Planujesz wybrać się w zagraniczną podróż autem osobowym? W takim razie koniecznie dowiedz się więcej, na temat obowiązkowego wyposażenia samochodu. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące europejskich państw.  

obowiązkowe wyposażenie auta w EuropiePrzed wyruszeniem w podróż, należy zadbać o obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie.

Wyjazd w dalszą trasę jest wymagający nie tylko pod względem wysiłku związanego z długotrwałym prowadzeniem auta. Niezwykle ważną kwestię stanowi wcześniejsze sprawdzenie jego stanu technicznego. Poza sprawnością pojazdu, kluczową rolę odgrywa także wyposażenie. W różnych państwach wymagane są inne przedmioty, dlatego, aby ułatwić wyszukiwanie informacji, w tym artykule zawarliśmy przepisy dla najważniejszych kierunków.

Planujesz wyjazd w okresie zimowym? Sprawdź również nasz artykuł:

Obowiązek opon zimowych w Europie. Kiedy i w jakich państwach
konieczna jest zmiana opon na zimowe?

 Spis krajów

Przed wyruszeniem w trasę, sprawdź także:

Jak przygotować samochód do podróży


 Obowiązkowe wyposażenie samochodu – Polska

Obowiązkowym wyposażeniem w Polsce są trójkąt ostrzegawczy i gaśnica


Nie da się ukryć, że prawo w naszym kraju jest w tej kwestii dość liberalne. W kodeksie drogowym jako wyposażenie samochodu wymieniono jedynie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, podczas gdy w niektórych państwach wymagane są też m.in. zapasowe żarówki w samochodzie czy kamizelka odblaskowa.

Każdy z obowiązkowych elementów musi być sprawny technicznie. Warto także wiedzieć, jaką gaśnicę do samochodu należy wybrać. Przede wszystkim, nie może ona mieć nieaktualnej daty ważności. Powinna również zawierać 1 kg środka gaśniczego i posiadać oznaczenie ABC (dotyczące zdatności do gaszenia ognia wywołanego przez różne czynniki). Warto o tym pamiętać, ponieważ podczas kontroli policjanci czasem zwracają uwagę na takie detale.

Obowiązkowe wyposażenie to jedno, ale warto także wziąć pod uwagę rzeczy, które są zalecane. Należą do nich:

 • kamizelka odblaskowa,
 • apteczka.

Szczególnie ciekawa sytuacja ma miejsce w przypadku kamizelki. W razie awarii auta na drodze, podczas rozstawiania trójkąta ostrzegawczego funkcjonujemy nie jako kierowcy, a piesi. Oznacza to, że po zmroku musimy mieć na sobie elementy odblaskowe. Dlatego zawsze warto wozić je ze sobą w aucie w postaci wspomnianej kamizelki.

Pamiętajmy też, że każde dziecko mające poniżej 150 cm wzrostu, musi być przewożone w specjalnym foteliku.

Wróć do spisu krajów.

Obowiązkowe wyposażenie auta w Europie

W pozostałych krajach europejskich, wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta mogą się różnić od tych, które funkcjonują w Polsce. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić, jakie przepisy ustanowione zostały w kraju, do którego się wybieramy. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu i konsekwencji, zwłaszcza, jeśli na trasie przydarzy nam się kontrola policji. Poniżej przedstawiamy elementy obowiązkowego wyposażenia samochodu, zaczynając od państw najczęściej odwiedzanych przez Polaków.

 Co trzeba mieć w samochodzie na Słowacji?

Obowiązkowym wyposażeniem na Słowacji są trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe i apteczka


Ten kraj bardzo często stanowi cel podróży dla Polaków. Nie dość, że jest jednym z naszych sąsiadów, to dodatkowo na jego terenie znajduje się większa część Tatr. Dlatego wiele osób wybiera to państwo jako destynację swoich urlopowych wyjazdów.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji od 2022 roku nie uległo zmianie. Obejmuje szereg przedmiotów, które przydadzą się zwłaszcza podczas sytuacji awaryjnych, takich jak usterka w aucie czy kolizja. Kierowcy zobowiązani są do przewożenia trójkąta ostrzegawczego, kamizelki odblaskowej, a także koła zapasowego wraz z elementami niezbędnymi do przeprowadzenia wymiany (nie dotyczy to posiadaczy opon Run Flat i osób posiadających zestawy naprawcze). To jednak nie wszystko. W okresie od 15.11 do 31.03 koniecznie jest również wożenie łańcuchów śniegowych. To, czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa również zależne jest od przepisów w danym kraju, a normy prawne funkcjonujące Słowacji wymagają wożenia jej w aucie.

Dodatkowe informacje o wyposażeniu auta na Słowacji:

W przypadku aut powyżej 3,5 t i przyczep o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 750 kg wymagane są także:

 • klin zabezpieczający przed swobodnym ruchem pojazdu (2 kliny w przypadku naczep),
 • gaśnica.

Nie są wymagane zapasowe bezpieczniki, żarówki ani lina holownicza.

Wróć do spisu krajów.

 Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech

Obowiązkowym wyposażeniem w Niemczech są apteczka, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa


Nasz zachodni sąsiad stanowi częsty cel podróży. Wielu Polaków ma tam rodzinę, którą odwiedzają m.in. na święta. Kraj ten często bywa również miejscem pracy. Ze względu na ciekawe walory geograficzne, zwłaszcza południowej części, jest też atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Jadąc tam autem, warto jednak zadbać, aby znalazło się w nim wszystko, co jest potrzebne. Jeżeli zastanawiasz się, czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie w tym państwie, to odpowiedź brzmi - tak. To jednak nie wszystko, bo w kwestii wyposażenia auta Niemcy wymagają również apteczki oraz trójkąta ostrzegawczego.

Osoby podróżujące z dziećmi muszą pamiętać, że pociechy do lat 12 o wzroście do 150 cm, muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Kierowcy, którzy na co dzień korzystają z różnego rodzaju antyradarów bądź nawigacji ostrzegających przed kontrolą prędkości, powinni wiedzieć, że korzystanie z tego rodzaju systemów jest w Niemczech zakazane.

Wróć do spisu krajów.

 Obowiązkowe wyposażenie samochodu – Węgry

Obowiązkowym wyposażeniem na Węgrzech są apteczka, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa


Węgry to kraj, który niegdyś był jednym z najczęściej odwiedzanych przez Polaków państw. Współcześnie nadal wybiera się tam wiele osób, głównie by zobaczyć Budapeszt, stanowiący atrakcyjny cel dla miłośników turystyki miejskiej. Pakując bagaże i próbując wygospodarować jak najwięcej przestrzeni na pakunki, kierowcy często zastanawiają się np. czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie według obowiązujących w kraju Madziarów przepisów.

W kwestii wyposażenia auta, Węgry nie wymagają gaśnicy (choć mimo to, warto zabrać ją ze sobą!), obligatoryjne są jednak inne przedmioty, a dokładnie apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa.

Warto widzieć, że obowiązujące odległości ustawienia trójkąta są inne niż w Polsce. Wynoszą one 250-500 m od auta na autostradzie, 150-250 m na drodze innej niż dzielnica mieszkaniowa oraz 50-100 w dzielnicy mieszkaniowej. Poza obszarem zabudowanym, wychodząc z samochodu po zmroku, trzeba mieć na sobie kamizelkę odblaskową.

Wróć do spisu krajów.

 Obowiązkowe wyposażenie samochodu – Słowenia

Obowiązkowym wyposażeniem w Słowenii są gaśnica, apteczka, żarówki i trójkąt ostrzegawczy


Ten kraj chętnie odwiedzany jest przez turystów zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Wszystko za sprawą niezwykłych atrakcji. Znajdują się tam Alpy Julijskie, w których dumnie wznosi się m.in. popularny szczyt Triglav, należący do Korony Europy. Miłośnicy plażowania znajdą tam także Morze Adriatyckie i piękne plaże.

Pakując się na wyjazd, należy uwzględnić obowiązkowe wyposażenie samochodu w Słowenii, w którego skład wchodzą: gaśnica, koniecznie z aktualną datą ważności, a także trójkąt ostrzegawczy i apteczka. Obligatoryjnie zabrać ze sobą trzeba również zapasowe żarówki.

Wróć do spisu krajów.

 Obowiązkowe wyposażenie auta – Austria

Obowiązkowym wyposażeniem w Austrii są apteczka, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa


Austria słynie z wielu walorów, które czynią ją kierunkiem atrakcyjnym turystycznie. Są tam m.in. piękne miasta, takie jak choćby Wiedeń. Przede wszystkim jednak 2/3 tego kraju zajmują piękne góry – Alpy, które odwiedzane są zarówno w okresie letnim, przez miłośników trekkingu, jak i zimą, głównie przez entuzjastów sportów zimowych i wspinaczy.

Jeżeli planujemy wyjazd, musimy wiedzieć, że w skład obowiązkowego wyposażenia samochodu w Austrii wchodzą: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, a także kamizelka odblaskowa. Ze względu na góry i surowe warunki, które w nich panują, na wybranych drogach można spodziewać się nakazu używania łańcuchów śniegowych.

Co ciekawe, w Austrii funkcjonuje zakaz używania kamer samochodowych na drogach publicznych. Nie można więc rejestrować przejazdu. Jest to traktowane jak monitoring, wymagający urzędowej akceptacji.

Wróć do spisu krajów.

 Wymagane wyposażenie samochodu – Chorwacja

Obowiązkowym wyposażeniem w Chorwacji są gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, żarówki i apteczka


Chorwacja bezwzględnie należy do grona krajów, do których Polacy często wybierają się samochodem. To kierunek niezwykle popularny, doceniany zarówno przez wzgląd na architekturę, np. miasto Dubrownik, w którym nagrywano popularny serial „Gra o Tron”, jak i na walory przyrodnicze, choćby Morze Adriatyckie czy Jeziora Plitwickie.

Samodzielne podróżowanie autem, zwłaszcza w gronie kilku osób, często okazuje się tańsze od organizowanych wycieczek, jednak trzeba mieć na względzie obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji. Osoby zamierzające odwiedzić ten kraj zobowiązane są do posiadania w pojeździe gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego, apteczki oraz kamizelki odblaskowej. Wymagane jest także wożenie dodatkowych żarówek do co najmniej połowy lamp wchodzących w skład systemu oświetlenia auta. W tym miejscu zaznaczyć należy, że prowadząc pojazd z lampami pozbawionymi żarnika, np. ksenonowymi, neonowymi czy LEDowymi, nie trzeba mieć przy sobie zapasu.

Wróć do spisu krajów.

 Czechy – co trzeba mieć w samochodzie?

Obowiązkowym wyposażeniem w Czechach są trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe lub zestaw naprawczy i apteczka


To jeden z naszych najbliższych sąsiadów. Bardzo często dojeżdża się tam samochodem ze względu na stosunkowo bliską odległość, a także walory turystyczne i podobieństwo językowe, które znacznie ułatwia funkcjonowanie w tym kraju. Wielu Polaków wybiera ten kierunek również pod kątem pracy.

Przed wyruszeniem w podróż, warto najpierw zadbać o to, aby mieć całe obowiązkowe wyposażenie samochodu. W Czechach należy posiadać przy sobie np. apteczkę, która w Polsce nie jest wymagana. Obligatoryjne są również trójkąt ostrzegawczy oraz koło zapasowe bądź zestaw do naprawy opon. Są to jednak przedmioty, które zawsze warto mieć przy sobie. Jest jeszcze jeden element obowiązkowy. Jeżeli chcemy odwiedzić Czechy, mandat za brak kamizelki jest realnym ryzykiem w przypadku nie zabrania jej ze sobą i niespodziewanej kontroli policji.

Poza elementami określonymi w przepisach jako wymagane, istnieje również wyposażenie zalecane. W jego skład wchodzą: gaśnica, zapasowe żarówki oraz zestaw bezpieczników, lina holownicza, lampka elektryczna i nóż do cięcia pasów, a nawet rzeczy takie jak formularz rejestru wypadku samochodowego, zapas oleju silnikowego czy wody pitnej. Zabierając to wszystko, będziemy przygotowani niemal na każdą sytuację, trzeba będzie jednak poświęcić trochę przestrzeni bagażowej.

Wróć do spisu krajów.

 Wymagane wyposażenie samochodu – Włochy

Obowiązkowym wyposażeniem we Włoszech są trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa


Nie da się ukryć, że ten kraj jest kierunkiem dość odległym, jednak mimo to, wiele osób chętnie wybiera się tam autem. Dzięki temu po drodze mogą zwiedzić również inne państwa, takie jak choćby Niemcy, czy Austrię.

W kwestii obowiązkowego wyposażenia samochodu, Włochy nie należą do państw, w których przepisy są rygorystyczne i mocno rozbudowane. Obowiązkowe jest jedynie posiadanie w aucie trójkąta ostrzegawczego oraz kamizelki odblaskowej.

Warto jednak rozważyć także elementy zalecane, a mianowicie gaśnicę i apteczkę. Za ich brak co prawda nie grozi nam w tym państwie mandat, jednak są to przedmioty, które w kwestii bezpieczeństwa mają niezwykle dużą wartość.

Wróć do spisu krajów.

Co jest obowiązkowe w samochodzie w pozostałych krajach Europy?

 Andora

Obowiązkowym wyposażeniem w Andorze są trójkąt ostrzegawczy, żarówki, kamizelka odblaskowa i koło zapasowe z narzędziami niezbędnymi do jego wymiany


W Andorze prawo dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu jest mocno rozbudowane. W skład przedmiotów, które koniecznie trzeba mieć w pojeździe wchodzą:

 • zapasowe żarówki,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelka odblaskowa,
 • koło zapasowe z narzędziami niezbędnymi do wymiany.

Dodatkowe informacje:

 • dzieci do lat 10, mające mniej niż 150 cm wzrostu, muszą być przewożone w fotelikach.

 Wróć do spisu krajów.

 Francja

Obowiązkowym wyposażeniem we Francji są kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy


W kwestii obowiązkowego wyposażenia samochodu, Francja nie należy do zbyt rygorystycznych. Wymagane są zaledwie dwa elementy:

 • kamizelka odblaskowa,
 • trójkąt ostrzegawczy.

Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami kamizelka musi być fluorescencyjna i mieć oznaczenie European Compliance (EC), trójkąt natomiast musi mieć symbol E27 R.

Do zalecanych elementów należą:

 • zapasowe żarówki,
 • koło zapasowe.

 Wróć do spisu krajów.

 Portugalia

Obowiązkowym wyposażeniem w Portugalii są kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy


W Portugalii przepisy dotyczące wymaganego wyposażenia auta są podobne do francuskich. Kierowca musi mieć w samochodzie:

 • kamizelkę odblaskową,
 • trójkąt ostrzegawczy.

Zarówno trójkąt, jak i kamizelka muszą być odblaskowe i spełniać normę EN471 lub EN 1150. Mogą mieć różne kolory – żółty, pomarańczowy, zielony bądź różowy. Warto jednak wiedzieć, że nie obowiązują w pojazdach z dwoma lub trzema kołami.

Osobom prowadzącym auta w tym państwie zalecane są również:

 • apteczka,
 • gaśnica.

 Wróć do spisu krajów.

 Grecja

Obowiązkowym wyposażeniem w Grecji są trójkąt ostrzegawczy, apteczka, koło zapasowe i gaśnica


Choć Grecy słyną ze swojego spokojnego podejścia do życia, a wśród ich ulubionych zwrotów jest popularne „siga, siga”, czyli „spokojnie, bez pośpiechu”, to ich prawo dotyczące wymaganego wyposażenia auta należy do jednych z bardziej rygorystycznych. Kierowcy muszą wozić w aucie:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • gaśnicę,
 • apteczkę,
 • koło zapasowe.

Osoby borykające się z wadą wzroku powinny wiedzieć, że jeżeli jest ona oznaczona na dowodzie rejestracyjnym, to muszą mieć ze sobą także drugą parę okularów.

Warto również mieć świadomość, że kierowcy osobówek, zamiast koła zapasowego mogą wozić ze sobą zestaw do naprawy opon bądź stosować inne systemy pozwalające na kontynuowanie jazdy.

 Wróć do spisu krajów.

 Rumunia

Obowiązkowym wyposażeniem w Rumunii są apteczka, dwa trójkąty ostrzegawcze i gaśnica


Rumunia jest jednym z krajów, w których obowiązkowe wyposażenie auta w pewien sposób miesza się z zalecanym. Do elementów obligatoryjnych należą:

 • apteczka,
 • dwa trójkąty ostrzegawcze,
 • gaśnica.

Trzeba jednak wiedzieć, że przydatna jest również kamizelka odblaskowa. Przepisy wymagają jej założenia w momencie, gdy kierowca opuszcza auto poza terenem zabudowanym, na pasie awaryjnym drogi szybkiego ruchu bądź autostrady, np. aby rozstawić trójkąt ostrzegawczy. Nigdy nie wiadomo, kiedy przytrafi nam się awaria, więc ten element należy koniecznie zabrać ze sobą.

Wróć do spisu krajów.

 Belgia

Obowiązkowym wyposażeniem w Belgii są apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i kamizelka odblaskowa


W Belgii kierowcy muszą mieć dobrze zaopatrzony samochód. W każdym aucie, wymagane są:

 • apteczka,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • gaśnica,
 • kamizelka odblaskowa.

Pamiętajmy, aby przed wyruszeniem w podróż upewnić się, czy trójkąt ostrzegawczy bez problemu się rozkłada, a data ważności na gaśnicy jest aktualna. Jeżeli jedziemy z pasażerami, najlepiej, aby dla każdego z nich dostępna była jedna kamizelka.

 Wróć do spisu krajów.

 Hiszpania

Obowiązkowym wyposażeniem w Hiszpanii są dwa trójkąty ostrzegawcze, kamizelka odblaskowa i koło zapasowe lub zestaw naprawczy


W Hiszpanii od kierowców wymagane jest wożenie w aucie trzech, a właściwie czterech elementów wyposażenia. Są nimi:

 • dwa trójkąty ostrzegawcze,
 • kamizelka odblaskowa,
 • koło zapasowe/zestaw naprawczy.

Poza elementami, co do których istnieje obowiązek posiadania ich w każdym aucie, istnieją również takie, które w Hiszpanii są zalecane, należą do nich:

 • latarka,
 • spray przeciw zaciekom i ściereczka.

Funkcja oświetlenia jest oczywista, rola preparatu polega natomiast na zapobieganiu zjawisku parowania szyb, które mocno ogranicza widoczność, negatywnie wpływając tym samym zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort prowadzenia auta.

 Wróć do spisu krajów.

 Serbia

Obowiązkowym wyposażeniem w Serbii są koło zapasowe, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka, podkładki klinowe, młotek do tłuczenia szkła, lina lub dźwignia do holowania

Serbia to państwo, które zdecydowanie wiedzie prym w kwestii liczby elementów wyposażenia auta osobowego, wymaganych przez prawo. Jest ich aż 8. To sporo, jednak nie da się ukryć, że każdy z nich z pewnością może okazać się przydatny. W myśl przepisów, trzeba obligatoryjnie wozić w samochodzie:

 • koło zapasowe,
 • gaśnicę,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczkę,
 • podkładki klinowe,
 • młotek do tłuczenia szkła,
 • linę lub dźwignię do holowania,
 • wyposażenie zimowe.

 Wróć do spisu krajów.

 Bośnia i Hercegowina

Obowiązkowym wyposażeniem w Bośni i Hercegowinie są podkładki klinowe, dwa trójkąty ostrzegawcze, kamizelka odblaskowa, latarka i ochrona twarzy


W Bośni i Hercegowinie wymagane są:

 • klin,
 • dwa trójkąty ostrzegawcze,
 • kamizelki odblaskowe,
 • ochrona twarzy (np. okulary BHP lub przyłbica),
 • zapasowe żarówki.

Osoby wybierające się na wyjazd z dziećmi muszą również wyposażyć auto w odpowiednie foteliki, ograniczające ruch i zapewniające bezpieczeństwo małym pasażerom.

 Wróć do spisu krajów.

 Holandia

Obowiązkowym wyposażeniem w Holandii jest trójkąt ostrzegawczy


W kwestii obowiązkowego wyposażenia samochodu, w Holandii przepisy należą do jednych z bardziej liberalnych. Ustawodawcy bardzo swobodnie podeszli do tego, co kierowcy muszą wozić przy sobie. Wymagany element to jedynie trójkąt ostrzegawczy.

Co ciekawe, znacznie bardziej rozbudowana jest lista wyposażenia zalecanego. Obejmuje ona:

 • kamizelkę odblaskową dla kierowcy i wszystkich pasażerów,
 • zapasowe żarówki – w razie zatrzymania przez policję spowodowanego przepaleniem żarówki, posiadanie zapasowej czasem może pomóc w uniknięciu mandatu,
 • zapasowe okulary dla osób z wadą wzroku.

Wróć do spisu krajów.

 Bułgaria

Obowiązkowym wyposażeniem w Bułgarii są trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica i kamizelka odblaskowa

Bułgaria to bardzo często odwiedzany przez turystów kraj. Dotyczy to zwłaszcza regionów takich jak Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg. Wybierając się tam w podróż samochodem, trzeba zadbać o to, aby wyposażyć swoje auto we wszystkie elementy obowiązkowe w tym państwie, czyli:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczkę,
 • gaśnicę,
 • kamizelkę odblaskową.

Oprócz wymienionych wyżej przedmiotów, zalecane są również:

 • zapasowe koło,
 • lina holownicza,
 • nawigacja GPS,
 • zestaw narzędzi,
 • kable rozruchowe.

 Wróć do spisu krajów.

 Irlandia

Obowiązkowym wyposażeniem w Irlandii są trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica, żarówki

Irlandia to jeden z krajów, w których obowiązuje ruch lewostronny, co będzie wymagało przestawienia się i większej uwagi na drodze. Jest również kilka elementów, do których wożenia w samochodzie zobowiązują tamtejsze przepisy. Są to:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczka,
 • gaśnica,
 • zapasowe żarówki.

W kwestii wyposażenia nieobligatoryjnego, jednak zalecanego, wymienić należy zapasową parę okularów dla osób z wadami wzroku.

Wróć do spisu krajów.

 Litwa

Obowiązkowym wyposażeniem na Litwie są trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, kamizelka odblaskowa

Wybierając się w podróż na Litwę autem, trzeba zabrać ze sobą kilka rzeczy. Wymagane przez ustanowione w tym kraju przepisy są:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • gaśnica,
 • apteczka,
 • kamizelka odblaskowa.

 Wróć do spisu krajów.

 Szwajcaria

Obowiązkowym wyposażeniem w Szwajcarii jest trójkąt ostrzegawczy

Szwajcaria należy do krajów najbardziej liberalnych pod względem obowiązkowych elementów wyposażenia. Poruszając się w tym państwie autem wystarczy mieć ze sobą tylko trójkąt ostrzegawczy.

Zalecane są natomiast:

 • kamizelka odblaskowa,
 • apteczka.

Wróć do spisu krajów.

 Czarnogóra

Obowiązkowym wyposażeniem w Czarnogórze są trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kamizelka odblaskowa i apteczka

Jadąc autem do Czarnogóry, trzeba mieć przy sobie sześć obowiązkowych elementów wyposażenia, a mianowicie:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelkę odblaskową,
 • apteczkę,
 • gaśnicę.

Warto jednak również wziąć pod uwagę przedmioty zalecane:

 • lina holownicza,
 • zapasowe żarówki,
 • koło zapasowe.

 Wróć do spisu krajów.

 Dania

Obowiązkowym wyposażeniem w Danii są trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica, apteczka, żarówki

W Danii prawo dotyczące wymaganego wyposażenia auta jest dość rozbudowane. Kierowcy są tam zobowiązani do posiadania w samochodzie:

 • trójkąta ostrzegawczego,
 • kamizelki odblaskowej,
 • gaśnicy,
 • apteczki,
 • zapasowych żarówek.

 Wróć do spisu krajów.

 Estonia

Obowiązkowym wyposażeniem w Estonii są apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i gaśnica


W Estonii wymagania dotyczące tego, co należy mieć w aucie ograniczają się tylko do najważniejszych przedmiotów. Są to:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • gaśnica,
 • apteczka,
 • kamizelka odblaskowa.

 Wróć do spisu krajów.

 Finlandia

Obowiązkowym wyposażeniem w Finlandii jest trójkąt ostrzegawczy

Wyruszając w podróż do Finlandii nie trzeba obawiać się o to, że policja w razie kontroli będzie miała duże oczekiwania w stosunku do wyposażenia auta. Jedyną rzeczą, wymaganą przez tamtejsze prawo jest trójkąt ostrzegawczy.

 Wróć do spisu krajów.

 Luksemburg

Obowiązkowym wyposażeniem w Luksemburgu są trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa

W Luksemburgu wymagane są tylko dwa elementy wyposażenia. Są to:

 • kamizelka odblaskowa,
 • trójkąt ostrzegawczy.

 Wróć do spisu krajów.

 Łotwa

Obowiązkowym wyposażeniem w Łotwie są apteczka i trójkąt ostrzegawczy

Choć Łotwa jest jednym z Państw Bałtyckich, wymagania co do wyposażenia samochodu są w jej przypadku odrobinę mniejsze niż na Litwie i w Estonii. Kierowcy obowiązkowo muszą mieć w aucie:

 • apteczkę,
 • trójkąt ostrzegawczy.

Zalecana jest natomiast gaśnica.

 Wróć do spisu krajów.

 Macedonia Północna

Obowiązkowym wyposażeniem w Macedonii Północnej są koło zapasowe, gaśnica, apteczka, kamizelka odblaskowa, lina lub dźwignia teleskopowa, dwa trójkąty ostrzegawcze

Planując wyjazd do Macedonii, weź pod uwagę także tamtejsze przepisy. W myśl obowiązującego w tym państwie prawa, kierowcy muszą wozić w aucie:

 • koło zapasowe,
 • gaśnicę,
 • apteczkę,
 • kamizelkę odblaskową,
 • sprzęt holowniczy (lina bądź dźwignia teleskopowa),
 • dwa trójkąty ostrzegawcze.

 Wróć do spisu krajów.

 Norwegia

Obowiązkowym wyposażeniem w Norwegii są trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa

Norwegia jest krajem, który często stanowi miejsce pracy. Warto jednak wiedzieć, co zabrać ze sobą, jeżeli wybieramy się tam swoim autem. Obowiązkowe są:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelka odblaskowa.

W kamperach koniecznie powinna znaleźć się gaśnica zawierająca przynajmniej 2 kg proszku. Choć w autach osobowych prawo ich nie wymaga, to są one zalecane.

 Wróć do spisu krajów.

 Szwecja

Obowiązkowym wyposażeniem w Szwecji jest trójkąt ostrzegawczy

Obowiązkowe wyposażenie auta w Szwecji ogranicza się jedynie do trójkąta ostrzegawczego. Warto jednak rozważyć również spakowanie elementów, które są zalecane, a mianowicie:

 • gaśnica,
 • apteczka,
 • zapasowe żarówki.

 Wróć do spisu krajów.

 Albania

Obowiązkowym wyposażeniem w Albanii są trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa

Osoby, które zamierzają podróżować autem po Albanii, muszą obowiązkowo wozić przy sobie dwa przedmioty:

 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelkę odblaskową.

Warto pamiętać, że kamizelkę najlepiej mieć także dla pasażerów. W razie opuszczenia samochodu bez tego elementu, po zmroku, poza terenem zabudowanym, kierowca może zostać ukarany mandatem i punktami karnymi, natomiast pasażer samą grzywną.

Poza elementami obligatoryjnymi, istnieją również takie, które w tym państwie są zalecane. Są to:

 • kable rozruchowe,
 • koło zapasowe,
 • apteczka,
 • zestaw narzędzi,
 • gaśnica.

 Wróć do spisu krajów.

 Wielka Brytania

Obowiązkowym wyposażeniem w Wielkiej Brytanii jest trójkąt ostrzegawczy

Wielka Brytania to popularny kierunek zarówno dla miłośników turystyki, jak i emigrantów zarobkowych. Prawo dotyczące wyposażenia samochodu nie jest tam restrykcyjne i jedyną rzeczą wymaganą przez przepisy jest trójkąt ostrzegawczy. Warto jednak pamiętać, że dzieci do lat 3 muszą podróżować w specjalnych, atestowanych fotelikach, a ruch jest lewostronny.

Wróć do spisu krajów.

Jeżeli chcesz w pełni przygotować się na wycieczkę, zobacz jak działają:

Autostrady w Europie – opłaty, trasy, limity prędkości