Zima to najbardziej wymagający okres roku. Śnieg, lód i gołoledź utrudniają kierowcom codzienne podróżowanie, znacząco podnosząc ryzyko wypadków. Aby ich uniknąć, warto zadbać o sezonowe ogumienie, a w bagażniku schować komplet łańcuchów śniegowych. Nie powinniśmy przy tym zapominać, że ich stosowanie jest ograniczone przepisami prawa. Jeżeli zatem planujemy zagraniczną podróż w chłodniejszym sezonie, zawczasu upewnijmy się, jakie regulacje obowiązują w krajach, przez które będziemy się przemieszczać.

opona z łańcuchemPrzepisy dotyczące stosowania łańcuchów śniegowych nie są jednakowe we wszystkich krajach europejskich.

Dlaczego warto sięgnąć po łańcuchy śniegowe? Podczas jazdy po ośnieżonych drogach wpływają one na podniesienie przyczepności oraz umożliwiają lepszą kontrolę nad pojazdem. W rezultacie zwiększają poziom bezpieczeństwa i komfortu kierowcy.

Niektóre kraje uznają łańcuchy za niezbędne wyposażenie auta w okresie zimowym. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować otrzymaniem wysokiego mandatu. Co więcej, jeżeli spowodujemy kolizję lub wypadek, gdy w naszym samochodzie nie było założonych obligatoryjnych łańcuchów, może to skutkować odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela.

Planując podróż po krajach europejskich warto sprawdzić, czy nie obowiązuje w nich nakaz posiadania łańcuchów przeciwpoślizgowych. Poniżej prezentujemy listę państw z objaśnieniem, jakie regulacje są w nich stosowane.

PolskaLuksemburg
AlbaniaŁotwa
AustriaMacedonia
BelgiaNiemcy
Bośnia i HercegowinaNorwegia
BułgariaPortugalia
ChorwacjaRumunia
CzarnogóraSerbia
CzechySłowacja
DaniaSłowenia
FinlandiaSzwajcaria
FrancjaSzwecja
GrecjaTurcja
HiszpaniaWęgry
IrlandiaWielka Brytania
LitwaWłochy

Kraje bez regulacji dotyczących łańcuchów

Łańcuchy górskie w Europie są obowiązkowe niemal w każdym z państw. Nie wszędzie jednak ta kwestia została uregulowana prawnie. W których państwach nie trzeba ich wozić ze sobą w samochodzie? Wyjątek jest jeden. Brak konieczności posiadania łańcuchów śniegowych obowiązuje w Holandii, gdzie ich używanie na drogach publicznych jest zakazane.

Kraje, w których łańcuchy śniegowe są obowiązkowe

Jak już wspomnieliśmy, regulacje dotyczące korzystania z łańcuchów są indywidualnie precyzowane przez każdy europejski kraj. Podczas gdy jedne państwa nakazują stosowanie tego elementu wyposażenia w określonych terminach, miejscach czy sytuacjach – inne pozwalają na użycie go w przypadku trudniejszych warunków na drogach. Gdzie i w jakich sytuacjach należy stosować obowiązkowe łańcuchy w Austrii, na Słowacji czy we Włoszech?

Dowiedz się więcej o obowiązkowym wyposażeniu samochodu w Europie!

 Łańcuchy górskie w Polsce

Mieszkańcy Polski mają do czynienia ze zróżnicowana aurą w chłodniejszym sezonie. Czasem zimy są stosunkowo ciepłe i niemal bezśnieżne, potrafią także występować intensywne opady śniegu, które znacząco utrudniają poruszanie się samochodem. 

Łańcuchy są w naszym kraju dozwolone wyłącznie na nawierzchniach ośnieżonych lub oblodzonych. Mandat za brak łańcuchów w Polsce możemy natomiast otrzymać, jeśli nie założymy ich na odpowiednio oznakowanych, górskich drogach.

 Łańcuchy śniegowe w Albanii

W Albanii sporo dróg położonych jest na górzystym terenie. Ponadto w okresie zimowym często występują tam intensywne opady śniegu. W związku z tym bardzo często na drodze można spotkać znaki drogowe, wskazujące na konieczność przewożenia w pojeździe łańcuchów i zakładania ich na oś napędową na stosownie oznakowanych trasach. Natomiast posiadanie tego akcesorium na wyposażeniu auta jest w tym kraju obowiązkowe.

 Obowiązkowe łańcuchy w Austrii

Jednym z państw, które bardzo jasno określają, jak przygotować auto do jazdy w warunkach zimowych, jest Austria. Łańcuchy na co najmniej dwie opony osi napędowej należy posiadać w samochodzie w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia. Ich używanie jest obligatoryjne na odpowiednio oznakowanych trasach. Można je stosować także na innych drogach, na których zalega warstwa śniegu lub lodu.  

 Łańcuchy śniegowe w Belgii

Rejony górskie w Belgii potrafią zaskoczyć kierowców niesprzyjającymi warunkami na drogach. Zamiast więc martwić się o możliwość przejazdu, warto zaopatrzyć się w zestaw łańcuchów. W tym kraju są one dozwolone podczas pokonywania dróg ośnieżonych lub oblodzonych.

 Łańcuchy śniegowe w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina to kraj chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko latem, ale również zimą. W chłodniejszym sezonie można jednak napotkać tutaj trudniejsze warunki na drogach. Z tego względu w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązkowo należy posiadać na wyposażeniu samochodu łańcuchy antypoślizgowe na co najmniej jedną oś pojazdu.

 Łańcuchy śniegowe w Bułgarii

Bułgaria, słoneczna i gorąca latem, w okresie zimowym potrafi zaskoczyć oblodzonymi bądź ośnieżonymi trasami. Aby zminimalizować ryzyko wypadków w ekstremalnych warunkach, łańcuchy górskie muszą znajdować się na wyposażeniu pojazdu pomiędzy 1 listopada a 31 marca. Należy zakładać je na drogach pokrytych lodem lub śniegiem, a także jezdniach z odpowiednim oznakowaniem.

 Łańcuchy śniegowe w Chorwacji

Choć Chorwacja to typowo letni kierunek, warto odwiedzić go także zimą. Podróżując w rejonach górskich, musimy być przygotowani na trudniejsze warunki drogowe. Nie wystarczą tutaj same zimowe opony; powinniśmy bowiem posiadać w swoim pojeździe łańcuchy na oś napędową. Będą one obowiązkowe na trasach posiadających odpowiednie oznakowanie.

 Łańcuchy śniegowe w Czarnogórze

W Czarnogórze śnieg możemy napotkać głównie w obszarach górskich. Na bardziej wymagających trasach powinniśmy skorzystać z łańcuchów, które muszą być zamontowane na obu kołach osi napędowej. Należy zawsze posiadać je w aucie w okresie zimowym i używać ich zgodnie ze znakami oraz warunkami na drodze.

 Łańcuchy na koła w Czechach

Wyjeżdżając do Czech, należy spodziewać się warunków zbliżonych do tych, które panują w Polsce. Warstwa śniegu może zalegać na całym obszarze kraju, a największe opady będą odnotowywane w górach. Podróżując do naszego południowego sąsiada, zabierzmy ze sobą łańcuchy na dwa koła osi napędowej. Ich używanie jest dozwolone, gdy wymagają tego warunki atmosferyczne. Obowiązkowe łańcuchy na koła należy stosować także w miejscach, w których ustawiono specjalne znaki drogowe.

 Łańcuchy śniegowe w Danii

W skandynawskim państwie, jakim jest Dania, obfite opady śniegu są częstym zjawiskiem. Nic zatem dziwnego, że stosowanie łańcuchów śniegowych jest tam zgodne z prawem. Pamiętajmy jedynie, by używać ich wyłącznie w sytuacji, gdy na drodze zalega lód bądź biały puch.

 Łańcuchy na koła w Estonii

Estonia to kraj, w którym śnieg może pojawić się od października do marca. Jeżeli zależy nam na poprawie bezpieczeństwa w trudnych warunkach, możemy zastosować łańcuchy śniegowe wyłącznie na drodze pokrytej śniegiem lub lodem.

 Łańcuchy śniegowe w Finlandii

Podobnie jak w Danii, także w Finlandii występują częste i długotrwałe opady śniegu. Z tego względu obowiązujące w tym kraju przepisy dopuszczają korzystanie z łańcuchów. Możemy sięgnąć po nie na mocno zaśnieżonych odcinkach trasy, poprawiając w ten sposób komfort i bezpieczeństwo podróżowania. 

 Łańcuchy śniegowe we Francji

Podróżując w Alpy, Pireneje czy też północne lub wschodnie rejony Francji, powinniśmy przygotować się na trudne warunki – duże ilości śniegu oraz oblodzenia na drogach. W takich sytuacjach – gdy trasa posiada stosowne oznaczenia – możemy skorzystać z łańcuchów tekstylnych lub metalowych. Na wybranych obszarach łańcuchy śniegowe muszą znajdować się w obowiązkowym wyposażeniu pojazdu w okresie od 1 listopada do 31 marca.

 Łańcuchy śniegowe w Grecji

Pomimo iż Grecja to ciepły kraj, także i na jej terenie mogą pojawić się sporadyczne opady śniegu. Zazwyczaj będą one obejmować północne części państwa lub wyżej położone tereny. Użycie łańcuchów śniegowych jest tu dozwolone, gdy na drodze znajduje się śnieg lub lód.

 Łańcuchy śniegowe w Hiszpanii

Nawet w kraju tak gorącym, jak Hiszpania, śnieżyce nie są zjawiskiem niezwykłym. Gdy na swojej trasie napotkamy zalegający śnieg lub lód, możemy założyć łańcuchy na koła. Będą one obligatoryjne, gdy władze wydadzą stosowny dekret lub będą wskazywać na to znaki drogowe.

 Łańcuchy śniegowe w Irlandii

Przemieszczając się po Irlandii, warto posiadać komplet łańcuchów w swoim bagażniku. Możemy skorzystać z nich, gdy na drodze znajduje się warstwa śnieżnego puchu lub lodu. Pamiętajmy, że używanie łańcuchów dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy nie będą one powodować uszkodzenia nawierzchni.

 Łańcuchy śniegowe na Litwie

Choć zimy na Litwie są stosunkowo łagodne, nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia intensywnych opadów śniegu. Gdy trasa jest pokryta białym puchem lub lodem, przepisy zezwalają na zastosowanie łańcuchów górskich w pojeździe.

 Łańcuchy śniegowe w Luksemburgu

W Luksemburgu w chłodniejszym okresie musimy zamontować w samochodzie opony zimowe lub całoroczne. Dozwolone jest również stosowanie łańcuchów śniegowych, gdy warunki panujące na drogach uniemożliwiają bezpieczne przemieszczanie się bez tego elementu wyposażenia.

 Łańcuchy śniegowe na Łotwie

Łotwa jest państwem, w którym zimy potrafią być dość surowe. W celu zapewnienia dobrej przyczepności dozwolone jest stosowanie łańcuchów, jednak wyłącznie na drogach pokrytych śniegiem bądź lodem.

 Łańcuchy śniegowe w Macedonii

Zimy w Macedonii są zazwyczaj mroźne i śnieżne, a drogi – dobrze utrzymane tylko w niektórych regionach. Z tego względu w chłodniejszym okresie roku, czyli od 15 listopada do 15 marca, obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu muszą być opony zimowe lub – w przypadku ich braku – łańcuchy śniegowe.

 Łańcuchy górskie w Niemczech

Wielu polskich kierowców w zimowym sezonie wybiera się w niemieckie Alpy. W tym rejonie można często spotkać się z intensywnymi opadami śniegu, przez co drogi bardzo często pokrywa spora warstwa białego puchu. Jeżeli wskazują na to znaki drogowe, obowiązkowo powinniśmy założyć na koła łańcuchy górskie. Dzięki nim pokonanie zaśnieżonej trasy nie powinno sprawić nam większego problemu.

 Łańcuchy na koła Norwegia

Norwegia to państwo, w którym można spodziewać się wyjątkowo trudnych warunków na drodze. Aby bezpiecznie przemieszczać się po trasach tego skandynawskiego kraju, warto sięgnąć po łańcuchy na koła. Korzystanie z nich jest możliwe, jeśli na nawierzchni zalega warstwa śniegu lub lodu.

 Łańcuchy śniegowe w Portugalii

W Portugalii opady śniegu najczęściej można spotkać w północnych rejonach kraju, gdzie nierzadko panują surowe warunki. Z tego względu na niektórych drogach zauważymy oznaczenia, wskazujące na obowiązek stosowania łańcuchów przeciwpoślizgowych.

 Łańcuchy śniegowe w Rumunii

Podróżując po Rumunii, musimy być przygotowani na surowe, zimowe warunki. Z uwagi na fakt, iż około 70% tego kraju to obszary górskie i wyżynne, podróż bez łańcuchów może okazać się utrudniona lub wręcz niemożliwa. Ich stosowanie jest dozwolone na drogach ośnieżonych oraz pokrytych warstwą lodu.

 Łańcuchy śniegowe w Serbii

Choć w Serbii lata są bardzo ciepłe, zimy obfitują w opady śniegu – szczególnie częste w obszarach górskich. Z tego względu dopuszczalne jest używanie łańcuchów na ośnieżonej nawierzchni. Co więcej, są one obligatoryjne w górach oraz na drogach z odpowiednim oznakowaniem.

 Łańcuchy na koła Słowacja

Na Słowacji panuje klimat zbliżony do polskiego. Zimą często występują tu niskie temperatury oraz opady śniegu – obfite zwłaszcza w rejonie Tatr. Jeżeli planujemy wyjazd za naszą południową granicę, włóżmy do bagażnika komplet łańcuchów. Możemy skorzystać z nich w przypadku bardzo wymagających warunków pogodowych na Słowacji. Łańcuchy obowiązkowe będą w momencie, gdy oznakowanie przy trasie wskazuje na konieczność ich założenia.

 Łańcuchy śniegowe w Słowenii

Słowenia to kolejny kraj, w którym zimy potrafią być bardzo surowe. Zwłaszcza na terenach górskich pokonanie drogi bez łańcuchów może być wyjątkowo trudne i niebezpieczne. Z tego względu w rejonach górzystych stosowanie łańcuchów na osi napędowej jest wymagane w terminie od 15 listopada do 15 marca, a na pozostałym obszarze państwa – dopuszczalne.

 Łańcuchy na koła Szwajcaria

W Szwajcarii między grudniem a marcem panują niskie temperatury oraz często pojawiają się opady śniegu. Przebywając w tym kraju, możemy założyć na koła łańcuchy górskie, które są dozwolone podczas jazdy na oblodzonych lub ośnieżonych trasach. Ich stosowanie jest uzależnione także od wskazań znaków drogowych.

 Łańcuchy śniegowe w Szwecji

Skandynawia to obszar słynący ze swojej mroźnej pogody. Takie ekstremalne warunki panują m.in. w Szwecji. W okresie od 1 grudnia do 31 marca samochody osobowe muszą poruszać się na oponach zimowych lub posiadać inne, równoważne wyposażenie, np. łańcuchy górskie.

 Łańcuchy śniegowe w Turcji

Turcja to państwo, w którym upalne lata przeplatają się z chłodnymi zimami, w trakcie których sporadycznie pada śnieg. Choć nie jest on częstym zjawiskiem, wymiana opon na zimowe jest obligatoryjna w całym kraju. Stosowanie łańcuchów górskich jest dozwolone na ośnieżonych drogach, niemniej ich założenie nie zwalnia z obowiązku posiadania stosownego ogumienia.

 Łańcuchy śniegowe na Węgrzech

W górzystych obszarach Węgier zimą nierzadko panują ujemne temperatury, a drogi pokrywają się śniegiem. Jeśli przy trasie umieszczono odpowiednie znaki, możemy założyć na nasze koła łańcuchy przeciwpoślizgowe.

 Łańcuchy śniegowe w Wielkiej Brytanii

Śnieg oraz ujemne temperatury to zjawiska niewystępujące zbyt często w Wielkiej Brytanii. Pomimo tego prawo zezwala na stosowanie łańcuchów, gdy na drodze zalega warstwa białego puchu. Są one dozwolone jedynie w sytuacji, gdy wymagają tego aktualnie panujące warunki.

 Łańcuchy na koła Włochy

Włochy to państwo o niezwykle zróżnicowanym klimacie: ciepłym południu i śnieżnej północy. Jeżeli wybieramy się w Alpy lub Dolomity, zwróćmy koniecznie uwagę na znaki drogowe, które wskazują na możliwość bądź konieczność stosowania łańcuchów. W niektórych rejonach w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia będą one obowiązkowe w pojazdach z zamontowanym letnim ogumieniem. Jeżeli w naszym aucie mamy założone opony zimowe, możemy również zdecydować się na użycie łańcuchów. Posiadanie ich w samochodzie nie jest jednak obowiązkowe.