Dobrze dobrane opony są w stanie zagwarantować Ci bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy, nawet w dość wymagających warunkach. Podczas sezonowej zmiany kompletu opon zadbaj więc o to, aby wybór nie był przypadkowy, w końcu to jedyny element samochodu łączący go z nawierzchnią.

Letnie testy opon z pewnością będą pomocne przy wyborze nowego kompletu.

Letnie testy opon z pewnością będą pomocne przy wyborze nowego kompletu.

Testy opon letnich

Popularne organizacje motoryzacyjne, zazwyczaj dwa razy do roku, testują opony pochodzące od różnych producentów i w różnych przedziałach cenowych. Testowane są zarówno najdroższe, jak i najtańsze modele.

Aby badanie było miarodajne, zostaje przeprowadzone w specjalnie do tego stworzonych miejscach w kontrolowanych warunkach, które do złudzenia przypominają to, co dzieje się na drogach.

Tegoroczne wyniki testów letnich przeprowadzonych przez ADAC zebraliśmy dla Ciebie w formie osobnych artykułów.

Test opon letnich ADAC 2018 w rozmiarze 205/55 R16

Test opon letnich ADAC 2018 w rozmiarze 175/65 R14

Wyniki popularnych testów przeprowadzanych przez np.: ADAC, Auto Billd, Tyrereviews, Auto, motor & sports czy Auto Express obserwują nie tylko producenci opon, zawodowi kierowcy czy pasjonaci motoryzacji, ale i zwykli użytkownicy, którzy pragną podjąć właściwą decyzję podczas wyboru nowego kompletu ogumienia.

Testy ADAC

Czym jest organizacja Allgemeiner Deutscher Automobil-Club (ADAC)?

To niemiecki automobilklub, który liczy około 17 milionów zrzeszonych kierowców, w tym motocyklistów. Jest to druga, pod względem liczby członków, organizacja motoryzacyjna na świecie. ADAC powstał w 1903 roku, działa więc nieprzerywanie od ponad 100 lat.

Zadania, które stawia przed sobą organizacja, to głównie kontrola oraz promocja transportu drogowego, sportów motorowych i turystyki. ADAC kładzie duży nacisk na edukację wszystkich użytkowników dróg, a tym samym zwraca uwagę na bezpieczeństwo podróżowania.

Automobilklub posiada dość rozbudowaną strukturę pomocy drogowej.

Automobilklub posiada dość rozbudowaną strukturę pomocy drogowej. 

W zakresie testów i bezpieczeństwa ADAC nie skupia się jedyne na oponach. Stowarzyszenie sprawdza kluczowe dla transportu elementy, jak np.: strefy zgniotu, foteliki dla dzieci, przejezdność tuneli oraz przepustowość promów.

Nad przeprowadzanymi testami czuwają specjaliści.

Nad przeprowadzanymi testami czuwają specjaliści. 

Osoby zainteresowane wynikami pracy mogą zapoznać się z popularnymi materiałami, które klub od lat dostarcza, są to m.in.: atlasy, magazyny motoryzacyjne czy mapy. Ze względu na szeroki zakres kompetencji, bogate doświadczenie i rozbudowane zaplecze techniczne, cieszy się szacunkiem i uznaniem wszystkich kierowców, nie tylko na Starym Kontynencie.

Testy opon ADAC

Aby wyłonić najlepsze opony dostępne na rynku, organizacja ADAC przeprowadza testy dwa razy do roku, zawsze przed zbliżającym się końcem sezonu letniego lub zimowego. Pozwala to na ustalenie, jak dany model opony w wybranym rozmiarze zachowuje się w konkretnych warunkach. Dzięki temu każdy kierowca, niezależnie od regionu w jakim mieszka, może dopasować model dokładnie do swoich potrzeb.

Testy przeprowadzane są przy użyciu aut o różnych gabarytach.

Testy ADAC uchodzą za jedne z najbardziej prestiżowych sprawdzianów ogumienia na świecie. Mimo że wyniki testów często wzbudzają kontrowersje, modele ujęte w testach cieszą się od lat niesłabnąca popularnością.

Jak przebiegają testy ADAC? 

Wybrane do testów modele są najczęściej sprawdzane w kilku kategoriach, które w efekcie pokażą czy opona jest przystosowana do jazdy w warunkach występujących na drodze, podczas standardowego użytkowania. Ocenie podlega: zachowanie na mokrej oraz suchej nawierzchni, poziom hałasu emitowany przez oponę, opory toczenia, które przekładają się na zużycie paliwa, droga hamowania czy zużycie bieżnika. Skala ocen obejmuje 5 punktów:

  • 1    -    Bardzo dobra (sehr gut)

  • 2    -    Dobra (gut)

  • 3    -    Zadowalająca (befriedigend)

  • 4    -    Dostateczna (ausreichend)

  • 5    -    Niedostateczna (mangelhaft)

Testy opon to nie wszystko, gdzie szukać informacji?

Wraz z rozpoczęciem danego sezonu na rynku pojawia się kilka nowych modeli, a ich producenci – niezależnie od klasy opony zapewniają o ich osiągach i możliwościach. Aby wybrać najlepszy model należy zastanowić się: Co jest istotne dla kierowcy, takiego jak Ja?

Zmiana opon podczas testów.

Zmiana opon podczas testów.

Rodzaj samochodu

Warto sprawdzić czy producent auta, które posiadamy nie poleca zestawu opon konkretnej firmy lub, jakie modele są oryginalnie montowane w naszym samochodzie. Opona homologowana pod dane auto przechodzi kilkumiesięczne testy i nawet zdarza się, że jest to zupełnie nowy produkt stworzony na potrzeby danego modelu.

Etykieta opony

Dla niektórych kierowców wyznacznikiem jakości modelu jest etykieta opony, której zawartość od 1 listopada 2012 r. ściśle reguluje dyrektywa Unii Europejskiej. Opony sprzedawane na terenie krajów członkowskich (z kilkowa wyjatkami) muszą spełniać ten przepis. Etykieta zawiera informacje na temat: wydajności pod względem zużycia paliwa, hamowania oraz przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie emitowanego hałasu.

Opis producenta może być źródłem cennych wskazówek dla kierowców.

Opis producenta może być źródłem cennych wskazówek dla kierowców.

Opis producenta

Jeśli już zawęziłeś poszukiwania do kilku modeli, warto sprawdzić opis producenta opony. Znajdziemy tam szczegółowe informacje z pierwszej ręki, na temat wybranych modeli.

Opinie

Większe portale motoryzacyjne, jak np. Oponeo.pl zbierają oraz weryfikują opinie kierowców na temat opon. Jest to idealny sposób na sprawdzenie tego, jakie modele polecają posiadacze samochodu takiego jak Twój.

Inne testy

Jest wiele organizacji motoryzacyjnych, które przeprowadzają testy opon, więc jeśli wśród testów ADAC zabrakło rozmiaru pasującego do Twojego auta, warto sprawdzić testy przeprowadzane przez np.: Auto Billd, Tyrereviews, Auto, motor & sports czy Auto Express. Istnieją portale, które skupiają się tylko i wyłącznie na prezentowaniu wyników testów opon.