Zastanawiasz się, kiedy wymienić opony na letnie? Pewnie masz wrażenie, że dopiero co zmieniałeś na zimowe, a tymczasem sezon ma już się ku końcowi i wielkimi krokami nadchodzi nowy. Początki wiosny charakteryzują się mało stabilną aurą (tak samo jak jesień) dlatego podpowiadamy, kiedy jest idealny moment na wymianę ogumienia i na co zwrócić szczególną uwagę. Zapoznaj się z naszym artykułem i przygotuj się na sezonową wymianę opon.

Samochód na śnieguCzy to już czas na wymianę opon?

Kiedy zmienić opony na letnie?

Czy to w ogóle konieczne? Jeśli zastanawiasz się, czy warto zmieniać opony na letnie, to w dalszej części artykułu pomożemy Ci odpowiedzieć na to pytanie. W tym miejscu chcemy jednak rozwiać wątpliwości kierowców zdecydowanych na wymianę ogumienia, ale nie mających pewności co do właściwego momentu. Kiedy zatem zmienić opony zimowe na letnie?

Powszechnie przyjęło się, że opony letnie należy zakładać, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7°C. Te wytyczne niestety dość trudno osadzić w ramach czasowych ze względu na zmienność pogody na przełomie zimy i wiosny. Właśnie z tego powodu nie zalecamy zmiany opon na letnie już po pierwszych kilku dniach z temperaturą sięgającą powyżej 7°C. Poczekaj aż pogoda się ustabilizuje i dopiero wtedy udaj się do serwisu z zamiarem montażu nowych opon.

Wiemy już, że pośpiech nie jest tutaj wskazany. A jak to wygląda w przypadku opon zimowych?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Po wyjaśnieniu kwestii zmiany opon na letnie czas przejść do odpowiedzi na kolejne pytanie: kiedy zakładać opony zimowe? Nadal trzymamy się zasad, które tyczyły się wymiany opon na letnie i granicznej wartości wskazywanej przez termometry. Analogicznie więc wymiana opon na zimowe powinna nastąpić gdy temperatura spada poniżej 7°C. W tym sezonie zmienia się jednak dynamika reakcji na warunki atmosferyczne i nie warto czekać do pierwszego śniegu i mrozu. Nie zastanawiamy się więc zbyt długo, kiedy wymieniać opony na zimowe i nie dajemy się zaskoczyć warunkom na drodze.

Umowna granica 7°C wydaje się być tutaj głównym wyznacznikiem idealnego momentu na sezonową wymianę opon. Dociekliwi mogą jednak zastanawiać się dlaczego? Aby nie być gołosłownymi zapytaliśmy eksperta z firmy Continental co o tym myśli:

Czy granica 7 stopni jest wiarygodnym wyznacznikiem momentu na wymianę opon? 

Gdy średniodobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza warto zastanowić się nad wymanią opon z letnich na zimowe. Poniżej tej temperatury mieszanka gumowa opon letnich zaczyna gwałtownie twardnieć, co powoduje, że opony tracą swoje właściwości jezdne, nie zapewniając takich parametrów jakie założył producent opon. Tutaj idealnie sprawdzają się opony zimowe z mieszanką gumy, która nawet przy dużych temperaturach minusowych jest miękka i elastyczna. Oprócz wspomnianej temperatury granicznej 7 stopni warto również zwrócić uwagę na pory dnia, kiedy najczęściej przemieszczamy się pojazdem. Średniodobowa temperatura to średnia pomiędzy najniższą temperaturą w nocy, a najwyższą w dzień. Gdy jednak poruszamy się głównie w nocy lub nad ranem, warto opony wymienić wcześniej, gdyż nasza średniodobowa temperatura jest znacznie niższa.

Paweł Skrobisz              

Kierownik Działu Technicznego 

continental logo

Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, że niektóre państwa wprowadziły obowiązek stosowania opon zimowych, aby zapewnić bezpieczeństwo podróży swoich obywateli i zminimalizować ryzyko wypadków.

Wydaje nam się, że polscy kierowcy nie potrzebują tego rodzaju obostrzeń, gdyż cechują się wystarczająco wysokim poziomem świadomości i odpowiedzialności. Korzystając z możliwości, również w tej kwestii, o opinię spytaliśmy specjalistę Continental:

Czy w Polsce potrzebne są przepisy wprowadzające obligatoryjną wymianę ogumienia na zimowe?

Polacy to kierowcy świadomi, którzy wiedzą, że opony należy wymieniać dwa razy do roku – co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. W związku z tym, że obecnie 85-90% kierowców samodzielnie podejmuje decyzję o sezonowej wymianie ogumienia, to uważamy, że nie ma konieczności wprowadzania dodatkowych obostrzeń. No chyba, że ktoś uzna, że chcemy zmotywować tę pozostałą część niezdecydowanych.

Paweł Skrobisz            

Kierownik Działu Technicznego

logo continental

W ten właśnie sposób dobrnęliśmy do odpowiedzi na pytanie czy warto i kiedy zmieniać opony na zimowe… ale czy warto zmieniać opony na letnie? Naszym zdaniem warto, ponieważ zasadniczo różnią się one od zimowych.

Różnice między oponami letnimi a zimowymi

Samochód na tle ścianyRóżnice pomiędzy modelami letnimi i zimowymi są kluczowe dla jazdy w trudnych warunkach.

Skład mieszanki gumowej

Podstawową różnicą między oponami letnimi a zimowymi jest mieszanka gumowa, z której zostały wykonane. Tworzywo używane do budowy opon letnich jest przystosowane do pracy w temperaturach powyżej 7°C i w takich warunkach gwarantuje pełnię osiągów. Gdy temperatura spada poniżej tego progu, opony letnie twardnieją, a tym samym tracą swoje właściwości. W przypadku opon zimowych jest odwrotnie. Większa zawartość krzemionki sprawia, że poniżej 7°C nabierają one optymalnych właściwości. W wyższych temperaturach opony zimowe zaczynają się przegrzewać, a to sprzyja ich szybszemu zużyciu. Mieszanka stosowana w oponach zimowych nie spełnia też swoich funkcji latem – nie zapewnia przyczepności i bezpiecznego hamowania na suchej oraz mokrej nawierzchni.

Letnie opony znacząco różnią się od zimowych.

Letnie opony znacząco różnią się od zimowych.

Rzeźba bieżnika.

Kolejną różnicą między oponami letnimi a zimowymi jest rzeźba bieżnika. Projektanci konstrukcji zwracają tutaj szczególną uwagę na odmienne funkcje ogumienia, dostosowując je do konkretnego sezonu. Bieżnik opony zimowej wyposażony jest w większą ilość nacięć (tzw. lamelek), które są wyraźniej zarysowane niż w oponach letnich. Centralne rowki są głębsze, dzięki czemu sprawnie odprowadzają śnieg i błoto spod czoła opony. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej przyczepności w warunkach zimowych, ale znacznie obniża poziom osiągów opon zimowych w warunkach letnich. Bieżnik opony letniej jest dużo płytszy, przez co powierzchnia styku opony z nawierzchnią jest większa. Dzięki takiej budowie sterowność na suchej jezdni jest polepszona, a droga hamowania krótsza. Nacięcia są zaprojektowane w taki sposób, aby w deszczowe dni odprowadzać wodę (nie błoto i śnieg) i zapobiegać zjawisku aquaplaningu.

Opony całoroczne jako oszczędna alternatywa dla sezonowych?  

Różnice w konstrukcji i kompozycji składu opon dedykowanych na konkretny sezon zapewniają nam zupełnie inne właściwości, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Jak na ich tle wypadają opony całoroczne? Czy jest to warta uwagi alternatywa? 

Na to pytanie również pomógł nam odpowiedzieć ekspert Continentala:

Opony całoroczne niewątpliwie oszczędzają czas i pieniądze kierowców, ale czy na pewno są w stanie zapewnić wszystko to, co ogumienie dedykowane na konkretny sezon?

Opony całoroczne zawsze będą pewnego rodzaju kompromisem. Nie da się stworzyć opon, które będą idealnie zachowywały się zarówno przy +30 stopniach Celsjusza w lecie, jak i przy -20 stopniach Celsjusza w zimie. Dlatego też firma Continental stoi na stanowisku, by w lecie używać opon letnich, a w zimie zimowych, gdyż tylko takie rozwiązanie zapewnia optymalne bezpieczeństwo w każdych warunkach na drodze. Opony całoroczne mogą być dobrym rozwiązaniem, gdy pojazd użytkowany jest głównie w mieście (gdzie drogi nawet w zimie są dobrze utrzymane) oraz gdy pojazd robi małe przebiegi, np. użytkowany jako drugi w rodzinie, w dojeździe do pracy, czy szkoły.

Paweł Skrobisz            

Kierownik Działu Technicznego

continental logo

Wiemy już, że warto, wiemy też kiedy wymieniać opony na nowe… Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon?

1. Głębokość bieżnika i ogólny stan opony.

Przed zmianą opon na letnie należy zwrócić uwagę na stan naszych opon. Istotna jest głębokość bieżnika – polskie prawo dopuszcza do ruchu opony o głębokości bieżnika równej lub większej od 1,6 mm. Są to graniczne wartości, które jednak nie zapewniają pełni bezpieczeństwa na drodze. Opona letnia z bieżnikiem płytszym niż 3.0 mm traci swoje parametry trakcyjne szczególnie na mokrej drodze. Opony zimowe, mimo braku prawnych konsekwencji, należy natomiast wymieniać, gdy bieżnik ma głębokość poniżej 4 mm. 

Przed zamontowaniem opon sprawdźmy także czy nie ma żadnych uszkodzeń na bokach i bieżniku. W przypadku wątpliwości zapytajmy wulkanizatora.

2. Właściwe przechowywanie i wyważanie opon. 

Jeżeli opony były przechowywane w garażu, musimy pamiętać o ich wyważeniu. Nieprawidłowe wyważenie opon bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowanie zawieszenia i może spowodować ściąganie auta na boki. Przyczynia się także do nieregularnego zużywania opon, a tym samym szybszej utraty ich właściwości.

3. Kontrola ciśnienia. 

Ostatnim, ale bardzo ważnym punktem, jest kontrola ciśnienia w oponach. Z reguły ciśnienia ubywa w związku z naturalnym procesem "oddychania" gumy, a także ze względu na nieszczelność wentyli. Mniejsze ciśnienie, od tego zalecanego przez producenta, może powodować pogorszenie właściwości trakcyjnych opony, reakcji na skręty, hamowania oraz zwiększać opory toczenia, a tym samym – spalanie paliwa przez auto. Jeśli nie wiesz jakie ciśnienie w oponach zalecane jest dla Twojego samochodu, skorzystaj z naszej tabeli ciśnień.

Sezonowa wymiana opon pomoże zachować Ci bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Sezonowa wymiana opon pomoże zachować Ci bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Nie masz czasu na stanie w kolejce do serwisu i ochoty na przewożenie opon? Jeśli tak, usługa dostawa opon z montażem jest dla Ciebie! Wystarczy, że zamówisz opony, wybierzesz na naszej mapie najbardziej pasujący Ci serwis i termin, a my za darmo dostarczymy tam zamówione przez Ciebie opony. Większość serwisów zapewnia też depozyt sezonowy - nie będziesz musiał się więc martwić gdzie i w jaki sposób przechowywać opony z poprzedniego sezonu.