Bez względu na to, czy w Twoim aucie zamontowane są żarówki halogenowe czy LED, od czasu do czasu konieczna może okazać się ich wymiana. Poniżej przedstawimy Ci, dlaczego warto zadbać o właściwy stan oświetlenia w aucie oraz czym wyróżniają się popularne typy żarówek. Podpowiemy także, na jakie objawy zużycia warto zwrócić uwagę i jak samodzielnie wymienić źródło światła w samochodzie.

żarówki samochodoweŻarówki samochodowe mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Czym są żarówki samochodowe?

Żarówki w aucie to niepozorne elementy o dużym znaczeniu, odpowiedzialne za komfort i bezpieczeństwo jazdy. To właśnie one sprawiają, że światła dzienne, mijania, drogowe, cofania czy stopu spełniają swoje ważne funkcje. 

Na tym jednak nie koniec zastosowań, ponieważ w nowoczesnych pojazdach znajduje się nawet około dwudziestu różnego typu źródeł światła, umiejscowionych wewnątrz i na zewnątrz kabiny. Żarówka samochodowa będzie też m.in. podświetlać tablice rejestracyjne, a w nowszych wersjach aut znajdzie zastosowanie również w lampie oświetlającej wejście do pojazdu.

Za co odpowiadają żarówki do samochodu? 

Zależnie od rodzaju, żarówki do auta mogą pełnić odmienne funkcje. Modele konwencjonalne będą odpowiedzialne za oświetlanie wnętrza pojazdu, ułatwiając wsiadanie i wysiadanie oraz odnajdywanie przedmiotów w schowku lub bagażniku. 

Wersje tradycyjne i reflektorowe służą sygnalizowaniu miejsca położenia samochodu innym uczestnikom ruchu. Żarówki w reflektorach mają również za zadanie oświetlanie drogi przed autem, ułatwiając przemieszczanie się w trakcie zmierzchu i po zmroku. 

Żarówki samochodowe – rodzaje

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów żarówek do pojazdów osobowych, w tym halogenowe, ksenonowe i ledowe. Czym cechują się poszczególne typy źródła światła?

Żarówka halogenowa samochodowa

Halogenowe żarówki to źródła światła, które wewnątrz obudowy mają jeden lub dwa żarniki, ułożone wzdłuż lub w poprzek klosza. Ich czas pracy może wynosić do 1000 godzin. Różnią się one w zależności od przeznaczenia.

W reflektorach głównych jako światła drogowe i mijania stosowane są żarówki H1, H2, H3, H4 i H7 – przy czym wybrane spośród nich są wykorzystywane również w przypadku świateł przeciwmgielnych.

Żarówki ksenonowe do aut

Wydajniejsze i dłużej działające żarówki xenon cechują się żywotnością sięgającą 3000 godzin. Nie mają żarników, lecz świecą dzięki gazowi żarzącemu się po dostarczeniu wysokiego napięcia.

Standardowe ksenony są wykorzystywane do świateł mijania, natomiast biksenony umożliwiają przełączanie pomiędzy światłami mijania i drogowymi. Do najpopularniejszych należą żarówki D1S, D2S, D3S i D4S – dedykowane do reflektorów soczewkowych oraz D1R, D2R, D3R i D4R – odpowiednie do lamp odbłyśnikowych.

Żarówki LED do pojazdów

Ostatnim z typów są żarówki LED do samochodu. To trwałe diody o niskim poborze energii, których żywotność szacuje się nawet na 50 000 godzin. Są one wykorzystywane jako oświetlenie postojowe, wsteczne, pozycyjne, dzienne czy stopu. Znajdą zastosowanie również podczas rozjaśniania wnętrza kabiny. Co więcej, żarówki LED do auta montuje się również w celach dekoracyjnych. 

Dlaczego warto wymieniać żarówki samochodowe?

Od sprawnego oświetlenia w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Pojazd wyposażony w prawidłowo działające lampy jest dobrze widoczny dla innych, a obszar przed jego maską staje się w ten sposób optymalnie rozjaśniony – sprzyjając łatwiejszemu pokonywaniu trasy po zachodzie słońca. 

Niesprawne żarówki do jazdy dziennej lub postojowe nierzadko wywołują złudzenie optyczne, stając się przyczyną groźnych sytuacji podczas przemieszczania się czy chwilowego zatrzymania pojazdu. Poza tym, za spaloną żarówkę w aucie możemy otrzymać mandat. Co więcej, przy braku możliwości jej wymiany podczas kontroli – policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu. Warto wspomnieć tu również o kwestii badania technicznego. Wystarczy, że choć jedno źródło światła będzie niesprawne, a pojazd nie przejdzie kontroli z wynikiem pozytywnym.


Dowiedz się więcej na temat eksploatacji samochodu.


Jak często wymieniać żarówki w samochodzie?

To, jak szybko będziemy zmuszeni do wymiany żarówek, jest uzależnione między innymi od częstotliwości użytkowania pojazdu, warunków jego eksploatacji czy rodzaju źródeł światła. Przyjmuje się, że modele halogenowe służą do 1000 godzin, a żarówki LED o wydłużonej żywotności, nawet 50 000 godzin.

Aby mieć pewność, że oświetlenie w naszym samochodzie działa prawidłowo, trzeba pamiętać o jego regularnym kontrolowaniu – nie bez przyczyny to jeden z elementów praktycznej części egzaminu na prawo jazdy. Należy sprawdzić wszystkie lampy po kolei, w tym jak działają żarówki postojowe, drogowe, światła stop, a także przeciwmgielne. Podczas tej czynności pomoc drugiej osoby okaże się dużym ułatwieniem. Jeżeli zauważymy jakąkolwiek usterkę oświetlenia, należy bezzwłocznie się nią zająć.

ikonografika wymiana żarówek w samochodzie

Jakie są objawy zużytych lub uszkodzonych żarówek w pojeździe? 

Istnieją pewne oznaki, które mogą wskazywać na znaczne wyeksploatowanie lub awarię żarówki do samochodu. Przyczyną takiego stanu może być m.in. spalenie bezpiecznika lub samego źródła światła. Kiedy czeka Cię wymiana żarówki w aucie?

Całkowity brak światła

Spalona żarówka w aucie nie będzie w ogóle działać. W takiej sytuacji nie czekaj i od razu zdecyduj się na założenie nowego egzemplarza.

Nierównomierne świecenie reflektorów

Światło w Twoim pojeździe pulsuje lub miga? To znak, że żarówka jest na granicy spalenia i warto jak najszybciej ją wymienić. Przygaszone światła mogą także świadczyć o rozładowanym akumulatorze. Warto więc sprawdzić poziom jego naładowania.

Inny kolor światła

Przepalona żarówka w aucie zazwyczaj emituje światło inne niż normalnie. Jego niebieska lub żółtawa barwa powinna zwrócić naszą uwagę.


Komunikat na desce rozdzielczej

Nowoczesne pojazdy mogą być wyposażone w systemy wykrywające niedziałające źródło światła. W chwili, gdy dojdzie do jego usterki, na desce rozdzielczej powinien wyświetlić się stosowny komunikat. Z tego względu warto zawsze zwracać uwagę na kontrolki, które są cennym źródłem informacji.

Uszkodzony klosz lub oprawka żarówki

Usterki, które mogą wpłynąć na poprawne działanie lamp to także uszkodzenie klosza lub oprawki żarówki. Po przepaleniu źródła światła może dojść do stopienia plastiku bądź rozpuszczenia gumy, a w konsekwencji – nieprawidłowej pracy reflektorów w pojeździe.

Jak wymienić żarówkę w samochodzie? 

Założenie nowej żarówki to czynność, która w wielu przypadkach jest dość prosta i szybka. Nierzadko nie wymaga ona nawet użycia narzędzi. Przed rozpoczęciem pracy warto zajrzeć do instrukcji pojazdu, w której powinny znaleźć się wytyczne producenta w tym zakresie. Co ważne, przyjmuje się, że żarówki wymienia się parami – pozwala to zaoszczędzić czas w przyszłości.

Jak wymienić żarówkę? Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób postępować, aby założyć nowe, sprawne źródło światła. 

Wymiana żarówki w aucie krok po kroku

Zanim przystąpisz do działania, wyłącz zapłon w pojeździe i upewnij się, że silnik jest zimny. Unikniesz w ten sposób ryzyka przypadkowego poparzenia. 

Aby wymienić żarówkę samochodową, postępuj następująco:

  • podnieś maskę lub klapę bagażnika,
  • sprawdź, czy masz dogodny dostęp do tylnej części reflektora (jeśli nie, konieczny może okazać się demontaż pewnych elementów, np. akumulatora lub fragmentu tapicerki),
  • zdejmij osłonę reflektora, podważając ją, odciągając do tyłu bądź odkręcając,
  • odepnij przewód zasilający,
  • delikatnie wykręć żarówkę, a w przypadku żarówki H7/H4 – wypnij zawleczkę i wyjmij uszkodzone źródło światła,
  • zamontuj nową żarówkę, starając się nie dotykać szkła palcami,
  • załóż osłonę reflektora na swoje miejsce.

Pamiętaj, że powyższe informacje służą wyłącznie jako wskazówki i mogą one różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak chociażby model samochodu. W większości aut wymiana żarówki postojowej, kierunkowskazu czy mijania to czynność, która nie powinna sprawić problemu właścicielowi pojazdu. W niektórych modelach aut konieczne będzie skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanego serwisu.

wymiana żarówki w samochodzieWymiana żarówki to czynność, którą nie zawsze jesteśmy wykonać samodzielnie. (Fot. Wyważony Serwis)

Ile trwa wymiana żarówki w samochodzie?

To zależy od modelu samochodu i umiejscowienia żarówki, ale często jest to kilka lub kilkanaście minut. Najszybciej upora się z tą czynnością wprawiony mechanik albo kierowca, wykonujący ją nie pierwszy raz. Niedoświadczonym osobom może ona zająć nieco więcej czasu. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić wymianę żarówki, skorzystaj z pomocy specjalisty. 

Koszt wymiany żarówki w aucie

Ile kosztuje wymiana żarówki u mechanika? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena usługi jest bowiem uzależniona od różnych czynników – między innymi lokalizacji warsztatu, rodzaju źródła światła czy modelu pojazdu i stopnia trudności dostania się do reflektora. Szczególnie w nowych samochodach próby demontażu obudowy mogą wymagać większego nakładu pracy.

Przykładowo, cena wymiany żarówki u mechanika w Citroenie C3 II generacji rozpoczyna się od kilkunastu złotych za samą robociznę, jeśli pojawi się problem z przednimi światłami. Natomiast właściciele Opla Corsy generacji D prawdopodobnie zapłacą nieco więcej z uwagi na małą ilość miejsca przy osłonie reflektora pod maską – w tym przypadku konieczne może być odkręcenie lampy i zderzaka.

Do tego trzeba doliczyć cenę samych części, przy czym najtańsze są modele halogenowe, droższe – ledowe lub ksenonowe. Na kupno nowej żarówki wydasz od kilku/ kilkunastu złotych wzwyż. Przykładowo podstawowa, halogenowa żarówka H7 kosztuje mniej niż 10 zł, ale jeśli zdecydujesz się na model o lepszych parametrach, choćby przedłużonej żywotności, kwota ta może wrosnąć kilkukrotnie.Dodatkowe informacje – o to pytają kierowcy!

Co oznacza żółta żarówka z wykrzyknikiem?

Kontrolka żarówki z wykrzyknikiem, o żółtej barwie, informuje o awarii oświetlenia w pojeździe.

Gdzie wyrzucać żarówki po wymianie?

Stare i zepsute żarówki samochodowe najlepiej oddać do punktu odbioru elektrośmieci lub wyrzucić do specjalnych pojemników w sklepach z oświetleniem.

Czy żarówki samochodowe LED są legalne?

Aby żarówki LED były legalne, muszą spełniać szereg wymogów oraz cechować się zgodnością z przepisami. Mowa tu m.in. o homologacji w postaci oznaczenia E-mark, odpowiednim kolorze światła czy jasności. Nie bez znaczenia jest także prawidłowy montaż, zgodny z wytycznymi producenta. Wysokiej jakości żarówki ledowe ze stosowną homologacją będą zazwyczaj zgodne z przepisami, gwarantując właściwe oświetlenie pojazdu.