O tym, że sezonowa wymiana opon ma sens, powiedziano już wiele. Mimo to wciąż trzeba podkreślać, jak bardzo jest to istotne. Tym razem skupimy się na tym, kiedy najlepiej zmienić opony na letnie, aby podróżować bezpiecznie, a także jakie korzyści z tego płyną.

Sezonowa wymiana ogumienia jest bardzo ważna. 

Kiedy zmienić opony na letnie?

Wielu kierowców oczekuje, że otrzyma jednoznaczną informację dotyczącą tego, kiedy można zmienić opony na letnie. Nie da się jednak wskazać konkretnych dat, bowiem wszystko zależy od pogody. A jak wiadomo, ta w okresie przejściowym kiedy kończy się zima, a zaczyna się wiosna, potrafi zaskoczyć.

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zmuszeni zdemontować zimówki i dokonać ich zmiany na opony letnie na chybił trafił. Przyjęło się, że gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się na poziomie nie niższym niż 7°C, pora na sezonową wymianę ogumienia. Te wytyczne niestety dość trudno osadzić w ramach czasowych, choćby ze względu na wspomnianą zmienność warunków na przełomie pór roku. Właśnie z tego powodu nie zalecamy zmiany opon na letnie już po pierwszych kilku ciepłych dniach. Lepiej jest poczekać, aż pogoda się ustabilizuje.

Przy okazji odpowiemy też na pytanie, czy opony letnie warto wymieniać samodzielnie. Nawet mając podstawowe narzędzia jak klucz i lewarek, nie powinniśmy decydować się na ten krok. Jeżeli chcemy, by było to zrobione poprawnie, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do fachowca, który posiada w zakładzie wulkanizacyjnym odpowiednie maszyny. Specjalista nie tylko zmieni opony na letnie, ale i wyważy koła, co jest w tej sytuacji koniecznością. Samodzielnie i w domowych warunkach wraz z kilkoma narzędziami pod ręką powinniśmy sobie poradzić z wymianą kół

 


Pamiętaj!

Wymiana opon na letnie czy zimowe to niejedyna okazja, kiedy należy zdjąć je z felg. Trzeba to zrobić także wtedy, gdy ich stan budzi nasze wątpliwości. Zużywanie się ogumienia to normalne zjawisko, na które wypływ ma wiele czynników. Zwróć też uwagę na żywotność opon, związaną z ich datą produkcji.


Dlaczego zmiana opon na letnie jest konieczna?

Chociaż stwierdzenie, że opony są podstawą bezpiecznego podróżowania wydaje się banalne, to powinni wziąć je sobie do serca wszyscy kierowcy. Od ogumienia zależy długość drogi hamowania, precyzja wykonywania manewrów oraz przyczepność pojazdu do nawierzchni bez względu na pogodę. W związku z tym zmiana opon zimowych na letnie, kiedy robi się coraz cieplej, powinna być stałym punktem w naszym planie działań.

Sezonowe modele, choć pozornie wyglądają podobnie, mają inne właściwości, a więc i przeznaczenie. Kiedy opony zimowe zostaną zdemontowane w naszym aucie, a założone wersje letnie, poczujemy różnicę. Wyróżniają się one m.in. mieszanką gumową, z której są produkowane, dedykowaną do jazdy w cieplejsze dni oraz podczas opadów deszczu. Są przystosowane do pracy w wyższych temperaturach i to wówczas gwarantują pełnię osiągów – w przeciwieństwie do zimówek, które w takich warunkach twardnieją, zmniejszając przyczepność kół oraz pogarszając skuteczność hamowania. Poza tym letnie modele wolniej się ścierają na rozgrzanym asfalcie.

Kluczowa okazuje się także rzeźba bieżnika. Kiedy ogumienie jest projektowane, bierze się pod uwagę warunki atmosferyczne charakterystyczne dla danego okresu. W konsekwencji bieżnik opony letniej ma większą powierzchnię styku z nawierzchnią. Dzięki takiej budowie sterowność na suchej jezdni jest polepszona, a droga hamowania skrócona. Natomiast układ odpowiednio ustawionych rowków odpowiada za wydajne odprowadzanie wody spod czoła opony podczas opadów deszczu, a co za tym idzie, zapobieganie zjawisku aquaplaningu.

Uwaga! Sytuacją wyjątkową, w której nie ma konieczności sezonowej wymiany, jest użytkowanie opon całorocznych, łączących cechy modeli zimowych i letnich.

Zmiana opon na letnie – 2023

Jeżeli planujesz zakup nowego ogumienia, zastanów się nad tym, jakie są Twoje oczekiwania, wówczas znalezienie odpowiedniego modelu okaże się zdecydowanie prostsze. Przed wyborem warto sprawdzić także wyniki aktualnych testów. W tych, przeprowadzonych w 2023 roku, pośród najlepiej ocenianych opon znalazły się m.in.:

Czy można dostać mandat za opony letnie?

Można! Pomimo tego, że w Polsce nie ma obowiązku sezonowej wymiany opon, wcale nie jest tak, że policjanci podczas kontroli nie zwracają uwagi na koła. Kara finansowa może być konsekwencją m.in. jazdy na letnim ogumieniu: zużytym – ze zbyt niskim poziomem bieżnika, widocznie uszkodzonym czy w rozmiarze niedopasowanym do auta

A jak jest w innych krajach? Wszystko zależy od destynacji naszej podróży oraz obowiązującego w danym obszarze prawa. Mandat za letnie opony w zimie otrzymać można w wielu państwach, na co wpływ mają albo warunki atmosferyczne, albo określone w przepisach ramy czasowe. Przykładowo w Słowacji nie można z nich korzystać między 15 listopada a 31 marca – wówczas obowiązkowa należy jeździć na zimowym ogumieniu. Zmiana opon na letnie w Niemczech nie jest natomiast wskazana, jeśli drogi pokryte są lodem, śniegiem czy błotem pośniegowym.

Biorąc pod uwagę różnorodność przepisów w poszczególnych państwach, przed każdą dalszą podróżą trzeba sprawdzić, czy nasz samochód jest odpowiednio wyposażony.