Zimowy sezon powoli dobiega końca, a to dobry czas, by pomyśleć o wymianie opon w swoim aucie na wersje letnie. Dla osób, które będą stały przed wyborem nowego kompletu i nie do końca wiedzą, na co się zdecydować, organizacja ADAC przychodzi z pomocą. Jak co roku, niemieccy specjaliści przeprowadzili niezależne testy ogumienia letniego, mające na celu wyłonienie modeli o najlepszych osiągach. Pod lupę wzięto dwa rozmiary 215/60 R16 i 185/65 R15.

auto na drodzeWyniki testu ADAC ułatwiają wybór dobrego ogumienia na sezon letni.

Jak przebiegają testy ADAC?

ADAC to niemiecki automobilklub prężnie działający w branży motoryzacyjnej na wielu płaszczyznach. Dba o szeroko pojęte bezpieczeństwo, a do zakresu jego działań należy między innymi testowanie ogumienia pod kątem właściwości jezdnych, wyszczególniając najbardziej modele godne uwagi. 

Testy opon ADAC cieszą się renomą i nie bez przyczyny uważane są za opiniotwórcze. Na taki pogląd z pewnością ma wpływ rygorystyczna i trafna metodologia, umożliwiająca przeanalizowanie i porównanie kluczowych parametrów opon w kontrolowanych warunkach. Dodatkowo ich producenci nie mają wpływu na działania organizacji, co pozwala zachować pełen obiektywizm. Co ważne, testom poddawane jest nie tylko ogumienie plasujące się w najwyższym segmencie premium – badane są również osiągi przedstawicieli niższych klas. Patrząc na wyniki testów przeprowadzanych w przeszłości, te potrafiły niejednokrotnie zaskoczyć, potwierdzając, że tańsze modele także są warte zainteresowania. 

Na uwagę zasługuje specjalny system oceniania opon opracowany tak, aby sprawdzić je w zróżnicowanych warunkach. Rekomendacja zostaje przyznawana wyłącznie tym modelom, które spełniły określone warunki we wszystkich ocenianych aspektach. Organizacja wyszczególniła więc pięć kategorii, którym nadano określoną wartość, a każda z nich ma inne znaczenie dla końcowego wyniku: 

  • zachowanie na mokrej nawierzchni (40% końcowego wyniku);
  • zachowanie na suchej nawierzchni (20% końcowego wyniku);
  • żywotność (20% końcowego wyniku);
  • generowany hałas (10% końcowego wyniku);
  • zużycie paliwa (10% końcowego wyniku).

Przyjęto zasadę, że każdemu ogumieniu będą przyznawane noty cząstkowe i słowne: „bardzo dobra”, „dobra”, „zadowalająca”, „dostateczna” i „niedostateczna”. Im mniej zdobytych punktów, tym lepszy wynik, ponieważ wartość 0,6 oznacza ocenę bardzo dobrą, a 5,5 niedostateczną. 

Sprawdź wyniki zeszłorocznego testu ADAC 2021, w którym wzięto pod uwagę dwa rozmiary 205/55 R16 oraz 225/50 R17.

Test opon letnich ADAC 2022 w rozmiarze 215/60 R16

Jeden z dwóch przeprowadzonych testów dotyczył modeli ogumienia w rozmiarze 215/60 R16 przeznaczonego do aut osobowych o średniej wielkości, jak również mniejszych SUV-ów. Opony o takiej wielkości spotkamy między innymi w Audi Q2, Fordzie Fusion, Nissanie Teana, Oplu Zafirze czy Skodzie Yeti

Specjaliści sprawdzili właściwości jezdne 18 opon letnich, a w opinii niemieckiej organizacji żaden z badanych modeli nie uzyskała noty "bardzo dobry". Pięć zasłużyło na ocenę „dobrą”, dwanaście modeli sklasyfikowano jako „zadowalające”. Jeden okazał się „dostateczny”. 

Przyjrzyjmy się wynikom testu ADAC 2022 w rozmiarze 215/60 R16.

ModelPunktacjaNota
Continental PremiumContact 62,1dobra (gut)
Michelin Primacy 42,1dobra (gut)
Bridgestone Turanza T0052,2dobra (gut)
Dunlop Sport BluResponse2,4dobra (gut)
Toyo Proxes Comfort2,5dobra (gut)
Nokian Tyres Wetproof2,6zadowalająca (befriedigend)
Dębica Presto HP22,7zadowalająca (befriedigend)
Hankook Ventus Prime 3 K1252,7zadowalająca (befriedigend)
Kumho Ecowing ES312,7zadowalająca (befriedigend)
Kleber Dynaxer HP42,8zadowalająca (befriedigend)
Firestone Roadhawk2,9zadowalająca (befriedigend)
Sava Intensa HP 23,0zadowalająca (befriedigend)
Barum Bravuris 5HM3,1zadowalająca (befriedigend)
Esa+Tecar Spirit Pro3,4zadowalająca (befriedigend)
Lassa Competus3,4zadowalająca (befriedigend)
Semperit Speed-Life 33,4zadowalająca (befriedigend)
Nankang Eco-2+3,5zadowalająca (befriedigend)
Kormoran Road Performance3,7dostateczna (ausreichend)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/sommerreifen/215-60-r16-99v/

Na szczycie Continental PremiumContact 6 i Michelin Primacy 4

Test ADAC 2022 w rozmiarze 215/60 R16 pozwolił wyłonić zwycięzcę, a bardziej zwycięzców, ponieważ na najwyższym miejscu podium znalazły się dwa modele. Jeden z nich również w zeszłym roku uplasował się na takiej samej pozycji. Mowa o Continental PremiumContact 6, do którego teraz dołączył Michelin Primacy 4. Obie opony otrzymały notę 2,1. 

Propozycja od niemieckiego producenta Continental została zaprojektowana z myślą o wysokich osiągach, dlatego zaliczana jest do segmentu UHP. Ogumienie cechuje typowo sportowy charakter, ale w porównaniu do konkurencji wyróżnia się na tle bezpieczeństwa, wytrzymałości i wszechstronnych osiągów. Specjalna mieszanka gumowa Salety Silica, jak również unowocześniony wzór bieżnika sprawiają, że opony Continental PremiumContact 6 są niezawodne w każdych warunkach, bez względu na aurę. Dobrze wypadają w starciu z mokrą nawierzchnią, ale również na suchej nie mają sobie równych, co potwierdzają przeprowadzone badania. Marka zadbała również o satysfakcjonującą żywotność ogumienia, które ściera się wolno i ogranicza zużywanie paliwa. 

Taki sam wynik otrzymał model francuskiego producenta - Michelin Primacy 4. Największą zaletą, jaką dostrzegli badacze, są bardzo dobre rezultaty na suchej drodze, zarówno pod względem bezpieczeństwa, prowadzenia auta, jak i hamowania. Opona, dzięki technologii EverGrip i innowacyjnej rzeźbie bieżnika dobrze radzi sobie również na mokrej nawierzchni, efektywnie odprowadzając wodę spod kół. Zaletą modelu Primacy 4 jest także wysoka odporność na zużycie, co gwarantuje długą eksploatację. To zasługa wykorzystania w procesie produkcji udoskonalonej mieszanki gumowej i optymalnego rozłożenia nacisków. Badacze zwrócili uwagę na niskie zużycie paliwa, dlatego podróżowanie staje się bardziej ekonomiczne, a także przyjazne środowisku. 

Wysoka pozycja Bridgestone Turanza T005

W rankingu ADAC 2022 pojawił się także model Bridgestone Turanza T005, który w przeszłości niejednokrotnie rekomendowali niemieccy specjaliści. W tym roku ogumienie to uplasowało się tuż za Continental PremiumContact 6 i Michelin Primacy 4, zdobywając notę końcową 2,2. 

Mocną stroną opony japońskiego producenta jest jazda po suchej nawierzchni. Dobre zachowanie na mokrej drodze również zostało dostrzeżone przez osoby badające, głównie w aspekcie hamowania. Dzięki zaawansowanej technologicznie mieszance NanoPro-Tech przyczepność jest poprawiona, co wpływa na zachowanie bezpieczeństwa w zróżnicowanych warunkach pogodowych. ADAC chwali w Bridgestone Turanza T005 stosunkowo niskie zużycie paliwa, długi czas eksploatacji, jak również komfort. Ten ostatni element tyczy się hałasu wewnętrznego, który jest na umiarkowanym poziomie. 

Wyniki w poszczególnych kategoriach

Rygorystyczne normy oceniania i warunki dotyczące zrównoważonych osiągów - niektóre opony z uwagi na te kryteria nie zajęły wysokich pozycji w zestawieniu. Nie mniej jednak bywają modele bezkonkurencyjne w pojedynczych kategoriach, co bardzo dobrze odzwierciedla poniższa tabela. 

KategoriaNajlepsze modele
zachowanie na suchej nawierzchniKumho Ecowing ES31 (1,5)
zachowanie na mokrej nawierzchniNokian Tyres Wetproof (2,1) i Continental PremiumContact 6 (2,1)
generowany hałasToyo Proxes Comfort (2,4)
zużycie paliwaKormoran Road Performance (1,2)
żywotnośćSava Intensa HP 2 (1,0)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/sommerreifen/215-60-r16-99v/

Test opon letnich ADAC 2022 w rozmiarze 185/65 R15

Drugi test ADAC 2022 dotyczy rozmiaru 185/65 R15, który jest bardzo popularny głównie w kompaktowych autach miejskich. Znajdziemy go między innymi na wyposażeniu Fiata 500, Hondy Freed czy Peugeota 208

fiat 500 latemRozmiar 185/65 R15 pasuje między innymi do Fiata 500.

Właściwości jezdne zostały sprawdzone w 16 oponach letnich i zaskakuje fakt, że badacze nie wykazali znaczących uchybień w żadnym z głównych kryteriów. Tym razem sześć modeli sklasyfikowano jako “dobre”, a pozostałe 10 nagrodzono oceną “zadowalającą”. Przyjrzyjmy się szczegółowym wynikom.

ModelPunktacjaNota
Goodyear EfficientGrip Performance 22,0dobra (gut)
Bridgestone Turanza T0052,1dobra (gut)
Michelin Primacy 42,1dobra (gut)
Pirelli P1 Cinturato Verde2,3dobra (gut)
Dunlop Sport BluResponse2,5dobra (gut)
Giti GitiSynergy H22,5dobra (gut)
Laufenn G Fit EQ+ LK41+2,6zadowalająca (befriedigend)
Continental EcoContact 62,8zadowalająca (befriedigend)
Firestone Roadhawk2,8zadowalająca (befriedigend)
BFGoodrich Advantage3,0zadowalająca (befriedigend)
Falken Sincera SN1103,0zadowalająca (befriedigend)
Semperit Speed-Life 33,0zadowalająca (befriedigend)
Vredestein Ultrac3,0zadowalająca (befriedigend)
Fulda Eco Control HP 23,1zadowalająca (befriedigend)
Cooper CS73,2zadowalająca (befriedigend)
Matador MP47 Hectorra 33,3zadowalająca (befriedigend)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/sommerreifen/185-65-r15-88h/ 

Bezapelacyjny lider klasyfikacji - Goodyear EfficientGrip Performance 2

Pierwsze miejsce w zestawieniu dla rozmiaru 185/65 R15 zajmuje Goodyear EfficientGrip Performance 2, którego właściwości jezdne niemieccy badacze ocenili dość wysoko. 

Model oferuje zróżnicowane osiągi, dbając o komfort i bezpieczeństwo podróżowania w okresie letnim, bez względu na to, czy pod kołami znajduje się sucha czy mokra nawierzchnia. Uznano go za najbardziej wszechstronną propozycję, która jest warta polecenia. Bieżnik opony doskonale chroni przed aquaplaningiem, zapewniając odpowiednią przyczepność. Goodyear EfficientGrip Performance 2 najlepiej wypadł w kategorii “żywotność”, otrzymując najwyższe noty. Nad tą cechą amerykański producent pochylił się szczególnie, produkując ten model. Zależało mu, aby zagwarantować przedłużoną trwałość, którą wyraźnie zauważył ADAC. Goodyear EfficientGrip Performance 2 to także opony o niskich oporach toczenia, co pozytywnie wpływa na środowisko. 

Zrównoważone osiągi Pirelli P1 Cinturato Verde

Pirelli P1 Cinturato Verde to model, który w tegorocznym zestawieniu ADAC znalazł się dość wysoko, za sprawą bardzo dobrych wyników na suchej nawierzchni. Badacze docenili jego zachowanie podczas jazdy w bezdeszczowe dni i poziom bezpieczeństwa, jaki oferuje. 

Na ogólną ocenę tego ogumienia składały się również dobre noty w kategorii „zachowanie na mokrej drodze”, co daje jasny sygnał, że to model o zrównoważonych osiągach i godny polecenia na sezon letni. Asymetryczny bieżnik i jego rzeźba, charakterystyczne dla opony Pirelli P1 Cinturato Verde gwarantują pewne prowadzenie i bardzo dobre zachowanie w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Specjaliści ADAC podczas testów doszli do wniosku, że model dobrze wypada pod względem zużycia paliwa i eksploatacji. Włoskiemu producentowi udało się zapewnić niskie opory toczenia, a także długie przebiegi na korzyść ekologicznej i ekonomicznej jazdy. 

Zwycięzcy w danych kategoriach

Mimo iż pozostałe modele ogumienia zostały sklasyfikowane jako „dobre” i „zadowalające”, to jednak końcowy wynik nie pozwolił im na znalezienie się nieco wyżej w zestawieniu. W pojedynczych przypadkach widać jednak, że zdarzały się wyjątki dobrych punktacji. 

KategoriaNajlepsze modele
zachowanie na suchej nawierzchniPirelli Cinturato P1 Verde (1,6)
zachowanie na mokrej nawierzchniBridgestone Turanza T005 (1,7)
generowany hałasFalken Sincera SN110 (2,7)
zużycie paliwaContinental EcoContact 6 (1,2)
żywotnośćGoodyear EfficientGrip Performance 2 (1,0) i Fulda Eco Control HP 2 (1,0)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/sommerreifen/185-65-r15-88h/

Czym kierować się przy wyborze opon letnich?

Poszukiwanie nowych opon nie jest prostą sprawą, a wybranie pierwszych lepszych modeli może okazać się niewłaściwe i rzutować na nasze bezpieczeństwo oraz innych współpasażerów. Musimy zacząć od poznania prawidłowego rozmiaru ogumienia, pasującego do naszego auta, jak również odpowiedzieć na pytanie, czego oczekujemy, mając na względzie także nasz styl jazdy.   

Skąd zasięgnąć informacji o oponach? Testy ADAC, które organizacja przeprowadza rokrocznie, warto potraktować jako pomocne podczas planowania zakupu nowego kompletu na zbliżający się sezon letni. Oprócz opinii ekspertów nie bez znaczenia są także oceny innych kierowców, którzy mieli okazję eksploatować ogumienie i doskonale wiedzą, jak zachowuje się ono w praktyce. Na stronie Oponeo po nabyciu opon jest możliwość zostawienia komentarza i podzielenia się tym samym swoimi spostrzeżeniami na ich temat. Osoby kupujące wystawiają je na różnego rodzaju próby, dlatego są najsurowszymi sędziami pod kątem weryfikacji oferowanych osiągów i polecenia tylko tych najlepszych modeli.