Menu

Testy opon letnich ADAC

Sezon letni to czas wzmożonego podróżowania. Zobacz polecane modele w prestiżowych testach ADAC i wybierz model dopasowany do swoich potrzeb.

Zwycięzcy testów opon letnich ADAC

Falken Azenis FK510

Zwycięzca testu opon letnich 2021 w rozmiarze 225/50 R17

Opona na sezon letni.
Falken Azenis FK510
Już od 319 Zobacz ofertę
Semperit Speed-Life 3

Zwycięzca testu opon letnich 2021 w rozmiarze 205/55 R16

Opona na sezon letni.
Semperit Speed-Life 3
Już od 271 Zobacz ofertę
Continental PremiumContact 6

Zwycięzca testu opon letnich 2021 w rozmiarze 205/55 R16

Opona na sezon letni.
Continental PremiumContact 6
Już od 252 Zobacz ofertę

Test opon letnich ADAC pełni bardzo ważną funkcję. Co roku tworzy dla kierowców listę ogumienia rekomendowanego do bezpiecznego użytkowania. Modele, które otrzymały najwyższe oceny, spełnią nawet najbardziej wygórowane oczekiwania, natomiast te wciąż polecane, choć nagrodzone niższymi notami, stanowią ciekawą alternatywę dla topowych wyborów. Jak przebiega i na jakiej podstawie tworzony jest wspomniany ranking opon letnich?

Niemiecki automobilklub to organizacja, która działa przede wszystkim na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, stąd też do testów ogumienia podchodzi w charakterystyczny sposób. Rekomendacja jest przyznawana wyłącznie modelom, które spełniły określone warunki we wszystkich ocenianych aspektach. Wynika to założenia, że tylko wszechstronna i radząca sobie w każdych warunkach opona, daje kierowcy pełnię bezpieczeństwa. W konsekwencji tych zasad: model elitarny pod względem przyczepności na suchej drodze, emitowanego hałasu i wytrzymałości na ścieranie, ale słaby w przeciwdziałaniu aquaplaningowi wypadnie w rankingu ADAC gorzej niż model, który bez wyjątku w każdej kategorii otrzymał średnią ocenę.

Przeprowadzane przez ADAC testy opon letnich dotyczą 5 głównych kategorii, z których każda ma inne znaczenie dla końcowego wyniku.

  Końcowa nota to średnia ważona ocen przyznawanych za:
 • Zachowanie na mokrej nawierzchni (40% oceny ogólnej).
 • Zachowanie na suchej nawierzchni (20%).
 • Żywotność opon (20%).
 • Opory toczenia (10%).
 • Generowany hałas (10%).

Testy przeprowadza się na kilku torach, zawsze w kontrolowanych warunkach. Eksperci każdego roku selekcjonują do badania modele różnych marek i segmentów cenowych. Producenci nie mają wpływu ani na ostateczne wyniki, ani na opony wybrane do prób.

  Osiągi ogumienia oceniane są w pięciostopniowej skali:
 1. – sehr gut – bardzo dobra (nieprzyznawana)
 2. – gut – dobra (model polecany)
 3. – befriedigend – zadowalająca (model polecany)
 4. – ausreichend – dostateczna (model spełniający podstawowe wymagania)
 5. – mangelhaft – niedostateczna (model niepolecany)