Wielu kandydatów na kierowców chciałoby wiedzieć, jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy za pierwszym razem. I choć jedna złota rada nie istnieje, to z pewnością podstawą sukcesu będzie wyćwiczenie umiejętności kierowania pojazdem oraz przyswojone przepisów ruchu drogowego. Warto też wcześniej poznać zasady oraz przebieg egzaminu, a wtedy na pewno nic nas nie zaskoczy. W artykule przyglądamy się staraniom o uprawnienia kategorii B.

egzaminator tłumaczy kursantowi zasady egzaminu praktycznego na prawo jazdyEgzamin praktyczny na prawo jazdy zaczyna się na placu manewrowym.

Zanim podejdziesz do egzaminu praktycznego na prawo jazdy

Kiedy staramy się o prawo jazdy, egzamin praktyczny musimy zaliczyć obowiązkowo. Zanim jednak wsiądziemy do samochodu i będziemy mieli okazję wykazać się naszymi umiejętnościami, wcześniej należy zdać część teoretyczną. Dopiero mając państwowe testy na prawo jazdy za sobą i wynik pozytywny w kieszeni możemy udać się do Biura Obsługi Klienta w danym WORDzie i tam ustalić termin części praktycznej. Wówczas konieczne będzie też uiszczenie opłaty w wysokości 140 złotych.

W dniu egzaminu jeszcze przed wyjściem z domu sprawdźmy, czy na pewno mamy przy sobie niezbędne rzeczy. Jest to przede wszystkim ważny dokument tożsamości. Nie możemy zapomnieć także okularów korekcyjnych lub soczewek, jeżeli były one wskazane w orzeczeniu lekarskim. W innym razie nie zostaniemy dopuszczeni do egzaminu.

Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy? To zależy. Z góry ustalony jest jedynie minimalny czas. W przypadku kategorii B jest to 40 minut. Co ciekawe, krócej mogą być sprawdzane umiejętności kierowania m.in. motocyklem czy ciągnikiem – w tych przypadkach wymaganym minimum jest 25 minut.

Czy wiesz, że...

... w Brazylii egzamin praktyczny może trwać 10 minut, a w Chinach muszą to być minimum 2 godziny? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej ciekawostek, sprawdź nasz raport dotyczący prawa jazdy na świecie.

Praktyczny egzamin na prawo jazdy – łuk i wzniesienie

Od czego zaczynamy drugi etap starań o prawo jazdy? Plac manewrowy to punkt numer jeden. Tam po zakończeniu części formalnej, czyli przedstawieniu się egzaminatora oraz zweryfikowaniu naszej tożsamości, przystąpimy do sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu. W puli zadań znajdują się te dotyczące poziomu płynów eksploatacyjnych, jak również działania poszczególnych świateł czy sygnału dźwiękowego. Wylosowane zostaną 2 z nich.

Jeżeli poprawnie wykonamy polecenia, możemy wsiąść do samochodu i przygotować się do jazdy. Na tym etapie należy wyregulować fotel, zagłówek oraz lusterka. Koniecznością jest także zapięcie pasów bezpieczeństwa oraz włączenie świateł. Kiedy będziemy gotowi, możemy zacząć pokonywanie łuku. Prawo jazdy to dokument, którego nie otrzymamy, jeżeli nie opanowaliśmy tego manewru.

Aby zadanie zostało zaliczone, należy płynnie przejechać wyznaczony tor – najpierw jadąc do przodu, następnie do tyłu. Po drodze nie możemy zahaczyć o pachołki lub tyczki, a zatrzymać należy się w określonym miejscu. Zalecaną metodą, mającą pomóc nam w bezproblemowym pokonaniu łuku, jest patrzenie w lusterka. Nauka jazdy „na pachołki” czy „na słupki” nie jest najlepszym pomysłem, bo nie przygotuje nas odpowiednio do prowadzenia samochodu w przyszłości. Wykonując to zadanie praktyczne na prawo jazdy nie spieszmy się. Tu liczy się przede wszystkim dokładność.

Zaliczone? W takim razie podjeżdżamy pod wyznaczone wzniesienie, zatrzymujemy się i zaciągamy hamulec awaryjny. Tym razem egzaminator zleci nam płynne ruszenie z miejsca pod górę. Łagodne puszczenie sprzęgła i zwiększenie obrotów silnika jest tu kluczowe. Jeżeli auto stoczy się powyżej 20 centymetrów lub silnik zgaśnie, możemy podjąć jeszcze jedną próbę. Nie stresujmy się tym za bardzo, w końcu na kursie na pewno niejednokrotnie to ćwiczyliśmy i doskonale wiemy, co powinniśmy robić! 

jazda w ruchu miejskim podczas praktycznego egzaminu na prawo jazdyPodczas jazdy w ruchu miejskim egzaminator będzie na bieżąco wydawał polecenia.

Egzamin na prawo jazdy – parkowanie i inne zadania w ruchu drogowym

Kolejny etap potocznie nazywany jest wyjazdem w miasto. Egzaminator będzie tym razem oceniał, czy potrafimy bezpiecznie i sprawnie poruszać się w ruchu drogowym, a także czy znane są nam przepisy. Przyjrzy się temu, jak wykonujemy poszczególne manewry oraz w jaki sposób kierujemy pojazdem, oceni też umiejętność ecodrivingu. Zwróci uwagę na nasze zachowanie wobec innych uczestników ruchu oraz czy potrafimy szybko oceniać sytuację. Pośród wielu znajdujących się na liście zadań znajdziemy m.in. przejazd przez skrzyżowania różnego typu, zawracanie, zmianę pasa czy parkowanie.

Jak zdać praktyczny egzamin na prawo jazdy?

 Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać.

  • Jeżeli egzaminator poinformuje Cię o popełnionym błędzie, jeszcze nic straconego. O ile nie jest on rażący, wpływający na bezpieczeństwo lub nie popełniłeś go po raz drugi, możesz kontynuować egzamin. Uwagę egzaminatora potraktuj jako cenną wskazówkę, dzięki której przy drugiej próbie uda się poprawnie wykonać zadanie.
  • Egzaminator będzie wydawać polecenia wcześniej, nie na ostatnią chwilę. Jeżeli nie jesteś pewien, co należy zrobić, nie bój się zadawać pytań.
  • Skoncentruj się! Staraj się przewidywać zachowania innych uczestników ruchu, obserwuj inne auta i uważaj na pieszych. Na egzaminie będziesz mieć do czynienia z sytuacjami, jakie spotykają kierowców każdego dnia, dlatego podejdź do egzaminu ze spokojem i jedź tak, jakby obok Ciebie siedział instruktor – nie egzaminator.

Po powrocie do WORDu egzaminator poinformuje Cię o wyniku egzaminu i go omówi. Jeżeli jest pozytywny, już niedługo odbierzesz upragniony dokument w starostwie powiatowym, właściwym dla miejsca Twojego zameldowania. Jeśli wynik okaże się negatywny, nie poddawaj się! To nie musi być koniec starań o prawo jazdy. Praktyka czyni mistrza – pamiętaj!