Sezon letni dla opony zaczyna się, kiedy temperatura powietrza w ciągu doby przekracza 7oC, od tego momentu ogumienie powinno radzić sobie ze zmiennymi warunkami. Modele letnie muszą sprawdzać się nie tylko podczas jazdy w upalne dni, ale również w trakcie ulewnych deszczy czy wiosennych roztopów.

ADAC to jedna z najbardziej cenionych organizacji motoryzacyjnych, która od wielu lat przeprowadza testy opon. Wyniki badań niezależnych organizacji są szeroko komentowane w środowisku motoryzacyjnym i często stanowią podstawowe źródło informacji dla kierowców, którzy planują zakup nowego kompletu.

Testy opon letnich ADAC cieszą się dużą popularnością.

Testy opon letnich ADAC cieszą się dużą popularnością.

Opony letnie 16-calowe w rozmiarze 215/65 R16 są bardzo popularnym rozwiązaniem w wielu autach osobowych oraz dostawczych, takich jak np.

Dobór opon do samochodu jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy sprawdzić rozmiar opony na klapce do wlewu paliwa lub instrukcji pojazdu.

Prezentowany rozmiar może być również jedną z alternatyw. Rekomendowane przez producenta modele można zastąpić zamiennikami, skorzystaj z kalkulatora zamienników opon.

Test ADAC lato 2019 – 215/65 R16

Opony z oceną "zadowalająca":

1. Apollo Altrust (2,8)

2. Goodyear EfficientGrip Cargo (3,1)

3. Pirelli Carrier (3,1)

4. Nokian cLine (3,3)

5. Continental ContiVanContact 200 (3,4)

Opony z oceną "wystarczająca"

6. Maxxis Vansmart MCV3+ (3,7)

7. Kumho PorTran KC53 (3,8)

Opony z oceną "niedostateczna"

8. Falken Linam Van01 (4,6)

9. Uniroyal RainMax3 (4,6)

10. Michelin Agilis+ (4,9)

11. Fulda Conveo Tour 2 (5,0)

12. Nexen Roadian CT8 (5,0)

13. Sava Trenta 2 (5,0)

14. Semperit Van-Life 2 (5,1)

15. Hankook Vantra LT (5,5)

16. Kleber Transpro (5,5)

Pięciostopniowa skala (1-5) ocen ADAC, gdzie „1” (bardzo dobra) to najwyższa nota.

Najlepsze opony letnie w rozmiarze 215/65 R16 według testu ADAC:

1.    Apollo Altrust

Apollo Altrust to opona klasy ekonomicznej z Dalekiego Wschodu. Nieprzypadkowo znalazła się na liście opon testowanych. Marka zwróciła na siebie uwagę, tworząc produkty dobrej jakości w bardzo atrakcyjnych cenach.

Zachowanie na suchej nawierzchni: składniki bardzo wysokiej jakości zapewniają dobrą przyczepność oraz skuteczne hamowanie na suchej nawierzchni.

Zużycie paliwa: nowoczesna konstrukcja gwarantuje obniżone opory toczenia, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa i oszczędności.
Wytrzymałość: w pełni przystosowana do aut dostawczych, oferująca komfort prowadzenia i wytrzymałość podczas długich tras oraz przy jeździe z większym obciążeniem.

Potwierdzeniem klasy opon może być lista producentów samochodowych, którzy współpracują z marką Apollo, należą do nich Mercedes, Fiat, Audi czy Volkswagen.

Kup opony Apollo Altrust

2.    Goodyear EfficientGrip Cargo

Drugie miejsce w teście zajęła opona marki premium Goodyear EfficientGrip Cargo. Jest to propozycja jednego z największych producentów opon na świecie dla kierowców samochodów dostawczych.

Przyczepność na suchej nawierzchni: producent zapewnia, że opona jest lekka, trwała i doskonale trzyma się w zakrętach. Natychmiastowe hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni sprawia, że kierowcy czują się bezpiecznie.

Wytrzymałość i niskie opory toczenia: innowacyjna metoda tworzenia mieszanki sprawia, że opona jest wytrzymała i doskonale pracuje nawet pod dużym obciążeniem. Zredukowane opory toczenia wpływają na ograniczenie spalania.

W skład koncernu Goodyear wchodzą również takie marki jak: Dębica, Fulda czy Sava.

Kup opony Goodyear EfficientGrip Cargo

3.    Pirelli Carrier

Bieżnik Pirelli Carrier

Bieżnik Pirelli Carrier

Podium zamyka Pirelli Carrier, opona również zaliczana donajwyższej klasy, co można odczuć zwłaszcza podczas pokonywania dalekich tras. Model gwarantuje niebywały komfort jazdy.

Zużycie paliwa: opona ma zoptymalizowany profil, a do jej budowy wykorzystano najlepszej jakości materiały, pozwoliło to na obniżenie oporów toczenia i zmniejszenie spalania.

Trwałość: innowacyjna konstrukcja wzmocniła oponę i wydłuża jej przebiegi nawet o 30%. Dodatkowe wzmocnienia oraz równomierne rozłożenie nacisków sprawiają, że bieżnik zużywa się powoli i równomiernie. 

Pirelli to nie tylko opony. Jedna z najbardziej znanych inicjatyw marki to wydawany co roku kalendarz. W jego realizacji biorą udział najbardziej znane osobistości, ze świata mody, filmu czy popkultury.

Kup opony Pirelli Carrier

Jak wybrać najlepsze opony?

Kupując nowy komplet ogumienia, sprawdź kilka źródeł informacji o najlepszych dostępnych oponach dla Twojego samochodu. Oprócz testów, które przeprowadzają niezależne organizacje, warto również zwrócić uwagę na opinie innych kierowców, jeżdżących tym samym autem jak Twoje lub mających doświadczenie z oponami w interesującym Cię rozmiarze.

Tylko dobrze dobrane opony gwarantują bezpieczeństwo.

Tylko dobrze dobrane opony gwarantują bezpieczeństwo.

ADAC – testy opon i nie tylko

Działalność organizacji ADAC nie ogranicza się do organizowania testów opon. ADAC to jeden z największych klubów motoryzacyjnych na świecie, zrzesza 20 milionów kierowców oraz motocyklistów. Głównymi celami działalności instytucji jest kontrola i promocja transportu drogowego, sportów motorowych oraz turystyki, jak i edukacja użytkowników dróg.

Struktura ADAC jest dość rozległa, a w jej skład wchodzi między innymi wydawnictwo, które publikuje magazyny motoryzacyjne, atlasy oraz mapy.

Testy prowadzone przez niemiecką organizację nie ograniczają się wyłącznie do badania ogumienia, ADAC zajmuje się również badaniami aut, fotelików samochodowych, bezpieczeństwa w tunelach czy na promach.