Menu

Porady

Kiedy zmienić opony na letnie, a kiedy na zimowe? Poradnik sezonowej wymiany ogumienia.

Aktualizacja: 29 maja 2019
| OPONEO.PL

Zastanawiasz się, kiedy wymienić opony na letnie? Pewnie masz wrażenie, że dopiero co zmieniałeś na zimowe, a tymczasem sezon ma już się ku końcowi i wielkimi krokami nadchodzi nowy. Początki wiosny charakteryzują się mało stabilną aurą (tak samo jak jesień) dlatego podpowiadamy, kiedy jest idealny moment na wymianę ogumienia i na co zwrócić szczególną uwagę. Zapoznaj się z naszym artykułem i przygotuj się na sezonową wymianę opon.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Czy to w ogóle konieczne? Jeśli zastanawiasz się, czy warto zmieniać opony na letnie, to w dalszej części artykułu pomożemy Ci odpowiedzieć na to pytanie. W tym miejscu chcemy jednak rozwiać wątpliwości kierowców zdecydowanych na wymianę ogumienia, ale nie mających pewności co do właściwego momentu. Kiedy zatem zmienić opony zimowe na letnie?

Powszechnie przyjęło się, że opony letnie należy zakładać, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7°C. Te wytyczne niestety dość trudno osadzić w ramach czasowych ze względu na zmienność pogody na przełomie zimy i wiosny. Właśnie z tego powodu nie zalecamy zmiany opon na letnie już po pierwszych kilku dniach z temperaturą sięgającą powyżej 7°C. Poczekaj aż pogoda się ustabilizuje i dopiero wtedy udaj się do serwisu z zamiarem montażu nowych opon.

Wiemy już, że pośpiech nie jest tutaj wskazany. A jak to wygląda w przypadku opon zimowych?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Po wyjaśnieniu kwestii zmiany opon na letnie czas przejść do odpowiedzi na kolejne pytanie: kiedy zakładać opony zimowe? Nadal trzymamy się zasad, które tyczyły się wymiany opon na letnie i granicznej wartości wskazywanej przez termometry. Analogicznie więc wymiana opon na zimowe powinna nastąpić gdy temperatura spada poniżej 7°C. W tym sezonie zmienia się jednak dynamika reakcji na warunki atmosferyczne i nie warto czekać do pierwszego śniegu i mrozu. Nie zastanawiamy się więc zbyt długo, kiedy wymieniać opony na zimowe i nie dajemy się zaskoczyć warunkom na drodze.

Umowna granica 7°C wydaje się być tutaj głównym wyznacznikiem idealnego momentu na sezonową wymianę opon. Dociekliwi mogą jednak zastanawiać się dlaczego? Aby nie być gołosłownymi zapytaliśmy eksperta z firmy Continental co o tym myśli:

Czy granica 7 stopni jest wiarygodnym wyznacznikiem momentu na wymianę opon?

Gdy średniodobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza warto zastanowić się nad wymanią opon z letnich na zimowe. Poniżej tej temperatury mieszanka gumowa opon letnich zaczyna gwałtownie twardnieć, co powoduje, że opony tracą swoje właściwości jezdne, nie zapewniając takich parametrów jakie założył producent opon. Tutaj idealnie sprawdzają się opony zimowe z mieszanką gumy, która nawet przy dużych temperaturach minusowych jest miękka i elastyczna. Oprócz wspomnianej temperatury granicznej 7 stopni warto również zwrócić uwagę na pory dnia, kiedy najczęściej przemieszczamy się pojazdem. Średniodobowa temperatura to średnia pomiędzy najniższą temperaturą w nocy, a najwyższą w dzień. Gdy jednak poruszamy się głównie w nocy lub nad ranem, warto opony wymienić wcześniej, gdyż nasza średniodobowa temperatura jest znacznie niższa.

Paweł Skrobisz              

Kierownik Działu Technicznego 

continental logo

Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, że niektóre państwa wprowadziły obowiązek stosowania opon zimowych, aby zapewnić bezpieczeństwo podróży swoich obywateli i zminimalizować ryzyko wypadków.

Wydaje nam się, że polscy kierowcy nie potrzebują tego rodzaju obostrzeń, gdyż cechują się wystarczająco wysokim poziomem świadomości i odpowiedzialności. Korzystając z możliwości, również w tej kwestii, o opinię spytaliśmy specjalistę Continental:

Czy w Polsce potrzebne są przepisy wprowadzające obligatoryjną wymianę ogumienia na zimowe?

Polacy to kierowcy świadomi, którzy wiedzą, że opony należy wymieniać dwa razy do roku – co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. W związku z tym, że obecnie 85-90% kierowców samodzielnie podejmuje decyzję o sezonowej wymianie ogumienia, to uważamy, że nie ma konieczności wprowadzania dodatkowych obostrzeń. No chyba, że ktoś uzna, że chcemy zmotywować tę pozostałą część niezdecydowanych.

Paweł Skrobisz            

Kierownik Działu Technicznego

logo continental

W ten właśnie sposób dobrnęliśmy do odpowiedzi na pytanie czy warto i kiedy zmieniać opony na zimowe… ale czy warto zmieniać opony na letnie? Naszym zdaniem warto, ponieważ zasadniczo różnią się one od zimowych.

Różnice między oponami letnimi a zimowymi

Skład mieszanki gumowej

Podstawową różnicą między oponami letnimi a zimowymi jest mieszanka gumowa, z której zostały wykonane. Tworzywo używane do budowy opon letnich jest przystosowane do pracy w temperaturach powyżej 7°C i w takich warunkach gwarantuje pełnię osiągów. Gdy temperatura spada poniżej tego progu, opony letnie twardnieją, a tym samym tracą swoje właściwości. W przypadku opon zimowych jest odwrotnie. Większa zawartość krzemionki sprawia, że poniżej 7°C nabierają one optymalnych właściwości. W wyższych temperaturach opony zimowe zaczynają się przegrzewać, a to sprzyja ich szybszemu zużyciu. Mieszanka stosowana w oponach zimowych nie spełnia też swoich funkcji latem – nie zapewnia przyczepności i bezpiecznego hamowania na suchej oraz mokrej nawierzchni.

Letnie opony znacząco różnią się od zimowych.

Letnie opony znacząco różnią się od zimowych.

Rzeźba bieżnika.

Kolejną różnicą między oponami letnimi a zimowymi jest rzeźba bieżnika. Projektanci konstrukcji zwracają tutaj szczególną uwagę na odmienne funkcje ogumienia, dostosowując je do konkretnego sezonu. Bieżnik opony zimowej wyposażony jest w większą ilość nacięć (tzw. lamelek), które są wyraźniej zarysowane niż w oponach letnich. Centralne rowki są głębsze, dzięki czemu sprawnie odprowadzają śnieg i błoto spod czoła opony. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej przyczepności w warunkach zimowych, ale znacznie obniża poziom osiągów opon zimowych w warunkach letnich. Bieżnik opony letniej jest dużo płytszy, przez co powierzchnia styku opony z nawierzchnią jest większa. Dzięki takiej budowie sterowność na suchej jezdni jest polepszona, a droga hamowania krótsza. Nacięcia są zaprojektowane w taki sposób, aby w deszczowe dni odprowadzać wodę (nie błoto i śnieg) i zapobiegać zjawisku aquaplaningu.

Opony całoroczne jako oszczędna alternatywa dla sezonowych?  

Różnice w konstrukcji i kompozycji składu opon dedykowanych na konkretny sezon zapewniają nam zupełnie inne właściwości, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Jak na ich tle wypadają opony całoroczne? Czy jest to warta uwagi alternatywa? 

Na to pytanie również pomógł nam odpowiedzieć ekspert Continentala:

Opony całoroczne niewątpliwie oszczędzają czas i pieniądze kierowców, ale czy na pewno są w stanie zapewnić wszystko to, co ogumienie dedykowane na konkretny sezon?

Opony całoroczne zawsze będą pewnego rodzaju kompromisem. Nie da się stworzyć opon, które będą idealnie zachowywały się zarówno przy +30 stopniach Celsjusza w lecie, jak i przy -20 stopniach Celsjusza w zimie. Dlatego też firma Continental stoi na stanowisku, by w lecie używać opon letnich, a w zimie zimowych, gdyż tylko takie rozwiązanie zapewnia optymalne bezpieczeństwo w każdych warunkach na drodze. Opony całoroczne mogą być dobrym rozwiązaniem, gdy pojazd użytkowany jest głównie w mieście (gdzie drogi nawet w zimie są dobrze utrzymane) oraz gdy pojazd robi małe przebiegi, np. użytkowany jako drugi w rodzinie, w dojeździe do pracy, czy szkoły.

Paweł Skrobisz            

Kierownik Działu Technicznego

continental logo

Wiemy już, że warto, wiemy też kiedy wymieniać opony na nowe… Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon?

1. Głębokość bieżnika i ogólny stan opony.

Przed zmianą opon na letnie należy zwrócić uwagę na stan naszych opon. Istotna jest głębokość bieżnika – polskie prawo dopuszcza do ruchu opony o głębokości bieżnika równej lub większej od 1,6 mm. Są to graniczne wartości, które jednak nie zapewniają pełni bezpieczeństwa na drodze. Opona letnia z bieżnikiem płytszym niż 3.0 mm traci swoje parametry trakcyjne szczególnie na mokrej drodze. Opony zimowe, mimo braku prawnych konsekwencji, należy natomiast wymieniać, gdy bieżnik ma głębokość poniżej 4 mm. 

Przed zamontowaniem opon sprawdźmy także czy nie ma żadnych uszkodzeń na bokach i bieżniku. W przypadku wątpliwości zapytajmy wulkanizatora.

2. Właściwe przechowywanie i wyważanie opon. 

Jeżeli opony były przechowywane w garażu, musimy pamiętać o ich wyważeniu. Nieprawidłowe wyważenie opon bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie zawieszenia i może spowodować ściąganie auta na boki. Przyczynia się także do nieregularnego zużywania opon, a tym samym szybszej utraty ich właściwości.

3. Kontrola ciśnienia. 

Ostatnim, ale bardzo ważnym punktem, jest kontrola ciśnienia w oponach. Z reguły ciśnienia ubywa w związku z naturalnym procesem "oddychania" gumy, a także ze względu na nieszczelność wentyli. Mniejsze ciśnienie, od tego zalecanego przez producenta, może powodować pogorszenie właściwości trakcyjnych opony, reakcji na skręty, hamowania oraz zwiększać opory toczenia, a tym samym – spalanie paliwa przez auto. Jeśli nie wiesz jakie ciśnienie w oponach zalecane jest dla Twojego samochodu, skorzystaj z naszej tabeli ciśnień.

Sezonowa wymiana opon pomoże zachować Ci bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Sezonowa wymiana opon pomoże zachować Ci bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Nie masz czasu na stanie w kolejce do serwisu i ochoty na przewożenie opon? Jeśli tak, usługa dostawa opon z montażem jest dla Ciebie! Wystarczy, że zamówisz opony, wybierzesz na naszej mapie najbardziej pasujący Ci serwis i termin, a my za darmo dostarczymy tam zamówione przez Ciebie opony. Większość serwisów zapewnia też depozyt sezonowy - nie będziesz musiał się więc martwić gdzie i w jaki sposób przechowywać opony z poprzedniego sezonu.

Podziel się
Komentarze (36)
Dodaj komentarz
Marcin 2017-03-27 No ja uważam, że to już najwyższy czas na wymianę opon. Właśnie jutro jadę do Auto complex nidzica, by się tym zajęli. Sam przecież tym się nie zajmę ;) Odpowiedz
lukas 2014-03-12 ja chcialem dzis jak uważacie? Odpowiedz Odpowiedzi: 1
:) 2014-03-12 też sie zastanawiam:) Odpowiedz
myku 2012-03-16 2012 rok marzec ;) wymieniacie już na letnie? Odpowiedz
Mariusz 35 2011-04-07 Ja właśnie zamierzam wymienic na dniach, czy ktoś korzystał z tego serwisu wymiany opon w Lublinie?Dealpeck Odpowiedz
jogi1982 2011-03-17 Ja tam wymieniam samochód na bilet miesięczny :) a z oponami poczekam do końca marca Odpowiedz
postmoderna 2011-03-08 witam! oponki zamówione, wymiana w najbliższy piątek! nie ma co czekać na kolejki :) Odpowiedz
Szymek Kuka 2010-02-16 W tym tygodniu duzo sie mowi o ociepleniu. Ciekawe czy przewidywania beda słuszne nie wiem jak w waszych miastach ale ja nawet jak nie bedzie sniegu o letnich ani snie. NIe wymieniam na opony letnie bo głowne drogi bydgoszczy nawet te remontowane w zeszłym roku wygladaja jak sieczka :) Odpowiedz
Widelek GTs 2010-02-10 Ja opony na letnie wymieniam jak tylko pusci snieg. Mam nadzieje ze w tym roku bedzie to w maru. Chociaz obawiam sie czy nie trzaeba by było zainwestowac w łódz bo to ze powodz bedzie dla niktórych jest juz oczywiste :) Odpowiedz Odpowiedzi: 7
Pacek 2018-03-28 Ja planuję tuż po świętach wymienić opony. Nie ma co czekać, bo szkoda mi już zimówek zużywać. Letnie opony już kupione, postawiłem na ADVAN Fleva V701 od Yokohamy. Zobaczymy jak się spisze. Odpowiedz
zajac 2010-03-19 MI się wydaje że w tym roku wymiana na letnie to będzie wskazana dopiero po Wielkanocy. Odpowiedz
zupan 2010-03-02 lepiej pojeździć troche dłużej na zimowych niż za wcześnie wymienić na letnie i się przejechać...odwrotnie przed zimą - tutaj lepiej szybciej wymienić niż za późno Odpowiedz Odpowiedzi: 1
Mlask 2010-03-17 Ja sie zawsze kieruje granicą 7 stopni C. Nie ma określonej daty, trzeba obserwować pogode i tyle, ale zgadzam sie z Zupanem, lepiej dlużej pojezdzic na zimowych, niż miec lato na lodzie... Odpowiedz Odpowiedzi: 1
sokol 2010-03-18 Jak by nie patrzeć to by już mogła wiosna przyjść. Odpowiedz
Sean 2010-02-17 Albo trzeba będzie zainwestować w opony deszczowe:-) Odpowiedz Odpowiedzi: 1
Maras 2010-02-23 Hahaha nie kolego deszczowe, nie opony letnie a terenowe :D A najpewniej MZK ... Odpowiedz
rudolf 2010-03-02 snieg to jedno, a temperatura drugie, radze poczekac troche, az dzienna amplituda skoczy na plus na stałe Odpowiedz
Radek 2010-03-02 na pewno nie teraz!! temperatura za oknem ciągle się zmienia, lepiej wymienić opony później ale za to tylko raz. Odpowiedz Odpowiedzi: 1
MIkrusekXXL 2010-03-03 POwiedzmy sobie jedno ! - ile moze nas kosztować dzień w sniegu na oponie letniej z dzwonem ? - Tyle co 30 lat oszczedzania na oponach, w skrajnych przypadkach zycie. Odpowiedz
maciek 2010-03-24 kiedyś znawcy twierdzili że opony zmieniamy na letnie kiedy średnia temperatura dobowa to 10C a nie 7C Coś się zmieniło? fakt do wielkanocy lepiej jeszcze na zimówkach się turlać Odpowiedz
autorek 2010-03-02 Z tego co powiedziano mi w podczas kupn opon letnich to odpowiednia temperatura na zmiane opon na letnie to srednia temperatura to okolo 7-8 stopni. Jednak zawsze pogoda może nas zaskoczyc o czym swiadczyc moga ostatnie lata Odpowiedz
Michał_S 2010-03-02 Ja też uważam, że zimą powinno się dłużej pojeździć na oponach zimowych niż zaszybko je zmienić na letnie i później żałować. Nie ma się czego obawiać, że gdy będzie +10*C to nagle się one zetrą czy coś się stanie. nie ma szans na to! Ja śmiało bede jeżdził do połowy kwietnia na pewno!! Odpowiedz Odpowiedzi: 1
ColsGti 2010-03-02 Oczywiscie ze tak albo lans i prostowanie felgi, albo wygodna jazda po dziurach na zimówce. MOim zdaniem same korzysci dziury pokleja, a oczywiscie bezpieczniej jest na zimówce przy +10 niz na letniej w nawet jeden dzien sniegu ! Odpowiedz
Kejsi 2010-03-04 Ja wymieniam dopiero w kwietniu, najwczesniej w połowie. Różne rzeczy moga sie dziac, jakies przymrozki w nocy mnie złapia w trasie i co? Nic sie nie stanie jak dluzej na zimie pojezdze. Odpowiedz
Waldas 2010-03-04 A ja letnie zakładam dopiero jak drogi wyremontują!!! Już chyba zimówki bardziej zjechać i bardziej uważać niż płacić za nową oponę i felgę !!! Odpowiedz Odpowiedzi: 1
e463.0i 2010-03-04 Ja zakładam w wekend opony letnie. Zobaczymy czy mocno sie przejade. Jeżdze tylko po miescie i juz nie moge sie doczekac. Odpowiedz
Kolo 2010-03-04 Z wymiana lepiej poczekać na kwiecień. Jak wiadomo nasza aura potrafi zaskoczyć nawet w maju :) Odpowiedz
Keynes 2010-03-04 Już teraz mamy przedwiośnie więc kwestia 2-3 tygodni i będzie trzeba odwiedzić serwis. Odpowiedz Odpowiedzi: 1
e46 3.0i 2010-03-05 Wole teraz niz sie pozniej wkurzac w kolejce jako 15 zaspisany na godzine ;) Odpowiedz
kaj 2010-03-05 Ja tez nie wymieniam opon zimowych na letnie. nie ma szans, zebym alusy i letnie popsuł na naszych wspaniałych drogach. jak wiadomo zima jeszcze moze zaskoczyc nie raz i wtedy tez nie chciałbym byc na letnich. Odpowiedz Odpowiedzi: 2
DEF 2010-03-10 JA już przymusowo musiałem załozyć letnie bo nasze polskie drogi pozbawiły mnie jednej zimówki. Wieć na razie wrzuciłem dwie letnie. Odpowiedz Odpowiedzi: 1
Maciej 2010-03-12 A ja zakładam w nastepny wekend. W tym tygodniu ma byc jeszcze snieg. Nie zdziwie sie jak w kwietniu tez cos bedzie. Odpowiedz Odpowiedzi: 1
Miras 2010-03-12 Ja będę zmieniał npzred świętami- mam nadzieję że jeszcze nie będzie kolejek. Odpowiedz
Ibiza SS 2010-03-10 Jak tak czytam okazuje sie ze zdania sa podzielone 50/50 moim zdaniem Ci co smigaja mało do pracy i sie nie spiesza moga sie juz decydowac z wolna na opony letnie własnie po to zeby sie nie wkurzac u wulkanizatora. Ale nie wyobrazam sobie smigac cała polske raz w tygodniu juz na alu. Odpowiedz
Tedix 2010-03-12 Ja wyznaję zasadę na zimę wcześniej, na lato później. Odpowiedz
hdf 2010-03-12 A ja wtym roku chcę dojeździć moje zimówki, bo są już na dobiciu i dopiero wtedy założę letnie. Odpowiedz
Oponeo na świecie
Belgique
(français)
België
(nederlands)
Česká republika
Deutschland
Éire
España
France
Italia
Magyarország
Nederland
Österreich
Slovenská republika
Türkiye
United Kingdom
USA