Szerokość opony jest jednym z elementów mających niebagatelny wpływ na parametry jezdne oraz komfort kierowcy i pasażerów. Przeczytaj, jaką szerokość opony zastosować w swoim samochodzie. Dowiedz się, jak zmiana rekomendowanego przez producenta auta rozmiaru wpłynie na przyczepność i spalanie?

Podczas wybierania nowych opon warto porównać opinie ekspertów z opiniami użytkowników.Podczas wybierania nowych opon warto porównać opinie ekspertów z opiniami użytkowników.

Czym właściwie jest szerokość opony?

Szerokość to jeden ze składników rozmiaru opony, należący do najważniejszych parametrów ogumienia. Jest to podawana w milimetrach odległość pomiędzy dwoma bokami ogumienia, określana po jego zamontowaniu na feldze oraz prawidłowym napompowaniu.

Wąskie opony są zazwyczaj stosowane w małych samochodach miejskich oraz elektrycznych, najszersze natomiast – w pojazdach o sportowym charakterze. Im szersze będzie ogumienie, tym niższy jego profil i na odwrót.

Szerokość opony a przyczepność – czy są ze sobą powiązane?

Wiele osób zastanawia się, czy szersze opony są lepsze? To zależy. Takie ogumienie posiada większą powierzchnię styku z podłożem, która bezpośrednio przekłada się na wyższą przyczepność na suchej jezdni oraz skrócenie drogi hamowania. Wpływa ona również na bardziej efektywne przekazywanie momentu obrotowego na nawierzchnię, a w konsekwencji – skuteczniejsze przyspieszanie.

Warto mieć na uwadze, że stosowanie opony szerszej niż w rozmiarze podstawowym niesie za sobą zarówno zalety, jak i wady. Zwiększenie powierzchni bieżnika ma wpływ na podwyższenie podatności na aquaplaning – związane jest to z koniecznością odprowadzania większej ilości wody podczas jazdy na mokrym asfalcie. Szerokie ogumienie będzie także gorzej radzić sobie na nierównej nawierzchni, pełnej dziur i kolein.

Z tego względu poszukując odpowiedzi na pytanie, co wybrać – opony szersze czy węższe – warto mieć na uwadze zarówno wpływ tego parametru na właściwości jezdne, jak i aktualną porę roku. O tym, jak rzutuje on na bezpieczeństwo i komfort podróżowania, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Szersze opony w samochodzie a spalanie

Wpływ ogumienia na ilość zużywanego paliwa jest jednym z najważniejszych czynników, jakie biorą pod uwagę osoby poszukujące nowego kompletu. Miłośnicy sportowej jazdy, którym zależy na dobrej prezencji pojazdu, niestety nie będą zadowoleni z poniższej wiadomości. Szerokość opony – odpowiedzialna za przyczepność i wygląd samochodu – ma bowiem znaczny wpływ na spalanie paliwa podczas codziennego podróżowania.

Im szersze ogumienie, tym koszty podróżowania będą większe. Dlaczego? Wybierając model szerszy niż bazowy, należy liczyć się ze zwiększeniem oporów toczenia. Wzrost współczynnika tarcia przekłada się na większą siłę, jaką pojazd musi włożyć w poruszanie się. W konsekwencji wyższa szerokość opony samochodowej może podnosić średnie koszty eksploatacji auta, negatywnie wpływając na spalanie paliwa.

Niektórzy kierowcy decydują się na zmianę szerokości opon tylko w okresie zimowym.Niektórzy kierowcy decydują się na zmianę szerokości opon tylko w okresie zimowym.

Opony letnie – szersze czy węższe?

Zastanawiasz się, czy można założyć szersze opony na lato? Jak najbardziej – pod warunkiem, że będziesz pamiętać o dopasowaniu ich do wskazówek producenta pojazdu.

W cieplejszym sezonie kierowcy chętniej przemieszczają się z wyższą prędkością. Podczas szybkiej jazdy wysoce pożądane jest lepsze trzymanie w zakrętach oraz skrócenie drogi hamowania – co zaoferuje właśnie szerokie ogumienie. Dzięki temu wzrośnie ogólny komfort podróżowania.

Pamiętaj jednak, że szersze opony z tyłu i przodu będą generować większy hałas oraz zużycie paliwa, wpływając na ekonomię jazdy. Jeśli spotka Cię letnia ulewa, mogą one także słabiej radzić sobie z odprowadzaniem wody, wymagając zachowania większej ostrożności w celu uniknięcia poślizgów.

Jaka szerokość opon na zimę?

Gdy nawierzchnia jest mokra, pokryta śniegiem lub błotem pośniegowym – węższe opony będą radzić sobie znacznie lepiej. Są one bowiem mniej podatne na zjawisko aquaplaningu oraz umożliwiają zmniejszenie ryzyka wystąpienia poślizgu. Co istotne, wyróżniają je także mniejsze opory toczenia, które wpływają na obniżenie ilości zużytego paliwa.

Jakie opony zimowe – szersze czy węższe – będą odpowiednie do aut o większej mocy silnika? Producenci często homologują ogumienie nieznacznie węższe w stosunku do modeli letnich. Poza miastem drogi są słabiej i rzadziej odśnieżane, stanowiąc większe wyzwanie dla wielu kierowców.

Choć wąskie ogumienie będzie prezentować się nieco mniej atrakcyjnie w pojazdach o sportowym charakterze, znacząco podniesie ono poziom bezpieczeństwa oraz komfortu podczas przemieszczania się na śniegu czy w koleinach.

Czy można założyć opony o różnej szerokości na jednej osi?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, niedozwolone jest stosowanie opon o różnej szerokości na jednej osi. Muszą one być identyczne pod względem rozmiaru – a więc wysokości profilu, szerokości czy wielkości obręczy. Nie mogą także różnić się modelem, wzorem bieżnika, indeksem nośności i prędkości czy stopniem zużycia.

Wyjątek stanowi koło zapasowe, które powinno być jednak używane wyłącznie w razie konieczności. Prawo dopuszcza natomiast stosowanie różnych opon na dwóch osiach. Takie działanie może jednak negatywnie wpływać na zachowanie pojazdu oraz działanie systemów ABS i ESP.

Jak właściwie dobrać szerokość opony?

Szersze opony w samochodzie dobrze wpływają na przyczepność i prowadzenie na suchej nawierzchni, a zarazem zwiększają zużycie paliwa. Jednocześnie dużo szersze ogumienie może pogorszyć osiągi pojazdu oraz doprowadzić do przeciążenia zawieszenia, nieprzystosowanego do opon o nadmiernym rozmiarze. Z tego względu nie powinieneś dobierać wymiaru nowego kompletu na własną rękę, lecz zawsze kierować się wskazówkami producenta. Są one ujęte w instrukcji pojazdu, a także na naklejkach umieszczonych na drzwiach kierowcy lub klapce przy wlewie paliwa.

Pamiętaj, że koła nie powinny wychodzić poza obrys auta. Jeżeli Twoim marzeniem są bardziej wyeksponowane ranty felg, które nieco wystają lub równają się z nadkolem, a opona umiejscowiona jest w głębi, rozważ zamontowanie dodatkowych błotników. Sprawdź również, czy takie ogumienie będzie zgodne z homologacją do nadwozia oraz silnika posiadanego samochodu.

Szerokość opony warto skontrolować także wtedy, gdy kupiłeś auto z drugiej ręki. Upewnij się, czy zamontowano w nim komplet w prawidłowym rozmiarze. Jeśli nie – porównaj go z zalecanym przez producenta lub zdecyduj się na zamiennik, który Twoim zdaniem najkorzystniej wpłynie na ogólną prezencję pojazdu.