Wybierając się w podróż samochodem, trzeba być przygotowanym na każdą sytuację, nawet tę niespodziewaną i krytyczną, jak nagły pożar pojazdu. Choć nikomu nie życzymy doświadczenia tego na własnej skórze, życie potrafi pisać różne scenariusze. Uratować mienie i zadbać o bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów może gaśnica samochodowa. Wymagania związane z jej posiadaniem są więc niezwykle ważnym zagadnieniem. 

Posiadanie gaśnicy samochodowej jest nie tylko wyrazem odpowiedzialności, ale także kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Co należy zrobić po jej kupnie? Czy za jej brak w aucie kierowca zostanie ukarany mandatem podczas kontroli? Właścicielom pojazdów może towarzyszyć sporo niejasności i pytań w temacie wymagań co do gaśnic do auta. W tym artykule poruszymy najważniejsze zagadnienia i rozwiejemy tym samym wątpliwości. 

Jak używać gaśnicy samochodowej? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Gaśnica do auta – przepisy

Nowo kupione auto koniecznie należy wyposażyć w niezbędne elementy, w tym w gaśnicę samochodową. Obowiązek jej posiadania wynika z treści przepisu, a dokładniej Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002:

Pojazd samochodowy wyposaża się: w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla.
 (§ 11 ust. 1 pkt 14)

Gaśnica samochodowa obowiązkowa jest również w wielu innych krajach europejskich. Zagraniczni ustawodawcy są zgodni co do spełniania jej ważnej funkcji w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych na drodze. Dzięki gaśnicy jest się odpowiednio przygotowanym na ewentualności związane z pożarami.

w których krajach gaśnica jest elementem obowiązkowego wyposażenia auta

Co jeszcze wiadomo na temat gaśnic do samochodu? Przepisy regulują ich wymaganą liczbę w autobusie oraz pojeździe ciężarowym.

Autobus powinien być wyposażony w dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga – wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; autobus o długości nieprzekraczającej 6,00 m może być wyposażony w jedną gaśnicę.
 (§ 18 ust. 1 pkt 3)

Samochód ciężarowy przewożący osoby poza kabiną kierowcy i pomieszczenie przystosowane do przewozu osób odpowiadają następującym warunkom: dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga wewnątrz przestrzeni przeznaczonej do przewozu osób.
 (§ 40 ust. 1 pkt 8)

Gaśnica samochodowa – legalizacja

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej za rok 2022 pokazują, że pożary aut elektrycznych i spalinowych nie są wcale rzadkim zjawiskiem. W tym okresie w płomieniach stanęło ich ponad 8000! Liczba ta daje sporo do myślenia, a tym bardziej powinna otworzyć oczy tym, którzy wahają się, czy gaśnica samochodowa powinna przechodzić okresową kontrolę. Większość kierowców bagatelizuje tę kwestię, jak się okazuje niesłusznie. W przypadku pożaru auta mogą oni nie otrzymać odszkodowania – ubezpieczyciel swoją decyzję uargumentuje brakiem ważnego przeglądu przedmiotu, dlatego samo wożenie gaśnicy w samochodzie to jednak nie wszystko.

gaśnica trzymana w rękuCzy gaśnica samochodowa musi być legalizowana?

Jeżeli nie będzie w pełni sprawna, na nic się zda w kryzysowej sytuacji. Choć jej właścicielowi trudno samodzielnie ocenić, czy posiadany egzemplarz nie ma usterek, to z pomocą przychodzą specjalistyczne zakłady – firmy sprzedające i serwisy sprzętu przeciwpożarowego. Są one uprawnione do sprawdzenia działania gaśnicy samochodowej.

Legalizacja, bo tak nazywa się ta procedura, umożliwia dokładne skontrolowanie, czy przenośny przyrząd do gaszenia pożaru spełnia wymogi bezpieczeństwa. Pozytywny wynik inspekcji zostanie potwierdzony specjalnym oznaczeniem wraz z datą kolejnego badania. Nowo zakupiona ma legalizację na dwa lata od jej wyprodukowania. Po tym czasie należy regularnie przynosić przyrząd do zakładu legalizującego co 12 miesięcy, bowiem prawnie określony czas zdolności do użytkowania gaśnicy wynosi właśnie rok.

Cena legalizacji gaśnicy samochodowej to koszt około kilkunastu złotych.

Jaka gaśnica do samochodu? Wejdź, by dowiedzieć się więcej.

Za co otrzymasz mandat? Gaśnica w aucie musi być!

Policjant podczas rutynowej kontroli drogowej może sprawdzić, czy w pojeździe znajduje się gaśnica samochodowa. Mandat powędruje na konto tego kierowcy, który nie będzie jej mieć ze sobą. Niewykluczone, że w takiej sytuacji funkcjonariusz nałoży karę w wysokości od 50 do nawet 500 zł z tytułu nieposiadania jednego z obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu w Polsce. Może on także zwrócić uwagę na jej nieprawidłowe umieszczenie w pojeździe, za co również grozi kierowcy mandat. Gaśnica powinna znajdować się w odpowiednim miejscu w samochodzie, tak aby była łatwo dostępna w razie potrzeby. Jeśli przyrząd jest źle umieszczony lub zasłonięty, funkcjonariusze wyciągną konsekwencje. Brak przenośnego przyrządu do gaszenia pożaru w aucie może skutkować także negatywnym wynikiem badania technicznego.

Jak informuje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji: Analizując akty prawne dotyczące ochrony przeciwpożarowej należy stwierdzić, iż warunki jakim odpowiadać powinny gaśnice będące na wyposażeniu pojazdów, nie zostały określone w ogóle, podobnie jak zasady konserwacji. Dlatego też podczas kontroli drogowej policjanci powinni sprawdzać realizację obowiązku posiadania gaśnicy, a ujawniony przekroczony termin jej ważności nie powinien jednak skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego lub nałożeniem mandatu karnego. Koniecznym wydaje się pouczenie kierującego o potrzebie dokonania konserwacji i sprawdzenia gaśnicy – zgodnie z zaleceniem producenta ze względu na własne bezpieczeństwo i skuteczność tego środka w przypadku zaistnienia konieczności jego użycia. W świetle przepisów dotyczących ruchu drogowego urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny bowiem być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie.