Pracuj w Oponeo

Opony do Audi

Wybierz parametry swojego Audi i dobierz odpowiedni rozmiar opon

Audi

Wybierz rok produkcji

Wybierz generację

Audi

Początek. Historia Audi zaczęła się w 1899 roku. Wtedy to August Horch założył w Kolonii przedsiębiorstwo Horch. Twórca odszedł z firmy w 1909 roku. Jednak na zawsze zaznaczył swoją obecność – nazwa Audi to przetłumaczone na łacinę Horch (czyli nasłuchiwać). Logo firmy – cztery połączone kółka – symbolizuje cztery firmy i powstało w 1932 roku, kiedy to Horch, Wendere i DKW weszły do spółki Auto Union.

Rozwój. Auto Union AG pozostało po II wojnie światowej w NRD. Po przekształceniach w 1958 roku firma działała pod nazwą VEB Sachsenring Automobilwerke. Jej najbardziej znanym produktem był trabant, produkowany w Zwickau do 1991 roku. Po drugiej stronie żelaznej kurtyny, w RFN, firma reaktywowała się pod starą nazwą w mieście Ingolstadt. Od 1964 roku Audi należy do koncernu Volkswagen. Cztery lata później dyrektor zakładu zaakceptował projekt samochodu Audi 100, który wszedł do seryjnej produkcji. „Setka” zapoczątkowała oznaczenia aut marki Audi – cyfry oznaczały liczbę koni mechanicznych (silnik Audi 60 miał 60 KM).

Wkład w motoryzację. Audi słynie przede wszystkim z napędów quattro. Jest to stały napęd na cztery koła wykorzystywany w autach usportowionych od 1980 roku. Osiem lat później napęd ten wykorzystano w limuzynie A8. W 1985 roku firma wyprodukowała pierwszy model z całkowicie ocynkowaną karoserią – model 100. Dziewięć lat później w modelu A8 karoserię wytworzono z aluminium. W tymże modelu w 2001 roku zastosowano podwójnie widlasty silnik W12 o pojemności 6 litrów i mocy 420 KM. Również dość popularny dziś silnik FSI, często spotykany chociażby w Volkswagenach, jest dziełem Audi. Silnik ten spala benzynę i posiada wtrysk bezpośredni. Koncern z Ingolstadt znany jest także z montażu w swoich autach znakomitego systemu audio. Sprzęt ten pochodzi z duńskiej firmy Bang & Olufsen, produkującej systemy klasy high-end.

Obecnie. Dziś samochody Audi wytwarza się w Niemczech (Ingolstadt, Neckarsulm,) węgierskim Gyor i brazylijskim Sao Jose dos. Do grupy Audi-Gruppe należą od 2000 roku, poza Audi, Seat i Lamborghini. Najpopularniejsze modele Audi to: Audi A3, S3,RS3, Audi A4, allroad Quattro, S4, RS4, Audi A5,S5, RS5, Audi A6, S6, RS6, Audi A6 allroad quattro, Audi Q7, Audi TT , Audi R8.

Ciekawostki. Koncern sponsoruje kilka klubów piłkarskich – m.in. Real Madryt, FC Barcelona, AC Milan, Bayern Monachium i Manchester United. W 2010 roku zespół Audi wygrał 24 godzinny wyścig Le Mans. Zwycięskie auto, Audi R15 TDI, w 397 okrążeniach, jakie pokonało zużyło 11 kompletów opon Michelin.

Opony. Audi jest znaną i cenioną marką. Powszechna jest współpraca między Audi i producentami opon, m.in. firmą Bridgestone. Opony Bridgestone RE040 znajdują się na oryginalnym wyposażeniu w Audi A3 i A8 oraz TT. Audi A4 dość często wyposażane jest w opony Bridgestone ER300, z kolei Audi A6 sprzedawane jest z oponami Bridgestone RE050. Audi Q7 posiada natomiast opony Bridgestone Dueler HP Sport. Na wyposażeniu Audi TT (szczególnie TTS) można również spotkać opony Toyo Proxes T1 Sport. Model Toyo Proxes T1 trafił również do Audi S6 i Audi RS 5. W latach 2007-2009 na seryjne wyposażeniu modeli S8 znalazły się opony Yokohama ADVAN Sport V103.
Oprócz powyższych marek, na wyposażeniu seryjnym Audi znajdziemy często opony Dunlop. Audi A4 korzysta z opon Dunlop SP Sport 8000E. Wersja A4 Sport oraz A6 (2,7 Turbo) wykorzystują ogumienie SP Sport 9090. Wersja A8 Sport została z kolei wyposażona w Dunlop SP Sport 9000. Obecnie Audi często używa opon Goodyear. Do 2012 roku na wyposażeniu serii A2 znajdują się opony Goodyear Excellence, A3 wykorzystuje Goodyear EfficentGrip, Eagle Vector 2+ lub UltraGrip Performance 2. Audi Q7 posiada seryjnie montowane opony Goodyear Eagle F1 Asymmetric lub Wrangler AT/R.