Zmiana szerokości opony może znacząco wpłynąć na komfort oraz niektóre parametry jazdy, rodzi się więc pytanie czy jest bezpieczna i dlaczego kierowcy decydują się czasami na inne rozmiary?

Podczas wybierania nowych opon warto porównać opinie ekspertów z opiniami użytkowników.Podczas wybierania nowych opon warto porównać opinie ekspertów z opiniami użytkowników.

Wyjaśniamy najważniejsze kwestie, które każdy kierowca powinien przeanalizować rozważając zmianę szerokości opon, nie tylko ze względu na sezonową zmianę modelu z letniego na zimowy.

Wymiary opon oraz ich dopasowanie do auta skonsultowaliśmy również ze specjalistami z firmy Continental, jednego z największych i najbardziej znanych dostawców opon marki premium, którzy z chęcią przyłączyli się do dyskusji.

Zmiana rozmiaru opony

Rozmiar opony to dość problematyczne zagadnienie zwłaszcza, jeśli kupujemy je po raz pierwszy. Stanowi ciąg znaków alfanumerycznych znajdujący się na boku każdego modelu.

Jak czytać rozmiar opon? Numery/litery oznaczają kolejno:

 • Szerokość opony – podawana w milimetrach, to odległość między bokami.

 • Profil opony – oznacza stosunek procentowy: wysokość opony do jej szerokości, np. 205/45 to 45% z 205 milimetrów.

 • Litera R lub D – oznacza oponę: R – radialną lub D – diagonalną.

 • Rozmiar felgi – dotyczy relacji: szerokość felgi a opona. Określa średnicę felgi podawaną w calach, np. 15.

 • Indeks prędkości oraz nośności – to parametry, które określają w jakim zakresie ciężaru i prędkości można stosować dany model opony.

Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar opon jest odpowiedni, ani ile wynosi średnica Twojego koła, możesz to szybko sprawdzić samemu. Takie informacje znajdują się na wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa lub instrukcji obsługi pojazdu. Rozmiary opon rowerowych oraz motocyklowych mogą podlegać nieco innemu oznakowaniu.

Wciąż nie masz pewności? Nasz kalkulator doboru opon pomoże Ci zweryfikować rozmiar zamienników dla Twojego samochodu.

Zamienniki opon

Zamienniki opon to nic innego, jak alternatywne wielkości modeli, które możemy bezpiecznie zastosować w pojeździe, dlatego też kierowcy korzystają z możliwości zamontowania szerszych lub węższych wariantów.

Są jednak pewnie parametry, które muszą zostać zachowane, jeśli jazda samochodem ma być bezpieczna i komfortowa:

 • Indeks prędkości – to maksymalna dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się auto, w którym zamontowana jest dana opona, pod maksymalnym obciążeniem określonym za pomocą indeksu nośności.

 • Indeks nośności – określa maksymalne obciążenie, jakie może przenieść opona, podczas poruszania się z największą dopuszczalną prędkością. Indeks nośności jest wyrażany poprzez dwu lub trzy cyfrową liczbę i znajduje się na boku opony.

 • Wielkość wnęki – manewrowanie rozmiarem jest możliwe o ile zależności między wielkościami składającymi się na rozmiar opony są jasne. Zmieniając średnicę felgi na większą powinniśmy zmniejszyć profil modelu, tak aby pozostać w obrębie tej samej średnicy zewnętrznej koła – czyli jej całkowitej wysokości. Rozmiar opony do felgi ma kluczowe znaczenie. W przypadku za wysokich lub za szerokich opon można zaobserwować obcieranie przy skręcie kół. Szerokość felgi a szerokość opony powinny więc rosnąć oraz maleć proporcjonalnie.

 • Rozmiar tarcz hamulcowych oraz zacisków – jeśli zmieniamy średnicę felgi warto upewnić się, że montaż wybranego rozmiaru będzie możliwy i bezpieczny.

Również eksperci, z firmy Continental zwracają uwagę, że podczas zakupu należy sprawdzić zalecenia producenta auta, którym jeździmy, tylko w ten sposób wybierzemy opony dla nas bezpieczne i komfortowe. Nie oznacza to, że nie możemy manewrować w kwestii rozmiaru – producenci zawsze podają, jakie opony, węższe bądź szersze, można zamontować na danym aucie.

Paweł Skrobisz 

Kierownik Działu Technicznego

Dlaczego kierowcy decydują się na zamienniki?

Powodów jest kilka i oprócz tych oczywistych, takich jak odpowiedni dobór opon do felg, bardzo często motywacją jest cena.

Wartości niektórych opon za sztukę potrafią znacząco różnić się w obrębie jednego modelu, a jest to podyktowane rozmiarem wybranego kompletu. Dlatego też kierowcy, którzy posiadają auta o mniej popularnym wymiarze koła czasami decydują się na zamienniki.

Są również posiadacze samochodów, którym estetyka producenta nie do końca odpowiada i poddają swoje auto licznym modyfikacjom, a jednym z elementów jest właśnie koło. Powiększenie felgi, a zarazem zmniejszenie profilu opony oraz zamontowanie kolorowych aluminiowych felg może znacząco odmienić wygląd każdego auta.

Niektórzy kierowcy decydują się na zmianę szerokości opon tylko w okresie zimowym.Niektórzy kierowcy decydują się na zmianę szerokości opon tylko w okresie zimowym.

Szerokość opony a spalanie

Ustaliliśmy już, że finanse są jednym z głównych czynników podczas wyboru zamienników. Należy jednak pamiętać, że rozmiar kół wpływa również na spalanie paliwa przez nasz samochód.

Szerokość opony a spalanie są ze sobą nierozerwalnie związane. Jeśli decydujemy się wybrać szersze opony niż bazowe, najczęściej musimy liczyć się ze wzrostem oporów toczenia. Wyższy współczynnik tarcia przekłada się na większą siłę, jaką musi włożyć samochód w poruszanie. Może to negatywnie wpłynąć na spalanie paliwa, podnosząc średnie koszty eksploatacji.

Zmiana rozmiaru opony a polskie prawo

Koła pojazdu nie powinny wystawać poza obrys auta. Jeśli marzą ci się sportowe, szerokie opony powinieneś pomyśleć o zamontowaniu dodatkowych błotników oraz sprawdzić czy zamontowane opony są zgodne z homologacją do nadwozia oraz silnika posiadanego auta.

Wymiarowanie opon warto sprawdzić, zwłaszcza jeśli posiadasz auto z drugiej ręki. Zweryfikuj czy zamontowano opony w oryginalnym rozmiarze, jeśli nie - porównaj je z zalecanymi oraz wybierz zamiennik, który najbardziej zadowoli Cię wizualnie.

Wady i zalety zmiany szerokości opony

 

Wady

Zalety

Szersze opony

 • Krótsza droga hamowania

 • Lepsza przyczepność w zakrętach

 • Małe dziury na drodze nie są tak odczuwalne 

Węższe opony

 • Gorsza przyczepność w zakrętach

 • Dłuższa droga hamowania

 • Lepiej chronią przed aquaplaningiem

 • Ciche

 • Niższa cena

 • Mniejsze opory toczenia

 • Większy profil –opona sprawia wrażenie miękkiej, przez co może się zwiększyć komfort jazdy

Sezonowa wymiana opon – czy warto zmieniać szerokość opony

W przypadku aut o większej mocy silnika producent bardzo często homologuje opony zimowe nieznacznie węższe w stosunku do opon letnich. Jest to zasadne, jeśli bardzo często jeździmy poza miastem, gdzie drogi nie są tak często odśnieżane i warunki bywają dla kierowców wymagające.

Dlaczego tak się dzieje?

Dobierz opony pod swoje potrzeby. Na nawierzchni ośnieżonej, mokrej czy obłoconej węższe opony radzą sobie lepiej. Nie są podatne na aquaplaning, mają niższe opory toczenia oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia poślizgu.

Szerokie opony są niestety podatniejsze na występowanie zjawiska aquaplaningu oraz gorzej radzą sobie podczas jazdy po koleinach, które zimą bardzo często tworzą się na ubitym śniegu.

Sezon letni jest natomiast sprzyjający dla szerszych opon, gdy pogoda dopisuje kierowcy zwiększają prędkość, a to z kolei wymaga lepszego trzymania w zakrętach oraz skrócenia drogi hamowania – co oferują szersze opony.