W Polsce nie istnieje obowiązek stosowania opon sezonowych. Nie zmienia to faktu, że ich wymiana powinna stać się dobrym nawykiem każdego kierowcy. Ogumienie dostosowane do aktualnych warunków ma bowiem niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Czy w naszym kraju można dostać mandat za niezmienione opony?

Samochód stoi w śniegu.Czy w Polsce można otrzymać mandat za jazdę na oponach letnich zimą?

Mandat za opony w Polsce – czy można go dostać?

Wielu kierowców miało okazję doświadczyć, czym grozi jazda na ogumieniu niedostosowanym do sezonu. Letnia opona zimą ma znacznie mniejszą przyczepność, generując problemy podczas hamowania, podjazdów na wzniesienie, prób wyjechania z parkingu czy przemieszczania się z dużą prędkością. Jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których warto sięgnąć po zimowe egzemplarze w chłodniejszym okresie roku. Warto mieć także na uwadze, że jadąc zimą na letnim ogumieniu, możesz łatwiej spowodować kolizję. W takiej sytuacji policjant może ukarać Cię jako sprawcę grzywną, która zgodnie z nowym taryfikatorem wynosi przynajmniej 1000 złotych.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wymianą ogumienia są przepisy, które różnią się w poszczególnych państwach. Choć w Polsce kierowcom nie grozi mandat za opony letnie zimą – wystarczy wyjechać za granicę, aby zostać ukaranym za nieprawidłowy komplet w chłodniejszym sezonie. W takim przypadku narażasz się na wysoką grzywnę za brak zmiany opon.

Kara za opony w złym stanie technicznym

Pomimo że w naszym kraju używanie sezonowego ogumienia nie jest obowiązkowe, kierowcy muszą stosować się do innych norm, które wskazują, w jakie opony powinien być wyposażony samochód poruszający się po krajowych drogach. Ustawodawca precyzyjnie określił minimalną głębokość bieżnika. Jeśli Twoje ogumienie nie spełnia tego kryterium, w przypadku kontroli możesz otrzymać mandat za opony. Zazwyczaj będzie ona oscylować w granicach kilkuset złotych, w skrajnych przypadkach sięgając nawet 3000 zł.

Czy brak opon zimowych wpływa na wypłatę OC?

Warto wspomnieć także o korelacji pomiędzy brakiem sezonowego ogumienia a problemami z wypłatą odszkodowania AC. Jeżeli spowodujesz wypadek, przemieszczając się zimą na letnich oponach, ubezpieczyciel może powołać się na paragraf o rażącym niedbalstwie i na jego podstawie obniżyć wysokość odszkodowania. Nieco inaczej prezentuje się sprawa z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Towarzystwo nie może odmówić wypłaty ubezpieczenia osobie, która spowodowała wypadek, jadąc na letnich oponach.

Mandat za brak opon zimowych w Polsce – wyjątki

Mandat za opony zimowe możesz otrzymać, gdy mają one trwale umieszczone elementy przeciwpoślizgowe. Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym jest to zabronione na terenie Polski i uznawane za wykroczenie. Takie opony z kolcami mogą bowiem niszczyć nawierzchnię. Zakaz ten może jednak zostać uchylony za zgodą zarządcy drogi, w związku z organizowaniem rajdu bądź wyścigu na niej.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej sytuacji, w której można dostać mandat za brak opon zimowych. Mowa tu o obowiązku stosowania łańcuchów śniegowych, o którym informuje znak C-18. Nakaz ich używania jest obligatoryjny na odpowiednio oznakowanych drogach, gdy są one bardzo zaśnieżone lub zalega na nich ubity śnieg. Łańcuchy założone na co najmniej dwa koła na osi napędowej znacząco ułatwiają jazdę w zimowych warunkach, poprawiając przyczepność i poziom bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów.

Samochód jadący zaśnieżoną drogą.Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym kraju.

Mandat za brak zimowych opon za granicą

Wybierasz się zimą za granicę? Obowiązek używania opon zimowych w Europie istnieje w wielu krajach. Zależnie od przepisów uchwalonych w danym państwie, korzystanie ze stosownego kompletu może być konieczne w zróżnicowanym terminie. Odmienne mogą być także same wymagania odnośnie do wysokości bieżnika czy dopuszczalnych typów i oznaczeń ogumienia, np. M+S. Chcesz uniknąć mandatu za brak opon zimowych? Sprawdź, gdzie ich montaż będzie obligatoryjny.

Mandat za opony zimowe w lecie

W Polsce kierowcom nie grozi mandat za opony zimowe w lecie. Choć nie ma obowiązku ich wymiany, specjaliści nie zalecają jazdy latem na ogumieniu dedykowanym na zimę. Dlaczego tak się dzieje?

Modele zimowe są przeznaczone do eksploatacji w temperaturze poniżej 7 ºC. W cieplejsze dni ich mieszanka będzie zbyt miękka i elastyczna, odkształcając się – a w konsekwencji zapewniając pogorszoną przyczepność podczas przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów. Inaczej mówiąc, samochód posiadający opony zimowe latem będzie tracił sterowność w zakrętach, a droga jego hamowania będzie dłuższa.

Potwierdzeniem tego są badania przeprowadzone przez ADAC. W letnich warunkach samochód na oponach zimowych, który rozpędził się do 100 km/h, będzie miał o 16 m dłuższą drogę hamowania, aniżeli pojazd na ogumieniu przeznaczonym na lato. Oznacza to wyższą możliwość spowodowania wypadku, w tym także ze skutkiem śmiertelnym.

Również podczas opadów deszczu opona zimowa latem nie zapewni optymalnych osiągów. Co więcej, będzie ona zużywać się szybciej, a poziom generowanego hałasu będzie większy. Z tego względu znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie ogumienia letniego w cieplejszym sezonie.