bezpośrednio przekłada się na niższy lub wyższy współczynnik tarcia tocznego.

Odpowiednia mieszanka pozwoli zmniejszyć poziom zużycia paliwa

Dlaczego warto sprawdzać, jakie materiały posłużyły do produkcji konkretnego modelu? Mieszanka gumowa, znacząco różni się w zależności od przeznaczenia opony. Mniejszymi oporami toczenia charakteryzują się modele, które w składzie posiadają więcej krzemionki.

Coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzanie do swojej oferty opon ekologicznych, których mieszanka opracowana została z wykorzystaniem lżejszych materiałów. Zazwyczaj zawierają one wysoką zawartość kauczuku syntetycznego. Tak opracowany skład gumy dodatkowo wpływa na obniżenie oporów toczenia, a w rezultacie zmniejszenie spalania.

Jak zużycie opony wpływa na spalanie paliwa?

W trakcie bieżącej eksploatacji bieżnik opony zużywa się, powoli tracąc swoje właściwości. Co zaskakujące, ścieranie kolejnych warstw gumy wpływa na zmniejszenie oporów toczenia. Jednak szukając oszczędności, takiego rozwiązania nie należy brać pod uwagę.

Wysłużone ogumienie ma dużo gorszą przyczepność, droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża, a podczas opadów deszczu auto może zachowywać się niestabilnie. Ważne jest zatem, by w odpowiednim czasie wymienić wysłużone opony na nowy komplet. Warto pamiętać o wymianie ogumienia, nim bieżnik będzie płytszy niż 3 mm – dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo sobie i naszym bliskim.


palec mechanika wskazujący na rowek bieżnika w oponieStan zużycia opon ma niebagatelne znaczenie dla poziomu spalania paliwa.


Nieprawidłowe ciśnienie w oponach zwiększa spalanie

Mając na uwadze ekonomiczną jazdę, nie należy zapominać o utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia w kołach. Przynajmniej raz na 4 tygodnie warto podjechać np. na stację benzynową i sprawdzić, czy powietrze utrzymuje się na odpowiednim poziomie, a przy ewentualnym spadku uzupełnić różnicę. Niższe ciśnienie powoduje, że opona będzie się bardziej uginać i odkształcać, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu oporów toczenia.

Szczególnie w okresie zimowym warto częściej kontrolować poziom powietrza w oponach, gdyż przy gwałtownym spadku temperatury może on obniżyć się nawet o 25%. Utrzymywanie nieprawidłowej wartości ciśnienia wiąże się nie tylko ze zwiększeniem spalania – może także niekorzystnie wypływać na stan ogumienia, powodując jego odkształcenia, szczególnie przy dłuższych postojach.

Ekonomiczna jazda podstawą do niższego spalania paliwa

Pamiętajmy, że nie tylko dobór odpowiedniego ogumienia pozwoli nam zoptymalizować wydatki na paliwo. Posiadając nawet najlepsze opony z segmentu premium, nie uzyskamy dobrych wyników, jeśli styl naszej jazdy jest zbyt dynamiczny.

Mówiąc o sposobach obniżenia zużycia paliwa warto wspomnieć o zyskującym na popularności eco drivingu, czyli zasadach ekonomicznej jazdy. Kilka prostych technik pozwala kierowcom znacząco wpłynąć na redukcję spalania. Wystarczy jedynie wypracować nowe, dobre nawyki podczas prowadzenia auta.

Wśród kilku podstawowych metod możemy wymienić:

  • hamowanie silnikiem,
  • unikanie dynamicznego hamowania i przyspieszania,
  • jazda na możliwie najwyższym biegu,
  • kontrolę drogi i otoczenia przed sobą, tak by nasze manewry były wcześniej zaplanowane.