Aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczną podróż własnym autem, przed wyjazdem, zwłaszcza tym dłuższym, warto poświęcić mu nieco więcej uwagi niż na co dzień. Mając do przejechania kilkaset, a niekiedy nawet ponad tysiąc kilometrów stan techniczny pojazdu nie może budzić żadnych zastrzeżeń. Jakie czynności powinien wykonać kierowca? Oto krótki poradnik opisujący, jak przygotować samochód do podróży.

rodzina pakuje bagaże do samochoduJak przygotować auto do podroży?

Wyjazd na wakacje z rodziną, urlop, a może święta lub ferie poza domem? To tylko kilka powodów, przez które decydujemy się na dłużej zasiąść za kółkiem. Wówczas w ferworze przygotowań do podróży, nie należy zapominać o najważniejszym – pojeździe, mającym zawieźć nas bezpiecznie do celu. Codziennie nie sprawdzamy płynów eksploatacyjnych, stanu zużycia opon czy działania świateł, ale przed podróżą powinniśmy wygospodarować sobie na te i inne czynności czas, by przekonać się, że auto jest w stu procentach sprawne i gotowe do drogi. Z pewnością w trasie oszczędzimy sobie dodatkowych kłopotów i stresu.

Jak przygotować samochód do długiej podróży i od czego zacząć?

Wielu kierowców może mieć obawy przed dalszymi wyjazdami, szczególnie gdy pojazd nie jest już nowy i ma znaczny przebieg. W rzeczywistości dłuższe podróże nie obciążają auta bardziej niż miejska jazda, a odpowiednie przygotowanie minimalizuje ryzyko pojawienia się nieprzewidzianych sytuacji.

Podstawowy przegląd samochodu możemy wykonać samodzielnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by udać się do mechanika, który zajrzy wszędzie, fachowym okiem oceni jego stan, a także wyeliminuje usterki, wykona niezbędne naprawy oraz uzupełni odpowiednie płyny. Oddając pojazd w ręce specjalisty, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, nawet kilkuset złotych. Jeżeli natomiast jesteśmy pewni swoich umiejętności, mamy odpowiednią wiedzę, a nasze auto nie sprawiało większych problemów, możemy obejść się bez wizyty u mechanika.

Płyny eksploatacyjne – sprawdź, czy należy je uzupełnić

Jak przygotować auto do długiej podróży? Mniej więcej dwa tygodnie przed wyjazdem dobrym krokiem jest, sprawdzenie poziom płynów eksploatacyjnych, w tym oleju w silniku. W przypadku zbyt małej zawartości uzupełnij go dokładnie tym samym wariantem, jaki znajduje w silniku. Jeśli nie wiesz, jaki typ był ostatnio wlewany, najlepiej będzie zastąpić całą zawartość nową. Olej co do zasady powinno się wymieniać raz do roku lub co 10-15 tys. km (szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz np. w instrukcji obsługi pojazdu), chyba że przebiegi roczne są raczej niewielkie (poniżej 5 tys. kilometrów). Pamiętaj, że jeśli wymieniasz olej, wymienić musisz również filtr oleju.

Płynem eksploatacyjnym jest także ten przeznaczony do chłodnicy. Jeżeli nie chcemy, aby silnik się „zagrzał”, zobaczmy, czy ciecz znajduje się pomiędzy minimum a maksimum na odpowiednim zbiorniku. Płyn utrzymujący się bliżej dolnej granicy będzie jasnym sygnałem, że czas na napełnienie, co należy wykonywać na zimnym silniku. Sprawdzanie „na ciepło” może skutkować oparzeniem. W podobny sposób ocenimy, czy pora na dolanie płynu hamulcowego. Raz na jakiś czas warto sprawdzić u mechanika jego parametry, w szczególności, gdy dawno tego nie robiliśmy.  

Warto uzupełnić także płyn do spryskiwaczy, który poradzi sobie z zabrudzeniami na szybie i pozwoli zachować dobre pole widzenia. Wprawdzie jego kupienie jest możliwe po drodze na stacji benzynowej, ale kierowcy preferują zaopatrzyć się w niego zawczasu, by nie przepłacać. 

Przyjrzyj się oponom!

Opony to podstawa, dlatego niezbędnej kontroli należy poddać:

 • ciśnienie w oponach,
 • stan bieżnika,
 • koło zapasowe.

Utrzymywanie właściwego ciśnienia gwarantuje bezpieczeństwo podróżowania. Ogumienie mające mało powietrza jest narażone na nadmierne nagrzewanie się, a nawet na wybuch przy jeździe z dużą prędkością, który może być tragiczny w skutkach. W przypadku wątpliwości co do właściwego poziomu ciśnienia w oponach, warto zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji pojazdu, na słupku drzwi kierowcy lub na wlewie paliwa. Pomocna okazuje się także tabela ciśnień dostępna na Oponeo.pl.

Kolejnym punktem jest kontrola bieżnika. Upewnij się, że na jego powierzchni nie pojawiły się pęknięcia, przetarcia, a na boku bąble. Gdy zauważysz coś niepokojącego, udaj się do wulkanizatora.

Weryfikacji wymaga też głębokość bieżnika. Możesz wykorzystać do tego monetę dwugroszową. Jeżeli po wsunięciu jej w rowek (koroną orła w dół) widoczna jest cała korona, trzeba niezwłocznie wymienić oponę. Innym sposobem jest wykorzystanie suwmiarki lub długopisu i zapałki. W przypadku tej drugiej metody wystarczy włożyć zapałkę w bieżnik i długopisem zaznaczyć na niej głębokość gumy. Następnie za pomocą linijki lub miary zmierz odcinek na zapałce.

Kiedy ogumienie trzeba wymienić na nowe? Jeśli uzyskana wartość wskazuje poniżej:

 • 3 mm (w przypadku opon letnich),
 • 4 mm (w przypadku zimowych).

Według przepisów bieżnik nie powinien mieć mniej niż 1,6 mm głębokości, jednak poniżej 3, a nawet 4 mm opona nie odprowadza efektywnie wody, śniegu i błota, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. W okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura spada i w drodze mogą zaskoczyć nas opady, warto pomyśleć o zakupie zimówek.

Podczas rozmyślań jak przygotować samochód do długiej podróży, na liście obowiązkowych czynności warto, aby znalazło się zweryfikowanie koła zapasowego. Napompowana, sprawna zapasówka gwarantuje, że w razie złapania „kapcia” samochód nie zostanie unieruchomiony na trasie. Zadbaj też o wyposażenie samochodu w konieczny do wymiany koła podnośnik, klucze i inne narzędzia.

Zobacz także, jak działają inne elementy pojazdu

Przed dłuższą podróżą autem dobrze jest spojrzeć, czy nie ma przepalonych żarówek w halogenach oraz, czy któreś nie świecą za słabo, co wyeliminuje niepotrzebny postój na trasie. Szczególnie warto pochylić się nad kierunkowskazami, światłami mijania zarówno z przodu jak i z tyłu, a także „stop”. Kierowcy często wożą ze sobą zapasowe żarówki, by w razie przepalania móc natychmiastowo zareagować.

żarówka samochodowaW razie awarii zapasową żarówkę warto mieć pod ręką. 

Bez sprawnych wycieraczek trudno komfortowo kierować pojazd, zwłaszcza kiedy pada obficie deszcz w lecie lub śnieg w zimie. Jeżeli po ich włączeniu na szybie zostają smugi, a nadmiar wody nie został dokładnie zebrany, pora na ich wymianę. Podobnie, jak płyn do spryskiwaczy, także wycieraczki można zakupić na stacji benzynowej.

Kolejną czynnością, która przybliża nas do prawidłowego przygotowania samochodu do długiej podróży, będzie sprawdzenie działania nawiewu, klimatyzacji i odpowiednich podzespołów, np. filtra kabinowego. Szczególnie w okresie letnim doceniamy w autach powiew chłodnego powietrza wolnego od nieprzyjemnych zapachów, który wpływa na komfort podróży. Trudno wyobrazić sobie kilkugodzinną jazdę w wysokiej temperaturze, biorąc pod uwagę fakt szybkiego nagrzewania się wnętrza auta podczas upałów. Z kolei zimą zapchany filtr kabinowy będzie przyczyniał się do parowania szyb. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przed dłuższą podróżą skontrolować elementy układów: hamulcowego (w szczególności stan klocków i tarcz), elektrycznego, a także kierowniczego pod kątem, chociażby luzów. Biorąc pod uwagę przygotowania samochodu do długiej podroży, nie należy zapominać o zweryfikowaniu kondycji akumulatora. Jeżeli jest on słaby, uruchomienie silnika nie będzie takie łatwe. Te zadania lepiej zostawić fachowcom, którzy w przypadku wykrycia usterek są w stanie je wyeliminować i oddać sprawne auto, gotowe do jazdy. 

Zadbaj o wyposażenie i przygotuj dokumenty

Przed każdym wyjazdem sprawdź, czy w samochodzie są:

 • w pełni wyposażona apteczka,
 • kamizelka odblaskowa,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • gaśnica z aktualnym badaniem technicznym,
 • linka holownicza (na wszelki wypadek).

Warto też zajrzeć do schowka samochodowego. Powinna się w nim znaleźć instrukcja obsługi auta. Jeśli takowej nie posiadasz, rozważ zamówienie jej u producenta, w serwisie lub przez Internet. Dobrze jest także zaopatrzyć się w nawigację.

Przed zagraniczną podróżą sprawdź przepisy dotyczące obowiązku posiadania łańcuchów na koła, opon zimowych i innych elementów wyposażenia auta, wymaganych w danych krajach. Przy okazji dowiedz się też, na jakie opłaty na postojach i autostradach powinieneś być przygotowany.

Wybierasz się za granicę do jednego z europejskich krajów? Sprawdź obowiązkowe wyposażenie samochodu, wymagane w danym państwie.

Jak przygotować się do długiej podróży samochodem? Ostatnie etapy

Masz wrażenie, że już wszystko gotowe? Zawsze lepiej się upewnić. Jeśli zbliża się termin wymiany oleju lub przypomniały Ci się inne ważne sprawy, nie ma już czasu na odkładanie ich na potem.

Tydzień przed wyjazdem

Dobrze jest po raz drugi sprawdzić opony – skontroluj ciśnienie i ich ogólny stan. Gdy masz jakieś wątpliwości najlepiej poradź się specjalisty. Nie zapomnij sprawdzić też filtra powietrza. Jeśli na swoim przebyłeś już ok. 15 tys. kilometrów, pomyśl o wymianie.

Każdy wyjazd obarczony jest ryzykiem nieszczęśliwych zbiegów okoliczności. Aby czuć się pewnie zainwestuj w pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Firmy gwarantują kierowcom i pasażerom pomoc w trudnych sytuacjach takich jak:

 • awaria,
 • wypadek,
 • unieruchomienie lub kradzież pojazdu.

Często również ubezpieczenie obejmuje pomoc techniczną, medyczną, organizacyjną i informacyjną.

Dzień przed wyjazdem

Przed zapakowaniem bagaży do samochodu dobrze jest porządnie umyć i odkurzyć samochód. Czyste auto jest gwarancją wysokiego komfortu podróżowania, ale nie tylko. Im mniej rzeczy będziesz wiózł ze sobą, tym więcej paliwa możesz zaoszczędzić. Jeśli jedziesz w lato – wyjmij łańcuchy śniegowe, jeśli w zimie – leżak!

W dniu wyjazdu

Pakowanie bagaży do samochodu wymaga odpowiedniej organizacji. Torby rozłóż równomiernie, tak aby ciężar był podobny po obu stronach pojazdu, zwracając również uwagę na dobre zabezpieczenie ich, co uchroni przed samoczynnym przemieszczeniem się, np. podczas awaryjnego hamowania. Najcięższe rzeczy ułóż z przodu bagażnika. To także ostatni moment by zastanowić się, czy wszystkie pakunki, które zabierasz, są naprawdę potrzebne. 

Bezpośrednio przed wyruszeniem w trasę, jeżeli zabierasz ze sobą pasażerów i dużo bagaży, dopompuj opony do ciśnienia zalecanego przy dużych obciążeniach. Informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu, na naklejce przy drzwiach bądź na klapce od wlewu paliwa. Pamiętaj, aby ciśnienie regulować przy zimnych oponach.

Zanim wyruszysz w drogę, zatankuj auto do pełna, nie wiadomo bowiem kiedy trafimy na następną stację benzynową. Możesz także zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie kalkulatora spalania Oponeo. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak sprawdzić czy nasza ulubiona muzyczna playlista do samochodu jest gotowa, jeśli tak to oznacza, że jesteśmy gotowi by wyruszyć w trasę!