Właściwie wyważone koła mają ogromny wpływ nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo uczestników ruchu. To bardzo istotne, szczególnie dla kierowców, którzy na co dzień pokonują duże dystanse na autostradach lub drogach ekspresowych. Przy niewielkich prędkościach niewłaściwe wyważenie może w ogóle nie być odczuwalne, jednak podczas szybszej jazdy pojawiają się spore niedogodności. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na doważanie kół na samochodzie. Co to oznacza i czym różni się od tradycyjnego wyważania? Wszystkich informacji dowiesz się z naszego artykułu.

 Mechanik zdejmujący koło z samochoduPrawidłowe doważenie kół pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę

Przed wizytą w warsztacie należy pamiętać, że na przeprowadzenie procesu doważania powinny decydować się jedynie osoby, które wcześniej miały wyważone koła tradycyjną metodą. Tylko wtedy cały zabieg będzie mógł zostać wykonany właściwie i wywoła pożądane efekty. To niezwykle ważne z perspektywy kierowcy, ponieważ wpływa na podstawowe aspekty, takie jak bezpieczeństwo, wygoda, a nawet poziom spalania paliwa, czy szybkość zużycia opon.

Czym różni się wyważanie kół na samochodzie od tradycyjnego?

Doważanie kół na samochodzie znacznie różni się od klasycznego wyważania. W przypadku tradycyjnej metody felgi są zdejmowane z samochodu, a cały proces przeprowadza się na specjalnym urządzeniu - wyważarce, która wskazuje, czy konieczne jest doklejenie ciężarka, a jeśli tak, to gdzie trzeba go umieścić. Dzięki temu masy wokół osi obrotu koła są równomiernie porozkładane, co sprawia, że jazda będzie komfortowa - nie wystąpią bicie ani drgania na kierownicy.

Czasem jednak, mimo wyważenia, problem nie znika i tutaj do gry wchodzi doważanie. Proces ten nie wymaga zdejmowania kół z pojazdu. Przeprowadzany jest na przeznaczonych do tego podnośnikach albo rolkach. To czynność mająca na celu uzupełnienie lub wykończenie tradycyjnego wyważania. Okazuje się niezbędny, kiedy masa jest dobrze rozłożona na kołach, jednak czynniki dodatkowe, takie jak np.: typ mocowania felgi, tarcze, piasty itd., mogą mieć wpływ na niewłaściwe rozłożenie masy całkowitej.

Mechanik operujący przy koleDoważanie kół odbywa się na specjalnych podnośnikach lub rolkach

Kiedy warto zdecydować się na doważanie kół?

Doważanie kół na samochodzie będzie dobrym wyborem dla osób, które mimo że wcześniej zdecydowały się już zarówno na statyczne, jak i dynamiczne wyważanie kół, nadal odczuwają niedogodności w postaci bicia lub drgań kierownicy, zauważalne przy większych prędkościach. Mogą one występować w ściśle określonym momencie, np. przy 110 km/h symptomy dają o sobie znać, natomiast przy 130 km/h problem ustępuje. Zazwyczaj jest to wynikiem niewłaściwie przeprowadzonego wyważania lub złego współdziałania kół z pozostałymi komponentami. Właśnie w tym drugim przypadku pomóc może doważenie w warsztacie. Nie oznacza to jednak, że mechanik-wulkanizator nie będzie zdejmował felg z pojazdu. Bardzo prawdopodobnym jest, że zanim umieści pojazd na podnośniku lub rolce do doważania, będzie chciał się upewnić, czy na pewno koła są dobrze wyważone.

Należy pamiętać, że po zdjęciu kół z osi koniecznym może okazać się ich ponowne doważenie. Dzieje się tak ponieważ koło praktycznie nigdy nie będzie zamocowane w sposób identyczny jak przed jego zdjęciem. Wpływa na to choćby inna siła dokręcenia śrub.

Gdzie można przeprowadzić doważanie kół na samochodzie?

W każdym większym mieście możliwe jest wyważanie kół. Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz, Łódź, Gdynia, Kraków, Rzeszów i inne miejscowości pełne są warsztatów wulkanizacyjnych, w których proces ten zostanie przeprowadzony szybko i sprawnie. Koszty zależne są jednak nie tylko od miejsca, ale także od tego, czy w naszym aucie zamontowane są felgi stalowe, czy aluminiowe. Przed wybraniem konkretnego serwisu, warto zapoznać się z opiniami, jakie wystawili na jego temat klienci. Pozwoli to wybrać profesjonalny zakład, w którym usługa zostanie wykonana przez zawodowców.