Testy opon letnich odgrywają bardzo ważną rolę. Z jednej strony wpływają na kierunki rozwoju w oponiarskim świecie. Z drugiej, są bardzo dobrą wskazówką dla kierowców, którzy poszukują najlepszego ogumienia. W końcu od tego, jak dana opona radzi sobie w różnych warunkach, zależy nasze bezpieczeństwo oraz komfort. Sprawdź, jak przebiegały testy ADAC 2019.

ADAC co roku przygotowuje testy opon letnich.

ADAC co roku przygotowuje testy opon letnich.

Czym jest ADAC?

Niemiecki automobilklub ADAC to jedna z najbardziej renomowanych organizacji motoryzacyjnych w Europie oraz jedna z największych na świecie. Zrzesza już ponad 20 milionów członków, co świadczy o zaufaniu, jakim jest darzona.

ADAC skupia się na edukacji oraz zwiększaniu świadomości społecznej w dziedzinie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szuka także najlepszych rozwiązań, poprawiających bezpieczeństwo. Aby było to możliwe, kluczowe dla transportu elementy badane są przy pomocy bogatego zaplecza technicznego.

Opony są niezwykle istotne dla bezpiecznej jazdy, dlatego co sezon wybrane modele poddawane są testom przez motoryzacyjnych  specjalistów z Niemiec. Oprócz ogumienia brane pod lupę są również m.in. strefy zgniotu pojazdów czy foteliki dla dzieci. Przyznawane przez ADAC rekomendacje uznawane są za nad wyraz rzetelne.

Automobilklub angażuje się także w działania związane z budową infrastruktury drogowej oraz projektowaniem nowych modeli samochodów. Jest także aktywnym promotorem w dziedzinie motorsportu.

Właściwie dobrane letnie ogumienie to bezieczeństwo i komfort jazdy.

Właściwie dobrane letnie ogumienie to bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Zrównoważone oceny

Organizacja ADAC dużą wagę przykłada do tego, aby polecane przez nią opony posiadały zbalansowane parametry. Rekomendowane modele muszą spełniać określone warunki we wszystkich branych pod uwagę kategoriach – w innych przypadku nie otrzymają pozytywnej opinii.

W tegorocznych testach opon letnich udział wzięły 32 modele w popularnych rozmiarach: 185/65 R15 (samochody osobowe) oraz 215/65 R16 (VAN).

Test opon letnich ADAC obejmuje:

  • zachowanie na suchej nawierzchni (20% noty ogólnej) – w tym m.in. reakcja na ruchy kierownicy, stabilność podczas pokonywania zakrętów, skuteczność hamowania;

  • zachowanie na mokrej nawierzchni (40% noty ogólnej) – w tym m.in. skuteczność hamowania, przeciwdziałanie aquaplaningowi, kierowalność;

  • generowany hałas (10% noty ogólnej) – oceniany jest zarówno hałas zewnętrzny, jak i wewnątrz samochodu;

  • zużycie paliwa (10% noty ogólnej);

  • żywotność opon (20% noty ogólnej).

Opony letnie testowane są w kontrolowanych warunkach, przypominających prawdziwy ruch drogowy. Badaniom poddawane są modele różnych marek– zarówno renomowanych producentów premium, jak i reprezentantów segmentu eknomicznego. Wszystkie wybierane są przez ADAC, a producenci nie mają wpływu na modele wybrane do udziału w badaniu, a tym bardziej na ostateczne wyniki.

W ubiegłym roku Falken Sincera SN832 Ecorun zebrała najlepsze noty wśród opon w rozmiarze 175/65 R14.

W ubiegłym roku Falken Sincera SN832 Ecorun zebrała najlepsze noty wśród opon w rozmiarze 175/65 R14.

Najlepsze opony

Na podstawie powyższych kryteriów przyznawana jest jedna z pięciu ocen: od bardzo dobrej do niedostatecznej. Warto zwrócić uwagę, że najlepsza nota jeszcze nie została nadana. Jest ona zarezerwowana dla modeli, które powstaną w wyniku rozwoju nowych technologii. Dzięki temu testy ADAC będą aktualne przez wiele lat oraz będzie je można łatwo zestawiać.

Oceny przyznawane przez ADAC:

  • 1: sehr gut – bardzo dobra (nieprzyznawana)

  • 2: gut – dobra (model polecany)

  • 3: befriedigend – zadowalająca (model polecany)

  • 4: ausreichend – dostateczna (model spełniający podstawowe wymagania)

  • 5: mangelhaft – niedostateczna (model niepolecany)

Czym kierować się przy kupnie opon?

Podczas poszukiwań nowego kompletu opon, warto poświęcić nieco czasu na dobranie modelu o optymalnych parametrach. Rozmiar, budowa bieżnika i wartości podane na etykiecie ułatwią wybór. Poza tym dobrze jest sprawdzić, co o danym ogumieniu sądzą specjaliści i kierowcy.

Testy opon prowadzone są nie tylko przez ADAC, ale i przez inne organizacje oraz branżowe czasopisma. Są to m.in. Autobild, Auto&motor&sport czy TCS. Dodatkowo na stronie oponeo.pl regularnie publikujemy zestawienia najlepiej ocenianych opon przez naszych użytkowników.