Zimowy sezon powoli dobiega końca, a to dobry czas, by pomyśleć o wymianie ogumienia w swoim aucie na letnie. Dla osób, które będą stały przed wyborem nowego kompletu i nie do końca wiedzą, na co się zdecydować, ranking ADAC przychodzi z pomocą. Jak co roku, niemieccy specjaliści przeprowadzili niezależne testy opon letnich, mające na celu wyłonienie modeli o najlepszych osiągach. Pod lupę zostało wzięte ogumienie w rozmiarze 205/55 R16.   

auto na drodzeWyniki testu ADAC ułatwiają wybór dobrego ogumienia na sezon letni.

Jak powstaje ranking ADAC – przebieg testów

ADAC to niemiecki automobilklub działający w branży motoryzacyjnej na wielu płaszczyznach. Dba o szeroko pojęte bezpieczeństwo, a do zakresu jego działań należy między innymi testowanie ogumienia pod kątem właściwości jezdnych, wyszczególniając najbardziej godne uwagi modele.  

Testy opon letnich ADAC cieszą się renomą i nie bez przyczyny uważane są za opiniotwórcze. Na taki pogląd z pewnością ma wpływ rygorystyczna i trafna metodologia, umożliwiająca przeanalizowanie oraz porównanie kluczowych parametrów opon w kontrolowanych warunkach. Dodatkowo producenci nie mają wpływu na działania organizacji, co pozwala zachować pełen obiektywizm. Co ważne, testom poddawane jest nie tylko ogumienie plasujące się w najwyższym segmencie premium – badane są również osiągi modeli niższych klas. Patrząc na wyniki testów przeprowadzanych w przeszłości, te potrafiły niejednokrotnie zaskoczyć, potwierdzając, że tańsze modele także są warte zainteresowania. 

Kryteria oceniania

Na uwagę zasługuje specjalny system oceniania opon opracowany tak, aby sprawdzić je w zróżnicowanych warunkach. Rekomendacja zostaje przyznawana wyłącznie tym modelom, które spełniły określone warunki we wszystkich ocenianych aspektach. 

Organizacja wyszczególniła dwie główne kategorie: bezpieczeństwo jazdy i bilans środowiskowy, którym nadano określone wartości (adekwatnie 70% i 30%). Każda z nich została podzielona na kryteria uzupełniające dla przejrzystości poszczególnych wartości. 

Kryterium bezpieczeństwa jazdy (fahrsicherheit)

  • sucha nawierzchnia (40%) trockene fahrbahn, 
  • mokra nawierzchnia (60%) nasse fahrbahn.

Kryterium środowiskowej oceny cyklu życia (umwelbilnz)

  • przebieg (40%) laufleistung, 
  • zużycie opon (20%) reifenabrieb, 
  • wydajność (20%) effizienz, 
  • generowany hałas (10%) geräusch, 
  • zrównoważony rozwój (10%) nachhaltigkeit.

Na ocenę ogólną rankingu ADAC składają się więc dwie niezależne noty otrzymane z głównych kategorii – bezpieczeństwa jazdy i bilansu środowiskowego. Przyjęto zasadę, że każdemu ogumieniu będą przyznawane punkty cząstkowe i słowne (również w podrzędnych kategoriach): „bardzo dobra”, „dobra”, „zadowalająca”, „dostateczna” i „niedostateczna”. Im mniej zdobytych punktów, tym lepszy wynik, ponieważ wartość 0,6 oznacza ocenę bardzo dobrą, a 5,5 niedostateczną. 

Test opon letnich ADAC 2023 w rozmiarze 205/55 R16

Specjaliści sprawdzili właściwości jezdne aż pięćdziesięciu opon letnich występujących w rozmiarze 205/55 R16. W opinii niemieckiej organizacji żaden z badanych modeli nie uzyskał noty „bardzo dobry”. Dziesięć zasłużyło na ocenę „dobrą”, dwadzieścia jeden sklasyfikowano jako „zadowalające”. Najniższe noty przyznano dziewiętnastu oponom letnim – dwanaście okazały się „dostateczne”, a siedem „niedostatecznych”.

Przyjrzyjmy się wynikom testu ADAC 2023 w rozmiarze 205/55 R16.

Miejsce
ModelPunktacjaNota
1.
Goodyear EfficientGrip Performance 22,0dobra (gut)
2.
Continental PremiumContact 62,0dobra (gut)
3.
Michelin Primacy 4+2,1
dobra (gut)
4.
Bridgestone Turanza T0052,3dobra (gut)
5.
Nokian Tyres Wetproof2,3dobra (gut)
6.
Falken ZIEX ZE310 ECORUN2,3dobra (gut)
7.
Continental UltraContact
2,3dobra (gut)
8.
Kumho Ecsta HS522,4dobra (gut)
9.
Hankook Ventus Prime42,5dobra (gut)
10.
Nexen N´Fera Primus2,5
dobra (gut)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/

Testowane ogumienie w rozmiarze 205/55 R16 zostało przeznaczone do aut osobowych o średniej wielkości, jak również SUV-ów o przestronnych wnętrzach. Opony o takiej wielkości spotkamy między innymi w BMW serii 2, Chevrolecie Cruze, Fiacie Tipo, Hondzie Civic czy Mazdzie 5.

Goodyear EfficientGrip Performance 2 – lider rankingu ADAC

Do jakich wniosków doszli specjaliści ADAC? Ranking opon letnich dla rozmiaru 205/55 R16 wygrał Goodyear EfficientGrip Performance 2 z notą końcową 2,0, którego właściwości jezdne niemieccy badacze ocenili dość wysoko. Uznano go za najbardziej wszechstronną propozycję, która jest warta polecenia. Opona gwarantuje zróżnicowane osiągi w szerokim zakresie temperatur, dbając o komfort podróżowania w okresie letnim. Bez względu na to, czy pod kołami znajduje się sucha, czy mokra nawierzchnia ogumienie zachowuje swoje parametry na wysokim poziomie. Najlepiej wypadło ono w kategorii „przebieg” pod względem trwałości, za co otrzymało najwyższą notę. Z pewnością przyczyniła się do niej technologia Mileage Plus wpływająca bezpośrednio na większą liczbę przejechanych kilometrów na tym modelu. Zauważono również dobre osiągi podczas jazdy po mokrej nawierzchni. To zasługa rzeźby bieżnika doskonale chroniącej przed aquaplaningiem, a także krawędzi chwytających odpowiadających za krótką drogę hamowania, kiedy pod kołami znajduje się warstwa wody.  

Wysoka pozycja Continental PremiumContact 6

Propozycja od niemieckiego producenta Continental została zaprojektowana z myślą o zagwarantowaniu wysokich osiągów w autach plasujących się w klasie premium. Ogumienie PremiumContact 6 cechuje typowo sportowy charakter, wytrzymałość i wszechstronność osiągów. Specjalna mieszanka gumowa Salety Silica, jak również unowocześniony wzór bieżnika sprawiają, że opona jest niezawodna w każdych warunkach, bez względu na aurę. Najlepiej oceniono ją w kategorii „przebieg”, do czego przyczyniła się zoptymalizowana mieszanka polimerów, aby odbywać bezpieczne podróże od pierwszego do ostatniego kilometra. Dobrze wypadła również w starciu z mokrą i suchą nawierzchnią.  

Dobry wynik Michelin Primacy 4+

Na wysokiej pozycji testu opon letnich ADAC uplasował się również model francuskiego producenta Michelin Primacy 4+. Jego największą zaletą, jaką dostrzegli badacze, jest wysoka odporność na zużycie, co potwierdza ocena 1,6. Ogumienie dzięki technologii EverGrip i innowacyjnej rzeźbie bieżnika dobrze radzi sobie również na mokrej nawierzchni, efektywnie odprowadzając wodę spod kół. Docenione zostały także osiągi, jakie Primacy 4+ oferuje podczas jazdy po suchej drodze.  

Wyniki w poszczególnych kategoriach

Niektóre modele opon dostawały wysokie noty w konkretnych kategoriach, ale ze względu na gorsze wyniki w pozostałych częściach testu ADAC nie mogły znaleźć się w czołówce zestawienia. Poniżej prezentujemy poszczególne wyniki dla wszystkich weryfikowanych kryteriów, wraz z najlepszymi produktami w każdej z nich. 

Jazda po suchej nawierzchni

W tej kategorii specjaliści ADAC zwracali szczególną uwagę na to, jak badane modele ogumienia letniego radzą sobie w praktyce na suchej nawierzchni. Pod uwagę była brana przede wszystkim stabilność – zarówno toru jazdy, jak i podczas wchodzenia w zakręty. Zainteresowanie wzbudzało także reagowanie ogumienia na polecenia układu kierowniczego czy ocena drogi hamowania. 

KategoriaNajlepiej oceniane modele
Jazda po suchej nawierzchni

Falken ZIEX ZE310 ECORUN (1,6);
Nokian Tyres Wetproof, Continental PremiumContact 6 (1,8)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/

Jazda po mokrej nawierzchni

Padające podczas okresu letniego deszcze bezsprzecznie mają wpływ na warunki drogowe. W kilka chwil drogę może pokryć warstwa wody, powodując, że zrobi się ślisko i niebezpiecznie. Podróżowanie w takiej aurze wymaga więc szczególnej ostrożności, dlatego dużą uwagę przywiązuje się do parametrów, jakie ogumienie wykazuje w takich warunkach. W szczególności będą to: droga hamowania, ochrona przed aquaplaningiem i ogólna jakość prowadzenia. 

KategoriaNajlepiej oceniane modele
Jazda po mokrej nawierzchni

Continental PremiumContact 6 (1,8);
Goodyear EfficientGrip Performance 2, Uniroyal RainSport 5 (2,0)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/

Przebieg

Długi przebieg, równomierne zużycie bieżnika i niezmienne podczas całego okresu eksploatacji właściwości jezdne – które opony letnie pod tymi względami wypadły najlepiej?

KategoriaNajlepiej oceniane modele
Przebieg

Goodyear EfficientGrip Performance 2, Michelin Primacy 4+, Michelin e.Primacy (0,6)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/

Zużycie opon

W tegorocznym rankingu ADAC jednym z elementów składających się na kryterium środowiskowej oceny cyklu życia była nota przyznawana za zużycie ogumienia. Im mniejsza ścieralność gumy, tym lepsza ocena przyznawana właśnie za tę kategorię. 

KategoriaNajlepiej oceniane modele
Zużycie opon

Michelin e.Primacy (1,0); 
 Double Coin DC99 (1,4); Michelin Primacy 4+, Continental UltraContact (1,6)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/

Wydajność

Według badających na wydajność opon wpływ miały następujące czynniki: masa ich oddziaływania na dynamikę jazdy, moment bezwładności kół podczas przyspieszenia i poziom zużycia paliwa

KategoriaNajlepiej oceniane modele
Wydajność

Bridgestone Turanza T005, Michelin e.Primacy (1,5); Tomket (1,6)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/

Generowany hałas

Aby ogumienie można było zakwalifikować jako „ciche” nie powinno generować nadmiernego hałasu zarówno wewnątrz kabiny, jak i na zewnątrz pojazdu. Badacze ADAC dokonywali subiektywnej oceny głośności wydawanej przez ogumienie podczas toczenia się między innymi po nawierzchni asfaltowej. 

KategoriaNajlepiej oceniane modele
Generowany hałas

Delinte DH2, Zeetex ZT1000 (2,1); Norauto Prevensys 4 (2,3); Kleber Dynaxer HP4 (2,4)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/

Zrównoważony rozwój

Modele otrzymują również oceny w skali zrównoważonego rozwoju. Ma to na celu docenienie propozycji od tych producentów, którzy szczególną uwagę zwracają na ekologię – nie tylko w trakcie jazdy, ale również na etapie produkcji. Szczególnie doceniane są wobec tego te opony, które m.in.: nie mają lub mają znikome pozostałości produkcyjne na sprzedawanych modelach, a także produkowane są zgodnie z certyfikatami równowagi ekologicznej.

KategoriaNajlepiej oceniane modele
Zrównoważony rozwój

Michelin e.Primacy (2,6); Michelin Primacy 4+, Kleber Dynaxer HP4, Pirelli Cinturato P7 C2, BF Goodrich Advantage, King Meiler Sport 1, Riken Road Performance (3,0)

autor: ADAC, Thomas Kroher, źródło: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/205-55-r16/


 Wyniki rankingu opon letnich ADAC 2023

Miejsce
ModelPunktacjaNota
1.
Goodyear EfficientGrip Performance 22,0dobra (gut)
2.
Continental PremiumContact 62,0dobra (gut)
3.
Michelin Primacy 4+2,1
dobra (gut)
4.
Bridgestone Turanza T0052,3dobra (gut)
5.
Nokian Tyres Wetproof2,3dobra (gut)
6.
Falken ZIEX ZE310 ECORUN2,3dobra (gut)
7.
Continental UltraContact
2,3dobra (gut)
8.
Kumho Ecsta HS522,4dobra (gut)
9.
Hankook Ventus Prime42,5dobra (gut)
10.
Nexen N´Fera Primus2,5
dobra (gut)
11.
Kenda Kenetica Pro KR2102,6
zadowalająca (befriedigend)
12.
Kleber Dynaxer HP42,6
zadowalająca (befriedigend)
13.
Fulda EcoControl HP22,6
zadowalająca (befriedigend)
14.
Toyo Tires Proxes Comfort2,6zadowalająca (befriedigend)
15.
Dębica Presto HP22,7zadowalająca (befriedigend)
16.
Dunlop Sport BluResponse2,7zadowalająca (befriedigend)
17.
Pirelli Cinturato P7 C22,7zadowalająca (befriedigend)
18.
Sava Intensa HP2
2,7
zadowalająca (befriedigend)
19.
Semperit SPEED-LIFE 3
2,7
zadowalająca (befriedigend)
20.
Firestone Roadhawk
2,8
zadowalająca (befriedigend)
21.
BF Goodrich Advantage
2,9
zadowalająca (befriedigend)
22.
GT Radial FE2
2,9
zadowalająca (befriedigend)
23.
Esa+Tecar Spirit Pro
3,1
zadowalająca (befriedigend)
24.
Barum Bravuris 5HM
3,1
zadowalająca (befriedigend)
25.
Viking ProTech NewGen3,1zadowalająca (befriedigend)
26.
Norauto Prevensys 43,1zadowalająca (befriedigend)
27.
Apollo Alnac 4G3,2zadowalająca (befriedigend)
28.
General Tire Altimax One S3,2zadowalająca (befriedigend)
29.
Giti GitiSynergy H23,2zadowalająca (befriedigend)
30.
Petlas Imperium PT5153,3zadowalająca (befriedigend)
31.
Uniroyal RainSport 53,3zadowalająca (befriedigend)
32.
Hifly HF 2013,6dostateczna (ausreichend)
33.
Cooper ZEON CS83,6dostateczna (ausreichend)
34.
Westlake Z-1073,7dostateczna (ausreichend)
35.
Minerva F 2093,7dostateczna (ausreichend)
36.
King Meiler Sport13,8dostateczna (ausreichend)
37.
Tomket Sport3,8dostateczna (ausreichend)
38.
Michelin e.Primacy3,9dostateczna (ausreichend)
39.
Laufenn S Fit EQ+3,9dostateczna (ausreichend)
40.
Delinte DH 24,0dostateczna (ausreichend)
41.
Zeetex ZT 10004,1dostateczna (ausreichend)
42.
Avon ZV74,1dostateczna (ausreichend)
43.
Radar RPX 8004,1dostateczna (ausreichend)
44.
Rotalla RH 014,7niedostateczna (mangelhaft)
45.
Berlin Tires Summer UHP 1 G25,3niedostateczna (mangelhaft)
46.
Lassa Driveways5,3niedostateczna (mangelhaft)
47.
Evergreen EH 2265,4niedostateczna (mangelhaft)
48.
Riken Road Performance5,4niedostateczna (mangelhaft)
49.
DoubleCoin DC995,5niedostateczna (mangelhaft)
50.
Premiorri Solazo5,5niedostateczna (mangelhaft)